دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

انواع گردو

انواع گردو
گردو از مواد غذایی عضو خانواده خشکبار است که به دلیل داشتن ارزش غذایی بسیار بالا مصرف آن برای تمامی افراد در تمامی سنین توصیه می شود. گردو از خشکبار دارای مواد مغذی و مواد معدنی فراوان است که از قدیم در سبد غذایی مردم ایران قرار داشته است.
اما تفاوت و طیف گسترده گردو باعث شده تا بسیاری از افراد بخصوص در زمان خرید گردو برای تشخیص گردو مورد نظر خود را مشکل مواجه شوند. در این مطلب قصد داریم نگاهی گذرا به انواع گردو در ایران و جهان داشته باشیم تا با هر یک از این گردوها بیشتر آشنا شوید.
تنوع گردو در واقع بستگی زیادی به نوع درخت انها دارد. گردو از پهن برگان است که تقریبا در تمامی نقاط جهان به خوبی رشد می کند و این نشان می دهد که این درخت به خوبی با اغلب شرایط آب و هوایی توانسته کنار بیاید.
همین موضوع باعث شده تا اغلب نقاط دنیا گردو خاص خود را داشته باشند و به همین دلیل شناسایی آنها بسیار دشوار تر می شود. بر اساس عقیده کارشناسان اما بهترین نوع گردو در ایران رشد می کند. گردو های ایرانی طعم و مزه منحصر به فرد و خاصی دارند و از این رو گردو ایران در ردیف برترین گردو های جهان قرار داد و مشتریان خارجی بسیار زیادی هر ساله خواهان خرید گردو ایرانی هستند.
گردو تویسرکان استان همدان ایران بسیار مشهور است و گفته می شود برترین و مرغوب ترین نوع گردو در تمام جهان است. این گردو نه تنها مزه و طعم فوق العاده ای دارد بلکه از نظر کیفیت ارزش غذایی و چربی های مفیدی که دارد بهترین نوع گردو است و از نظر میزان سطح زیر کشت و برداشت نیز در ردیف دوم گردوهای جهان قرار دارد.
از دیگر مراکز عمده تولید گردو در ایران می توان به شهر تسوج، خوانسار، آذرشهر، اسکو، وانشاناز، سمیرم و تیران اصفهان و غیره اشاره کرد.
در زیر به برخی از نژاد ها و ژنوتیپ های گردو در جهان و ایران می پردازیم
• گردو دوولی هیبرید
از خانواده گردوهای کاغذی است، درختی بسیار بارور و تنومند است و تحمل خشکسالی زیادی دارد. گردو دارای مغزی درشتو طعم شیرین و خوبی است و پوست سبز ان نیز به راحتی جدا می شود.

• گردو شیلی
یکی از مرغوب ترین انواع نزاد گردو است که هم کیفیت مغز خوبی دارد و هم باردهی زیادی دارد. این گردو از سال پنجم کاشت به بار می نشیند، مقاومت زیادی به سرما و بیماری دارد . این گردو نیز از گردوهای پوست کاغذی و با طعم خوب است.

• گردو چندلر
این گردو از پیوند گردو پدور به دست آمده و به همین دلیل اغلب مشخصات این گردو را دارد. دیر برگ است و قدرت رشد متوسطی دارد و به دلیل محصول بسیار زیادی که می دهد اقتصادی ترین و یا تجااری ترین نوع گردو است. این گردو کمی به سرما حساس است و باید در مناطق خیلی سرد سیر کاشته نشود و در ضمن به خاک سفت کوهستانی نیز مقاوم نیست.

• گردو خوشه ای
این گردو که به گردو خوشه ای فرانسوی هم شهرت دارد محصول گردو را بصورت خوشه ای می دهد و به همین دلیل به این نام خوانده می شود. در هر خوشه آن 5 تا 10 عدد گردو وجود دارد. درختی متوسط داشته و قد کوتاه است و از درختان گردو پر بارده است. گردو این درخت زود می رسد و خیلی زود در همان سال اول و یا نهایتا سال دوم به میوه دهی می رسد. گردویی بیضی شکل دارد و مغزی خوش طعم و درشت دارد. این گردو از نوع گردوهای درشت است.

• گردو فرانکت
این گردو بومی کشور فرانسه است و ازگردوهایی است که به شرایط آب و هوایی مختلف سازگار بوده و به همین دلیل زیاد پرورش داده می شود و در اغلب نقاط دنیا وجود دارد. مغر این گردو بسیار مرغوب است و برای تهیه مغز گردو و گردو خشک مناسب است. زود به بار می نشیند و محصول زیادی تولید می کند.

• گردو شرقی
این گردو که به گردو سیاه و سفید شرقی هم شناخته می شود بومی امریکا شمالی است و بهترین نژاد گردو تلقی می شود. اغلب در کشورهای آمریکایی کاشته می شود و طعم و مزه بسیار خوبی دارد.

• گردو اسرائیلی
این نوع گردو که به گردو تخم مرغی در بین بومی ها شناخته می شود بصورت خوشه های دو تا سه تایی بار دهی می کند. درخت متوسطی دارد و نسبتا باردهی خوبی دارد. گردو اسرائیلی بسیار درشت است و مغز پر و سالمی اغلب دارد. این گردو بیضی شکل و یا تخم مرغی شکل است و چربی کمی دارد.

• گردوی پگان آمریکایی
گردو پگان که به گردو گرمسیری و یا گردو آمریکایی هم شناخته می شود به سرما حساس است و در مناطق نیمه گرمسیری رشد می کند. محصول این گردو به نسبت با کیفیت است و مغز آن از لذیذترین انواع مغز گردو ها است و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. این گردو اسید اولئیک بسیار فراوانی دارد که باعث تمایز آن از سایر گردو ها شده است تا جایی که در برخی از آنها میزان اسید اولئیک تقریبا دو برابر دیگر گردو ها است.

• گردو تویسرکان
این گردو که بومی همدان است از نژادهای ایرانی است که زود گل دهی می کند و از نزادهای اصلاح شده خارجی محسوب می شود. مغز این گردو بسیار لذیذ است و از گردوهای درشت و با پوست نازک است که به عقیده بسیاری از کارشناسان لذیذترین نوع گردو در جهان است.

• گردو پا کوتاه
این گردو در بین محلی ها به گردو پا کوتاه قواقوز یا گردو ضیا آبادی هم شناخته می شود. این گردو نژاد بسیار خوبی دارد و مغز آن لذیذ و سالم و پر است. گردو پا کوتاه به بیماری بلایت حساس است. این درخت تا شش متر رشد می کند و از نژاد های تجاری ایران و بسیاری از کشورهای جهان است.

• گردو فرنور
این نوع گردو نیز فرانسوی است ، مغز گردو فرنور بسیار سفید است و مقاومت خوبی به بیماری دارد. میزان باردهی خوب و به نسبت مقاومت بالایی به سرما دارد.

• گردو پدرو
یکی از شناخته شده ترین انواع گردو در جهان است و از پر بارده ترین و زراعی ترین گردو ها است. این گردو برای سرما نیز مناسب است. اما گردو این درخت گردو کیفیت متوسطی دارد و اغلب پدور بصورت اصلاح شده در بسیاری از کشورها کاشته می شود.

• گردو تاجیک
گردو تاجیکی را به گردو نابغه نیز می شناسند. گردو در این درخت بصورت خوشه های 5 تا 24 عددی رشد می کند. قد در خت کوتاه تا متوسط است و پهنای زیادی دارد و محصول دهی خوبی دارد. گردو این درخت نسبتا کوچک است اما میوه سالم و پری دارد و به شکل تخم مرغی یا بیضی است. این گردو چون برای اولین بار توسط آقای تاجیک در ورامین کاسته و برداشت شد به این نام خوانده می شود.

• گردو فارسی
گردو فارسی یکی از مرغوب ترین و بهترین نژاد های گردو در جهان است که منشا آن همانگونه که از نامش مشخص است ایران است. این گردو بسیار مقاوم است و در اغلب نقاط دنیا به راحتی رشد می کند. به عقیده برخی از کارشناسان بهترین نژاد گردو را دارد و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. همین گردو در اروپا به نام گردو انگلیسی شناخته می شود ولی این گردو در واقع از ایران به چسن و از انجا به اروپا برده شده است و چون انگلیسی ها آن را به اروپا برده اند به این نام خوانده می شود.

• گردو بوانات
این گردو از گردوهای محلی استان فارس است که در اغلب مناطق ایران کاشته می شود . گردویی با طبع کوهستانی و نیمه کوهستانی است و ارتفاع آن تا 30 متر هم می رسد. گردو این درخت از مرغوب ترین گردوها در ایران است و به خوبی مشتری خارجی هم دارد و از گران ترین گردو ها محسوب می شود.

• گردو لارا
این نوع گردو اصالتی امریکایی دارد و باردهی بسیار خوبی هم دارد. از گردوهای بلند است که البته به بیماری حساس است و نباید در مناطق سردسیر کاشته شود.

• گردو هارتلی
این گردو که اغلب در آمریکا و اروپا کاشته می شود از گردوهای بهاره است، میوه آن نیمه رس است ولی کیفیت خوبی دارد و کمی نیز به بیماری بخصوص نوع باکتریوز و شانکر حساس است.

• گردو پاریزین
این گردو از گردوهای فرانسوی است و رشد کندی دارد . باردهی دیری دارد و نوع میوه ان بصورت مستطیلی شکل و با اندازه تقریبی درشت است. این نوع گردو بسیار به بیماری مقاوم است.

• گردو هاروارد
این گردو از گردوهای پر بارده و پرچین است و نوع میوه آن بسیار درشت بوده و پوستی نازک دارد. این میوه نیز از گردو های انگلستانی است.

• گردو سانلند
این گردو نیز در بسیاری از کشورهای جهان کاشته می شود و قدی بلند و بیضی شکل دارد. پر محصول است و زود محصول آن می رسد و به سرما حساس است.

• گردو یوگوسلاو
این گردو که با نام گردو سجنوو هم شناخته می شود دارای رشدی متوسط بوده و بیضی شکل است و پوستی تیره دارد.

• گردو کانادایی
این نوع گردو به سرما مقاوم تر است و باردهی خوبی داشته و زود به بار می نشیند. این گردو در مناطق کوهستانی بهتر رشد می کند و کیفیت میوه ای عالی داشته و از نوع پوست کاغذی است.

البته به غیر از این نوع گردوها بسیاری دیگر از انواع گردوها در جهان و حتی ایران وجود دارد که اغلب یا پیوندی از این نوع گردو ها هستند و یا تنوع و کشت زیادی نداشته و شهرت فراوانی ندارد.
برای سفارش و خرید انواع گردو و بخصوص گردو های درجه یک ایران تنها کافی با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید و یا با مراجعه به سایت خرما سیاه اقدام به خرید آنلاین گردو با بالاترین کیفیت و در هر میزان مورد نیاز با ضمانت کافی بکنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید