آدرس دفتر فروش: تهران-خیابان شوش-خیابان تختی-روبروی خیابان جعفری-پلاک ۱۵۸-فروشگاه مرکزی خرما سیاه، تلفن های تماس: 02155811009 و 09127256271

تاریخچه خرما

تاریخچه خرما
نخل یا درخت خرما یکی از قدیمی ترین درخت های شناخته شده در جهان است که عمدتا در مناطق خاورمیانه مانند عراق و ایران و یا عربستان و شمال آفریقا کاشت همی شده است. بصورت کلی خرما از این مناطق بوده که وارد سایر کشورها مانند استرالیا، امریکا، مکزیک، هند، پاکستان و مکزیک و غیره شده است.
یافته های فسیلی نشان می دهد که خرما از 50 میلیون سال قبل هم در کره زمین رشد می کرده است. بیش از 5000 تا 7000 سال است که خرما و یا نخل خرما برای مقاصد مختلفی توسط انسان کشت می شده است . استفاده از چوب درخت خرما و یا استفاده از برگ های ان به عنوان سایبان و یا کاشت آن برای مصرف میوه و یا حتی مقاصد زینتی از جمله اهداف بشر برای کاشت خرما شناخته شده است.
بر اساس تحقیقاتی که در جنوب عراق انجام شده و مربوط به مزوپوتامیامی باستان است نشان می دهد که نخلستان ها به حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح می رسند. بصورت کلی تمامی انی تحقیقات نسبی است و هنور دقیقا مشخص نشده که نخل خرما از کی مورد استفاده بوده و کاشته می شده است.
آنچه مسلم است این است که خرما به احتمال زیاد از نواحی عراق و ایران به سایر کشورها برده شده و حتی با گسترش اسلام به نواحی اسپانیا و پاکستان هم برده شده است و از اسپانیا به کشورهای آمریکایی و خود ایالات متحده برده شده است.
کشت خرما از نظر اقتصادی و تجاری در خاورمیانه بسیار اهمیت داشته و دارد. در واقع به جرات می توان گفت به دلیل خشک بودن این مناطق اگر خرمایی وجود نداشت حضور و تحمل شرایط آب و هوایی اینچنینی برای انسان شاید مقدور نبود. خرما از قدیم نمادی برای باروری و حاصلخیزی بوده و حتی برخی نیز خرما را میوه ای می دانند که حوا و انسان از آن خوردند و از بهشت رانده شدند.
خرما در کتاب های آسمانی و احادیث هم همواره مورد تاکید بوده است. در تورات مجموعا 34 مرتبه، در انجیل 8 مرتبه و در قرآن کریم مجموعا 22 مرتبه به خرما اشاره شده است. در نوشته های باستان هم در کشورهایی مانند مصر کهن، سوریه، بابل ، لیبی و فلسطین هم به همراه الواح آشوریان، بابلیان و یا همورابی ها هم خرما بسیار ذکر شده است.
خرما حدود سال 1800 وارد ایالات متحده شده و امروزه به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی این کشور و بخصوص مناطق آریزونا و کالیفرنیا شناخته می شود.
خرما نقش مهمی هنوز هم در اقتصاد کشاورزی و تجارت مناطق کشت خرما را دارد و به عنوان یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی دنیا با خواستگاه های فراوان شناخته می شود.
برای سفارش بهترین نوع خرما ایران می توانید با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس گرفته و از یکی از معتبرترین برند های تجاری خرما جهان یعنی برند خرما سیاه ، محصول خرما خود را سفارش دهید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید