دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما خشک

خرما خشک
خرما میوه ای فوق العاده ارزشمند ، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ، فیبر و آنتی اکسیدان است. این میوه ارزشمند به دو نوع خشک ویا نیمه خشک و تر یا مرطوب تقسیم می شود. بسیاری از افراد همواره این سوال را در ذهن دارند که کدام یک از این خرماها بهتر است و کدام یک می تواند اثرات بهتری برای سلامتی آنها داشته باشد.
بصورت کلی وقتی خرما رطوبت کمتری داشته باشد و بافت خشک تری داشته باشد و در زمان رسیدن مقدار رطوبت خود را اغلب از دست بدهد به خرما خشک و یا نیمه خشک شهرت پیدا می کند. تعداد و انواع خرما خشک بسیار متنوع است و بر خلاف تصور برخی از افراد اغلب از خرما تر به دست نمی آید و نوع متفاوتی از خرما تر است و در واقع تا به این درجه از خشکی خرما نرسد قابل خوردن اغلب نیستند.

تفاوت خرما خشک و خرما تر
خرما خشک و خرما تر تفاوت های زیادی با هم دارند اما در مجموع نمی توان تفاوت های این دو نوع خرما را بنیادی توصیف کرد. هم خرما خشک و هم خرما تر میزان فراوانی از کربوهیدارت و کالری را دارند و انرزی زا هستند، هر عدد خرما می تواند بین 20 تا 70 کالری داشته باشد که این میزان بسته به خشک و یا تر بودن و حتی نوع خرما متفاوت است.
بالغ بر 70 درصد هر خرما را قند تشکیل داده است اما قند خرما طبیعی است و بر خلاف قند های مصنوعی تبعات و اثرات منفی در مجموع ندارد.
خرما خشک با توجه به اینکه رطوبت خود را به مقدار زیادی از دست می دهد شرایط نگهداری بهتری نسبت به خرما تر دارد. حتی می توان خرما خشک ار در محیط های خشک و خنک و به دور از نور خورشید به مدت زیادی نگهداری کرد.
اما خرما تر را باید در سردخانه و یا یخچال نگهداری کرد و با این حال نهایتا باید در زیر مدت 8 ماه ترجیحا مصرف شود و اگر در دمای بیرو ناز یخچال نگهداری شود احتمال خرابی زودتر آن هست.
جالب اینکه خرما خشک را هم می توانید در یخچال نگهداری کنید و اگر این اتفاق بیافتد می توان خرما خشک را تا 5 سال و یا حتی بیشتر نگهداری و مصرف کرد بدون اینکه از خراب شدن آن نگران باشید. به همین دلیل افرادی کع معمولا خرما به ندرت استفاده می کنند و یا میزان زیادی خرما را یکباره خریداری می کنند شاید بهتر باشد خرما خشک را انتخاب کنند.
خرما خشک می تواند به دفع کلسترول منفی از خون با ایجاد و تولید کلسترول مثبت کمک کند که این باعث می شود قلب و عروق از سلامت بهتری برخوردار شوند. البته این خاصیت در خرما تر هم وجود دارد که بسته به نوع خرما مقدار تولید کلسترول مثبت آنها متفاوت است.
در هر 100 گرم از خرما خشک حدود 280 کالری وجود دارد این در حالی است که مقدار کالری در همین میزان خرما تر حدود 145 کالری است.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که افراد دارای اضافه وزن بهتر است خرما خشک را کمتر مصرف کنند زیرا با زیاده روی در مصرف آن ممکن است زودتر به چاقی مبتلا شوند. توصیه می شود افرادی که خواهان کاهش وزن هستند خرما تر مصرف کنند زیرا هم به نسبت خرما خشک کالری کمتری دارد و هم پروتئین ای خرما به نسبت خرما خشک بیشتر است و احساس سیری در افراد را بیشتر و طولانی مدت تر می کند.
هر چند هر دو نوع خرما خشک و خرما تر دارای فیبر فراوانی هستند و حتی فیبر خرما خشک بالاتر هم هست اما به دلیل داشتن کالری زیاد زیاده روی در آنها ممکن است تبعات وزن زیاد را داشته باشد ، بخصوص اگر ورزشکار نیستید و یا فعالیت بدنی کمتری دارید.
از نظر دارا بودن مواد مغذی هر دو نوع خرما خشک و خرما تر را باید در یک سبد قرار داد. هم خرما خشک و هم خرما تر دارای انواع ویتامین های A، B، C و غیره هستند که هم به سلامت قلب و چشم کمک می کنند و هم برای عفونت ها و التهابات موثر هستند، ضمن اینکه میزان مواد معدنی در خرما خشک و خرما تر تقریبا یکسان است و هر دو میزان زیاید آهن، پتاسیم، منیزیم، فولات، کلسیم و غیره را دارند، هر چند بعضا میزان آهن خرما خشک گفته می شود که بیشتر است اما این موضوع بسته به نوع خرما و محلی که خرما رشد کرده و نوع خاک و عوامل دیگر دارد.
خرما میزان قابل توجهی هم فروکتوز و آنتی اکسیدان دارد و این دو نوع ماده به همراه فیبر نیز در هر دو نوع خرما خشک و تر به خوبی یافت می شود که این عامل برای دفع عفونت ها و مبارزه با رادیکالی های آزاد سرطان زا در بدن بسیار موثر هستند.
خرما خشک به نسبت خرما تر میزان بیشتر از کربوهیدارت که شامل ساراکوز، فروکتوز و گلوکز است را دارد. به همین دلیل اغلب افراد ورزشکار و کارگرانی که فعالیت بدنی زیادی دارند و حتی نوجوانان و کودکان در حال رشد بهتر است روزانه خرما خشک را در سبد غذایی خود داشته باشند. هر چه خرما خشک تازه تر بااشد میزان انرژی زایی و کربوهیدارت بالاتری دارد.

فواید خرما خشک
خرما خشک نه تنها مقدار زیادی ویتامین ، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر دارد و به خوبی انرژی زا است بلکه میزان فیبر موجود در آن و کلسیم بالای آن برای بهبود دستگاه گوارشی و پیشگیری از یبوست و استحکام استخوان ها بسیار مناسب است.
خرما خشک یکی از بهترین منابع تامین کلسترول مثبت در خون است که باعث می شود کلسترول منفی خون کاهش یابد. کالری خرما خشک زیاد نیست ولی در صورت مصرف خرما خشک می تواند مقدار انرژی بسیار زیادی در بدن ایجاد نماید و حتی در صورت مصرف کم آن می تواند وزن را هم کاهش دهد. هر چند مقدار زیاد آن وزن را افزایش می دهد.
افرادی که مشکلات گوارشی مانند سو هاضمه، ترش کردن و یا اسیدیته معده و یا سوزش سر دل دارند و حتی افرادی که دارای مشکلات دفع نا مناسب و یبوست هستند و از سندرم روده تحریک پذیر رنج می برند نیز می توانند با مصرف خرما خشک با مبارزه با این علائم بپردازند.
خرما خشک همانگونه که توضیح داده شد مقدار قابل توجهی کلسیم دارد که می تواند برای بهبود پوکی استخوان و یا جلوگیری از پوکی استخوان ، کاهش درد های رماتیسمی و آرتریت و غیره بسیار موثر باشد.
مقدار آهن قابل توجه در خرما خشک و همراهی آن با میزان زیادی از فولات داخل آن می تواند برای رفع فقر آهن خون و خون سازی در بدن بسیار مناسب باشد و حتی گردش خون را بهبود بخشد.

انواع خرما خشک
خرما خشک طرفداران زیادی دارد، دقیقا تعداد این نوع خرما مشخص نیست و در همه جای جهان که خرما در آنجا کشت می شود نمونه هایی از خرما خشک وجود دارد.
اما محبوب ترین و پر طرفدار ترین خرماهای خشک که خوشبختانه در ایران نیز به خوبی یافت می شوند و مقدار زیادی از آنها نیز صادر می شوند را می توان به شرح زیر دانست. البته باید یاد آور شد که خرما نیمه خشک نیز بعضا در بین خرماهای خشک طبقه بندی می شود:
خرما پیارم
خرما زاهدی
خرما ربی
• خرما دیری
• خرما دسکی
• خرما حلاوی

البته به غیر از این نوع خرما ها انواع مختلف دیگری از خرما خشک نیز در همین ایران ما وجود دارد که خیلی شناخته شده نیست و اغلب بصورت محلی و در بین مردم منطقه شناخته و مصرف می شود. یکی از این خرما ها که در جنوب وجود دارد و در نخلستان های جنوب ایران اغلب پرورش داده می شود خرما خشک موسوم به خرما زرد است.
بهترین راه خرید خرما انتخاب برند های معتبر و شناخته شده است. شرکت خرما سیاه یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین برند های خرمای صادراتی ایران است که خرما درجه یک ایرانی را بصورت تازه در اقصی نقاط ایران و بسیاری از کشورهای جهان صادر و توزیع می کند و همواره به عنوان یکی از بهترین برند های خرما شناخته می شود.
برای خرید خرما خشک و یا هر نوع خرما دیگر می توانید همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید و یا با مراجعه به سایت شرکت اقدام به خرید آنلاین خرما خشک یا تر بکنید.

.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید