دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خواص انواع خرما

خواص انواع خرما
خرما میوه عجیب و شگفت انگیزی است. این میوه از درخت نخل به دست می آید که از گیاهان تک لپه ای است. خرما میوه ای گرمسیری است و اغلب در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند و بهترین محصول را دارد اما با این وجود در برخی از مناطق نیمه کوهستانی هم شاهد رشد این دختان هستیم که اتفاقا یکی از بهترین محصولات خرما یعنی خرما پیارم را تولید می کند.
هنوز دقیقا مشخص نیست اولین بار نخل خرما در کدام شهر و یا کشور پرورش داده شد و بصورت کلان و اقتصادی از آن برداشت شد. اما به عقیده بسیاری از کارشناسان و تاریخ دانان و با توجه به مستندات به دست آمده خرما برای اویلن بار در مناطق ایران و شاید عراق رشد می کرده است. بعدا از ایران به کشورهای دیگر نیز ارسال شده و اکنون بیشترین میزان خرما در کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید می شود.
هر چند در حالا حاضر شاید چند ده سالی باشد که خرما در ایالات متحده امریکا و چند صد سالی هم باشد که در برخی از کشورهای افریقایی و حتی یکی دو کشور اروپایی نیز کاشته می شود.
همین امر و تنوع کاشت خرما در مناطق مختلف، وجود شرایط آب و هوایی متفاوت، نوع خاک متفاوت و البته و بدون تردید وجود بذرهای متفاوت خرما باعث شده تا انواع مختلفی از خرما در سراسر جهان پرورش داده شود که تعداد دقیق آن امروزه در دست کارشناسان مشخص نیست و هر بار از منبعی تعداد متفاوتی برای انواع خرما شناخته شده ذکر می شود.
بصورت کلی آنچه که برآورد می شود امروزه شاید بالغ بر 400 نوع خرما در مناطق مختلف جهان برداشت می شود که این خرما ها اغلب بر اساس شکل و رنگ و غیره دسته بندی می شوند . دو نوع مرسوم برای دسته بندی خرما ها را می توان نوع تر و نوع خشک دانست که خرماهای نوع تر بالغ بر 30 درصد رطوبت دارند و خرماهای نوع خشک کمتر از 30 درصد رطوبت دارند که باز این میزان رطوبت در هر نوع خرما متفاوت است.
ایران عزیز ما نیز به عنوان بهترین کشور بعد از کشور مصر در تولید و برداشت خرما شناخته می شود. بر اساس آمارها میزان خرمای برداشت شده در ایران بعد از کشور مصر بیشترین میزان خرما در جهان است. اما حسن خرما ایران نسبت به خرما مصر در تنوع و وجود کیفیت برتر خرما ایرانی است.
در ایران تنوع خرما بسیار زیاد است و این به دلیل وجود شهرهای متفاوت خرما خیز در ایران می باشد. به غیر از کرمان، خوزستان، سیستان و بوچستان و هرمزگان که اغلب به عنوان شهرهای بزرگ تولید خرما ایران شناخته می شوند در استان های فارس، بوشهر و حتی اصفهان و غیره هم خرما در طیف زیادی تولید می شود . ولی متاسفانه با این حجم از تولید خرما در ایران هنوز ایران در بین 5 کشور بزرگ صادر کننده خرما در جهان جای ندارد و بین رده ششم و هفتم همواره قرار داشته است.

خواص انواع خرما
خرما در مجموع میوه ای بسیار مقوی و ارزشمند است. اینر میوه سرشار از انواع مواد معدنی مانند آهن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن، فولات، کلسیم و غیره است و ویتامین های A، B، C و E فراوانی دارد. این میوه یکی از منابع ارزشمند فیبر و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان است.
به همین دلیل استفاده از خرما در سبد غذایی افراد به عنوان یک عامل بازدارنده از بسیاری از بیماری ها و یک عامل از بین برنده بسیاری از مشکلات و بیماری های بدن بسیار مهم است.

خرما استعمران
این خرما در اغلب مناطق ایران رشد می کند ولی زادگاه اصلی آن را باید خوزستان و کرمان دانست. این خرما در حدود 70 درصد از نخلستان های استان خوزستان را شامل می شود. پوست ضخیم و پروتئین زیادی دارد و از فیببر سرشاری برخوردار است.
قند آن همانند سایر خرما ها کاملا طبیعی است و از جمله خرما های نیمه خشک طبقه بندی می شود. میزان قابل توجهی از آهن و فولات را در دل خود جای داده است و ارزش غذایی بالایی دارد.

خرما شاهانی
یکی دیگر از خرما های بسیار شناخته شده در ایران است که به دلیل داشتن خواص بی نظیر آن و طیف گسترده پرورش این خرما شناخته می شود. این نوع خرما بیشتر در شهرستان هرم کاشته می شود. نرو شیرین است و میزان زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین های B و C و مقدار فراوانی آهن و فولات دارد که برای کم خونی بسیار عالی است.

خرما مضافتی
خرما مضافتی از بهترین نوع خرماهای ایران با طعم عالی و رنگ سیاه است که مخاطبین زیادی دارد. این خرما اغلب در کرمان و شهرستان بم برداشت می شود .این خرما نیز به دلیل داشتن فیبر زیاد، قند طبیعی و کم، داشتن میزان زیادی مواد معدنی و شکل زیبای خود شهرت دارد.

خرما زاهدی
این خرما از دسته خرمای های نیمه خشک و خشک است که به راحتی می توان آن را انبارش کرد. قند طبیعی دارد ولی میزان قند آن بالا است و بسیار انرژی زا است.
این خرما اندازه بزرگی ندارد و به راحتی قابل حمل و نقل است. به دلیل داشتن فیبر زیاد، طعم عالی، داشتن مواد معدنی بالا مانند پتاسیم و منیزیم و همچنین ویتامین های گروه B از ارزش غذایی زیادی برخوردار است.

خرما کبکاب
خرما کبکاب خاصه شهرستان بهبهان است اما در سایر شهرهای نیز کم و بیش رشد می کند. این خرما از اقتصادی ترین خرماهای ایران است و رنگ قهوه ای تیره دارد. این خرما از خرما های تقریبا مرطوب است و میزان زیادی قند طبیعی دارد. فیبر و مواد معدنی داخل این خرما به همراه انواع ویتامین ها باعث شده تا محبوبیت خرما کبکاب نیز بسیار بالا باشد.

خرما ربی
خرما ربی اغلب در سیستان و بلوچستان کشت می شود و از خرماهای خوش طعم و در دسته خشک است. این خرما نیز به دلیل فیبر سرشاز و آنتی اکسیدان های فراوان معروف است.

خرما برهی
اگر به دنبال خرمایی هستید که به راحتی به فرزندان خود برای به همراه داشتن بدهید خرما برهی انتخاب بسیار خوبی است. این خرما دیر رس بوده و خواص فوق العاده ارزشمندی دارد. انرژی زا است و قند و کالری بالایی دارد و ضمنا فیبر آن باعث می شود انرژی خرما بیشتر در بدن دوام بیاورد.

خرما گنطار
این خرما در بیرن از ایران بیشتر از داخل ایران شناخته شده است به دلیل داشتن شرایط نگهداری راحت و طولانی مدت و داشتن میزان زیادی قند وانرژی یکی از بهترین محصولات خرما خوزستان است. این خرما نیز مواد معدنی فراوانی دارد.

خرما آل مهتری
این خرما یکی از خرماهای تولید شده در استان هرمزگان است و از خرماهای داریا ارزش اقتصادی بالا است. این خرما دارای آهن زیاد و فولات می باشد که برای کم خونی و فقر آهن بدن بسیار مناسب است. در ضمن ویتامین C و ویتامین گروه B زیادی دارد و می تواند به عنوان یک میان وعده عالی استفاده شود.

خرما خضراوی
خرمایی در گروه خرما های زود رس و تر و دارای ارزش غذایی بالا به دلیل داشتن میزان قابل توجهی از مواد معدنی و ویتامین ها است.

خرما خضراوی
این خرما بیشتر در عراق کشت می شود ولی در ایران و بخصوص خوزستان نیز بصورت زیادی برداشت می شود. خرمایی با طعم عالی و میزان زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و فیبر طبیعی است.

خرما خاصویی
خرما کمتر شناخته شده ای که از بهترین خرماهای ایران و عمدتا محصول شهرستان بهبهان استان خوزستان است. خاصویی مخاطبین خودش را دارد اما با این وجود یکی از غنی ترین خرماهای ایران از نظر مواد معدنی و میزان پروتئین و آهن است.

خرما مرداسنگ
این خرما خاص رنگی زرد دارد و به نوعی با سایر خرما ها ظاهری متفاوت تر دارد. طعم این خرما بسیار عالی است و به عنوان یکی از محبوب ترین خرماهای محلی شناخته می شود. این خرما را در ماه رمضان و به دلیل انرژی زیاد و داشتن کالری فراوان استفاده می کنند.

خرما پیارم
اما خوش طعم ترین و بهترین خرما ایران و البته به عقیده بسیاری از کارشناسان و مشتریان خرماهای جهان خرما پیارم است. این خرما که از نوع خرماهای خشک است به دلیل اینکه کاملا بصورت ارگانیک رشد می کند و در تولید آن از هیچ نوع کود و مواد شیمیایی استفاده نمی شود ارزش غذایی بسیار زیادی دارد. خرما پیارم منبع غنی از مواد معدنی و ویتامین ها است و به عنوان یکی از خرما های انرژی زا و بسیار خوش مزه شناخته می شود که طعمی شکلاتی دارد.

بصورت کلی خرما از هر نوعی که باشد مواد معدنی و ویتامین های تقریبا یکسانی دارد و میزان فیبر و آنتی اکسیدان آن نیز تقریبا بالا است. بسته به نوع آب و هوا و خاکی که خرما در آن رشد می کند این خرماها ممکن است دارای مقدار کمتر و یا بیشتر از مواد معدنی و ویتامین ها باشند اما در هر صورت دارای اشتراکات زیادی هستند.
برای خرید بهترین نوع خرما از هر نوعی که تمایل دارید پیشنهاد می کنیم خرما با برند خرما سیاه را انتخاب کنید. این خرما از بهترین مزارع ایران دستچین شده و بدون دخالت دست با بهترین دستگاه های تمام مکانیزه شستشو و بسته بندی می شود و در اغلب بازارهای جهانی به عنوان برند نمونه خرما ایران صادر می شود.
برای خرید خرما برند خرما سیاه تنها کافی است با کارشناسان ما تماس گرفته و یا از طریق سایت اقدام به خرید اینترنتی خرما بکنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید