دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

6 عارضه خطرناک خرما در صورت خرید خرما بی کیفیت

6 عارضه خطرناک خرما در صورت خرید خرما بی کیفیت
وقتی صحبت از عارضه خطرناک برای میوه پر خاصیتی مثل خرما می شود احتمالا مخالفین زیادی برای این سخن وجود خواهند داشت بخصوص اینکه خرم ازا قدیم الایام در سفره ما ایرانی ها همواره به عنوان پایه ثابت حضور داشته و اغلب مردم ایران با خوردن خرما و توصیه آن به خانواده ، کودکان و دیگران خاطرات خوب خود را درباره خرما بیان می کنند.
قطعا خرما یکی از مفید ترین و پر خاصیت ترین میوه های شناخته شده در طبیعت خداوند است و به همین دلیل هم خود خدا چندین بار نام خرما را در قرآن و حتی سایر کتاب های آسمانی آورده است. تردیدی نیست که خرما پر از فواید شگفت انگیز و معجزه آسا برای بدن است و از قدیم به عنوان حتی دارو و مکملی درمانی استفاده می شده است.
اما باید پذیرفت که خرما نیز همانند بسیاری از انواع آفریده ها و نعمت های خداوند اگر درست و اصولی مصرف نشود می تواند عوارض و مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
اما اغلب مشکلات و عوارض خرما مربوط به خرمایی است که کیفیت و سلامت خود را از دست داده است. در واقع خرما تا زمانی که تازه مصرف شود و به خوبی شستشو داده شود شاید برخی از عوارضی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را نداشته باشد اما در صورت استفاده خرما بی کیفیت که اغلب توسط تولیدی های بدون مجوز و نا معتبر تولید می شوند عوارض خرما خطرناک خواهد شد.

در ادامه مشکلات و عوارض خطرناکی که به دلیل خوردن خرما نا سالم و بی کیفیت خود را نشان می دهند با هم مرور خواهیم کرد:
1- دل درد ناشی از خوردن خرما
در برخی از تولیدی های خرما که اغلب بصورت کارگاهی و بدون مجوز کار بسته بندی خرما را انجام می دهند برای اینکه شرایط نگهداری طولانی مدت خرما را ندارند از ماده ای شیمیایی به نام سولفیت برای این کار استفاده می کنند. سولفیت ماده ای شیمیایی خطرناکی است که استفاده از آن برای نگهداری طولانی مدت خرما و یا از بین بردن کپک ها و باکتری های خرما انجام می شود.
افرادی که اقدام به خرید این نوع خرما می کنند و آنها را بدون شستشو و یا با شستشوی کم مصرف می کنند این سولفیت ها را وارد بدن خود خواهند کرد. در برخی از افراد حتی با کمترین میزان مصرف واکنش دل درد، ترش کردن، سوزش معده و یا دل پیچه ظاهر می شود.
بر خلاف تصور همگان این به دلیل مصرف خود خرما در اغلب موارد نیست بلکه این سولفیت است که باعث بروز این عوارض و مشکلات می شود. بدتر اینکه خرما ها اغلب له می شوند و یا آسیب می بینند که این به دلیل بافت نرم و شکننده آنها است. این موضوع باعث می شود که سولفیت داخل خرما نفوذ کند و به راحتی و با شستشو هم از بین نرود.

2- خارش ها و حساسیت های پوستی
یکی دیگر از عوارض خطرناکی که با مصرف خرما بی کیفیت خود را نشان می دهد، خارش های پوستی و یا حساسیت های پوستی است. بعضا این به دلیل مصرف بیش از اندازه خرما است که باعث تعادل طبع بدن و غلبه گرمی در بدن اتفاق می افتد و با نخوردن خرما در چند روز مشکل بر طرف می شود.
اما در اغلب موارد این حساسیت ها یا به دلیل همین سولفیت استفاده شده بر روی خرما است و یا عدم شستشوی خرما اتفاق می افتد. خرما شیرین و چسبناک است و این باعث جذب آلاینده های طبیعی و غیر طبیعی می شود و در صورت عدم شستشو و مصرف خرما می تواند به راحتی باعث بیماری افراد و یا بروز علائم حساسیت بر روی پوست شود.

3- می تواند باعث حملات آسم شود
تحقیقات زیادی بر روی این موضوع که خرما باعث بروز بیماری آسم می شود و یا این بیماری را تشدید می کند هنوز انجام نشده است. اما از آنجا که خرما می توان باعث بروز برخی از آلرژی ها شود و یا حساسیت هایی را ایجاد می کند، و قبلا نیز نشانه های از تشدید بیماری آسم در افراد مبتلا به این بیماری در زمان مصرف خرما دیده شده است بهتر است در مصرف خرما بخصوص خرما الوده بیشتر دقت شود.
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که خرما آلرژی زا هست اما باعث آسم نمی شود و آنچه که این بیماری را تشدید می کند مصرف خرما بصورت نشسته و یا غیر بهداشتی است و در واقع این گرد و خاک و غبار موجود بر روی این خرما ها است که باعث تشدید این بیماری می شود. در هر صورت به نظر می رسد بهتر باشد در مصرف خرما بخصوص افراد دارای بیماری آسم و حساسیت های تنفسی دقت بیشتری شود.

4- پوشش مومی مضر خرما
متاسفانه در برخی از کارگاه ها و شرکت های غیر مجاز برای اینکه خرما فاسد و خرابشان فروش برود و بتوانند مشتری خود را فریب دهند اقدام به استفاده از نوعی موم براق کننده بر روس خرما ها می کنند که به واکس خرما نیز بعضا شناخته می شود. این پوشش مومی کاملا غیر خوراکی و غیر بهداشتی و کاملا شیمیایی است و به راحتی باعث بروز بیماری و مشکلات گوارشی شدید خواهد شد.
این موم ها متاسفانه فقط ظاهر خرما را براق و جذاب می کند ولی اغلب به منظور پوشش کپک ها و بافت خراب شده خرما استفاده می شود که خود این کپک ها عامل بیماری و مشکلات گوارشی هستند که حتی در صورت مداومت در مصرف این خرما ها خطرات بسیار جدی تری هم می تواند سلامت انسان را تهدید کند.

5- بیماری نوزادان با مصرف خرما
دیده شده است که برخی از خانواده ها اعتقاد دارند که خرما می تواند به تقویت بنیه کودک و نوزاد کمک کند. این ایده ، ایده بسیار اشتباهی است. خرما میوه پر کالری، پر چربی و پر از پروتئین است که این به مفهوم این است که علی رغم داشتن فیبر زیاد و کمک به دستگاه گوارش بزرگسالان ولی اصلا برای پتانسیل معده و روده نوزاد سازگاری ندارد و در واقع نوزاد نمی تواند خرما را هضم کند و می تواند خطر برگشت به گلو و خفگی برای نوزاد به همراه داشته باشد.
ضمن اینکه همانگونه که بیان شد خرما اگر فاسد و یا دارای کپک باشد و یا از واکس خرما و یا سولفیت بر ریو خرما استفاده شده باشد خطر استفاده از خرما برای نوزادان به مراتب بیشتر خواهد شد و نباید از این موضوع به سادگی عبور کرد.

6- ابتلا به بیماری اسهال و گلو درد
خرما ها را قویا توصیه می شود شستشو دهید. جامعه امروزی ما آب و هوای مناسبی ندارد و آلودگی هوا یکی از معضلات جامعه ما بخصوص در شهرهای خرما خیز کشور است. این آلودگی به دلیل چسبناک بودن خرما به راحتی با کمترین وزش باد روی خرما می نشیند و باعث خواهد شد تا خرما به انواع آلاینده ها مبتلا شود.
مصرف خرما بصورت نشسته به راحتی بر روی دستگاه گوارش و یا گلو و مجاری تنفسی اثر می گذارد و این آلاینده ها اغلب خود را در غالب بیماری هایی مانند اسهال، گلو درد و یا غیره نشان خواهند داد.

تمامی این عوارض حاصل استفاده از خرماهای نا مناسب، غیر بهداشتی و غیر استاندارد است. از این رو خرید و مصرف خرما با کیفیت و شناخته شده و معتبر اهمیت زیادی دارد.
البته خرما در صورت مصرف زیاد و مصرف بیش از حد نرمال می تواند تبعات دیگری هم داشته باشد مانند افزایش وزن، احتمال ابتلا به بیماری افزایش پتاسیم خون یا هایپرکالامیا، افزایش قند خون و غیره را نیز دارد و توصیه می شود در خوردن خرما زیاده روی نشود.
خرما از میوه های بسیار مناسب و مقوی و انرژی زا است و در صورت خرید و استفاده از خرما با کیفیت می توانید از فواید و مزایای بی نظیر خرما بهره مند شده و لذت آن را ببرید. برای این کار تنها کافی است بدون صرف هزینه اضافی تر برند های معتبر را شناسایی و از آنها خرید کنید.
یکی از این برند ها که به عنوان برند ننمونه داخلی و خارجی خرما نیز شناخته می شود برند خرما سیاه است که در طول سال ها توانسته با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خرما های داخل ایران با استفاده از دستگاه های تمام مکانیزه و کاملا بهداشتی و با رعایت بالاترین استاندارد های بین المللی خرمایی را به دست مصرف کننده برساند که از هر نظر قابل ضمانت و دفاع باشد.
برای خرید خرما از شرکت خرما سیاه تنها کافی است با کارشناسان ما تماس گرفته و یا با مراجعه به سایت اقدام به خرید آنلاین خرما بکنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید