دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

ارده

ارده محصولی فراوری شده از کنجد است که نه تنها در بین ایرانی ها بلکه در بین بسیاری از مردم جهان محبوبیت زیادی دارد. در اغلب نقاط جهان مانند بالکان و لهستان ارده به عنوان دسر مصرف می شود و ایرانی ها اغلب ارده را به همراه عسل و یا شیره انگور یا شیره خرما به عنوان صبحانه و یا میان وعده میل می کنند.
به دلیل خلوص و گیاهی بودن ارده و عدم اضافه شدن هرگونه ماده افزودنی یا شیمیایی خواص ارده دست نخورده باقی می ماند و مهم تر اینکه خواص ارده فوق العاده زیاد هستند. ارده ماده اولیه تولید حلوا ارده است ولی با آن متفاوت می باشد. بسیاری از مردم حلوا ارده را به خوبی می شناسند و میل کرده اند اما شاید با ارده کمتر بعضا آشنا باشند.

خواص غذایی ارده
کنجد از مغذی ترین دانه های گیاهی شناخته شده است که هر چند موطن اصلی آن ایران نیست اما از حدود 2200 سال قبل در ایران و بخصوص در شهرهای گرمسیری ایران مانند خوزستان، فارس، یزد و برخی از مناطق اصفهان کشت می شده است.
حسن ارده این است که هم در روش های سنتی و هم در روش های نوین و صنعتی تولید ارده بدون نیاز به استفاده از حرارت بسیار بالا و یا افزودن سایر افزودنی ها تولید می شود و این باعث شده است تا تمامی خواص کنجد در ارده باقی بماند. نکته بسیار مهم در استفاده از ارده این است که بر خلاف کنجد که دانه ای بسیار ریز است و اغلب این دانه ها بدون اینکه در سیستم گوارش بدن مصرف شود بصورت کامل دفع می شود، اما با استفاده از ارده می توان از تمامی خواص کنجد بهره برد.
بصورت کلی فواید ارده بسیار زیاد توضیح داده شده است و منابع مختلف بر خواص متفاوت این محصول دوست داشتنی تاکید فراوان داشته اند که برخی از مهم ترین آنها که در اغلب منابع مشترک هستند به شرح زیر می باشند:
- ارده طبع گرمی دارد و در طب سنتی برای سردی مزاج و افراد سودایی مزاج توصیه می شده است.
- بر خلاف چرب بودن ظاهری این محصول اما چربی ارده کاملا طبیعی است و اتفاقا باعث تنظیم کلسترول خون می شود.
- ارده میزان زیادی آهن دارد که برای درمان کم خونی توصیه می شود.
- کلسیم و مواد معدنی فراوان ارده باعث شده این محصول یکی از بهترین محصولات برای درمان پوکی استخوان و یا بهبود مفاصل و استخوان و یا دندان ها باشد
- از خواص بی نظیر ارده می توان به تنظیم کردن ضربان قلب و بهبود بیماری های قلبی اشاره کرد
- ارده میزان زیادی کلسیم، آهن، روی، مس، منیزیم ، فسفر و سایر انواع مواد معدنی را دارد که می تواند سلامت و ایمنی کلی بدن را تضمین کند.
- ارده برای بهبود و بالا بردن توان فکری و حافظه موثر است
- خانم هایی که بیماری های رحم دارند می توانند با مصرف ارده به درمان آن کمک کنند.
- گفته می شود که مصرف ارده و یا حتی مصرف موضعی ارده برای دردهای التهابی و عضلانی مناسب است
- کبد چرب را درمان می کند و ناراحتی های کلیوی را بهبود می بخشد
- برای خانم های باردار بسیار مفید است
- ارده با داشتن روغن طبیعی کنجد سیستم گوارشی بدن را تنظیم می کند و یبوست را بر طرف می کند.
- ارده میزان زیادی انرژی دارد و می تواند هم برای تقویت عمومی بدن و هم قوای جنسی بسیار مفید باشد.
- مصرف ارده با شیره می تواند برای افرادی که به دنبال اضافه وزن هستند مفید باشد

چرا باید کنجد یا ارده کنجد مصرف کرد؟
تردیدی نیست که تمامی خواص فوق که برای ارده توضیح داده شد بهترین دلیل برای مصرف منظم کنجد و یا ارده هستند. گفتیم که کنجد به دلیل اینکه به راحتی در سیستم سوخت و ساز بدن مصرف نمی شود و گاها حتی بدون اینکه بافت آن آسیب ببیند و خرد شود از دستگاه بدن خارج می شود نمی تواند خواص خود را کاملا به بدن انتقال دهد و بهترین راه برای استفاده از خواص بی نظیر کنجد ، استفاده از ارده کنجد است.
کنجد 25 درصد پروتئین و 50 درصد چربی دارد. هر قاشق کنجد می تواند تا 14 درصد از کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند و با پنجاه گرم کنجد می توان 25 درصد از نیاز اسید فولیک بدن را تامین کرد. کنجد سر شار از انواع مواد معدنی مانند آهن ، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، روی و غیره است. مصرف منظم کنجد یا ارده کنجد می تواند بدن را در برابر بسیاری از نیازهای واقعی و مهم خود ایمن کند.

طرز تهیه ارده
ارده یک غذای کاملا ارگانیک و بدون هیچ ماده افزودنی است. این محصول غذایی تنها از کنجد تولید می شود و گاها برخی از مواد گیاهی دیگر نیز به آن افزوده می شود. بصورت کلی برای تهیه ارده باید از کنجد پوست کنده استفاده کرد.
برای اینکه پوست کنجد را بتوان راحت جدا کرد باید آن را برای مدت حداقل 6 ساعت خیساند. بعد از مرحله خیس خوردن ، آب از کنجد گرفته می شود و حدود 8 تا 10 ساعت کنجد ها به حال خود باقی می مانند. نکته بسیار مهم این است که زمان های خیساندن و گرفتن رطوبت و رها کردن کنجد نباید بیش از اندازه باشد زیرا باعث کپک و یا فساد کنجد می شود.
در زمان های دورتر با استفاده از روش های دستی و امروزه با استفاده از دستگاه های مکانیزه سایشی یا ضربه ای که نوعی آسیاب مخصوص است، پوست کنجد گرفته می شود. این دستگاه ها به دقت لایه رویی کنجد یا پوست کنجد را می گیرند و این باعث می شود تا کنجد خراب نشود و یا دانه آن آسیب نبیند تا روغن کنجد از بین برود.
در واقع عمل آسیاب یا پوست گیری کنجد با سایش و یا ضربات مکانیکی بسیار دقیق همراه است اما پوست کنده شده از کنجد جدا نمی شود و گاها مقدار زیادی از آن به همراه کنجد از دستگاه خارج می شود. به همین دلیل برای از جدا کردن کامل پوست ها از دانه های کنجد باید آنها را به حوضچه های آب نمک انتقال داد. هر چند بعضا از فیلتر ها و یا دستگاه های دمنده نیز استفاده می شود.
وقتی کنجد پوست گرفته شده به حوضچه آب نمک انتقال داده می شود پوست ها به روی آب می آیند و راحت می توان پوست کنجد را جدا سازی کرد. در نظر داشته باشید که میزان آب نمک باید به اندازه ای غلظت داشته باشد که به راحتی پوست های سبک روی آب شناور شوند. همچنین باید این آب نمک مرتبا تعویض شود تا بوی تعفن و بد به خود نگیرد و به کنجد انتقال داده شود.
کنجد ته نشین شده و پوست گرفته شده برای تولید ارده در این مرحله باید خشک شود. بنابراین با استفاده از تونل های حرارتی و یا با استفاده از دستگاه های سانتریفیوژ کنجد ها را کاملا خشک می کنند. سپس این کنجد ها بصورت مکانیزه و با استفاده از نوارهای نقاله مناسب به فرهای مخصوص انتقال داده می شود و در این فر ها برای 1 تا 3 ساعت حرارت می بینند تا بو داده شوند.
برای انکه تمامی کنجد ها بصورت یکسان بو داده شوند در این فر ها کنجد ها بصورت چرخشی مرتبا حرارت می بینند و حرارت یکسانی را تجربه می کنند. بعد از اتمام بو دادن ، کنجد ها را در حدود نصف روز و یا 12 ساعت به حالت خود رها می کنند.
معمولا برای بو دادن کنجد دمای بین 180 تا 220 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. دمای کمتر باعث می شود تا کنجد خام باقی بماند و دمای بیشتر کنجد را می سوزاند. ضمن اینکه بهتر است از حرارت مستقیم برای بو دادن کنجد استفاده شود زیرا باعث آزاد شدن لیگنان های سزامول و سزامولین ها می شود اما باید مراقب بود که این حرارت بیش از اندازه نشود زیرا نه تنها باعث سوختن کنجد می شود بلکه مواد مغذی آن را هم از بین می برد. حسن روش بود دادن کنجد این است که تمامی میکروب ها و یا باکتری های موجود در کنجد نیز در این مرحله از بین می رود.
به منظور اطمینان از سلامت ارده باید تمامی مراحل بصورت مکانیزه و در محیط های بهداشتی و استرلیزه انجام شود. نهایتا کنجد برای آسیاب آماده می شود و باید به دستگاه آسیاب کنجد انتقال داده شود. آسیاب ها معمولا مخصوص هستند ولی با این وجود از کاورهایی برای اطراف سنگ و بالای قیف به منظور جلوگیری از آلوده شدن و یا ورو دحشرات به محیط آسیبا استفاده می شود.
در این مرحله آسیاب کاملا کنجد ها را خمیر می کند و باعث می شود روغن آنها کالا آزاد شود. مرحله آسیاب کردن و یا خمیر کردن کنجد تا زمانی که خمیری یکدست و صاف تولید شود اداه خواهد یافت و نهایتا ارده تولید می شود.
ارده تولید شده از صافی هایی عبور داده می شود و وارد دستگاه های خنک کننده می شود تا برای بسته بندی آماده شود. میزان سفتی ارده معمولا به میزان روغن کنجد بستگی دارد. هر چه روغن کنجد بیشتر باشد ارده تولید شده شل تر می شود.
ارده های تولید شده به دلیل اینکه هیچ نوع افزودنی غیر طبیعی مانند شکر ندارند معمولا مزه ای گس و کمی تلخ دارند. بعضا در زمان خمیر شدن کنجد و یا تولید ارده به ان محصولاتی مانند عسل یا شیره اضافه می شود تا محصولی مانند ارده شیره یا عسل ارده تولید کنند. همچنین محصولات دیگری مانند حلوا ارده از تولیدات جانبی ارده می باشد.

تفاوت ارده با حلوا ارده
ارده همانطور که مطالعه فرمودید از کنجد خام تولید می شود و هیچ نوع ماده افزودنی ندارد. اما با اضافه کردن شکر، شیره خرما یا شیره انگور محصولی به دست می آید که به حلوا ارده شهرت دارد. روغن ارده و کنجد وقتی با شکر ترکیب می شود از خود واکنش هایی را نشان می دهد که باعث سفت تر شدن بافت ارده می شود ولی استفاده از شیره خرما یا شیره انگور باعث می شود تا حلوا ارده کمی شل تر باشد. حال آنکه بعضا محصولی به نام چوبک به حلوا ارده اضافه می شود که باعث شل تر شدن حول ارده هم می شود.
ارده محصول غذایی فوق العاده ای است و می توان آن را در محیط های خنک برای مدت طولانی نگهداری کرد. توصیه می شود ارده را در داخل یخچال نگه دارید. اگر ارده در محیط های گرم نگهداری شود کپک می زند. کپک ارده سفید رنگ است و دقت زیادی برای تشخیص نیاز دارد.
گروه صنعتی خرما سیاه با استفاده از تجارب و دانش بومی خود موفق به تولید بهترین نوع ارده ایرانی با استفاده از کنجد های بومی و شناخته شده نموده است. استفاده از دقیق ترین دستگاه های اتوماسیون و کاملا مکانیزه و بهداشتی باعث شده است که سلامت ارده شرکت خرما سیاه کاملا مورد تایید اداره بهداشت و سازمان غذا و دارو بوده و استاندارد های ملی ایران و انواع استاندارد های بین المللی گواه این موضوع هستند.
شرکت خرما سیاه به منظور اطمینان از تولیدات خود همواره با استفاده از دقیق ترین آزمایشگاه های موجود در کارخانه محصولات را تحت کنترل کنترل کیفی خود دارد و به همین دلیل موفق شده است تا به عنوان یکی از بهترین و قوی ترین برند های ایرانی در دنیا شناخته شود.
شما هم می توانید برای خرید ارده تازه و درجه یک ایرانی همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس گرفته و سفارش خودرا ثبت کنید و یا بصورت خرید اینترنتی سفارش آنلاین خود را ثبت کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: