دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

بادام
یکی از اصلی ترین مغزها که همواره در لیست مغزهای دارای خواص فراوان جای دارد مغز بادام است. بادام همواره در ظروف اجیل ما ایرانی ها جای داشته است و از قدیم دانشمندان و فلاسفه ما در خصوص مصرف روزانه این مغز تاکید فراوان داشته اند.
بادام نوعی میوه درختی است که عموما د رنواحی خارمیانه و جنوب آسیا کشت می شود. این میوه دارای یک سطح بیرونی است که قبل از رسیدن بادام نرم و کم کم هر چه به کامل تر شدن مغز بادام نزدیک تر می شود این پوسته سخت تر می شود.در واقع بادام از خانواده مغزها طبقه بندی نمی شود و نوعی شفت است. در بسیاری از نقاط ایران نیز درخت بادام کاشته می شود. بادام درختی به طول 4 تا 10 متر دارد و بعضا قطر این درخت به بالغ بر 30 سانتی متر می رسد.
کشورایران در رتبه پنجم تولید کنندگان و صادر کنندگان بادام در جهان قرار دارد و کشور آمریکا و بعد از آن اسپانیا دو کشور عمده تولید کننده بادام در جهان هستند. روغن بادام نیز خواص فراوانی دارد و حدود نیمی از وزن بادام را یعنی 49 درصد از آن را شامل می شود . روغن بادام دارای سه نوع اسید است: اسید اولئیک (62%) و اسید لینولئیک (24%) جزئی از اسید های غیر اشباع و تنها اسید پالمیتیک ( 6%) جز اسید های اشباع شدنی است که نشان می دهد چربی بادام عمدتا برای سلامتی مضر نیست ولی باید در مصرف بیش از اندازه ان احتیاط شود. ضمن اینکه در هر 100 گرم مغز بادام حدود 576 کیلو کالری وجود دارد.
هر چند درخت بادام را در بسیاری از استان های ایران و شهرستان های ایران کاشت می کنند اما بهترین نوع بادام در ایران در شهرستان تسوج در آذربایجان شرقی کشت می شود.
بادام واژه ای فارسی است که به دیگر زبان های دنیا هم راه یافته است. این درخت در زمستان کاشته می شود و در بهار شکوفه می دهد و این شکوفه به میوه می شود. وجود سرمای بی موقع در بهار می تواند میزان زیادی از محصول بادام را از بین ببرد. مغز بادام ممکن است تلخ و یا شیرین باشد. مغز بادام تلخ که از آن عمدتا برای مقاصد دارویی استفاده می شود به دلیل داشتن مقدار بسیار کمی از سیانور دو پتاس و اسید سیاندریک در صورت مصرف زیاد می تواند ایجاد مسمومیت کند و در کودکان خطرناک است.
درخت بادام به دما بسیار حساس است. این درخت سرما را تا حدودی تحمل می کند ولی خیلی زود جوانه می زند و شکوفه می دهد که اگر این سرما در بهار شدت پیدا کند برای سلامت محصول سال جاری خوب نیست. درخت بادام که پیوند خورده باشد بهتر می تواند شرایط هوای گرم و خشک را تحمل کند. این درخت ریشه هایی تا سه متر داردو برگ هایی چوبی شکل که باعث مقاومت این گیاه به گرمای خشک می شود.
روش تکثیر درخت بادام بصورت بذر است و کاشت این بذرها بسته به منطقه جغزافیایی نیازمند رعایت برخی از اصول است. مثلا در مکان هایی که بارندگی کم است باید فواصل کاشت بیشتر باشد. وقتی بذر ها کمی رشد کرد و به اصطلاح جان گرفت از یک درخت باردار به این درختچه ها پیوند زده می شود. پیوند بصورت جوانه در بهار و یا شاخه در زمستان است.
درخت بادامبصورت روش آبیاری بارانی نباید آبیاری شود . معمولا بهترین روش آبیاری بادام بصورت سطحی و یا قطره ای است و معمولا در زمین های ناهموار بهتر است روش قطره ای استفاده شود.
بادام آفت های زیادی دارد که مهم ترین آنها پرندگان، حشرات، کنه ها و نماتدها هستند.
بادام را به دو صورت می توان برداشت کرد یکی در زمان سبز بودن یا همان چغاله که بصورت خام و یا همراه با غذا مصرف می شود و یا بصورت خشک. محصول بادام در اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور برداشت می شود. معمولا بادام در زمین هایی که آبیاری خوبی دارند دیرتر می رسد.
متاسفانه در زمان های قدیم و یا روش قدیمی برداشت میزان زیادی از محصول از بین می رفت اما امروزه به همت برخی از شرکت ها مانند شرکت خرما سیاه برداشت محصول بصورت مکانیکی انجام می شود و سپس با شرایط استاندارد به محل های مناسب برای انبارش ، سورت بندی و تفکیک و نهتیا بسته بندی و فروش انتقال داده می شود.
برای برداشت مکانیکی محصول درخت با دستگاهی به نام نیشکر تکان داده می شود تا میوه ها روی زمین بریزند و سپس میوه های روی زمین توسط دستگاه های دارای بازوهای مکنده جمع آوری می شوند.
معمولا بادام در هر هکتار کاشت حدود یک تا دو تن محصول می دهد که بسته به شرایط مختلف این میزان متفاوت است.
بعد از برداشت محصول توسط دستگاه های مکانیکی حرفه ای و استاندارد محصول به انبار هایی با شرایط خشک و مکانیزه انتقال داده می شود. سپس در شرکت خرما سیاه با استفاده از دستگاه مناسب نوع محصول پوسته ها از هسته جدا می شوند. مغز بادام باید دو تا سه روز در آفتاب قرار بگیرد و یا توسط دستگاه های مخصوص رطوبت خود را از دست بدهد و نهایتا حدود 8 تا 8.5 درصد رطوبت داشته باشد. شرایط نگهداری بادام به دلیل اینکه آفت زیادی دارد و اینکه به راحتی ممکن است کپک بزند نیازمند داشتن انبارهای استرلیزه و ایمن می باشد.
خوشبختانه شرکت خرما سیاه با جمع آوری بهترین و مرغوب ترین نوع بادام در مناطق مختلف ایران نه تنها مناسب ترین نوع محصول را برای مشتریان خود فراهم نموده است بلکه به دلیل داشتن شرایط انبارش استاندارد و دستگاه های تمام مکانیزه شرایط حفظ و نگهداری بادام را در دمای مناسب و با شرایط استاندارد تعریف شده فراهم، سپس محصول را در بسته بندی های متفاوت و مدرن بسته بندی و نهایتا برای مشتریان خود در داخل و خارج از ایران ارسال می کند.
خواص بادام
بادام یکی از مغزی ترین دانه های یا مغزیجات روغنی با خواص دارویی و ارش غذایی فوق العاده بالا می باشد. هر دانه بادام دارای انواع مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی دیگر است که بصورت کلی می توان به کربوهیدرات ها،قندها، انواع چربی اشباع و غیر اشباع، پروتئین، لئوسین، لیسین، آهن، آلانین، ویتامین های گروهB ، ویتامینE، ویتامین K، منیزیم، فسفر، کلسیم، پتاسیم، سدیم ، منگنز و ده ها نوع دیگر اشاره کرد.
در زیر به برخی از خواص بادام اشاره خواهد شد:
• روغن موجود در بادام بصورت جداره ای محافظتی در معده عمل می کند که باعث جلوگیری از سوزش معده می شود. در واقع این روغن ترشحات بیش از حد معده را کنترل می کند.
• تریپتوفان موجود در بادام که نوعی اسید آمینه است نه تنها باعث خوش خلقی می شود بلکه مناسب ترین ماده برای مبارزه با دردهای میگرنی است.
• منیزیم داخل بادام برای درد عضلات و استخوان ها بسیار مناسب است.
• بادام به تنظیم کلسترول منفی خود و کاهش وزن بخصوص برای دور کمر بسیار توصیه می شود.
• وجود ویتامین E به عنوان عاملی برای مبارزه با سرطان کبد شناخته می شود.
• حدود 94 درصد چربی غیر اسباع در بادام برای سلامت عملکرد قلب بسیار ارزشمند است
• بادام به عنوان یکی از بانک های اصلی کلسیم در طب سنتی شناخته می شود که برای استحکام استخوان ها و دندان ها بسیار توصیه شده است.
• میزان زیادی از انواع آنتی اکسیدان در بادام وجود دارد که نه تنها برای مبارزه با سلول های سرطانی بسیار مناسب است بلکه به رفع اختلالاتی چون فراموشی، بیماریهای قلبی، ضعف سیستم ایمنی بدن و ضعف بینایی کمک شایانی می کند.
• ورزشکارانی که دچار گرفتگی عضله می شوند بادام زیاد مصرف کنند زیرا هم انرژی زا است و هم اینکه میزان زیاد منیزیم داخل بادام باعث خون رسانی بهتر و تکثیر اکسیژن بهتر برای عظلات شده و از گرفتگی و درد عضلات جلوگیری می کند.
به غیر از موارد فوق مصرف بادام برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، تنظیم فشار خون، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و رفع یبوست، تقویت سیستم دفاعی بدن، حفاظت از پوست و مو، شیر سازی برای دوران شیر دهی، جلوگیری از پوکی استخوان، سلامت ریه، جلوگیری از دیابت و ده ها مورد دیگر نیز مفید است.
البته این تنها فویاد مصرف خود مغز بادام بود که اگر خواص مصرف رغن بادام و یا حتی برگ درخت بادام را هم به آن اضافه کنیم به راحتی می توان نام مغز جادویی را بر این میوه گذاشت.
مضرات بادام
طبیعی است که میزان زیاد مصرف بادام هم ممکن است مضراتی را به همراه داشته باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• هضم سنگین بادام در صورت مصرف زیاد ان
• بادام سرد است و برای افرادی که طبع سرد دارند بهتر است با شکر مصرف شود.
• افرادی که ناراحتی های گوارشی دارند بهتر است بادام را خیس کنند و بعدا با کندن پوست رویی آن بادام را مصرف کنند.
• بادام بخصوص برای کودکان ممکن است حساسیت زا باشد چرا که گاها علائم آلرژی را در فرد نمایان می کند.
شرکت خرما سیاه مفتخر است با استفاده از تجربه و دانش کارشناسان خود بهترین محصولات بادام را در استان های مختلف ایران مانند آذربایجان غربی و شرقی، کرمان، اصفهان و غیره جمع اوری و با استفاده از مدرن ترین روش های سورت بندی، بسته بندی و نگهداری محصول ، بادام را بصورت های عمده و در اشکال مختلف در بازارهای ایران و جهان توزیع می کند. شما هم می توانید به منظور تهیه مرغوب ترین نوع بادام با کیفیت بالا و تضمین شده همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید