دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

بهترین خرما کدام است؟

 

بهترین خرما کدام است؟
شاید یکی از اصلی ترین سوالاتی که همواره علاقمندان به مصرف خرما را درگیر خود کرده است این است که چه تفاوتی بین خرما ها وجود دارد و اینکه کدام نوع خرما ارزش بیشتری دارد و بهترین نوع خرما است.
در واقع تنوع خرما موجود در بازار ایران و جهان کم نیست. تنها بنا بر ادعای برخی از منابع بیش از 400 نوع خرما در ایران وجود دارد که البته شاید تنها حدود 30 تا 40 نمونه از این تعداد خرما را اغلب مردم تا به حال مصرف کرده اند و یا می شناسند.
مشکا زمانی پیچیده تر می شود که می بینیم برخی از مدل های خرما با آرم شرکت های تجاری در ایران موجود هستند. در اصل خرما نه تنها به عنوان یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی ایران است بلکه سالیانه مقدار زیادی از آن به کشورهای مختلف در اقصی نقاط جهان صادر می شود و البته نباید نادیده گرفت که بعضا برخی از انواع خرما ها بخصوص از عراق و عربستان و یا مصر نیز وارد بازار ایران می شوند.
با این توصیف قطعا باید نوع خرما در کیفیت آن نیز دخیل باشد. منظور اینکه خرماها قطعا کیفیت یکسانی ندارند و با هم تفاوت هایی را دارند ، حال می توان این تفاوت را از نظر خود خرما و نوع خرما ها دسته بندی کرد و یا با استفاده از ماندگاری و تازگی خرما آنها را دسته بندی کرد.
متاسفانه به دلیل روش های نا درست برداشت مقدار زیادی از خرمای حاصله در نخلستان ها سالیانه از دست می رود، در این میان برخی از شرکت ها و دلالان بی انصاف با انبارش خرما تازه ، خرما های مانده تر را وارد بازار می کنند ، روش های سنتی بسته بندی و یا روش های نا سالم برداشت و بسته بندی نیز باعث سو تبلیغ برخی از منابع در خصوص عدم استفاده از خرما شده است در حالی که ارزش غذایی خرما تازه و با کیفیت آنقدر زیاد است که هیچ کارشناسان تغذیه ای نمی تواند آن را انکار کند.
بنابراین باید از دو دیدگاه بهترین نوع خرما را بررسی کرد. بهترین نوع خرما برای خرید و بهترین نوع خرما از نظر نوع خرما.

بهترین نوع خرما برای خرید
خرما یکی از بهترین مواد غذایی است که در دسته بندی میوه ها قرار دارد و به دلیل داشتن انواع مواد معدنی ، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها و بخصوص به دلیل داشتن میزان زیادی آهن و کلسیم و پروتئین همواره به عنوان یکی از ارزشمندترین انواع مواد غذایی شناخته می شود.
خرما بر سه نوع خشک و تر و نیمه خشک عمدتا وجود دارد و بصورت کلی ارزش غذایی هر سه نوع بالا است. در نظر داشته باشید که خرما خشک و نیمه خشک یا نیمه مرطوب به دلیل استفاده از فرآیند خاصی خشک نمی شود و در واقع خرما خشک و خرما نیمه خشک از خرماهای طبیعی هستند که بر روی شاخه درختان نخل به این صورت در آمده و تکامل پیدا می کنند و به همین جهت آنها را هم باید تازه برداشت کرد و بسته بندی و به فروش رساند.
در استان های مختلف خرما خیز ایران بسیاری از افراد به دنبال سود آوری خود اقدام به بسته بندی و فروش خرما بدون مجوز و با استفاده از روش های سنتی و نا ایمن می کنند.
بدتر اینکه نه تنها ظروف و وسایلی که استفاده می کنند مناسب نیست بلکه در بدترین شرایط انبارش و با بدترین شکل ممکن کار حمل و نقل و جداسازی خرما را انجام می دهند که کیفیت خرما تازه را هم زیر سوال می برد. حتی بعضا در شرای طنا مناسب آب و هوایی خرما ها قبل و بعد از بسته بندی نگهداری می شود که باعث رشد آفت ها و از بین رفتن سلامت خرما می شود.
به همین دلیل خود سازمان غذا و دارو هم شدیدا توصیه می کند که خرما ها را از شرکت های معتبر خریداری کنید. خرید خرما از شرکت هیا دارای برند و آرم تجاری و کد اقتصادی یعنی داشتن مجوز فعالیت زیر نظر اداره بهداشت و رعایت حداقل های لازم برای ابجاد بهترین شرایط بسته بندی و جداسازی خرما بدون دخالت دست و در بهترین شرایط.
خرما چسبناک است و به راحتی آلودگی ها را به خود جذب می کند. اگر به خوبی شسته و بسته بندی نشود تمامی این آلاینده ها باعث تخریب بافت خرما می شوند. حتی بعد از باز کردن خرما از بسته بندی قویا توصیه می شود که آنها را به خوبی شستشو دهید.
خرما به شرایط دمایی نیز حساس است و نباید در محیط گرم و یا مرطوب نگهداری شود. وجود مزه ترش و یا تند در برخی از خرما ها نشان می دهد که آنها در شرایط مناسبی نگهداری و بسته بندی نشده اند و تقریبا فاسد شده اند.
بنابراین از این حیث می توان بهترین خرما را خرمایی دانست که با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های شستشو و بسته بندی آماده شده باشد و در بسته بندی های مشخص با برند مشخص و با تاریخ تولید، تاریخ انقضا، شماره پروانه ساخت، کد اقتصادی تولید کننده، آرم استاندارد و آرم سازمان غذا و دارو و غیره آماده شده باشد. در ضمن باید این خرما در بهترین شرایط انبارش نگهداری و با خودروهای کاملا استاندارد توزیع شود.

بهترین نوع خرما از نظر نوع خرما
اگر بخواهیم خرما را از نظر خود نوع خرما طبقه بندی کنیم و بهترین نوع آنها را مشخص کنیم کار ما دشوار تر می شود. در واقع ایران یکی از کشورهای اصلی تولید کننده خرما در جهان است و تنوع خرما در آن بسیار زیاد است. امروزه خرما پیارم را به عنوان بهترین خرما در جهان نام می برند که این خرما در حاجی آباد استان هرمزگان تنها کشت می شود.
اما با این وجود خرما پیارم تنها یکی از بهترین خرماهای ایران است. خرما شاهانی، مضافتی، خرما زاهدی، خضرای، حلاوی، آل مهتری و کبکاب نیز از خرماهای درجه یم و بسیار مشهور در ایران و جهان هستند. حتی باید به این گزینه ها خرمای استعمران، خرما ربی، خرما برهی، خرما خاصویی، خرما خنیزی و یا خرما مرداسنگ و بسیاری از موارد دیگر را هم اضافه کرد.
شاید بهتر باشد برای انتخاب بهترین خرما این موضوع را به طبع و علاقه مردم ربط بدهیم بخصوص اینکه خرما ها عمدتا مواد مغذی یکسانی دارند که فقط میزان این مواد مغذی در انها کمی با هم متفاوت است. که این هم با توجه به نوع خشکف تر و نیمه خشک آنها تعیین می شود.
مثلا خرما خشک میزان بیشتری آهن و یا کالری دارد مسبت به خرما نیمه خشک و به همین نسبت خرما نیمه خشک میزان بیشتری کالری و اهن نسبت به خرما تر دارد.
اما برای روشن تر شدن این موضوع و رسیدن به ج.اب صحیح سوال شاید بهتر باشد تحقیقاتی میدانی بر روی خرما بصورت دقیق انجام شود و به آن ضمیمه ای از درصد و میزان مواد مغذی خرما اضافه و نتیجه گیری دقیقی در این خصوص انجام شود که بهترین خرما کدام است که هنوز به نظر نمی رسد در ایران چنین اقدامی شده باشد و اگر شده است در دسترس هنوز نیست.
بنابراین ما با استناد به دیدگاه های موجود و با توجه به ادعای کارشناسان و صاحبین دانش اقدام به معرفی بهترین خرما در هر منطقه می کنیم تا رعایت اعتدال و انصاف هم شده باشد.
• خرما استعمران را به نوعی بهترین نوع خرما در استان خوزستان می داند که بیش از 80 درصد از خرمای این استان نیز از نوع خرما استعمران است.
• بهترین خرما استان بوشهر از این نظر را می توان خرما کبکاب دانست که حدود 80 درصد از خرما این استان را تشکیل می دهد.
• بهترین خرما تولید شده در استان فارس هم خرما زاهدی و بعد شاهانی است.
• بهترین خرما در استان کرمان به نقل از برخی از کارشناسان خرما مضافتی است.
• بهترین خرما در استان سیستان و بلوچستان نیز با همین استناد خرما مضافتی و بعد خرما ربی است.
• بهترین خرما در استان هرمزگان نیز خرما پیارم یا پیاروم و بعدا آل مهتری است.
• خرما منطقه جیرفت نیز از نظر بهترین بودن خرما مضافتی و مرداسنگ است.
• بهترین خرما در استان کرمانشاه خرما زاهدی است.
• بهترین خرما منطقه برازجان را می توان خرما کبکاب دانست
• بهترین خرما منطقه بهبهان خوزستان هم خرما خاصویی به عقیده برخی می باشد.

البته در بسیاری از مناطق ایران خرما کشت می شود و این آمار و ادعا ها ممکن است قطعیتی از نظر برخی از کارشناسان دیگر نداشته باشد. به عنوان مثال در بندر عباس، شم و جهرم و یا میناب خرما زریک هم از خرما های بسیار مرغوب است و یا در برازجان و کازرون خرما شیخالی و یا در آبادان و خرمشهر خرما حلاوی، یا خرما دیری در شادگان و شوشتر و بسیاری از انواع خرما دیگر در مناطق مختلف و این تنوع بالا باعث می شود که سلایق مختلفی به وجود بیاید.

بصورت کلی خرما از نظر نوع بیشتر با سلیقه افراد بستگی دارد ولی باید بهترین خرم را در هر نوع با توجه به ویژگی های برداشت تا بسته بندی و ابنارش و فروش شناخت. برای خرید بهترین نوع خرما ایران می توانید با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید. شرکت خرما سیاه شرکتی پیشرو در زمینه جمع آوری ، سورت بندی، بسته بندی و توزیع و فروش بهترین نوع خرما در ایران و بازارهای جهانی است و همواره در نلاش بوده است تا با توزیع خرما با کیفیت نه تنها نام برند خرما سیاه بلکه خرما ایران را در جهان بیش از پیش زبانزد کند.
برای خرید و تهیه بهترین نوع خرما در ایران همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

2 Responses

  1. با عرض درود و احترام خدمت تمامی دوستداران خرما و نخل و نخلستان از نظر ارزش غذایی و کلا بالاتر و ارزشمند تر بودن ، خرماها ، چندان تفاوتی با همدیگه ندارند ، و دلیل این که خرمایی مانند پیارم که اینقدر گرون قیمت هست ، کمیاب بودن این خرما هست که فقط تو حاجی آباد هرمزگان ، با کیفیت بالا تولید میشه. مشکل جدی و اصلی و بزرگ بازار خرما هم گرون فروشی مغازه دار ها هست که سال گذشته مثلا خرمای شاهانی رو حدود کیلویی هزار تومن از باغدار ها میخریدن و کیلویی ده تا 15 هزار تومان می فروختند داد مردم و تولید کنندگان رو از این دلالان .... بگیرید، اونهایی که میتوانند
  2. خرمای مصافتی بم واقعا یه چیز دیگس اگه مرغوبش گیرت و اصلش طعمش رویاییه