دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما خاصویی

خرما خاصویی
استان بوشهر یکی از خرما خیز ترین استان های ایران باشد و تنوع انواع نخلستان ها و خرماهایی که در این استان برداشت می شود خود گواه این صحبت است. یکی از مشهورترین خرماهایی که در این استان برداشت می شود خرما خاصویی است که در واقع هر چند خرما خاصویی در استان ها و شهرستان های دیگر هم کاشته می شود ولی نوع خرما خاصویی بوشهر شهرت بیشتر و به عقیده برخی از کارشناسان کیفیت بهتری دارد.
خرما خاصویی در از گونه هایی از خرما است که در کوهپایه ها رشد می کند و به همین دلیل این خرما ار عمدتا در شهرستان هایی که در کوهپایه های زاگرس قرار گرفته اند مانند شهر جم، عسلویه، فیروز آباد، قیروکازرون، کنگان، فراشبند و برخی دیگر از روستاهای این منطقه یافت می شود و تقریبا این نوع خرما در سایر مناطق دیگر از گونه های نادر شناخته می شود.
خرما خاصویی خاص این مناطق شناخته می شود و مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع خرما خاصویی در این استان یعنی بوشهر پیدا می شود.
خرما خاصویی در زمانی که کاملا رسیده شود و یا به اصطلاح بپزد به رنگ قهوه ای روشن دیده می شود، این خرما که به خرما آلویی هم گاها شناخته می شود ریزترین نوع خرما در ایران و البته جهان است.
خرما خاصویی از انواع خرما تر و مرطوب طبقه بندی می شود زیرا شیره بسیار زیادی دارد و گفته می شود که در صورت نگهداری این خرما ها به مدت چند ساعت در یک ظرف در بسته این خرما در شیره غرق خواهد شد. خرما خاصویی هر چند در ایران آنچنان که باید حتی هنوز هم شناخته شده نیست ولی در کشورهای حوزه خلیج فارس و بسیاری از کشورهای اروپایی این روزها خواهان زیادی پیدا کرده است.
البته نا گفته نماند که در ایران نیز خرما خاصویی به دلیل عدم معرفی مناسب خیلی بین مردم جا نیوفتاده بود و اخیرا یعنی در سال های اخیر فروش بیشتری داشته و ارزش این خرما برای بسیاری از مردم به اثبات رسیده است. تا جایی که برخی ان را خرما قندی هم می دانند.
در میان استان های ایران می توان مردم اصفهان را از بیشترین علاقمندان به این نوع خرما به شمار آورد تا جایی که خرما خاصویی در اصفهان فروش بسیار خوبی دارد. دلیل آن هم این است که خرما خاصویی هر چند قد و قامت ریزی دارد اما طعمی شبیه به خرما پیارم دارد که از خوش طعم ترین و دلنشین ترین طعم های خرما در بین سایر خرما ها به حساب می آید.
خرما خاصویی را به در اخود استان بوشهر و برخی دیگر از مناطق به نام خرما خاصه نیز می شناسند و به خرما آلویی نیز شهرت دارد.
خرما خاصویی همانگونه که گفته شد شیره زیادی دارد. از شیره این خرما برای استفاده در بسیاری از محصولات دیگر نیز استفاده می شود و بصورت کلی شیره خرما خاصویی از محصولات جانبی این خرما به حساب می آید.
خاصویی از شیرین ترین خرما ها است که البته شیرینی آن گلو را اذیت نمی کند و به دللی اندازه کوچکی که دارد معمولا هر سه خرما خاصویی به اندازه یک واحد از دیگر خرما ها به حساب می آید. به همین دلیل هر چند توصیه می شود روزانه حدود 5 عدد خرما مصرف شود ولی در مورد خرما خاصویی این تعداد را می توان تا 15 عدد در روز هم افزایش داد.
در نظر داشته باشید که خرما خاصویی از خرماهایی با طبع گرم می باشد و به همین دلیل ممکن است برای برخی از افراد بخصوص افرادی که دارای طبع گرم و خشک هستند زیاده روی در مصرف ان خیلی مناسب نباشد. اما افرادی که دارای طبع سودایی و سرد هستند می توانند به راحتی با آوردن خرما خاصویی در برنامه غذایی خود طبع خود را تنظیم کنند.
خرما خاصویی سهم زیادی از خرماهای صادراتی ایران را به خود اختصاص داده است. بخصوص در سال های اخیر و با تلاش برخی از شرکت های به نام و مشهور مانند شرکت خرما سیاه که با تغییر در نوع بسته بندی و مکانیزه کردن فرآیند های طبقه بندی و فروش توانسته اند خدمات ارزشمندی در راستای معرفی این خرما به بازارهای جهانی و فروش هر چه بیشتر این محصول داشته باشند.
خوشبختانه بر اساس آمارها هر ساله بر تعداد مشتریان خارجی یان محصول افزوده می شود و بازار بین المللی مناسب تری پیدا می کند.
خرما خاصویی در ایراندر بسته بندی های 1، 2 و یا 3 کیلویی این خرما را تهیه می کنند اما برایاهداف صادراتی این خرما ها در بسته بندی های 6 و 10 کیلویی آماده می شود. امروزه سه مبازار خارجی از خرما خاصویی بسیار بیشتر از سهم داخلی است و این به دلیل شهرت بیشتر این خرما در بیرون از ایران به نسبت داخل می باشد.
هر چند خرما خاصویی اندازه ای کوچک دارد و همین امر موجب کاهش قیمت آن شده است ولی بسیاری از خرما شناسان طعم و مزه این خرما را با خرما پیارم که بهترین نوع خرما ایران است مقایسه می کنند.
این خرما جزئی از خرماهای درجه دو محسوب می شود هر چند این تنها و تنها به دلیل اندازه خرما مد نظر قرار گرفته است.
خواص خرما خاصویی
خرما خاصویی به نسبت دیگر خرماها قند کمتری دارد. البته این به دلیل تر بودن خرما خاصویی است. در نظر داشته باشید که بر خلاف تصور بسیاری از مردم که خرما خشک را دارای قند کمتری می دانند ولی این موضوع کاملا بر عکس است.
خرما هر چه نرسیده تر و تر یا مرطوب تر باشد قند کمتری دارد و هر چه بر میزان رسیدن آن افزوده شود میزان قند خرما افزایش می یابد و این امر در خصوص خرما خشک و نیمه خشک نشان می دهد که قند این نوع خرماها از خرما تر بیشتر است. از این رو خرما خاصویی قند به نسبت کمی دارد ، هم اینکه کوچک ترین نوع خرما است و هم اینمکه از نوع خرما تر و یا مرطوب می باشد.
به همین دلیل مصرف زیاد خرما خشک به افرادی که رژیم غذایی دارند توصیه نمی شود و بهتر است خرما خاصویی را جایگزین آن کنند.
قند خرما خاصویی اغلب فروکتوز است که به راحتی در سوخت و ساز بدن مصرف می شود و همین امر باعث شده که میزان تاثیر قند این خرما بر روی افراد دیابتی بسیار کمتر باشد.
خرما خاصویی به دو صورت شهد دار و نیمه شهد دار و یا نیمه خشک در بازار به فروش می رسد. بصورت کلی قیمت نیمه خشک آن از قیمت شهد دار کمی بالاتر است. بسیاری از افراد مصرف این نوع خرما را با چایی می پسندند و به عنوان قند از آن استفاده می کنند. هر چند برخی ادعا دارند که خرما را با پایی نباید خورد اما هنوز هیچ دلیل علمی قابل استنادی برای این موضوع ارائه نشده است.
میزان آهن ، پتاسیم و منیزیم خرما خاصویی هم به اندازه تقریبا زیادی است و به همین دلیل این نوع خرما بر خلاف قد و قواره کوچکی که دارد بسیار انرژی زا است و به خوبی انرژی ورزشکاران و یا افرادی که فعالیت های بدنی سنگین دارند را تامین می کند. از طرف دیگر افرادی که مشکلات استخوانی و یا کم خونی دارند با مصرف روزانه این خرما می توانند به سلامت خود کمک شایانی بکنند.
فیبر موجود در خرما خاصویی نیز برای افرادی که مشکلات گوارشی دارند به عنوان یک راه حل موثر شناخته شده است.
از خرما خاصویی برای تهیه انواع مواد غذایی دیگر نیز استفاده می شود. به صورت کلی شیره خرما خاصویی به عنوان یک شیرین کننده طبیعی برای بسیاری از کیک ها، شیرینی ها، مواد غذایی مانند بیسکوییت ها و حتی برای تهیه بسیاری از غذاهای سنتی و غیر سنتی استفاده می شود.
این خرما بصورت لواشک و یا حبه نیز موجود است و از شهد آن برای تیهه نوشیدنی های انرژی زا و سالم و شربت های مختلف هم استفاده می شود.
گروه صنعتی خرما سیاه با استفاده از مدرن ترین دستگاه های طبقه بندی، شستشو ، بسته بندی و شرینگ و با استفاده از جدید ترین راه های حفظ و نگهداری انواع خرما در شرایط انبارش بسیار استاندارد خرما خاصویی را با کیفیت بسیار بالا به اقصی نقاط ایران و بسیاری از کشورهای خارج از ایران صادر می کند.
شرکت خرما سیاه با توجه به استفاده از افراد متخصص و با تجربه و همچنین جدیدترین تکنیک های بسته بندی و فروش انواع خرما و خشکبار توانسته برای اولین بار در ایران به عنوان یک شرکت نمونه بهترین خدمات را در رسیدن محصول خرما با کیفیت به دست مشتریان بدون کمترین افت کیفی ارائه دهد.
شما هم می توانید به منظور ثبت سفارش خرید انواع خرما و خشکبار و یا محصولات جانبی دیگر همین امروز با کارشناسان ما تماس گرفته و محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید