دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خشکبار

برای مشاهده کلیک کنید

خشکبار
وقنی صحبت از خشکبار و یا خشکه بار باشد برخی تنها به انواع دانه های روغنی و مغز ها فکر می کنند این در حالی است که در تعریف دقیق خشکبار میوه های خشک شده نیز در این دسته بندی قرار می گیرند. به همین دلیل انواع دانه ها، مغز ها و میوه های خشک شده که طی فرآیند مشخصی خشک می شوند و مصرف می شوند را خشکبار می نامند.
بنا بر این تعریف نمی توان خشکبار را همان آجیل دانست چرا چرا که معمولا میوه های خشک در دسته آجیل آلات قرار ندارند. دلیل خشک کردن میوه ها نگهداری طولانی مدت آنها است به شکلی که خواص و ویژگی ها خود را زیاد از دست نداده باشند.
به صورت کلی خشکبار در دو دسته قرار می گیرد: مغز دانه ها و میوه های خشک. مغز دانه ها مانند گردو، فندق، پسته، بادام، تخمه آفتاب گردان و غیره و میوه های خشک مانند انواع مختلف کشمش ، مویز، کشمش سبز، برگه زرد آلو، برگه آلو بخارا، انجیر خشک، برگه هلو و غیره.
انواع ویروس و انواع قارچ ها موجود در طبیعت به محض برداشت میوه و حتی خود دانه های مغز دار شروع به تخریب آنها می کنند و باعث می شوند که طول عمر آنها اگر در شرایط مناسبی نگهداری نشوند کم شود، حتی تجربه نشان داده است که نگهداری میوه و یا دانه های مغز دار در شرایط خنک و مناسب هم برای طولانی مدت خیلی امکان پذیر نیست و برخی از این گونه های قارچ ها کم کم در شرایط دمایی خنک هم می توانند باعث از بین بردن و خرابی این محصولات شوند.
در نتیجه به دو روش می توان شرایط نگهداری میوه و یا مغز دانه ها را محیا نمود. یکی نگهداری آنها در شرایط دمایی بسیار سرد و یا انجماد است و دیگری خشک کردن آنها در شرایط مناسب است.
در حالت انجماد بسیاری از مواد مغذی میوه از بین می رود و معمولا خاصیت زیادی برای ان باقی نمی ماند اما در شرایط خشک کردن اغلب مواد مغذی و مفید میوه باقی می ماند از این رو دانشمندان همواره توصیه بر خشک کردن میوه و مغز دانه ها می کنند.
هر چند خود خشکبار را هم توصیه می شود در شرایط خنک و خشک نگهداری کنید اما بصورت کلی میوه و دانه های خشک شده را در هوای آزاد بهتر بهتر می توان نگهداری و خواص عمده آن را تجربه کرد. در واقع با خشک کردن و تولید خشکبار میوه هایی مشخص و دانه های مغز دار طول عمر نگهداری آنها افزایش می یابد. در واقع در فرآیند خشک کردن میوه ها و دانه های مغز دار تا حد یادامه می یابد که رطوبت محصولات تا حدود زیادی از بین می رود و این موضوع باعث می شود که رشد میکروب و انواع واکنش های سیمیایی در آنها بسیار محدود می شود.

روش های تولید خشکبار
خشکبار دارای تاریخی بسیار طولانی هستند. از قدیم مردم برای اینکه بتوانند محصولات خود را بیشتر نگهداری کنند آنها خشک می کردند. البته استفادهاز نک، شکر و یا مربا کردن میوه ها هم مرسوم بوده ولی عمده محصولاتی که نیاز به نگهداری داشتند را خشک می کردند.
بسیاری از خانواده های قدیمی بعد از خشک کردن و یا در حین خشک کردن میوه ها و دانه های مغز دار آنها را با نمک و یا شکر مخلوط می کردند که البته نمک مرسومیت بیشتری داشت.
این کار باعث می شد که نه تنها میوه رطوبت خود را از دست بدهد و کمتر در معرض خطر خرابی باشد بلکه از یک عامل بسیار قدرتمند به نام نمک هم برای از بین بردن میکروب ها و قارچ ها استفاده شود.
البته در قدیم همه انواع میوه ها قابل خشک کردن نبود و امروزه به لطف استفاده از تکنولوژی خشک کردن میوه های بیشتری امکان پذیر شده است.
در قدیم اغلب میوه هایی مانند آلو، توت، انگور سبز و انگور سیاه، هلو و برخی دیگر را خشک می کردند و از آنها کشمش سبز، مویز، پر آلو، آلو قیصی ویا سایر آلوها، پر زردآلو، توت خشکه و غیره را تولید می کردند.
در روش سنتی راه های زیادی برای خشک کردن میوه ها وجود داشت اما در تمامی آنها دو رشو مورد استفاده بود یا سایه خشک می شدند و یا زیر آفتاب خشکانده می شند.
در واقع خانواده های قدیمی با جدا کردن هسته ، ساقه و اضافات میوه ها آنها را یا روی زیلو ها و یا درون ظرف هایی بزرگ در آفتاب و یا سایه خشک و تبدیل به خشکبار می کردند و یا آنها را روی بند و یا مکان هایی خاص آویزان می کردند.
در این مدت مرتبا باید این میوه ها را بازرسی، خراب ها جداسازی و نهایتا میوه را درون ظرف این رو و ان رو می کردند تا خشک شود. در طول این فرآیند میوه خشک می شد و برای نگهداری طولانی مدت این خشکبار به دلیل وزن کمتر و خطر خرابی کمتر راحت تر امکان نگهداری داشت.
اتفاقی که در روش سنتی تولید خسکبار می افتاد این بود که میوه در طول زمان خشک شدن تغییر رنگ می داد، بسیاری از آنها خراب می شدند و حتی آفاتی به انها وارد می شد، ضمنا این روش به دلیل در معرض هوا بودن آلودگی زیادی به خود جذب می کرد. البته این روش قط برای میوه ها نبود و دانه های مغز دار نیز بعد از برداشت در آفتاب خشک می شدند.
در روش صنعتی که امروزه بسیار مورد توجه و استفاده قرار گرفته است خشک کردن میوه ها و دانه های مغز دار با استفاده از روش های مکانیزه انجام می شود. در این روش هم دستگاه های مختلف صنعتی و نیمه صنعتی وجود دارد که بصورت کلی روش های مکانیزه و کاملا صنعتی بیشتر مورد تایید می باشند.
در دستگاه های نیمه صنعتی میوه و یا دانه های مغز دار را برای تبدیل به خشکبار شدن باید دستی شستشو دهند، به دستگاه انتقال داده و بعدا با دست برداشت می کنند و احتمالا بصورت های مختلف دسته بندی و بسته بندی می کنند.
در روش تمام مکانیزه و صنعتی که در شرکت خرما سیاه نیز با پیشرفته ترین و جدید ترین تکنولوژی ها انجام می شود بعد از برداشت میوه و سورت بندی آنها، میوه درون دستگاه های بسیار مجهز شستشو داده می شود، سپس اضافات آنها گرفته می شود و دوباره شستشوی ثانویه داده می شود و بعدا توسط خود دستگاه تحت حرارت مشخصی و دمای مشخصی قرار می گیرد تا میوه و یا دانه های مغز دار رطوبت خود را از دست بدهند.
بر خلاف روش سنتی در این روش این امکان برای شرکت خرما سیاه فراهم است که میوه را تا مقدار مشخصی روطبتش را بگیرند. چرا که از دست دادن روطبت کامل میوه باعث می شود که میوه خشک و سخت شود و مصرف آن دشوار تر باشد و در ضمن خواص میوه هم کمتر شود.
اما با استفاده از دستگاه های تمام مکانیزه در شرکت خرما سیاه و بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده بر روی هر میوه و یا دانه روغنی برای تبدیل شدن آن به خشکبار هر میوه تا اندازه مشخصی رطوبت خود را حفظ می کند. مصلا در کشمش سبز رطوبت مورد نیاز با پسته متفاوت است، یا رطوبت مورد نیاز در مویز را نمی توان با رطوبت مورد نیاز در میوه کیوی یکسان دانست.
دستگاه های تمام مکانیزه شرکت خرما سیاه با استفاده از هوای داغ فرآیند تولید خشکبار را تا رطوبت تعریف شده دنبال می کنند، این کار باعث می شود میوه خشک شده بصورت کریستاله در بیاید که هم از نظر شکل اولیه بسیار به میوه اصلی شبیه تر است و شکلی شکیل تر و زیباتر دارد و هم مواد مغذی موجود در ان سالم تر باقی می مانند.
در این روش بر خلاف بسیاری از عقاید میوه در شرایط عادی خشک می شود و از هیچ نوع مواد شیمیایی و یا غیر شیمیایی استفاده نمی شود بلکه حرارت زیاد و مداوم باعث تبخیر فوری رطوبت میوه و خشک شدن آن به شکلی بسیار مفید تر می شود.
به عقیده بسیاری از کارشناسان خشکبار تولید شده در فرآیند های صنعتی از نظر رنگ، طعم، ارزش غذایی ، محتوای ویتامینه و مغذی نسبت به روش سنتی برتری محسوسی دارد.
عموما میوه ها ها را نمی توان به روش دانه های مغز دار خشک کرد و هر نوع میوه ای را نمی توان با یک مکانیزم و حرارت مشخص شده و تا رطوبتی معین خشک کرد. برخی از میوه ها را اصلا نباید خشک کرد و برخی دیگر نیز باید حدود 20 درصد از رطوبت خود را حفظ کنند، برخی باید بصورت جداگانه حتما خشک شوند و حالت چیپس گونه نیز برای میوه خشک توصیه نمی شود.
میوه باید کاملا رسیده و خوش طعم انتخاب شود، انتخاب میوه و یا مغزهای نرسیده و کال باعث بد طعم شدن خشکبار می شود و موضوع مهم دیگر اینکه نباید میوه لک دار، آسیب دیده و خراب برای خشک کردن انتخاب شود زیرا کیفیت خشکبار را تحت الشعاع قرار می دهد.
از یان رو در شرکت خرما سیاه با استفاده از دانش و تخصص بسیار بالای کارشناسان این شرکت و با انجام فرآیند های تحقیق و توسعه بسیار پیشرفته و با تعامل بسیار سازنده با بزرگترین شرکت های تولید کننده خشکبار دنیا اقدام به تولید، بسته بندی و توزیع برترین خشکبار موجود در ایران و جهان نموده ایم تا نه تنها رضایت مشتریان خود را فراهم نماییم بلکه از برند تجاری خرما سیاه به عنوان یک برند تجاری خوش نام دفاع کنیم.

تفاوت خشکبار خشک و خشبار خشکانیده
بصورت کلی می توان خشکبار را از دو نوع میوه و یا دانه های مغز دار تولید کرد:
1- میوه ها و یا دانه های مغز داری که بصورت طبیعی پس از رسیدن ، میزان قابل توجهی از رطوبت را ندارند و به خودی خود رطوبت کمتری دارند که اغلب دانه های مغز دار در این دسته قرار دارند که به نام خشکبار خشک شناخته می شوند.
2- میوه های و دانه های مغز داری که در زمان رسیدن میزان آب میوه آنها و یا رطوبت آنها زیاد است و بعدا طی فرآیند خشک کردن مقدار زیادی از رطوبت خود را از دست می دهند که به آنها خشکبار خشکانیده گفته می شود.

انواع خشکبار خشک
در دسته اول که عمدتا میوه ها و دانه های مغز دار قرار دارند می توان به انواع پسته، انواع فندق، انواع گردو و مغز گردو، عناب، سنجد، نخودچی، نخودچی فرآوری شده، مغز هسته زرد آلو، مغز هسته هلو، تخمه آفتاب گردان و مغز تخمه آفتاب گردن، انواع تخمه کدو، بادام، انواع بادام زمینی یا کوهی، خلال مغز بادام، بادام زمینی با پوست، مغز بادام زمینی با پوست، مغز بادام زمینی بدون پوست، تخمخ موسوم به ژاپنی، بلوط، بادام هندی و بسیاری دیگر از دانه ها، مغز دانه ها و میوه ها را می توان اشاره کرد.
اما در دسته خشکبار خشکانیده می توان از مواردی چون برگه زرد آلو، برگه هلو، برگه قیسی، برگه کیوی، آلبالو خشکه، گیلاس خشک، سیب درختی خشک، گلابی خشک، انواع انجیر خشک، دانه های خشک شده انار، توت خشکه، کشمش قرمز، انواع کشمش مانند بی دانه تیزابی و دانه ار تیزابی و یا آفتابی ، کشمش سبز، مویز و غیره اشاره کرد. البته در سال های اخیر نمونه هایی از طلابی خشک شده و یا هندوانه هم دیده شده است که هنوز خیلی فراگیر نشده است.

خواص انواع خشکبار
خشکبار از هر نوعی که باشند اگر به خوبی و اصولی تهیه شده باشند و از بهترین نوع آنها بخصوص نوع میوه آنها تهیه شده باشد سرشار از مواد مغذی و مفید هستند. خشکبار اگر از دانه های مغز دار باشند معمولا به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آهن بالا و فسفر بسیار مناسب شناخته می شوند و اگر از نوع خشکبار خشکانیده باشند و به درستی خشکانیده شده باشند نه تنها خواص میوه را تا حدود زیادی حفظ کرده اند به عنوان یک میان وعده مغزی و سرشار از انواع ویتامین تعریف می شوند.
خکشبار بخصوص خشکبار خشکیده و یا نوع دانه های مغز دار مقدار زیادی امگا 3 دارد. امگا 3 که از چربی های غیر اشباع و ضروری بدن است برای بهبوبد عملکرد ذهنی، مفاصل و استخوان ها بسیار مفید است. ضمن اینکه خشکبار مقدار زیادی چربی غیر اشباع دارند و میزان قند آنها معمولا بخصوص از نوع دانه های مغز دار بسیار کم است.
چربی غیر اشباع باعث می شود که کلسترول منفی خون کاهش و کلسترول مثبت خون تنظیم شود. امگا 3 همچنین می تواند برای جلوگیری از حملات قلبی بسیار موثر باشد.
فیبر موجود در انواع خشکبار برای تنظیم دستگاه گوارش و بر طرف شدن مشکل یبوست مزمن بسیار مفید باشد. ضمن اینکه در نظر داشته باشید که فیبر باعث تسریع در هضم غذا می شود که این موضوع در جلوگیری از دیابت نقش بسزایی دارد.
ویتامین E در مغزها و خشکبار زیاد است ، این ویتامین برای قلب و رگ ها و حملات قلبی بسیار توصیه می شود. ضمن اینکه ویتامین های گروه B به عنوان یکی از اصلی ترین ویتامین های برای استحکام استخوان ها در انواع خشکبار وجود دارند .
اگر به دنبال سلامت و شادابی پوست خودتان هستید، اگر به عنوان میان وعده مغزی برای کودکان خود دنبال گزینه مناسب هستید که تمامی املاح معدنی و مفید بدن را داشته باشد و کمترین ضرر را داشته باشد بهترین انتخاب انواع خشکبار است که به شدت توسط کارشناسان تغذیه توصیه می شوند. برای شناخت تاثیر و فواید هر یک از دانه ها و مغزها و میوه های دسته خشکبار باید به بررسی تک تک آنها پرداخته شود که در مقالات دیگر مربوطه می توانید ملاحظه فرمایید.

تولید خشکبار در ایران
بر اساس آخرین آمار و اطلاعات ارائه شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی ایران در جایگاه اول تا سوم تولید 4 نوع خشکبار در جهان قرار دارد. از این حیث ایران از نظر تولید پسته، گردو، بادام و فندق در جهان جزو کشورهای پیشتاز است و نیاز به سرمایه گذاری در بهبود این شرایط بسیار احساس می شود.
بر این اساس می توان خشکبار تولیدی ایران را به عنوان خشکبار درجه یک جهانی که مشتریان زیادی در سطح جهان دارد طبقه بندی کرد.به گفته بسیاری از کارشناسان پسته و بادام و گردو و حتی فندق ایران دارای طعم و مزه به مراتب بهتر از سایر کشورهای جهان است و این به دلیل وجود شرایط مناسب کشت این محصولات در ایران می باشد.
هر چند سطح محصولات زیر کشت ایران نیاز به بازنگری و توسعه فراوان تری دارد و باید در این زمینه های سرمایه گذاری بیشتری کرد اما با این وجود بسیاری از مشتریان خارجی حتی محصولات خشکبار ایران را به عنوان بهترین محصولات می دانند.
ایران دارای محصولات کشاورزی نمونه ای در دنیا است و بخش قابل توجهی از سهم صادرات محصولات به این حوزه تعلق دارد. وجود اقلامی مانند پسته ، بادام، گردو، فندق و خرما و یا سایر محصولات خشکبار در ایران باعث شده تا بسیاری از مشتریان جهانی توجه ویژه ای به محصولات ایران داشته باشند و همواره از مشتریان اصلی محصولات ایران باشند.
بر اساس آخرین امار میزان صادرات خشکبار در ایران حدود 950 میلیون دلار تخمین زده شده است . مهم ترین سهم صادرات محصولات خشکبار ایران مربوط به انواع پسته است که حدود 1.2 میلیارد دلار درامد ارزی داشته است.
البته این موضوع ریشه تاریخی دارد و از قدیم ایران به عنوان یکی از اصلی ترین کشورهای توزیع و صادر کننده محصولات خشکبار در جهان بوده است . اما با توجه به اینکه سالانه حدود 117 میلیون تن محصولات کشاورزی در ایران برداشت می شود و بیش از 30 میلیون تن آن محصولات باغی است ، به نظر می رسد بخش کمی از این حوزه مربوط به خشکبار ایران باشد که نیاز به سرمایه گذاری و توسعه روز افزون آن بسیار مشهود است.
متاسفانه در سال های قبل نحوه صادرات محصولات خشکبار ایران به خارج از کشور نیز تحت الشعاع بسته بندی های نا مناسب بود. اما امروزه برخی از شرکت ها مانند شرکت خرما سیاه با رویکرد های اقتصادی و مشتری محورانه و به دنبال معرفی و نشان دادن ارزش محصولات صادارتی خشکبار ایران با اقدام های جدی در این زمینه باعث شده اند که در فرآیند تهیه ، جمع آوری ، بسته بندی و توزیع این محصولات اقدام های جدی تری صورت بگیرید که باعث اعتبار خشکبار ایران شده است.
وجود شرکت هایی مانند شرکت خرما سیاه که بهترین نوع خشکبار در ایران را جمع اوری و خریدای می کند باعث انگیزه به کشاورزان برای تولید خشکبار با کیفیت و امکان فروش آن به شرکت های منصف شده است.
همچنین شرکت خرما سیاه با سورت بندی و طبقه بندی این محصولات و نهایتا با استفاده از دستگاه های تمام مکانیزه در تولید و خشک کردن انها و نهایتا بسته بندی محصولات خشکبار ایران با بالاترین استاندارد های جهانی و توزیع ان در بازار های داخلی و خارجی باعث شده است که میزان تلفات محصولات کاهش چشم گیری داشته باشد و در ضمن محصول با کیفیت ایرانی به دست مشتریان داخلی و خارجی برسد.
در این راستا شرکت خرما سیاه به منظور معرفی و فروش بیشتر محصولات خود آماده عقد قرار داد با خریداران، بازرگانان و شرکت های داخلی و خارجی و پیش فروش انواع خشکبار با کیفیت و تضمین شده به متقاضیان می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: