دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خواص خرما خشک

خواص خرما خشک
خرما یکی از متنوع ترین میوه های جهان است، غالب بر 400 نوع خرما حدودا در ایران شناخته شده است و دسته بندی هایی نیز در این زمینه انجام شده اما معمولا خرما را به دو نوع خرما خشک و خرما تر می شناسند.
معمولا میزان رطوبت موجود در خرما ها یکسان نیست، هر چه خرما رطوبت کمتری داشته باشد نیمه مرطوب تر و کم کم خشک می شود. معمولا اگر خرما رطوبت بسیار کمی داشته باشد غالب مردم آن را خرما خشک می دانند.
خرما خشک نسبت به خرما تر رطوبت بسیار کمتری دارد، می شود آن را در دمای غیر سردخانه و یا یخچالی نیز برای مدتی طولانی نگهداری کرد مثلا خرما تر را می شود حتی در یخچال نیز تا نهایتا 10 ماه نگهداری کرد اما خرما خشک را در صورت نگهداری در یخچال می شود تا 5 سال و یا حتی بیشتر نیز به خوبی نگهداری کرد.
هر عدد خرما خشک کالری حدود دو برابر هر عدد خرما تر یا خرما مرطوب دارد. کالری بیشتر با خود انرژی بیشتری می آورد و بصورت کلی در صورت عدم استفاده این کالری ها می تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود. در نتیجه افراد دارای وزن کم برای جبران می توانند با مصرف خرما خشک به افزایش وزن خود کمک کنند و یا اگر اضافه وزن دارید باید خرما خشک را کم استفاده کنید.
خرما عموما میوه بسیار مفیدی برای بدن است، میزان زیادی مواد مغذی مانند انواع ویتامین های B و A و C و میزان زیادی از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و غیره را می توان در این خرما ها یافت که البته نیاز به توضیح است که هر خرما میزان متفاوتی از این مواد مغذی را دارد و حتی خرما خشک نیز با توجخه به متنوع بودن آن ممکن است مواد مغذی متفاوتی داشته باشد اما آنچه که مسلم است این است که در همه انئاع خرما مواد معدنی و ویتامینه زیادی وجود دارد. به همین دلیل می توان گفت ارزش غذایی انواع خرما خشک و حتی خرما تر تقریبا یکسان است و فقط میزان مصرف آنها عمدتا با هم تفاوت دارد.

انواع خرما خشک
خرما خشک نیز تنوع زیادی دارد. چندین نوع مشهور و تجاری خرما خشک خوشبختانه در ایران کشت می شود که شاید شناخته شده ترین و بهترین نوع انها خرما پیارم باشد که در رده بهترین خرما جهان هم قرار داد. همانگونه که توضیح داده شد خرما با رطوبت کم را خرما خشک می نامند که اگر این موضوع را مد نظر قرار دهیم می توان خرما پیارم، خرما خشک زاهدی، خرما خشک ربی، خرما خشک زرد، خرما خشک دیری، خرما خشک بم، خرما خشک عجوه، خرما خشک صفوی، خرما خشک خدری، خرما خشک شکری و برخی از گزینه های دیگر را نام برد.
شاید شناخته شده ترین و بهترین خرما خشک خرما پیارم و خرما دیری باشندو یا خرما زرد در بین مردم باشند که اتفاقا این نوع خرما ها از ارزش تجاری زیادی برخوردار هستند و در دنیا نیز فروش بالایی را دارند.

خواص خرما خشک
خرما خشک همانگونه که قبلا هم توضیح داده شد انرژی زیادی تولید می کند چرا که کالری بالاتری دارد. بصورت کلی افرادی که فرصت صبحانه خوردن ندارند، ورزشکاران، کودکان و یا افرادی که کارهای فیزیکی و بدنی سنگین انجام می دهند می توانند با مصرف خرما خشک میزان زیادی انرژی دریافت کنند.
خرما خشک خاصیت بسیار عالی هم برای خانم ها دارد. از آنجا که پوست خانم ها از حساسیت بیشتری برخوردار است می توانند با مصرف خرما خشک به پوست خود فرصت تازگی و شادابی بدهند.
خرما خشک تا حدود زیاد به کلاژن سازی پوست که شادابی آن را به همراه دارد کمک می کند. ضمن اینکه میزان آهن موجود در خرما خشک برای افرادی که نیاز به جبران کم خونی دارند، زنانی که زایمان کرده اند و یا در دوران بارداری هستند، افرادی که عمل جراحی سنگین داشته اند می توانند با مصرف خرما خشک و میزان زیادی آهن و اسید فولیت این ماده غذایی به جریان خون سازی در بدن خود کمک کنند.
شاید یکی از اصلی ترین تفاوت های خرما تر و خرما خشک در میزان متفاوت ویتامین های آنها باشد. به نقل از برخی از کارشناسان خرما خشک علاوه بر ویتامین A که در خرما تر زیاد دیده می شود میزان زیادی ویتامین C، A، K، B2 و B6 دارد که نه تنها به جریان خون سازی، تقویت بنیه بدن و حفظ سلامتی کمک می کنند بلکه برای استخوان بندی و جلوگیری از پوکی استخوان بخصوص با وجود موادی مانند پتاسیم و کلسیم در خرما خشک کمک می کنند.
خرما خشک میزان فیبر به نسبت بالایی دارد ، فیبر موجود در خرما خشک باعث بهبود عمل گوارشی بدن شده و روده ها و معده را تقویت می کند.
با استفاده منظم و البته به اندازه خرما خشک می توانید با دریافت میزان کافی از انواع ویتامین های Aو C و K به بافت پوست خود برای بهتر و سالم تر شدن کمک کنید، التهابات موجود در بدن را بهبود بخشید، و به راحتی با پیری پوست مبارزه کنید.
ضمن اینکه فیبر موجود در خرما خشک باعث افزایش میزان کلسترول مثبت خون و کاهش میزان کلسترول منفی در خون می شود ، این موضوع نه تنها خطر سکته قلبی را کاهش می دهد بلکه از سلامت قلب و عروق نیز شما را مطمئن خواهد کرد و حتی بر عملکرد بهتر مغز نیز تاثیر مستقیم دارد.
در واقع فیبر به همراه ماده ای به نام بتا دی گلوکان دو عامل اصلی برای کاهش چربی خون و تقویت سیستم دفاعی بدن هستند.
نکته دیگر این که فیبر احساس سیری در بدن ایجاد می کند که در نتیجه اگر خرما خشک به عنوان میان وعده استفاده شده باشد با ایجاد این احساس به شما کمک می کند تا مقدار کمتری مواد غذایی مصرف کنید و در نتیجه به کاهش وزن شما هم کمک خواهد کرد.
ضمن اینکه همین فیبر با از بین بردن یبوست و کمک به کاهش مشکلات یبوست و دفع مزمن و حتی بهتر هضم شدن و تخلیه شدن روده ها فرآیند جذب مواد غذایی در بدن را کاهش می دهد که باز هم برای کاهش وزن مفید است. البته باید به یاد داشته باشید که خود خرما خشک میزان زیادی کالری دارد که اگر زیاد استفاده شود کالری اضافی باعث افزایش وزن می شود و حتی فیبر زیاد ممکن است نتیجه عکس و یبوست مزمن را به همراه داشته باشد و تعادل در مصرف مهم است.
خرما خشک میزان زیادی مواد قندی و پروتئینی دارد که به عنوان یک میان وعده عالی برای کودکان و نوجوانان شناخته شده است. در نظر داشته باشید که قند خرما خشک و تر هر دو از نوع فروکتوز است که خطری برای بدن ندارد و از قندهای مجاز خوراکی حساب می شود.
با مصرف روزانه دو تا سه عدد خرما خشک به راحتی می توانید جای خالی بسیاری از مواد غذایی سالم در بدن را پر کنید. ضمن اینکه خرما خشک میزان زیادی کارتنوئید دارد که همان مواد رنگی است و به عنوان مکمل آنتی اکسیدان برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و مبارزه با رادیکال های آزاد می باشد.
پتاسیم زیاد خرما خشک نیز برای تنظیم فشار خون و بهبود وضعیت عضلات و اعصاب بدن بسیار توصیه می شود که وقتی این پتاسیم با منیزیم زیادی همراه باشد که در خرما خشک این اتفاق افتاده یعنی می توانید برای آرامش و بهبود کار عضلات خرما خشک را در به صورت جدی در نظر داشته باشید.
در طب سنتی ایران خرما خشک به عنوان منبع خون ساز و دارای کلسیم زیاد برای بیماران توصیه می شدده است. خرما خشک طبع گرم و تری دارد و بخصوص برای افرادی که طبع سرد و سودایی دارند بسیار گزینه مناسبی است.
همچنین جوشانده خرما خشک و یا تازه با انجیر و کشمش برای افرادی که دچار ضعف ، کم خونی و یا مشکلات گوارشی و یبوست هستند یکی از بهترین درمان ها در طب سنتی بوده است.

استفاده از خرما خشک سالم و آفت نزده و با کیفیت بالا و تازه بسیار مهم است. برای این منظور کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه با استفاده از تخصص و دانش خود از بهترین نخلستان های ایران اقدام به جمع آوری بهترین نمونه های خرما خشک نموده و با روشی کاملا مکانیزه و پیشزرفته آنها را سورت بندی، بسته بندی و به فروش می رسانند. امروزه شرکت خرما سیاه با برند خرما سیاه در ایران و جهان به عنوان یک برند صادراتی بسیار معتبر شناخته می شود.
شما هم می توانید به منظور ثبت سفارش خرید و یا تهیه بهترین نوع خرما خشک در ایران با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس گرفته و در کمترین زمان بهترین خرما را تحویل بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

2 Responses

  1. N
    خیلی عالی و مفید بود واقعا ممنون
  2. سلام از مطالب شما بهترین استفاده رو بردم ازشما تشکر وقدردانی میکنم. احمد مسئله گویان ازخراسان رضوی شهرستان نیشابور