دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خواص خرما در بارداری

خواص خرما در بارداری
بارداری یکی از خاطره انگیز ترین دوران برای خانم ها است بخصوص اگر برای اولین بار باشد که این تجربه فوق العاده را داشته باشند. در این دوران انواع هوس ها به سراغ خانم ها می آید و انواع توجهات را نیاز دارند. اما همواره این ترس و اضطراب هم برای خانم های باردار حاکم است که زایمان راحتی نداشته باشند و یا خدایی نا کرده مشکلی برای بچه به وجود بیاید.
در قدیم بسیاری از اطبا سنتی و یا قدیمی تر ها ادعا می کردند که با خوردن خرما مثلا 6 عدد در روز تمامی مشکلات جنین و بچه در رحم مادر و خود مادر بر طرف می شود و امروزه تقریبا این ادعا ثابت شده است به صورتی که تحقیقات نشان داده که خوردن حداقل 5 تا 6 خرما در روز بخصوص در چند هفته پایانی باعث بهبود کیسه آب و انبساط بیشتر در خانم ها شده و درد زایمان را کمتر و نوزادی سالم تر و قوی تر را به دنیا آورده اند.
البته اینجا لازم به توضیح است که به نقل از برخی از منابع هم خوردن خرما در دوران بارداری برای برخی از خانم ها ممکن است مشکل آفرین باشد. مثلا افرادی که به خرما آلرژی دارند، پتانسیل قند خون و اضافه وزن دارند و غیره بهتر است حتما قبل از خوردن خرما در این دوران نظر پزشک تغذیه خود را بدانند.

ارزش غذایی خرما
بصورت کلی خرم از بهترین مواد غذایی دنیا است. خرما میزان زیادی مواد مغذی ، آنتی اکسیدان ها، انواع پروتئین ها ، آهن ، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فولیت مقدار زیادی انواع ویتامین و مواد معدنی دیگر را دارد.
اگر بخواهیم 100 گرم خرما را از نظر ارزش غذایی تشریح کنیم می توان گفت هر 100 گرم خرما 282 کیلو کاری، 2.5 گرم پروتئین، 8 گرم فیبر، 0.4 گرم چربی غیر اشباع، 19 میلی گرم فولات، 1.09 میلی گرم آهن، 2.7 میلی گرم انواع ویتامین ها، 43 میلی گرم منیزیم، 656 میلی گرم نیز پتاسیم و برخی دیگر از مواد معدنی را دارد.
از این جهت می توان نتیجه گرفت که وجود این همه مواد مغذی در یک میوه به این کوچکی می تواند تاثیرات زیادی در سلامت و شادابی زن باردار و البته نوزاد در راه او دارد. اما با توجه به اینکه برخی ادعا می کنند زنان بار دار نباید خرما مصرف کنند به منابع مختلف و تحقیقات علمی سری زده شد و هیچ مطالعه و یا تحقیق مشخصی برای اثبات این ادعا یافت نشد. در واقع چنین تحقیق یا انجام نشده و یا اگر شده نتیجه عکس این موضوع را داشته باشد یعنی مصرف خرما به زنان باردار توصیه شده و مفید دانسته شده است.
زنان باردار در این دوران مشکلات زیادی را تجربه می کنند، از در زانو و کمر گرفته تا مشکلات گوارشی، التهابات و فشارهای عصبی و نگرانی های عمده ای که تماما بر حق بوده و نیاز به مراقبت از زن را بیش از پیش نشان می دهد.
یکی از بهترین راه ها برای توجه و مراقبت از زنان بار دار از نظر تغذیه ای است. بسیاری از پزشکان زایمان به زنان باردار انواع مکمل ها را توصیه می کنند، انواع قرص آهن ، روی، انواع مواد غذایی و غیره که تقویت کننده بنیه جسمی و روانی و البته تقویت کننده جنین و نوزاد باشد.
وقتی به ساختار و مواد مغذی خرما توجه می کنیم می بینیم که میزان زیادی از انواع مواد پروتئینه، فیبرها و ویتامین ها و حتی آهن به همراه فولیت و ویتامین B12 که از اساسی ترین نیازهای برای خون سازی در بدن و فقر آهن هستند را در خود جای داده و در کنار آن آنتی اکسیدان، کلسیم، منیزیم و سایر مواد مغذی دیگر نیز وجود دارد.
ما در ادامه تاثیر خرما را در زمان بارداری با توجه به مطالعه عمومی که روی اغلب زنان بار دار شده و تاثیرات اثبات شده بیان می کنیم ولی همانگونه که قبلا نیز توضیح داده شد خانم های بارداری که مشلات حساسیت به خرما و یا چاقی و دیابت را دارند جدا قبل از مصرف خرما با پزشک خود مشورت کنند.

• تامین انرژی در زنان باردار
خانم های باردار در زمان بارداری میزان زیادی انرژی نیاز دارند که کاملا طبیعی است. خرما با وجود داشتن میزان زیادی کالری و قند از نوع فروکتوز که قند طبیعی و بی خطر است برای تامین انرزی گزینه بسیار مناسبی است
.
• رشد بهتر نوزاد
شکل گیری اندام بصورت کاملا طبیعی نیازمند مصرف پروتئین زیاد به دلیل داشتن اسید آمینه ها است. در واقع نوزادانی که رشد خوب دارند و استخوان ها و بافت بدن آنها خیلی خوب و به اندازه نرمال رشد می کند به دلیل مصرف میزان مناسب پروتئین و اسید آمینه توسط مادران است. برای این منظور خرما با داشتن میزان زیادی پروتئین یک گزینه عالی برای بهبود رشد نوزادان داخل رحم مادر است.

• بهبود سیستم گوارشی
زنان بار دار عموما با مشکلات گوارشی زیادی مواجه می شوند. یبوست ، اسهال و یا ترش کردن از این موارد است. فیبر بالای خرما برای هضم ساده تر مواد غذایی بسیار موثر است. ضمن اینکه با استفاده از خرما می توان کلسترول مثبت خون را افزایش داد که برای کاهش کلسترول منفی بهترین راهکار است. این کار باعث می شود که خطر چربی خون و یا رشد عفونت ها در خون کمتر شود.
ضمن اینکه فیبر برای تنظیم فشار خون و دستگاه عصبی و بهبود ماهیچه ها نیز ماده بسیار ارزشمندی است. حتی می تواند از مشکل اضافه وزن که اغلب خانمک ها در این دوران آن ار تجربه می کنند تا حدود زیادی ممانعت کند.

• کمک به بر طرف شدن ضعف و تقویت بنیه جسمی
خانم های باردار مرتبا احساس گرسنگی و ضعف را تجربه می کنند. در واقع در این دوران بدن به شدت سوخت و ساز دارد و به همین دلیل این ضعف طبیعی است.
خرما نه تنها میزان زیادی انرژی در بدن تولید می کند بلکه با داشتن فیبر باعث می شود که این صعف کمتر احساس شود و اذیت کننده باشد. در واقع با مصرف خرما هم ماد قندی خون، هم کالری و هم میزان فیبر که با ماندگاری در سیستم گوارش احساس سیری در بدن ایجاد می کند به بدن تزریق می شود.

• با خرما به جنگ نقایص مادر زادی بروید
کم خونی، فقر آهن و نبود پروتئین لازم در بدن و کلسیم کافی می تواند هر کدام منشایی برای رشد ناکافی و وجود نقص هایی در نوزاد شده و حتی به بدن خود مادر نیز با توجه به اینکه جنین از خون مادر تغذیه می کند آسیب بزند. خرما میزان زیادی فولات که به جذب بهتر آهن کمک می کند دارد و خود منبع آهن و ویتامین های مختلف است.
با مصرف مشخصی از خرما و یا شیره خرما و یا حتی بهتر شیره میکس که ترکیبی از شیره خرما، شیره انگور و شیره توت و شیره انجیر است می توان به راحتی با فقر آهن و کم خونی در دوران بارداری خداخافظی کرد.
در نتیجه با از بین رفتن کم خونی و اهن بدن و تامین پروتئین لازم هر خطری از مادر و نوزاد دور می شود. البته مصرف خرما برای شکل گیری بهتر نخاع و مغز نوزاد و جلوگیری از بیماری اسپینا بیفیدا و آنانسفالی در بدن نوزاد بسیار موثر است.

• جلوگیری از پوکی استخوان مادر و کمک به رشد بهتر استخوان نوزادان
خرما میزان زیادی ویتامین K دارد که برای جلوگیری از لخته شدن خون اهمیت زیادی دارد و در ضمن به تحکیم استخوان های مادر و رشد بهتر استخوان های نوزاد نیز کمک می کند. ضمن اینکه ویتامین K برای بهبود فوری زخم ها و آسیب های بدن نیز بسیار موثر است.

• تضمین سلامت کلیه های مادر
پتاسیم موجود در خرما برای تامین الکترولیت های مورد نیاز در بدن مادر و نوزاد اهمیت زیادی دارند. ضمنا پتاسیم برای کنترل فشار خون هم موثر است .
از دیگر نقش هیا پتاسیم در بدن کنترل آب بدن، بهبود قلب و عروق، سلامت دستگاه گوارش و بهتر شدن اعصاب و عملکرد عضلات می باشد. کمبود پتاسیم روی کلیه ها اثر منفی زیادی دارد و باید به خوبی در این زمان پتاسیم خون بررسی شود.

• زایمان ساده تر
خرما میزان زیادی هم منیزیم دارد. منیزیم کار حمل و نقل یون های کلسیم و پتاسیم در بدن را از طریق غشا سلولی تسهیل می کند و در نتیجه عملکرد عضلات و ریتم قلب را بهبود می بخشد. منیزم برای بهبود استحکام استخوان ها، عملکرد بهتر کلیه ها، تقویت بینایی و جلوگیری از اختلالات کبد و فشارخون بالا نیز بسیار عالی است.
اما مهم تر اینکه میزان زیاد منیزیم ددر بدن مادر باعث می شود تا دهانه رحم اتساع بهتری داشته باشد و در نتیجه روند زایمان بسیاز ساده تر و سریع تر می شود.

به یاد داشته باشید که مصرف خرما تازه و بهداشتی اهمیت زیادی در تقویت بنیه خانم های باردار دارد و بهتر است خرما را همواره از برند های مشهور و شناخته شده تهیه کنید.
شرکت خرما سیاه به عنوان یک شرکت بسیار معتبر در زمینه جمع آوری و بسته بندی بهترین ارقام خرما و شیره خرما در ایران آماده دریافت سفارشات شما در هر نقطه از ایران و یا خارج از ایران می باشد. برای ثبت سفراش خید همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید