دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خواص خرما و گردو

خواص خرما و گردو
مصرف خرما با گردو بدن را به آرامش می رساند، اعصاب را آرام می کند و استرس و اضطراب را کاهش می دهد. شاید شما هم از آن دست افرادی هستید که زیاد در مورد مصرف خرما در روز و بخصوص مصرف خرما با گردو شنیده اید. خرما و گردو هر دو از میوه های بسیار مقوی هستند که فواید و خصوصیات زیادی دارند و بخصوص برای کودکان و افرادی که ضعیف تر هستند زیاد توصیه می شوند.
اما چرا باید خرما را با گردو مصرف کرد و اصولا چه چیز باعث شده که خرما با گردو را برخی از کارشناسان تغذیه توصیه کنند؟ با ما در ادامه همراه باشید تا با تشریح برخی از موارد بیشتر در این خصوص بدانیم.
اگر توجه کرده باشید در شرایطی که افراد دچار افسردگی شدید و یا ناراحتی های زیاد هستند همانند زمانی که فردی عزیزی را از دست داده خرما با گردو بیشتر استفاده می شود و مرتبا سعی می کنند به او خرما و گردو بدهند. در واقع به عقیده بسیاری از اطبا سنتی و قدیمی ایران ذات غم و اندوه طبع سرد دارد. در واقع وقتی فردی دچار ناراحتی شدید باشد و غم زیادی او را احاطه کرده باشد بدن او سرد و مزاج او به سردی می رود.
سردی بدن سودا را افزایش می دهد و در نتیجه تعادل بدن به هم خورده و اشتها از دست می رود. استفاده از غذاهای با طبع گرم مانند خرما و گردو و یا برخی دیگر مانند گلاب و حلوا در مراسم عذا برای این است که طبع بدن سردی خود را از دست بدهد و سودای بدن از بین برود.
سودای زیادی افراد را دچار استرس و اضطراب می کند و اشتهای آنها به این دلیل از بین می رود و ممکن است فرد با افت قند خون از حال برود. در این شرایط خوردن خرما و گردو به دو دلیل عمده توصیه شده است.
اول همان که گفته شد، خرما با طبع گرم خود سودا و سردی بدن را از بین می برد و قند خون را به دلیل داشتن قند سالم و طبیعی تنظیم می کند و در نتیجه فرد با بالا رفتن قند خونش آرامش بیشتری پیدا می کند و نتیجتا صبر و بردباری بیشتری پیدا می کند و دلیل دوم استفاده از گردو است، گردو مواد مغذی زیادی دارد و طبع آن نیز گرم است. فردی که اشتها خود را از دست داده نیاز به مواد مغذی دارد تا بدنش دچار کمبود مواد پروتئینه، مواد قندی و یا ویتامین ها نشود و استفاده از گردو و خرما این مشکل را در بدن حل می کند. ضمن اینکه گردو میزان زیادی فسفر دارد که سر دردهایی که به دلیل کم آبی بدن عمدتا ایجاد شده را از بین می برد.
البته این تنها دللی مصرف خرما و گردو نیست. مصرف گردو و خرما در مراسم عذا شاید عمدتا به دلایل فوق باشد اما بصوت کلی مصرف خرما و گردو در شرایط عادی و روزمره نیز زیاد توصیه می شود که به غیر از آرامش و حفظ تعادل بدن می تواند تاثیرات زیادی در سلامت بدن داشته باشد که در زیر به برخی از این نمونه ها اشاره خواهد شد:
• مصرف خرما و گردو باعث تقویت و استحکام استخوان ها می شود
خرما میزان زیادی مواد معدنی ، مواد مغذی و انواع ویتامین ها را دارد. این میوه مقدار زیادی کلسیم دارد و مصرف مرتب و روزانه خرما می تواند نیاز کلسیم بدن را تامین کند. خرما میزان زیادی سلنیوم، منگنز، مس و منیزیم دارد که تماما برای استحکام، رشد و تقویت استخوان ها و حفظ سلامتی بدن ضروری هستند.
از طرفی گردو هم میزان زیادی مس، منیزیم و منگنز دارد که می تواند به عنوان یک مکمل عالی در کنار خرما برای تقویت استخوان، جلوگیری از آسیب های استخوانی و یا حتی جلوگیری از پوکی استخوان یک ترکیب فوق العاده باشد.

• خرما و گردو برای تقویت قلب
کمبود امگا 3 در بدن برای قلب خطر آفرین است زیرا سلامت قلب در گرو این ماده ارزشمند است. در واقع امگا 3 از اسید های چرب ضروری غیر اشباع در بدن است که برای بهبود و کارایی قلب بسیار مفید است. گردو یکی از اصلی ترین منابع امگا 3 است که در ضمن میزان زیادی هم پتاسیم دارد که برای جلوگیری از بیماری های قلبی طبق مطالعات فوق العاده است.
خرما نیز میزان زیادی پتاسیم دارد و در ضمن با تامین کلسترول مثبت خون ، کلسترول منفی خون را کاهش داده و تنظیم می کند. میزان کلسترول بد خون یا LDL خطر سکته قلبی را افزایش می دهد.
طبق دیگر یافته ها مصرف گردو می تواند ابتلا به بیماری سندرم متابولیک را کاهش دهد که این بیماری پیش زمینه بیماری های قلبی و عروقی است. در ضمن به گفته طب سنتی خون به واسطه طبع گرم خرما و گردو تصفیه می شود و سبب تحریک جریان سفرا می شود.
با این توضیحات پر واضح است که مصرف روزانه خرما به همراه گردو تا چه میزان می تواند سلامت قلب را به همراه داشته باشد.

• تاثیر خرما و گردو در وزن انسان
خرما میزان زیادی قند داراد اما به دلیل اینکه این قند از نوع طبیعی است همواره خرما در سبد غذایی سالم خانواده گنجانده می شود. هر چند خرما میزان زیادی هم کالری و پروتئین دارد، انواع ویتامین ها را نیز در خود جای داده است و با داشتن مواد مغذی دیگر مانند آهن ، فیبر و غیره به عنوان یک مکمل بسیار مناسب برای افراد شناخته شده است.
به گفته بسیاری از متخصصین تغذیه استفاده خرما با خیار و یا پوره خیار می تواند باعث افزایش وزن شود که این برای افرادی که دچار لاغری هستند بسیار می تواند حائز اهمیت باشد.
خرما کالری بسیاری دارد تا جایی که زیاده روی در مصرف ان به راحتی می تواند افزایش وزن داشته باشد، این موضوع باید در خصوص افراد چاق و دارای پتانسیل اضافه وزن در نظر گرفته شود، معمولا ورزشکاران و افراد لاغر خرما زیاد مصرف می کنند تا بتوانند رشد عضله داشته باشند.
از سویی دیگر مصرف گردو با تنظیم متابولیسم و سوخت و ساز بدن باعث می شود تا بدن چربی مضر بیشتری از دست بدهد و کالری بیشتری بسوزاند. ضمن اینکه میزان فیبر موجود در گردو و خرما نیز برای بهبود دستگاه گوارش و بر طرف شدن یبوست بسیار اثر گذار است. از این رو مصرف خرما و گردو با هم باعث می شود که فیبر موجود در بدن تامین شده و با بر طرف شدن یبوست نه تنها مواد مغذی بدن تامین شود بلکه دفع راحت تر و سوخت و ساز بالاتر رفته و تاثیرات چاق کننده بخصوص خرما تا حدود زیادی از بین برود.

• تاثیر مصرف خرما و گردو در حافظه
از قدیم و در طب سنتی گردو را به غذای مغز می شناختند، این هم به دلیل شباهت گردو به مغز انسان و هم به دلیل تاثیر گردو در بهبود عملکرد مغز بوده است.
در واقع میزان زیاد امگا 3 در گردو تاثیر زیادی روی عملکرد مغز دارد. تا جایی که تنها مصرف 4 عدد گردو در روز با تامین اسید های چرب امگا 3 در بدن به عملکرد بهتر مغز تا 15 درصد کمک می کند. گردو همچنین با داشتن امگا 3 در اصل میازن زیادی از کلسترول منفی خود را کاهش می دهد.
خرما هم قند طبیعی بدن را تامین می کند که این نه تنها آرامش بخش است بلکه به تقویت و عملکرد حافظه کوتاه مدت مغز بسیار کمک می کند، قند در واقع به میزان زیادی در مغز می سوزد و مغز برای عملکرد بهتر نیاز به قند زیاد دارد که این قند بصورت طبیعی را خرما تامین می شود.
در نتیجه مصرف خرما با گردو می تواند نه تنها حافظه کوتاه مدت بلکه بر روی حافظه و عملکرد بلند مدت مغز هم تاثیر مثبت داشته باشد.

از دیگر تاثیرات بسیار موثر خرما و گردو در بدن می توان به تقویت قوای جنسی بخصوص در مردان اشاره کرد، در واقع خرما و گردو با تامین اسپرم در مردان و افزایش کیفیت مایع منی به تقویت بنیه جنسی آنها کمک می کند. خرما و گردو برای سلامت پوست و مو، برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن زنان باردار و کیفیت شیر آنها، کمک به بهبود بیش فعالی در کودکان و رشد بهتر آنها، برای از بین بردن چربی های کبد و بسیاری دیگر از عملکرد های بدن بسیار مفید است.

آیا مصرف خرما و گردو زیانی هم دارد؟
با تمام توصیفات و خواص نامبرده شده برای خرما و گردو باید به این نکته نیز اشاره کرد که خرما و گردو می توانند پتانسیل ایجاد آلرژی و یا تشدید حساسیت های فصلی شوند. در واقع آلرژی و یا حساسیت به نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به برخی از عوامل مختلف است، به گفته کارشناسان افرادی که دارای حساسیت هستند معمولا سیستم ایمنی هوشیاری دارند که خیلی زود نسبت به این عوامل مختلف واکنش نشان می دهد. البته در طب سنتی آلرژی را واکنش بدن نسبت به عوامل گرمی زا و یا سردی زا در بدن می دانند.
از آنجا که گردو و خرما از میوه های فصلی هستند و همچنین طبع بسیار گرمی دارد ممکن است برای افرادی که به آلرژی مبتلا هستند و یا پتانسیل آلرژی را دارند خطرناک باشد.
موضوع دیگر وجود طبع گرم خرما و گردو است که برای افرادی که ذاتا طبع گرم و خشک دارند ممکن است با واکنش های بدن و بر هم خوردن تعادل بدن همراه باشد. معمولا خارش پوست، قرمز شدن چشم و یا برخی دیگر از عوامل از علائم نشان دهنده میزان مصرف گرمی زیاد است که اگر خرما و گردو را با هم مصرف کنید این عارضه ها را در افراد گرما مزاج ممکن است نشان دهد.
خرما و گردو هر دو باید بصورت تازه و بهداشتی دستچین و بسته بندی شوند. این کار را متخصصین ما در شرکت خرما سیاه به خوبی و از بهترین مزارع ایران انجام داده و با نام تجاری خرما سیاه در داخل و خارج از ایران توزیع می کنند.
شرکت خرما سیاه با افتخار به تولید و بسته بندی بهترین نوع خشکبار و خرما در ایران بصورت کاملا طبیعی و زیر نظر متخصصین بهداشت و تغذیه آماده دریافت سفارشات شما عزیزان در هر نقطه از ایران می باشد. برای این منظور تنها کافی است با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس گرفته و ثبت سفارش کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

پاسخ

  1. توضیحات عالی بود ولی لطفا درباره ضرر های خرماوگردو بیشتر توضیح دهید