دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

درخت نخل و خرما

درخت نخل و خرما
نخل ها عمدتا در مناطق گرمسیری رشد می کنند ، اما در ارتفاعات هیمالیا ، آند، باتلاق های مانگرو و در صحرا ها نیز یافت می شوند . نخل ها عضو گروه های متفاوتی از گیاهان به شمار می آیند که دارای برگ و شکوفه نیز می باشند و حدود اندازه ی آن ها از 3 سانتی متر شروع می شود . در کنار سایر گیاهان، نخل ها به عنوان مفید ترین گیاهان در نظر گرفته شدند که ثمره و محصول نخل ها عمدتا : نارگیل، روغن نخل، شکر و خرما می باشد ، از چوب نخل ها برای ساخت اسبابیه خانه، قایق ها، سبدها و مبلمان استفاده می شود.
درخت نخل دارای شاخه نیست و تمامی رشد آن از طریق ناحیه تاج یا همان راس درخت انجام می شود که به آن قلب درخت نخل نیز گفته می شود ، هرچه این قسمت رشد بیشتری داشته باشند برگ های بیشتری نیز تولید می کند. معمولا قلب این درخت ، دارای مزه ی دلنشینی است که حیوانات و پرندگان علاقه به تغذیه از آن دارند . اگر اتفاقی برای قسمت بالایی درخت (قلب درخت) رخ دهد باعث مرگ گیاه می شوند اما این گیاه برای محافظت از خود ، از لبه های تیزی تشکیل شده که از آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند.
تنه نخل دارای یک مرکز قهوه ای رنگ است و برگ های این درخت از قسمت تاج که در بالا ترین تقطه درخت قرار دارد شروع به رشد می کند ، اندازه ی طولی برخی از این برگها از 900 سانتی متر تا 1 متر و 350 سانت و عرض آنها بین 90 تا 240 سانتی متر می باشد. نخل های آفریقا دارای بزرگترین برگ های جهان هستند و گاهی طول آن ها به2 متر و 250 سانتی متر نیز می رسد.
همانطور که قبلا ذکر شده نخل ها دارای شکوفه و میوه هستند که معمولا این میوه ها حاوی دانه های سخت کوچک می باشند ، که هسته ی برخی از آن ها مانند هسته ی خرما، توسط یک خمیر گوشت احاطه شده است. بزرگترین دانه شناخته شده در جهان متعلق به یک نارگیل دوقلو واقع در شهر Seychelles ،از یک درخت نخل بوده است. نخل ها زمانی شروع به شکوفه زدن و گل دادن می کنند که سن آنها بین پنج یا شش سال باشد و در سن 10 الی 15 شروع به بالغ شدن می کنند . عمر برخی از آن ها به 150 سال نیز می رسد.
بیشترین حجم تولید خرمای صادراتی ، محصول این درخت می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید