دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

دیدار اعضای هیئت مدیره اتاق ایران و ویتنام با سفیر ویتنام

دیدار اعضای هیئت مدیره اتاق ایران و ویتنام با سفیر ویتنام
در دیدار نگوین مان هین سفیر ویتنام در ایران و له با رایزن بازرگانی ویتنام، با معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران، محمد رضا کرباسی و همچنین اعضا هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام ، بر ضرورت ایجاد پرواز مستقیم بین ایران و ویتنام تاکید شد.
در دیدار مشترک نگوین مان هین سفیر ویتنام در ایران و له با رایزن این کشور در ایران با محمد رضا کرباسی معاومنت امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران و اعضا مشترک هیئت رئیسه اتاق ایران و ویتنام مباحث مختلف در خصوص چند جانبه شدن روابط ایران و ویتنام و افزایش روابط تجاری دو کشور و سرمایه گذاری ها و توسعه های تجاری و غیره بحث و بتادل نظر و تصمیم گیری شد.
نظر به تاکید دو طرف مبنی بر وجود خط مستقیم پرواز بین دو کشور ایران و ویتنام ،آقای محمد رضا کرباسی ماون امور بین الملل اتاق ایران گفت، علی رغم همه گفتگوهایی که بین دو شرکت هوایی ایران و ویتنام صورت گرفته است اما هنوز هیچ پرواز مستقیمی بین دو کشور اجرایی نشده است و این در حالی است که وجود چنین پروازی بخصوص برای رفت و آمد تجار از اهمیت زیادی برخور دار است و می تواند با تسهیل در رفت و آمد تجار و بازرگانان دو کشور موجب پیگیری بهتر دو طرف و سهولت بیشتر تجارت شود.
در این جلسه هر دو طرف بر خواست دو کشور ویتنام و ایران برای افزایش ارتباط و تعامل دو طرف و افزایش جوانب روابط ایران و ویتنام نیز تاکید کردند و ارائه تسهیلات لازم برای بالا بردن حجم روابط تجاری بین دو کشور ، ایجاد سرمایه گذاری های مشترک ، توسعه تجارت و مشارکت تجار دو طرف و غیره را نیز مطرح و مورد بحث قرار دادند.
آقای کرباسی همچنین افزود : عضویت ایران در اکو و ویتنام در آسه آن می تواند به دو کشور کمک کند تا به بازارهای جدید دسترسی داشته باشند و ورود پیدا کنند. این در حالی است که با امضا توافقنامه با اوراسیا نیز ظرفیت ها و فرصت های بسیار خوبی برای توسعه روابط میان دو کشور ایران و ویتنام فراهم شده است. در این بین افزایش روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری بین ایران و ویتنام در حاشیه امن روابط خوب سیاسی ایران و ویتنام به خوبی می تواند به این خواسته دو کشور که از خواسته مقامات کشوری ویتنام و ایران هم هست کمک زیادی بکند.
در این گفتگو معاون امور بین الملل اتاق ایران همچنین تاکید کرد: در سال 2018 حجم روابط تجاری بین ایران و ویتنام با افت محسوسی روبه رو شد و تا 30 درصد کاهش را نشاان می دهد که لزوم بررسی دلایل و شناخت راه های جدید همکاری بین دو کشور را می طلبد و دو کشور باید همکاری های لازم را برای افزایش مجدد روابط تجاری و تسهیلات مورد نیاز برای این توسعه تجاری بین ایران و ویتانک را فراهم کنند.
به گفته ایشان، تهاتر کالا می تواند یک ابزار قدرتمند برای افزایش حجم روابط تجاری ایران با ویتنام باشد. او همچنین تاکید کرد که: تجار ایران و ویتنام باید به اطلاعات تجاری و اقتصادی و قوانین موجود در این مسیر در بین دو کشور دسترسی داشته باشند موضوعی که هم اکنون شاهد آن نیستیم. این به دلیل نبود تبادل اطلاعات بین اتاق بازرگانی دو کشور است که باید انجام شود. در ضمن بای هیئت هایی تجاری به دو کشور ارسال شوند تا موضوعات مبادلات اقتصادی و بازارهای مناسب در دو کشور برای ورود شناسایی شوند.
کرباسی در ادامه توضیح داد که: موضوع پرواز مستقیم بین ایران و ویتنام اهمیت بسیار زیادی دارد. ما باید ساز و کارهای این کار را انجام دهیم و می توانیم در این راستا پروازی مستقیم بین تهران و هانوی داشته باشیم و یا حتی می توان با دریافت مجوز پرواز پنجم از پرواز تهران – بانکوک هواپیمایی ماهان استفاده کنیم و از بانکوک به هانوی پرواز داشته باشیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما در اتاق بازرگانی ایران خواستار ارائه تسهیلاتی برای صدور روادید از سوی سفارت ویتنام شدیم و در همین راستا نیز از سفارتخانه ایران خواهان ایجاد شرایط لازم برای صدور آسان روادید برای تجار ویتنامی هستیم و ضرورت زیادی دارد که در خصوص توافقنامه تعرفه ترجیحی بین دو کشور ویتنام و ایران اقدامات جدی انجام شده و سندی امضا شود.
آقای کرباسی معاون بین المللی اتاق ایران همچنین از اعزام اولین هیئت تجاری اتاق مشترک ایران و ویتنام خبر دارد و ادامه داد: در آبان ماه سال جاری قرار است یک هیئت تجاری برای بازدید از نمایشگاه مواد غذایی هوشی مین به ویتنام فرستاده شود.
آقای سید مصطفی موسوی ، رئتیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام نیز در این خصوص ضمن اشاره به اهداف اتاق مشترک ایران و ویتام توضیح داد: مهم ترین اهداف از تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و ویتنام در واقع تسهیل روابط تجاری میان دو کشور ایران و ویتنام و به دنبال آن ایجاد ارتباط بهتری بین تجار ایرانی و ویتنامی در خصوص صنایع و تجارت دو کشور و تشکیل بانک اطلاعاتی از تجار و به دنبال آن آشنایی هر چه بیشتر مردم ایران و ویتنام از یکدیگر در سایه ارائه آموزش های لازم با برگزاری سمینار ها و کلاس های آموزشی را عنوان کرد.
آقای موسوی همچنین به ضرورت ایجاد خط هوایی مستقیم بین ایران و ویتنام اشاره و حل مشکل انتقال پول را خواستار شد و تاکید کرد: اتاق مشترک ایران و ویتنام می تواند در امور مربوط به عراق نیز به عنوان اتاق کابردی و مینجی برای عراق و ویتنام نیز عمل کند چرا که ویتانم در عراق سفارت ندارد .
اهمیت وجود پرواز چارتری بین ایران و ویتنام
رایزن بازرگانی سفارت ویتنام در ادامه این نشست و با توجه به درخواست آقای کرباسی معاون امور بین المللی اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام توضیح داد که: سال قبل از تهران به هانوی پروازهایی بصورت چارتری وجود داشت و نیاز است که این پروازها دوباره احیا شود.
همچنین در مورد توافقنامه ای برای تعرفه های ترجیحی بین ایران و ویتنام، از سمت ویتنام برای این موضوع نامه ای برای وزارت صنعت و معدن و تجارت ایران ارسال شده که هنوز به آن پاسخی داده نشده است. همچنین در این باره با سازمان توسعه تجارت ایران مذاکراتی مطرح شده است که به دلیل تفاوتی که در نقطه نظرات دو طرف دیده می شود این نظرات باید بیشتر با هم تبادل شود تا به نقطه اشتراک نزدیک تری برسند و این نیاز به زمان دارد.
همچنین ایشان در ادامه توضیحات خود اشاره کرد که توافق برای داشتن یک تعرفه ترجحی و رسیدن به توافقنامه مشترک بین دو کشور همیشه زمان بر بوده است و ممکن است تا ده سال رسیدن به این توافق زمان نیاز داشته باشد.
رایزن بازرگانی سفارت ویتنام همچنین با ذکر این مطلب که وجودو برگزاری نمایشگاه های تجاری از اهمیت بسیار زیادی برای روابط تجاری برخوردار هستند و از مهم ترین ابزارهای آشنایی بازرگانان و تجار کشور ها با پتانسیل های سایر کشورها می باشد گفت: ایران هم می توان در ویتنام اقدام به برگزاری نمایشگاه های خود بکند و سفارت ویتنام از برگزاری این نمایشگاه ها حمایت همه جانبه خواهد کرد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید