دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

شیره

برای مشاهده کلیک کنید

شیره
شیره ماده ای است که از عصاره برخی از میوه ها و یا گیاهان گرفته می شود و از مقوی ترین ماده های خوراکی دنیا است به دلیل اینکه معمولا شیره تمامی خواص آن ماده را دارد ، به راحتی امکان ترکیب شیره با بسیاری از مواد دیگر و ساخت ترکیب دیگر وجود دارد و احتمالا حساسیت ها و مشکلات گوارشی که برخی از میوه ها ممکن است داشته باشند را شیره با همان خواص و فضیلت ها به وجود نمی آورد.
شیره از طیف وسیعی از انواع میوه ها گرفته می شود. برخی از آنها نه تنها خاصیت ندارند بلکه بسیار مضر و خطرناک می باشند مانند شیره ای که از گیاه تریاک گرفته می شود و در این مبحث به آن کاری نداریم.
اما بسیاری دیگر از شیره ها به عنوان معجون تعریف می شوند و بخصوص زمانی که این شیره ها با هم ترکیب شوند و یا با نوع دیگری از مواد غذایی مفید ترکیب شوند شیره می تواند تاثیرات معجزه آسانی داشته باشند. معمول ترین میوه هایی که شیره آنها از قدیم در ایران گرفته می شده و مورد مصرف بوده است را می توان شیره خرما، شیره انگور، شیره توت، شیره سیب و شیره انجیر دانست. البته انواع دیگری از این شیره ها نیز وجود دارد مانند شیره خرمالو که خیلی شناخته شده نیستند ولی خواص و ویژگی های مفید آنها قابل کتمان نیست.
شیره را معمولا با استفاده از یک حلال به دست می آورند ، به این صورت که میوه را با حلال بل هم می جوشانند تا عصاره آن گرفته شود.
اما برخی از درختان نیز با خراش دادن پوست انها شیره خود را رها می سازند مانند درخت افرا که از آن شکر تولید می شود، یا شیره درخت کائوچی که برای تولید لاستیک از آنها است و نهایتا تریاک که از شیره گیاه خشخاش گرفته می شود.

روش تهیه انواع شیره
به جرات می توان شیره را جزو مقوی ترین و مفید ترین مواد غذایی دانست. شیره ها از قدیم در فرهنگ ایران وجود داشته اند و اغلب مناطق ایران مردم با جوشاندن و تهیه شیره از این ماده برای مصرف روزانه خود استفاده می کردند. شیره نه تنها بصورت معمول و همانند عسل برای صرف صبحانه و یا با اضافه کردن به برخی از غذاها قابل استفاده است بلکه در بسیاری از شیرینی ها، کیک ها و غذاهای خانگی نیز از این ماده مغذی و نیروبخش استفاده می شود.
تهیه شیره کمی زمان بر هست ولی بصورت کلی تهیه شیره به دو صورت مکانیزه یا صنعتی و سنتی انجام می شود . گرفتن شیره چه بصورت سنتی و چه بصورت مکانیزه نیازمند انجام برخی از فعالیت ها و فرآیند ها است که خیلی در انواع تولید شیره با هم این فعالیت ها تفاوتی ندارد.

گرفتن شیره میوه
اولین اقدامی که برای تولید شیره در انواع میوه ها انجام می شود این است که آب میوه را می گیرند و آن را با حرارت ملایم می جوشانند تا کم کم سفت یا غلیظ شود.
در واقع عمل حرارت دادن آب میوه تا زمانی که شیره قوام بیاید و سفتی و یا غلظت مورد نیاز را پیدا کند ادامه داده می شود. بعضا به این شیره شکر هم اضافه می کنند اما اگر میوه انتخاب شده شیرین باشد نیازی به اضافه کردن شکر نیست و توصیه می شود اضافه نکنید زیرا قند شیره به اندازه کافی زیاد هست و با این کار بیشتر هم می شود.

گرفتن شیره خرما
گرفتن شیره خرما و یا انگور کمی متفاوت است و بخصوص گرفتن شیره انگور زمان بر تر و دشوار تر است.
برای گرفتن شیره خرما ابتدا خرما از هر نوعی که باشد به خوبی شسته می شود و بعدا کلاهک و هسته خرما را می گیرند و سپس روی خرما به اندازه وزن خرما آب جوش ریخته می شود و حدود نیم ساعت تا یک ساعت بدون انکه کاری انجام شود خرما در واقع خیس می خورد.
بعد از این مدت باید خرما روی حرارت ملایم حرارت ببیند تا به جوش بیاید و بعد از به جوش آمدن آب حدود 5 تا 7 دقیقه باید خرما در آب به خوبی بجوشد. البته حرارت شعله نباید زیاد باشد. وقتی خرما نرم شود باید کار جوشاندن تمام شود و اجازه دهید آب جوش آمده کمی خنک شود.
سپس خرما را از صافی به شکلی عبور می دهند که شیره عبور کند و گوشت و پوست خرما باقی بماند. نهایتا این شیرهرا دوباره حرارت می دهند تا غلیظ شود. البته باید مرتبا شیره را هم زد تا ته نگیرد. تفاوتی در نوع خرما برای تولید شیره وجود ندارد اما معمولا خرما تر و مرطوب و یا شیره دار را برای تولید شیره استفاده می کنند.

گرفتن شیره انگور
برای تهیه شیره انگور انتخاب انگور اهمیت زیادی دارد. در نظر داشته باشید که از همه نوع انگور می توان شیره گرفت اما شیره انگورهای دارای قند بالاتر و البته طعم بهتر ، باعث خواهد شد تا طعم و مزه شیره انگور شما فوق العاده شود.
معمولا انگورهای درشت تر، شیرین تر و آن دسته از انگورهایی که در مناطق خشک تر و با آبیاری کمتر و یا در شرایط دیم رشد کرده اند بهترین نوع انگور برای تهیه شیره هستند.
از جمله بهترین نوع انگور برای تهیه شیره می توان به انگور گزنه و یا فخری همدان، انگور عسگری اردبیل یا تبریز، انگور گاش گیلان و یا انگور فرنگی استان مرکزی اشاره کرد.
انگوری که برای تهیه شیره انگور انتخاب می شود باید فورا بعد از چیده شدن از شاخه مو استفاده شود. البته از کشمش هم برای تهیه شیره استفاده می شود ولی بهتر است انگور تازه برای این منظور انتخاب شود تا مزه شیره بهتر باشد.
برای تهیه شیره انگور ابتدا آب انگور گرفته می شود، سپس بواسطه صافی ضایعات احتمالی گرفته می شود ، سپس آب صاف شده انگور را روی حرارت ملایم حرارت می دهند و معمولا این کار در ظروف با ارتفاع بلند انجام می شود.
مهم ترین فرآیند تهیه شیره انگور گرفتن ترشی شیره و یا اسیدیته شیره در حال پخت است. برای این کار از نوعی خاک سفید که معمولا به همین نام خاک شیره یا گل شیره می شناسند استفاده می شود. درست در زمانی که شیره در حال حرارت دیدن است باید میزان کمی از این خاک به شیره اضافه شود.
قبل از اضافه کردن خاک سفید باید ابتدا آن را حرارت داد. زمان اضافه کردن خاک هم اهمیت زیادی دارد. درست در زمانی که شیره انگور در حال جوش آمدن است و حباب هایی در اطراف دیگ شیره دیده می شود باید کم کم و بصورت پراکنده این خاک به شیره اضافه شود، هم زمان باید شیره را هم زد و کف روی آب را جمع کرد. مقدار خاک سفید بستگی به مقدار شیره در حال پخت دارد. معمولا برای هر 50 لیتر آب 2 کیلو خاک در نظر گرفته می شود.
بعد از اینکه کمی شیره جوشید و کف به میزان کافی از آب گرفته شد و بدون در نظر گرفتن غلظت شیره ،باید حرارت را خاموش کنید و 10 تا 20 ساعت صبر کنید تا شیره صاف صاف شود.
بعد از این مرحله کفی که روی شیره جمع شده را جمع کنید و دور بریزید. نهایتا باید به شکلی که مواد ته نشین شده جابه جا نشوند و به آرامی با یک ملاقه و شیره به ظرف دیگر انتقال داده شود. بعد باید دوباره شیره از صافی و یا پارچه تمیز عبور داده شود تا صاف شود.
این شیره صاف شده را باید روی حرارت ملایم دوباره حرارت داد تا حالت غلیط و کش دار پیدا کند. در طول این مدت باید هم کف روی آب را جمع کنید و هم مراقب باشید که شیره سر ریز نشود. وقتی شیره آماده شد زیر ان را خاموش کنید تا سرد شود. شیره انگور آماده است.

روش تهیه شیره صنعتی
تمامی این مراحل که در بالا توضیح داده شد در فرآیند صنعتی و یا مکانیزه با دقت و البته سرعت بالاتری انجام می شود.
در روش صنعتی آب میوه بعد از شستشو با دستگاه های شستشو، با دستگاه های مکانیزه و خیلی سریع گرفته می شود. بر خلاف تصورات برخی افراد قبل از شستشو مرحله سورت بندی انجام می شود به این صورت که محصول نا سالم از سالم جدا می شود.
ضمن اینکه نوع شستشوی محصول در این روش بصورت شناور بوده و باعث می شود محصولات نا مرغوب نیز از مرغوب تمیز داده شود و جداسازی شود.
بعد از گرفته شدن آب محصول دانه ها و ناخالصی ها توسط دستگاه های صافی بسیار دقیق به خوبی از محصول گرفته می شود.
برای جداسازی اسیدیته آب میوه و یا شیره در فرآیند صنعتی روش های زیادی استفاده می شود اما در روش های نوین که توسط شرکت خرما سیاه هم انجام می شود با استفاده از کربنات کلسیم اسیدیته همانند تارتاریک کلسیم در ته شیره تجمع می کند و یا نشست می کند و نهایتا با استفاده از فیلترهای بسیار دقیق از شیره تصفیه و یا جدا می شود.
ضمن اینکه در شرکت خرما سیاه فرآیند حساس و مهم شفاف سازی شیره نیز انجام می شود. هر چند بسیاری از تولید کنندگان توجهی به این مهم ندارند و شیره را با رنگ سیاه تر توزیع می کنند اما در شرکت خرما سیاه با استفاده از بنتونیت کار شفاف سازی شیره انجام می شود.
بنتونیت در واقع با اسجاد بارهای الکتریکی غیر همنام همانند دستگاه های تصفیه آب که کلسیم آب را دفع می کند باعث می شود تا رسوبات شیره تمام جذب و شیره رنگی شفاف و درخشان پیدا کند.
بعد از این مرحله شیره را باید در دستگاه های مخصوص در مجاورت حرارت قرار داد. این دستگاه ها با استفاده از دیگ های خلاء کار خود را انجام می دهند . به این صورت که شیره به دست آمده در مراحل قبل توسط پمپ هایی مخصوص به این دیگ های خلاء پمپاژ می شود. دیگ خلاء مزیت های بسیار بیشتری نسبت به دیگ های سنتی دارد و باعث می شود که در درجه حرارت بسیار کمتر ، شیره با سرعت بسیار بیشتری آماده و کیفیت بهتری هم داشته باشد.
حفظ حرارت کم در زمان تبدیل شدن آب مویه به شیره باعث می شود که بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آب میوه از بین نروند و سالم بمانند ، درست بر خلاف روش سنتی که درجه حرارت بالا بسیاری از این مواد را نابود می کند.
ضمن اینکه روش صنعتی حسن دیگری که دارد این است که این فرآیند تماما تحت سیکل بسته انجام می شود بعنی اینکه شیره بدون تماس با هوا و یا دست و استفاده از تجهیزات احتمالا آلوده کار پخت خود را انجام می دهد که باعث می شود آلودگی در شیره وجود نداشته باشد.
بعد از اینکه شیره در درجه دمای مناسب آماده شد تحت همان سیکل بسته توسط لوله هایی به قسمت بسته بندی هدایت و در اینجا بصورت مشخص وارد ظروف استاندارد و بهداشتی بسته بندی ریخته می شود و درب محصول پلمپ می شود.
نهایتا شیره آماده شده با استفاده از دستگاه های برچسب زنی و درج برند خرما سیاه بر روی شیره ، تاریخ تولید به روز و ساعت را بر روی محصول درج و آماده بسته بندی در کارتن های بزرگ تر و توزیع در سطح کشور و یا خارج از کشور می شود.
برند خرما سیاه با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های مکانیزه تولید شیره توانسته در تولید انواع شیره با کیفیت قدم های بسیار بزرگ و جدی ای بردارد و محصول شیره با کیفیت ایران را در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان محصول نمونه معرفی و به فروش برساند.

دلیل روشن بودن رنگ شیره صنعتی نسبت به شیره سنتی
شیره های سنتی رنگی کدر تر و سیاه تر نسبت به شیره هایی دارند که در فرآیند صنعتی تولید می شوند. هر چند برخی ادعا دارند که این به دلیل کیفیت پایین تر محصولات صنعتی است اما لازم به توضیح است که شیره های سنتی به این دلیل شفاف تر هستند که :
1- محصول میوه بی کیفیت از محصول میوه با کیفیت در زمان سورت بندی تفکیک می شود
2- تصفیه شیره بصورت مکانیزه و با دستگاه های تمام مکانیکی و پیشرفته انجام می شود و هیچ نوع آلودگی و یا اضافاتی وارد شیره نمی شود.
3- مهم تر از همه اینکه درجه حرارت پخت شیره در مرحله نهایی باعث می شود که مواد مغذی موجود در شیره سالم باقی بمانند و رنگ شیره به دلیل این حرارت کم شفاف تر می شود.
ضمنا لازم به یاداوری است که برای تولید انواع شیره حتی از خاک سفید هم در روش صنعتی استفاده نمی شود چه برسد به مواردی چون تیزاب و یا آب آهک که برخی دلیل روشن بودن رنگ شیره را وجود این مواد می دانند. تیزاب دانه های انگور را خشک می کند و باعث ترک خوردن پوست آنها می شود که این کار برای تولید شیره مناسب نیست و محصول را خراب می کند.
دلیل اصلی روشن بودن شیره صنعتی استفاده از دیگ های خلا و حرارت ملایم است. اگر در روش سنتی از محصول با کیفیت استفاده شود و دستگاه های به کار گرفته شده بهداشتی و مورد تایید باشند روش تولید صنعتی شیره بسیار مناسب تر و معتبرتر است. زیرا مواد مغذی شیره کاملا حفظ می شود.
حرارت زیادی که در روش سنتی به کار می رود به این دلیل باعث تیره شدن رنگ شیره می شود که قند های موجود در آب میوه با حرارت زیاد تغییر رنگ می دهند و به رنگ قهوه ای تیره و یا مشکی تبدیل می شوند. در واقع هر چه رنگ شیره تیره تر باشد فرآیند پخت شیره با حرارت بیشتر انجام شده و مواد مغذی آن کمتر است.

نگهداری شیره
شیره قند بسیار زیادی دارد و رطوبت آن بعد از آماده شدن بسیار کم می شود، به همین دلیل میکروارگانیسم ها در این ماده نمی توانند رشد کنند و تا تکثیر پیدا کنند. به همین دلیل نیازی نیست شیره را در دمای منفی و یا خنک حتما نگهداری کرد و می توان از محیط های خشک برای نگهداری طولانی مدت انواع شیره استفاده کرد به شرط اینکه درب آن همیشه بسته باشد و رطوبت به آن نفوذ نکند.
البته باز هم بهتر است برای اینکه شیره را بتوان در مدت زمان بیشتری نگهداری کرد آن را در دمای خنک نگه دارید. ضمنا کارشناسان توصیه می کنند شیره را در ظروف شیشه ای و ترجیحا با رنگ تیزه نگهداری نمایید.

خواص شیره
شیره همانگونه که توضیح داده شد انواع مختلفی دارد اما بصورت کلی بسیاری از این شیره ها دارای خواص مشابه و یا نزدیک به همی هستند که بسته به نوع میوه و یا شیره ممکن است میزان این خواص متفاوت باشد و به یک اندازه این خواص در همه این نوع شیره ها وجود ندارد از این رو به دلیل تکمیل شدن خواص شیره و بهتر شدن آن بعضا شیره میکس و یا سه شیره و چهار شیره را توصیه می کنند که از ترکیب چند نوع شیره تولید می شود.
بصورت کلی شیره به دلیل ارگانیک بودن و طبیعی بودن آن از بهترین مواد غذایی شناخته شده جهان است. شیره بسیار انرژی زا است و بخصوص برای افرادی که توان بدنی و یا ضعف بدنی دارند توصیه زیاد می شود.
افرادی که کم خونی و یا فقر آهن دارند در برنامه غذایی خودشان حتما شیره را در نظر داشته باشند. شاید بتوان مهمترین خاصیت شیره را همین درمان کم خونی دانست. بر اساس تحقیقا صورت گرفته جذب آهن موجود در شیره بسیار موثرتر و بالاتر از انواع قرص آهن است. شیره هم آهن دارد و هم فولات که این ترکیب برای کم خونی فوق العاده است و اغلب در داروخانه ها قرص آهن با فولیک با هم توصیه می شود و این در حالی است که این مواد بصورت طبیعی در شیره وجود دارد.
از دیگر خواص معجره آسا شیره می توان به تقویت قوای جنسی آن نام برد. زوج هایی که مشکلات جنسی دارند می توانند با مصرف منظم شیره و بخصوص شیره میکس تا حدود زیادی خود را درمان کنند.
خواص دیگر شیره را می توان در تقویت حافظه، بهبود عملکرد ذهنی و تسکین دردهای مفصلی دانست، ضمن اینکه افرادی که رماتیسم و یا آرتروز دارند به دلیل طبع گرم شیره با استفاده از این محلول می توانند درد خود را تا حدود زیادی بهبود بخشند. افرادی که غلظت خون دارند و یا دست و پای آنها خواب می رود نیز می توانند از شیره برای درمان خودشان استفاده کنند.
شره ملین بسیار خوبی برای افرادی است که مشکل گوارشی و یبوست دارند و برای بی حالی و سر درد و سرگیجه نیز بسیار توصیه شده است. کودکانی که مشکلات رشد دارند می توانند با مصرف این ماده غذایی رشد بهتری را تجربه کنند.
شیره هر چند بسیار مقوی و دلپذیر است و با بسیاری از مواد غذایی دیگر مانند خامه، ارده و غیره هم میل می شود ولی بصورت کلی خطراتی هم برای افرادی که دچار چاقی و یا قند خودن هستند می تواند به همراه داشته باشد و باید در مصرف آن بسیار ملاحظه کنند.
شرکت خرما سیاه به عنوان یکی از برترین برند های خرما و شیره در ایران و جهان با استفاده از جدیدترین متدهای تولید انواع شیره در ایران آماده دریافت سفارشات شما عزیزان در هر نقطه ای از ایران می باشد.
شما می توانید به منظور تهیه بهترین نوع شیره ، که با استفاده از دقیق ترین آزمایشات و تحقیقات به عمل می آید همین امروز با تماس با کارشناسان متخصص ما در شرکت خرما سیاه اقدام به ثبت سفارش محصولات مورد نظر خود بکنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: