دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

عسل

برای مشاهده کلیک کنید

همه چیز درباره عسل
عسل یا انگبین شهد شیرینی است که توسط برخی از حشرات تولید می شود و بهترین نمونه آن عسل یا شربتی است که توسط زنبور عسل تولید می شود. ساختار بدن زنبور عسل بسیار پیچیده و حیرت انگیز است، به شکلی که این ساختار به او کمک می کند تا با نوشیدن شهد بهترین گل ها و گیاهان دارویی و تبدیل آنها به یک شربت شیرین و فوق العاده مقوی به نام عسل یکی از بهترین مواد غذایی و دارویی را تولید کند.
در واقع زنبور عسل ترشحات و شهر گیاهان و گل ها را می نوشد و جمع اوری می کند و سپس با تبدیل انها به عسلی شیرینی وارد موم یا کندو خود می کند.
تولید عسل توسط زنبور داری ها بصورت تجاری انجام می شود و بعضا نیز زنبور های عسل وحشی کار تولید عسل را انجام می دهند که در این شرایط با لانه سازی یا کندو سازی در محیط هایی مانند تنه درختان ، تپه ها و کوه ها و غیره عسل را تولید می کنند و برخی از مردم بویم کار جمع آوری آنها را انجام می دهند.
زنبور عسل نه تنها با نوشیدن این شهد ها باعث تولید بهترین ماده غذایی به نام عسل می شود بلکه اهمیت فعالیت زنبور عسل در طبیعت برای گرده افشانی گل ها و گیاهان و بارور کردن درختان و غیهر به قدری زیاد است که روز 20 می ماه هر سال توسط سازمان جهانی غذا و دارو فائو به نام این حشره ارزشمند نام گذاری شده است.
شیرینی عسل در حد ساکارز است و قند عسل از قند های طبیعی مونوساکارید ها، فروکتوز و گلوکوز است. در هر 100 گرم عسل حدود 325 کیلو کالری انرژی نهفته است.
عسل بسیار نیرو بخش است زیرا مواد مغذی بسیار فراوانی از جمله اکثر ویتامین ها و مواد معدنی را دارد و به دلیل داشتن مواد تخمیری در تبادلات غذایی بالاترین کمک را به هضم غذا نسبت به سایر مواد غذایی دیگر دارد.
عسل یکی از پر سود ترین مواد غذایی در حوزه تجارت محسوب می شود. هر چند د راغلب مناطق دنیا عسل به روش های مختلف تولید می شود اما برخی از عسل ها نسبت به عسل های دیگر برتری دارند.
بصورت کلی از دلایل اصلی صادراتی بودن و شرایط عالی تجاری عسل می توان به شرایط راحت نگهداری، انتقال و خرید این ماده ارزشمند اشاره کرد چرا که حالت اسیدیته عسل و مقدار آب کم و هیدورژن پر اکسید در عسل از خرابی این شهد شیرین جلوگیری می کند.

خصوصیات عسل
گفتیم که عسل دارای شرایط نگهداری ساده ای است و به راحتی فاسد نمی شود. قبل از اینکه نیشکر کسف شود و یا صنعت تولید شکر رونمایی شود، عسل تنها ماده ای بود که برای شیرین کردن غذاها از آن استفاده می شد.
کودکان زیر دو سال نباید عسل مصرف کنند زیرا عسل درصد کمی سم بوتولینم در بدن تولید می کند که این میزان برای کودکان کم سن و سال بسیار خطرناک است.
عسل باید در شرایط محیطی معمولی نگهداری شود. منظور اینکه برای نگهداری عسل نیاز به یخچال نیست. ضمن اینکه نباید محیط نگهداری عسل بیش از 30 درجه باشد و حتی المقدور باید در سایه و جای خشک و خنک نگهداری شود.
نگهداری عسل در دمای بالا و یا حرارت دادن عسل به منظور آب کردن مثلا شکرک باعث از بین رفتن مواد بیولوژیکی عسل می شود. به یاد داشته باشید که شکرک ساده و معمولی در عسل یک امر طبیعی است و در یک عسل طبیعی اتفاق می فاتد . هر چند میزان این شکرک نیز تعیین کننده است.
جالب است بدانید که عسل از با کیفیت ترین مواد غذایی است که حتی هزاران سال نمی تواند در صورت طبیعی بودن عسل باعث از بین رفتن و یا فاسد شدن عسل شود زیرا اغلب میکروارگانیسم ها قدرت رشد در عسل را ندارند.
عسل در صورتیکه بیش از 60 درجه حرارت ببیند تقریبا تمامی خاصیت خود را از دست می دهد هر چند در صورت طبیعی نگه داشته شدن عسل می توان گفت عسل تنها ماده ای غذایی فاسد نشدنی است.

تاریخچه عسل
بر اساس مستندات و شواهد به دست آمده دست کم حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح مردم از عسل استفاده می کرده اند. مصریان نه تنها مردگان خود را با استفاده از موم عسل مومیایی می کردند بلکه بر اساس شواهد به دست آمده بیش از 900 نوع فراورده را مصری ها با عسل تولید می کرده اند. هر چند این میزان امروزه به 300 هزار تن فراورده در سال رسیده است.
اسناد به دست آمده در مصر باستان نشان می دهد که عسل جایگاه ویژه ای در بین مصری ها داشته است. پزشکان سنتی مصر از عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کرده اند. حتی به جای الکل با ترکیب عسل و جو و گندم ترکیبی متفاوت را استفاده می کرده اند.
یونانیان نیز عسل را غذایی بهشتی می دانستند و معتقد بودند که دلیل جاودانگی خدایان این است که غذاهای بهشتی می خورند و عسل را یکی از این غذا ها می دانستند.
در ایران نیز پزشکان بزرگی مانند ابو علی سینا هزاران هزار نسخه گیاهی بر پایه عسل برای درمان بیماری های بسیار متفاوتی تجویز کرده اند که نزدیک به هزار نسخه این درمان ها در کتاب قانون ابن سینا آمده است.
حدود 2500 سال قبل بقراط پدر طب یونان عسل را اینگونه توصیف کرده است: هر دارویی از موادی غذایی به عمل می آید و هر ماده غذایی می تواند به عنوان دارو استفاده شود و عسل پاسخی به هر دو آنها است.
حتی موریس مترلینگ در خصوص عسل اینگونه می گوید که اگر همین امروز زنبور عسل از بین برود، هزاران نوع گل و گیاه دیگر از بین می روند و از کجا معلوم که تمدنی بر جای بماند؟

تولید عسل
همواره عسل از بهترین مواد غذایی است که در جهان تولید می شود و در بسیاری از کشورهای جهان این مادع غذایی ارزشمند تولید می شود. در این بین چین هر ساله با شیبی بسیار تند در حال افزایش تولید عسل خود در سطح جهانی است اما آمریکا نتوانسته روند صعودی خود را حفظ کند و حتی در سال های اخیر کمی با مشکل تولید مواجه بوده است.
ایران نیز در سال های اخیر توانسته بر میزان تولید عسل خود بیفزاید و تقریبا در تمامی استان های ایران عسل تولید می شود.
بصورت کلی عسل توسط کندو دار ها تولید می شود و به فرایند تولید عسل یا صنعت تولید عسل ، زنبورداری گفته می شود. بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از طرف سازمان غذا و داروی جهانی چیم همچننان با تولید 543000 تن عسل در سال به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده عسل در جهان شناخته می شود.
پس از چین و با یک کاهش فوق العاده چشم گیر کشور ترکیه قرار دارد که سالیانه در حدود 114.471 هزار تن عسل تولید و روانه بازارهای جهانی می کند. سومین کشور تولید کننده عسل در جهان کشور آرژانتین است که در حدود76.379 هزار تن عسل سالیانه تولید می کند و جالب است بدانید در عسل هم ایران جز 5 کشور برتر دنیا است و با تولید 69.699 هزار تن عسل در سال در رده 4 کشورهای تولید کننده عسل در دنیا قرار دارد.
پس از ایران و در رده پنجم ایالات متحده آمریکا با تولید 66.968 قرار دارد و اوکراین با 66.231 ، روسیه با 65.678 و هند با 64.981 هزار تن در سال تولید عسل در رده های بعدی قرار دارند.
بصورت کلی تولید عسل در جهان رقمی بالغ بر 1.860.712 هزار تن را نشان می دهد. این ماده غذایی فوق العاده در کشورهای دیگر نیز تولید می شود ولی در حد استاندارد های داخلی بوده و ارزش تجاری و صادراتی ندارند و یا اندازه لازم برای صادرات را ندارند.
زنبورهای عسل بعد از اینکه شهر گل ها را نوشیدند آنها را در عسل دان خود ذخیره می کنند، سپس به سمت کندو با سیستم ردیابی فوق العاده خود حرکت می کنند ولی در بین راه و به منطور داشتن انرژی لازم مقداری از این آب شهد را جذب می کنند و از کلیه های خود آنها را دفع می کنند.
سپس مقدار بسیار کمی دیاستاز (diastase ) و کمی انورتاز(invertase) که نوعی تجزیه کننده مواد قندی است را در ترشح کرده و به شهد اضافه می کنند.
این عسل در داخل کندوها تخلیه می شود. هر گاه نام عسل نارس را شنیدید بدانید منظور همین عسل اولیه ای است که توسط زنبور عسل وارد کندو می شود.
این عسل نارس باید به قوام بیاید. احتمالا در طول شب که زنبور عسل در حال استراحت است این عسل ها به قوام می آیند. برای این کار زنبورها عسل ها را از انبار سلول ها دوباره جذب می کنند یا می مکند و به سلول ها انتقال می دهند.
در این مرحله و برای هر میزان عسلی که می مکند مقداری نیز دیاستاز به شهر اضافه می شود و مقداری از آب عسل را جذب می کنند. این عمل اینقدر ادامه می یابد تا عسل به خوبی قوام بیاید و به غلظت مناسب برسد. عسل قوام یافته بین 17 تا 18.6 درصد آب دارد.

ترکیبات عسل
بر اساس آزمایشات صورت گرفته بر روی انواع عسل ترکیبات فوق العاده ای در این ماده ارزشمند دیده شده است که بر این اساس در هر 100 گرم عسل می توان مواد زیر را جستجو کرد:
1.272 کیلوژول یا 304 کیلو کالری انرژی ، 82.12 گرم انواع قند ها، 0.2 گرم فیبر، 0 گرم چربی، 0.3 گرم پروتئین، 17.10 گرم آب ، 0.038 میلی گرم ویتامین 2B، 0.121 ملی گرم ویتامین B3 ، 0.068 میلی گرم پانتوتنیک اسید ، 0.024 میلی گرم ویتامین B6ف 2 میکرو گرم اسید فولیک،0.5 میلی گرم ویتامین C، 6 میلی گرم کلسیم، 0.42 میلی گرم آهن، 2 میلی گرم منیزیم، 4 میلی گرم فسفر، 52 میلی گرم پتاسیم، 4 میلی گرمسدیم و 0.22 میلی گرم روی
البته لازم به توضیح است که ترکیبات هر عسل با توجه به نوع عسل و یا منطقه ای که زنبور عسل رد آن تغذیه کرده است می تواند بسیار متنوع باشد و یکی از رایج ترین دلایل تقسیم بندی و یا شناخت عسل های هر منطقه به همین دلیل است.
بر این اساس شرایط اقلیمی منطقه هم می تواند در میزان شل بودن عسل و یا درصد آب بیشتر در عسل موثر باشد. به همین دلیل است که عسل شمال ایران شل تر و رقیق تر از عسل های مناطق مرکزی ایران است.
با توجه به اینکه دو مرحله برای تولید عسل اتفاق می افتد غلظت عسل متفاوت است. مرحله اول زمانی بود که زنبور عسل شهر گل ها را جمع اوری می کرد و به کندو انتقال می داد. در این مرحله شهر گل ها بین 50 تا 80 درصد رطوبت و یا آب دارند.
در مرحله دوم این آب توسط خود زنبوران کارگر از عسل گرفته می شود. در این مرحله قند شهر که ساراکوز است به دکستروز و لوولوز توسط زنبور تبدیل می شود. اینقدر این مرحله ادامه پیدا می کند تا عسل به وجود بیاید. با توجه به رطوبت شهد بعضا رطوبت عسل نهایی تا 25 درصد هم می رسد که باعث شل تر و یا رقیق تر شدن عسل می شود.
نکته دیگر در تولید عسل مزه و طعم عسل است. بصورت کلی تغذیه غالب زنبور عسل از هر نوع گیاهی باشد طعم و مزه آن عسل و حتی خواص و ویژگی های درمانی عسل نیز به ان گیاه متمایل می شود. حیت نوع گیاه در رنگ عسل نیز تاثیر گذار است.
هر یک از انواع گیایهان مقادری متفاوتی از قند ها، اسیدها، پروتئین ها، پیک مان ها و یا مواد معطر و خوشبو کننده دارد و املاح معدنی انها مانند آهن و منیزیم و فسفر و کلسیم و غیره نیز متفاوت است. همین مواد در مزه و عطر و رنگ عسل تاثیر زیادی دارد و باعث مقوی تر شدن و یا متفاوت شدن عسل می شود.
بصورت کلی عسل های تیره رنگ میزان بیشتری املاح و مواد معدنی دارند . در واقع هر چه میزان آهن، کلسیم، سدیم، مس، گوگرد، منیزیم، منگنز، پتاسیم و غیره عسل بیشتر باشد رنگ عسل تیره تر می شود.

انواع عسل
تقسیم بندی و طبقه بندی عسل روش های مختلفی دارد و تقریبا می توان گفت روش یکسان و استانداردی برای تقسیم بندی عسل وجود ندارد. با این حال بریا معرفی عسل از روش های مختلفی برای دسته بندی و یا مشخص کردن انواع عسل استفاده می شود.
بصورت کلی عمده ترین روش هایی که برای دسته بندی عسل استفاده می شود ، بخصوص در ایران به شرح زیر می باشند:
- بر اساس تغذیه اصلی زنبور عسل
در این روش معمولا مبنا را بر این قرار می دهند که عمده ترین تغذیه زنبور عسل از چه نوع گیاهی بوده است و یا شهد کدام نوع از گیاهان بیشتر در تولید این عسل توسط زنبور عسل استفاده شده است.
بر این اساس زنبورها را یا در گلخانه ها و مزارع مختلف نوعی گیاه خاص قرار می دهند و یا کندو این زنبورها در مجاورت مکان هایی قرار می گیرد که محل رشد نوع خاصی از گیاهان است.
به عنوان مثال عسل آویشن نوعی از عسل است که در مناطقی به وجود می آید یا تولید می شود که زنبور عسل عمدتا شهد گیاه اویشن را مکیده باشد. بر این اساس ممکن است کندو در مناطقی قرار گرفته که بیشترین گیاه این منطقه آویشن بوده و یا در مزرعه تولید آویشن تعبیه شده است.
بنابراین در این روش تقسیم بندی نوع گیاه در نظر گرفته می شود اما با این حال نباید اشتباه کرد و تنها عسل را حاصل یک نوع گیاه دانست زیرا زنبور بخصوص در مناطقی که می تواند آزادانه حرکت کند ممکن است شهد انواع گیاه دیگر را نیز مکیده باشد. به همین دلیل عسل نه تنها خواص آویشن بلکه سایر خواص گیاهانی که از آن زنبور تغذیه کرده است را هم خواهد داشت اما عمدتا خواص آویشن را به خود می گیرد.
عسل گز انگبین، عسل بابونه، عسل گون، عسل بهار نارنج، عسل سدر، عسل گل محمدی و غیره از این دست عسل ها هستند و تنوع زیادی دارند. باید توجه داشت که نام گذاری عسل بر اساس یک گیاه به قول دکتر هریک در سال 1948 از مدیران موسسه فائو نمی تواند صحیح باشد مگر اینکه تمامی پوشش گیاهی یک منطقه منحصر به یک نوع گیاه باشد.

- بر اساس منطقه تولید عسل
در یان روش منطقه ای که عسل در آن تولید شده است معیار دسته بندی عسل قرار می گیرد و حتی کیفیت عسل را هم بر اساس منطقه ای که عسل در آن تولید شده در نظر می گیرند.
عسل قوچان، عسل دلفان، عسل خوانسار، عسل گلپایگان، عسل خان کندی، عسل تهران، عسل وجشی جنوب، عسل نجف آباد اصفهان، عسل فارسريال عسل خشکو، عسل رابر ، عسل زیوه تیل، عسل اردبیل و غیره از این دست هستند که به دلیل تنوع عسل در مناطق مختلف ایران دسته بندی این نوع عسل نیز بسیار دشوار است.

- بر اساس فصل تولید عسل
در این روش زمان تولید عسل در نظر گرفته می شود. مثلا اگر زنبور عسل عمدتا از گیاهان فصل بهار برای تولید عسل استفاده کرده باشد و عسل در این فصل برداشت شود ، عسل بهاره نامیده می شود و اگر از گیاهان پائیز عمدتا تغذیه کرده باشد به عسل پائیزه شهرت دارد. لازم به توضیح است بر اساس این دسته بندی عسل بهاره به دلیل کیفیت و تنوع گل های بهاری کیفیت بالاتری دارد.

- بر اساس رنگ عسل
همانگونه که توضیح داده شد رنگ عسل تابع مواد مغذی و بخصوص املاح معدنی موجود در عسل است اما با این حال نوع گیاهان و نوع تغذیه زنبور و حتی درصد آب عسل نیز رد رنگ عسل تاثیر گذار است.
بصورت کلی رنگ عسل با توجه به نوع گیاهان و یا نوع شهدی که زنبور عسل مکیده می تواند از سفید روشن تا تقریبا سیاه متغیر باشد. باور نادرستی که در بین مردم وجود دارد و عسل سیاه را بهتر می دانند ویا عسل غلیظ را به سن زنبور عسل و ملکه مرتبط می دانند یک باور شک بر انگیز و نا درست است.
بصورت کلی عسل بر اساس نوع ان رنگ تقریبا متفاوتی دارد. بر این اساس عسل اقاقیا تقریبا سفید روشن و همانند آب است، عسل افرا رنگی لیمویی رنگ دارد، عسل اسپرس رنگ زرد طلایی دارد، عسل حاصل از گیاهان میوه ای رنگ زرد متمایل به قهوه ای دارد، عسل شبدر رنگ زرد متمایل به قرمز دارد، عسل زیرفون زرد متمایل به سبز است، عسل گل قاصد زرد تیره است و عسل نارون رنگی قهوه ای دارد، عسل های سبز تیره که به سیاه می ماند معمولا عسل صنوبر هستند و عسل های زرد روشن عمدتا عسل های مرکباتی مانند بهار نارنج هستند.
با این حال هر چه رنگ عسل تیره تر باشد میزان غنی بودن عسل از املاح معدنی بیشتر است .
تشخیص عسل تقلبی
باور عموم بر این است که اگر عسل شکرک بزند و یا به اصطلاح رس بکند، عسل اصلی نیست و در واقع عسل تقلبی است. این در حالی است که شکرک زدن در عسل یک امر طبیعی محسوب می شود.
برخی نیز برای تشخیص عسل اصل به رنگ عسل یا نحوه ریخت عسل اشاره می کنند و این را ملاک تشخیص عسل اصل از تقلبی می دانند و برخی از ادعاها نیز ریختن خاک روی عسل را در صورت مخلوط نشدن با عسل ملاک اصل بودن عسل می دانند.
تمامی این ادعا ها به هر ترتیب نمی تواند ملاکی بر تقلبی بودن عسل باشد. بهترین راه برای درک و تشخیص عسل طبیعی این است که آن را در آزمایشگاه های ویژه مواد غذایی بررسی کنیم و رفتن حتی سر کندو هم نمی توان به تشخیص اصل بودن کمکی بکند.
اما یک راه ساده برای اینکه تا حدود زیادی بتوان عسل اصل را تشخیص داد این است که عسل را داخل آب سرد بریزید. عسل اصل در آب سرد حل نمی شود. بنابراین اگر عسل در آب حل شد و یا به صورت رشته هایی در آب در آمد و ناپدید شد باید در خصوص اصالت و خوب بودن عسل شک و تردید کرد.

راه های تولید عسل تقلبی

همواره این موضوع مورد سوال بوده است که آیا اصولا تولید عسل تقلبی ممکن است یا خیر. متاسفانه در خصوص عسل نیز در سال های اخیر راه هایی برای تولید عسل تقلبی توسط برخی افراد به کار گرفته می شود. شناخته شده ترین روش ها برای تولید عسل تقلبی دو روش است که عبارتند از:

  • تولید عسل بصورت مصنوعی

در این روش میزان بسیار زیادی از شکر را وارد آب می کنند و حل می کنند و سپس آن را حرارت می دهند تا غلیظ شده و رنگی زرد پیدا کند. در نهایت کمی ماده شیمیایی وارد این ماده می کنند تا رنگ و کمی مزه عسل پیدا کند. این ماده هر چند شکلی بسیار شبیه به عسل دارد اما به هیچ عنوان هیچ یک از فرایند های طبیعی تولید عسل در آن وجود ندارد و متاسفانه بسیار خطرناک و مضر است.

زیرا هم میزان زیادی شکر در آنها استفاده شده است و هم اینکه ماده شیمیایی و بعضا رنگ و اسانس مصنوعی در آنها استفاده می شود و این چیزی جز خطر برای سلامتی ندارد. متاسفانه در این روش هم به راحتی نمی توان طبیعی و غیر طبیعی بودن عسل را تشخیص داد، مگر اینکه عسل به میزان زیادی رس کند یا شکرک غیر طبیعی بزند.

  • تولید عسل تغذیه ای

تولید عسل تغذیه ای و یا تولید عسل با تغذیه زنبور عسل یکی دیگر از روش های تقلب در تولید عسل است. در این روش یا ظرف آب و شکر را در دسترس زنبور عسل قرار می دهند و زنبور به دلیل طبیعیت خود که به سمت چیزهای شیرین می رود از این آب و شکر تغذیه می کند و سپس این محلول را به کندو می برد و از آن عسل تولید می کند.

و یا بر روی گیاهان و گل های مزرعه این محلول شیرین که ممکن است هر چیز شیرین دیگر غیر از آب و شکر هم باشد را قرار می دهند و باعث تغذیه زنبور عسل از این مایع می شوند.

زنبور عسل به جای تغذیه از گل و گیاه در واقع از مواد غیر طبیعی و یا دست ساز تغذیه می کند. به این نوع عسل تقلبی ، عسل تغذیه ای گفته می شود. این عسل البته بر خلاف عسل مصنوعی کاملا مضر نیست و تا حدودی خواص عسل را دارد چون در هر صوتر بسیاری از عملیات های تولید عسل توسط زنبور عسل انجام می شود و میزانی از آنزیم ها و تاثیرات زنبور عسل را دارد.

خواص عسل

سازمان جهانی بهداشت (WHO ) عسل را ماده تسکین دهنده نامیده است، ماده ای که به دلیل ایجاد یک غشای محافظ باعث تسکین درد های سینه و سرفه می شود و می تواند تحرکات و التهابات بدن را کاهش دهد.

همانگونه که توضیح دادیم عسل برخی از خواص را بصورت مشترک و عمومی دارد و برخی از خواص عسل نیز به نوع تغذیه زنبور عسل از گیاه غالب باز می گردد. به همین دلیل هر نوع عسل با توجه به شرایط منطقه ای و تغذیه ای زنبور عسل خواص و ویژگی های متفاوتی می تواند داشته باشد.

البته موضوعاتی مانند میزان مصرف عسل، طریقه مصرف عسل و یا زمان مصرف عسل نیز در اینکه شما چقدر از خواص عسل می توانید استفاده کنید قطعا تاثیر دارد. به قول طب سنتی داشتن مسهل و به قول طب امروزی استفاده از مواد غذایی که با مواد و یا ساختار غذایی عسل تناسب داشته باشند نیز در استفاده بهینه از خواص عسل موثر است.

بصورت جامع اگر بخواهیم بررسی کنیم عسل یک ماده نیرو بخش و تقویت کننده قوای ایمنی بدن است و بسیاری از نیازمندی های بدن را تامین می کند.

 از عسل برای درمان سرفه،  زخم ها و یا تقویت حافظه استفاده می کنند. عسل می توانند به راحتی بسیاری از باکتری ها و میکروب های بدن از از بین ببرد و به همین دلیل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی قوی شناخته می شود.

عسل گرم است و سرشار اط کلسیم و مواد معدنی است و به همین دلیل برای درمان و یا التیام درد های عضلانی و اسکلتی بسیار مفید است. یکی از مهم ترین ویژگی های عسل کمک به جذب بهتر  خواص داروها و مواد غذایی است در صورتیکه دارو و مواد غذایی ( البته نه همه انواع مواد غذایی) را با عسل میل کنید. به همین دلیل پطشکان سنتی مانند ابو علی سینا عمدتا با تمامی دارو های خود ، عسل را هم تجویز می کرده است.

عسل برای درمان گلو درد و سینه درد، یا سینه پهلو فوق العاده موثر است و می تواند مشکلات تنفسی و بیماری های مرتبط با آ ن مانند آسم را بهبود بخشد. حتی بسیاری از پزشکان امروزی هم برای درمان بیماری های گوارشی مزمن عسل را به بیماران خود توصیه می کنند.

در هر صورت خواص و ویژگی های عسل برای قوای فیزیکی و سلامت بدن بسیار مهم است و یکی از بهترین مواد غذایی موجود در طبیعت است. در خصوص خواص و ویژگی های عسل در مقاله ای جداگانه به دلیل نیاز به توضیحات فراوان بحث شده است.

عسل در ادیان مختلف

اهمیت عسل آنقدر زیاد است که حتی خود خدا نیز تقریبا در تمامی کتب دینی از عسل نام برده است و بسیاری از پیامبران و ائمه  و امامان ما نیز مرتبا در خصوص استفاده از عسل تاکید داشته اند.

نگاه اسلام به عسل

خداوند کریم و رحمان در قرآن و دو دو سوره عسل را مورد اشاره قرار داده اند.  ضمن اینکه سوره نحل در قرآن مجید کاملا در توصیف زنبور عسل آمده است. و در آیات 68 و 69  همین سوره نیز به نحل اشاره شده است. خود خدا در این آیات تاکید بر  خلقت شگفت انگیز زنبور عسل و خواص فوق العاده عسل دارد و حتی تاکیر شده است که باید به زندگی زنبور عسل توجه و تفکر شود.

خداوند در این آیات دقیقا تاکید می کند که به زنبور عسل وحی شده تا برای خود در کوه ها و درختان کندو سازی کند و با خوردن میوه ها و غیره بر اساس الگو ها و راهنمایی های خداوند آن را تبدیل به عسل کند. سپس در همین آیه به وضوح بر وجود درمان هایی برای مردم اشاره شده است و اینکه باید انسان در خصوص این نشانه ها تامل کند.

حضرت علی علیه سلام نیز در فرمایشی به یاران خود می فرمایند: در زندگی همانند زنبور عسل باش، وقتی می خورد از چیزی پاکیزه می خورد، وقتی از خود چیزی باقی می گذارد ، چیزی پاکیزه است و وقتی هم بر چوب یا جایی می نشیند ویرانی به جای نمی گذارد و آن را نمی شکند.

پیامبر اسلام نیز در توصیف عسل می فرمایند: هیچ مریضی به مانند نوشیدن عسل شفا پیدا نمی کند.

در جایی دیگر نیز می فرمایند: کسی که در هر ماه ، سه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند در قرآن کریم درباره عسل فرموده اند، از بسیاری از بیماری ها مصون خواهد ماند.

نگاه سایر ادیان نسبت به عسل

در کتاب یهود در خصوص آخرت  و برای افراد پرهیزگار آمده است که نهرهایی در بهشت جاری است که از آن عسل و شیر جاری است. در انجیل مسحیان نیز عسل به همراه گیاهان دارویی به عنوان هدایای ارزشمند و  گران بها طبیعت نامیده شده اند.

در اصل در دین مسیح عسل نوعی غذای آسمانی و بسیار مقدرس توصیف و برای هر دردی شفا دانسته شده است. به همین دلیل بسیاری از افراد معتقد به مسیح عسل را قبل از غذا به عنوان داروی شفا بخش می شناسند.

حتی بودائیان نیز افرادی که زنبور داری می کرده اند و یا در کار پرورش زنبور عسل و تولید عسل بوده اند را به عنوان افرادی مقدس می شناختند و به همین دلیل به آنها احترام زیادی می گذاشتند.

زرتشیان نیز برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات جنسی و جسمی  از قدیم بهترین دارو و درمان را عسل می دانسته اند و از عسل طبیعی استفاده می کرده اند و این اعتقاد هنوز هم در پیروان این دین وجود دارد.

تاریخچه ای بر عسل

هر چه در دل تاریخ نگاه می کنیم مشخص نیست اولین بار در چه زمانی انسان به ماده ای به نام عسل برخورد و به سراغ آن رفت.  به نظر می رسد شاید زمانی انسان های اولیه برای اولین بار کندویی رها شده را یافته باشند و مثلا از شدت گرسنگی میزانی از موم نرم ان  را چشیده اند و به طعم فوق العاده آن پی برده اند.

 و یا ممکن است با مشاهده اینکه زنبورها به این کندوها رفت و آمد می کنند بر اساس کنجکاوی این کندو را باز کرده اند و عسل را یافته اند و با خوردن آن شیفته آن شده اند. حتی ممکن است با مشاهده خرس و یا هر موجود دیگری متوجه شده اند که عسل چیست و می تواند چقدر خوشمزه باشد.

هر چه که هست به احتمال زیاد انسان بریا اولین بار بصورت کاملا اتفاقی عسل را کشف کرد و بعدا به دلیل مزه بسیار خوبی مکه داشته از هیچ تلاشی برای پیدا کردن مقدار بیشتر از این ماده ارزشمند و خوشمزه دریغ نکرده است.

در دوران انقلاب نو سنگی که یک دوران بسیار کند و آهسته از نظر تحول در بسیاری از نقاط جهان است، کم کم یخچال های طبیعی کمتر شدند و با گرم شدن هوا  اجتماعات انسانی در برخی از نقاط شکل گرفت و کم کم دانش کشت برخی از گیاهان و استفاده و اهلی کردن برخی از حیوانات را فرا گرفتند.

مشخص نیست به چه شکل ولی زنبورهای عسل نیز به روش احتمالا ایجاد شرایط مناسب کم کم هدایت شدند  و سپس با ایجاد مکان هایی برای زنبور ها که بعدها به کندو های دست ساز تبدیل شدند بصورت زنبور داری مرسوم شد. تصاویر و دیوارنگاری های قدیمی در جنوب اسپانیا پیدا شده که انسان ها را در حال جمع آوری عسل نشان می دهد.

این تصاویر مرتبط به حدود 15000 سال قبل از و قدیمی ترین اسناد از شناخت عسل توسط انسان است و با استناد به این اسناد می توان گفت که مردمان کوچ نشین آسیای مرکزی اولین افراد و یا مردمانی بودند که عسل را یافتند و مورد استفاده قرار دادند.

از این زمان به بعد کم و بیش می توان در افسانه ها و داستان های فراوان را یافت که به قدرت جادویی عسل اشاره دارند. مردم در داستان ها و افسانه های خود زیاد درباره عسل گفت هاند و بصورت های مختلفی از عسل و موم عسل استفاده می کرده اند. برخی از این روایت ها و مستندات کشف و ثابت شده و برخی فقط بصورت دهان به دهان به نسل امروز رسیده است.

به عنوان مثال مصری ها از عسل و موم آن برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می کردند زیرا اعتقاد به جهانی دیگر داشتند و معتقد بودند که عسل می تواند بدن آنها را برای جهان دیگر سالم نگه دارد. در همین دوران ها بود که دانشمندان و فلاسفه بزرگ کار تحقیق روی عسل را با دانش ناب خود شروع کردند.

فلاسفه ای مانند ارسو و سقراط ضمن بررسی زندگی زنبورهای عسل بر روی نحوع تولید و خود عسل نیز نظارت های زیادی داشتند و نکته های فراوانی به جای گذاشته اند.

رومی ها و یونانی ها به نظر می رسد اولین انسان هایی بودند که خواص عسل را درک کرده اند و آن را ماده ای نیرو بخش و شفا بخش توصیف کرده اند. بسیاری از نوشته ها و نکته های دانشمندان آن روز هنوز هم مورد قبول بسیاری از دانشمندان و اطبا است.

حتی بسیاری از زنان و مردان در طول تاریخ از عسل برای مصارف زیبایی به روش های مختلف استفاده کرده اند. به عنوان مثال در افسانه هایی که مرتبط به ملکه های زیبایی جهان مانند کلئوپاترا و مادام دوباری نوشته شده است رمز زیبایی آنها در استفاده از عسل پنهان شده بوده است. کاری که هنوز هم بسیاری از زنان در نقاط مختلف جهان برای شادابی پوست و داشتن قوای جسمی و جنسی استفاده می کنند و عسل را به عنوان بهترین درمان شناخته اند.

در طول تاریخ همچنین به نکته هایی برمی خوریم که نشان می دهد که عسل تنها بصورت خام مصرف نمی شده است. عسل قبل از شناخت چغندر قند و تولید شکر به عنوان تنها ماده شیرین کننده انواع شیرینی و غذا به کار می رفته است. هنوز هم در بسیاری از تولیدات شیرینی و کیک از عسل استفاده می شود.

ارزش عسل در زمانی آنقدر شناخته شد و بالا رفت که آن را به خدایان نسبت می دادند.  آنها برای خدایانشان عسل پیشکش می کردند و یا حتی خود زنبور برای برخی از اقوام مانند مصری ها به عنوان سمبل  فراعنه در آمد. حتی در خطوط تصویری هیروگلیف زنبور عسل به عنوان نشان خانواده سلطنتی دیده می شود.

زنبور عسل به یک نوع حشره بهشتی و یا جادوگر در بین مردم آن  زمان شناخته شده بود. اینکه چگونه این حشره شهد گل را به عسل تبدیل می کند همواره برای آنها عجیب بود و یک نوع اسرار پوشیده محسوب می شد که فقط خدایان می دانند.

آثار به دست آمده از مصر باستان نشان می دهد که مصری ها کندوهایی استوانه ای شکل و گلی را برای نگهداری زنبورها  استفاده می کرده اند. این کندو ها هنوز هم در برخی از مناطق دور مصر استفاده می شوند.

روش برداشت عسل نیز رد این تمدن ها جالب بوده است. آنها در این استوانه ها دو سوراخ تعبیه می کردند. در زمان آماده شدن عسل از یک سو دود وارد می کردند که این کار باعث فرار زنبور های عسل می شد و سپس عسل را برداشت می کردند. البته در آن زمان فقط نیمی از شانه کندو را خارج می کردند و نیمی را برای خود زنبور عسل باقی می گذاشتند.

البته به غیر از عسل، موم عسل هم ارزش اقتصادی زیاد و کاربردهای متنوعی داشته است. موم هم برای زیبایی و هم برای نگهداری و مومیایی استفاده می شده است و حتی از موم برای نوشتن و نقاشی کردن هم بهره می برده اند.

مصری ها از موم برای نقاشی و تزئین و ساخت برخی از پرتره ها و سازه ها استفاده می کرده اند. مصری ها در زمان هایی می توانستند به جای سکه مالیات خود را با عسل پرداخت کنند.

آورده اند که رامسس سوم یکی از پادشاهان مصر در 20 سال قبل از میلاد مسیح، در زمانی 15 تن عسل جمع آوری کرد و به خدای نیل که هاپی نامیده می شد پیشکش کرد. در آن زمان با عسل کیک پخته می شد و به خدایان هدیه داده می شد. برخی از این کیک ها در معابد باستانی امروزه پیدا شده اند.

البته این رسوم تنها در نزد مصری ها نبوده است، یافته ها نشان می دهد که یونانی ها نیز با پختن کیک هایی از عسل با ترکیب آرد و روغن و قرار دادن گل های تازه در درون آنها این کیک ها را به خدایان خود هدیه می داده اند.

یونانی ها عسل را نیرو بخش و شفا بخش می نامیدند و از مهم ترین غذاهای یونان به شمار می رفته است. دستورهای غذایی زیادی از آن زمان در یونان بر جای مانده است که انواع غذا را با استفاده از عسل پخت می کرده اند.

حتی شاعران بزرگ یونانی در توصیف عسل شعرها گفته اند . مردم غنی و عادی زیادی نیز در کار تولید عسل یا زنبورداری فعالیت می کرده اند.

رومی ها با استفاده از الیاف های گیاهی، چوب  و یا گل کندو سازی می کرده اند. در این میا نکندو های شفافی هم دیده می شود که احتمالا از ماده ای به نام میکا ساخته می شده است و به آنها اجازه می داده که فعالیت زنبور ها را از بیرون مشاهده کنند و احتمالا بهترین زمان را برای برداشت عسل انتخاب کنند.

یکی از مشکلات همیشگی زنبورداران تغییرات دمایی و تلف شدن میزان زیادی از زنبورها و عسل ها بود. موضوعی که در حدود یک قرن قبل از میلاد مسیح با ایده ای از طرف فردی به نام ویرژول که یک شاعر رومی بود بسیار بهتر شد. او پیشنها داد که از زنبورها در گرما و سرما می توان با ایجاد لایه محافظی از گل در خارج از کندو مراقبت کرد.

امروزه روش های بسیار جدیدتری برای کندو  داری یا زنبور داری نمایان شده است. استفاده از گیاهان متنوع برای تولید عسل با کیفیت و خواص متفاوت و یا استفاده از مزارع و روش های مرسوم و غیر مرسوم دیگر برای تولید عسل سریع تر و بیشتر از این نوع روش ها است.

عسل برای درمان بیماری های زیادی امروزه کاربرد دارد و هنوز هم مطالعات زیادی روی این ماده ارزشمند در حال انجام است. هر چه هست شناخت شگفتی های زنبور عسل و ماده ارزشمندی که این حشره کوچک با تلاش زیاد تولید می کند هنوز هم نیاز به مطالعات و تحقیقات زیادی دارد.

در کشورهایی مانند ایران، آرژانتین، چین، ترکیه و بسیاری از کشورهای دیگر عسل بصورت تجاری این روزها تولید و با بسته بندی های بسیار متفاوت و یا بصورت فله صادر می شود.

عسل خام چیست و چه تفاوتی با عسل معمولی و عسل فراوری شده دارد؟

تمامی عسل ها در کندو زنبور تولید نمی شوند. همانطور که توضیح دادیم برخی از عسل ها به روش های غیر طبیعی تولید می شوند که عسل مصنوعی از این دست بود. با این حال در نظر داشته باشید که هر عسلی که زنبور عسل در تولید آن نقش داشته باشد خواص عسل را دارد و این خواص می تواند بسته به نوع تولید عسل و میزان استفاده از روش های غیر طبیعی خواص کمتر و یا بیشتری داشته باشد.

اما در بازار عسلی به نام عسل خام بعضا فروخته می شود که تفاوت زیادی با عسل های معمولی در بازار دارد که به عسل فراوری شده هم گاها شهرت دارد.

 عسل خام به عسلی گفته می شود که مستقیما توسط زنبور عسل و در کندو تولید شده باشد و ترجیحا از روش های غیر مرسوم مانند آب شکر در تغذیه زنبور عسل استفاده نشده باشد. سپس این عسل با استفاده از پارچه مش و یا نایلون های مخصوص تصفیه می شود و در واقع موم و برخی نا خالصی ها مانند زنبورها مرده و غیره از آن جدا می شوند.

این نوع عسل بدون هیچ نوع عملیات دیگر وارد بطری شده و استفاده می شود و به همین دلیل به نام عسل خام شناخته می شود.

اما هرگاه عسل بعد از اینکه از کندو گرفته شد و تصفیه شد، پاستوریزاسیون و فیلتراسیون روی آن انجام شود عسل معمولی که در بازار بصورت تجاری و صنعتی فروخته می شود تولید می شود. این نوع عسل هم به دلیل اینکه الودگی های احتمالی را از بین می برد و ناخالصی های معمول عسل گرفته می شود خواص خود را حفظ می کند. ضمن اینکه معمولا حرارت زیادی برای این فرایند ها به خود نمی بیند به همین دلیل خواص عسل باقی می ماند و مشکلی ندارند.

گاها برای پاستوریزه کردن و یا پاستوریزاسیون و فیلتراسیون عسل از حرارت بالا استفاده می کنند تا مخمر موجود در عسل را نیز از بین ببرند. به گفته برخی از کارشناسان این باعث می شود تا عسل نرم تر شود و در ضمن عمر عسل افزایش پیدا کند.

باید در نظر داشت که عسل به هیچ عنوان فاسد شدنی نیست و تنها ماده غذایی است که فاسد نمی شود بنابراین عمر مفید عسل افزایش پیدا می کند تنها یک ادعا است. اما اینکه باعث نرم تر شدن عسل می شود به دلیل حذف برخی از ناخالصی ها است که البته ممکن است مفید هم باشند.

متاسفانه در زمان انجام این فرآیند ها برخی از شرکت ها و یا افراد نا بلد به همراه حذف ناخالصی ها و حباب های موجود در عسل  میزان زیادی از مواد معدنی و طبیعی عسل را هم از بین می برند. این نوع عسل هر چند ظاهری زیباتر دارد اما در شرایط کلی خواص عسل خالص را ندارد.

بدتر اینکه برخی در این زمان به منظور تجاری سازی عسل و اینکه سود بیشتری به جیب بزنند از قند های غیر طبیعی و شیرین کننده های مصنوعی دیگر و برخی از اسانس ها و عطر های مختلف نیز در عسل استفاده می کنند تا هم حجم عسل را افزایش دهند، هم شفاف تر شود و هم اینکه عطر عسل را به منظور فروش عسل با نام مشخصی مانند گل بابونه انجام دهند.

بنابراین عسل فرآوری شده اگر با استفاده از روش های معمول و تنها به منظور حذف آلاینده ها  باشد مفید است اما اگر قصد تجاری سازی و سود در میان باشد خواص کمتری در عسل وجود دارد.

البته نباید منکر این مطلب شد که بسیاری از عسل های تجاری فراوری شده میزانی از عسل را دارند و به میزان عسل قبلی مواد قندی و شکر و یا هر نوع ماده دیگر افزوده می شود بنابراین هنوز خواص عسل را دارند و از عسل های مصنوعی و دست سازی بسیار با کیفیت تر و مفید تر هستند.

تفاوت عسل خام با عسل فراوری شده یا معمولی

همانگونه که شرح داده شد عسل معمولی را نمی توان با عسل خام قیاس کرد. کیفیت این دو نوع عسل با هم بسیار متفاوت است. بصورت کلی می توان تفاوت های عسل خام و عسل معمولی یا عسل فرآوری شده را به شرح زیر دانست:

  • ارزش تغذیه ای عسل خام بسیار بیشتر از عسل معمولی و فرآوری شده است.
  • عسل خام در حدود 22 آمینو اسید و 31 ماده معدنی مختلف و بسیاری از آنزیم ها و ویتامین ها را در دل خود جای داده است اما عسل معمولی میزان حدود نصف این مقدار را دارد و عسل فرآوری شده ممکن است حدود یک سوم این میزان را در خود جای داده باشد.
  • عسل طبیعی یا عسل خام بیش از 30 نوع ترکیبات گیاهی زیستی دارد. این ترکیبات که به پلی فنول ها شهرت دارند نوعی آنتی اکسیدان هستند که نقش بسیار زیادی در از بین بردن انواع بیماری های عفونی و سرطان ها دارند، این در حالی است که بسیاری از این پلی فنول ها در عسل های معمولی و فرآوری شده از بین می روند. در تحقیقاتی که بر روی این دو نوع عسل انجام شده است مشخص شده که بصورت تقریبی عسل خام بیش از 4 برابر عسل معمولی ددارای ترکیبات آنتی اکسیدانی است.
  • عسل خام میزان پروتیئن بسیار زیادی دارد که می تواند به عنوان یک میان وعده عالی برای کودکان، ورزشکاران و کلیه افراد باشد اما عسل معمولی و یا عسل فرآوری شده مقدار پروتئین های زیادی را از دست داده است و تنها با اضافه شدن شیرینی مصنوعی و یا فیلتر شده پروتئین های زیادی را از دست داده و حتی مواد مضر قند مصنوعی را به خود گرفته اند.
  • عسل خام برای استفاده در بین افراد دیابتی نیز هیچ مشکلی ندارد و آنها می توانند به راحتی عسل خام را در برنامه غذایی خود داشته باشند، این در حالی است که عسل معمولی و یا فرآوری شده ، بخصوص آن دسته از عسل هایی که برای مقاصد تجاری قند مصنوعی جذب کرده اند برای افراد دیابتی توصیه نمی شود.
  • بسیاری از انواع عسل های معمولی از هیچ گرده ای بهره نبرده اند. یکی از دلایل خاصیت های متنوع و زیاد عسل این است که زنبور از گل های متنوع و زیادی نوش می کند و این باعث می شود که این گرده ها به عسل انتقال داده شود. این گرده ها از طریق زنبور عسل وارد عسل می شود و خواص شگفت انگیزی دارد. گرده زنبور عسل بیش از 250 ماده از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های آمینه، اسید های چرب و انتی اکسیدان ها و غیره را دارد.

گرده زنبور عسل آنقدر خاصیت دارد که وزارت بهداشت فدرال آلمان این ماده را به تنهایی به عنوان یک دارو شناخته است. روش استریل و پاستوریزه کرده و فیلتر کردن عسل باعث می شود که بسیاری از این گرده ها از بین برود و اگر حرارت داده شود قطعا تمامی گرده های زنبور عسل از بین می رود.

متاسفانه طبق تحقیقی که در ایالات متحده انجام شد مشخص شد که بیش از 75 درصد از عسل های موجود در بازار این گرده ها را ندارند و در زمان فراوری از بین رفته اند.

  • عسل های فراوی شده و یا معمولی بعضا متاسفانه از شیرینی های غیر ارگانیک بهره گرفته اند. این شیرینی نه تنها باعث افت کیفیت عسل می شود بلکه می تواند باعث بروز بیماری های دیابت و یا کلسترول خون شود که بر خلاف طبیعیت عسل است.

البته هنوز هم تحقیقات زیادی بر روی روش های تولید عسل وجود دارد زیرا تولید عسل به روش طبیعی و یا تولید عسل خام با توجه به رشد جمعیت زیادی که در حال انجام است شاید خیلی مقرون به صرفه نباشد و نیاز به راه هایی برای تولید بیشتر دارد.

آیا عسل خام همان عسل ارگانیگ است؟

یکی از اصلی ترین سوالات بسیاری از مردم در خصوص عسل به ارگانیک بودن عسل است. در اغلب جوامع عسل خام یا عسل طبیعی همان عسل ارگانیک نامیده می شود. در نظر داشته باشید که عسل های خام و طبیعی در هر کشور تحت شرایط و قوانین مختلف شناخته می شوند که همانگونه که توضیح داده شد عمدتا عسل خام عسلی است که مستقیما از کندو و بدون استفاده از هیچ روش فیلتراسیون  و یا پاستوریزاسیون و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.

در واقع در تمامی روش ها و قوانینی که برای تشخیص عسل خام آورده شده و در تمامی نقاط دنیا عسل خام به هیچ هنوان نباید تحت هیچ فرآیندی قرار بگیرد و این باعث طبیعی شدن و خام بودن است. نکته مهم اینکه داشتن موم نیز دلیلی بر اصل بودن و یا خام بودن عسل نیست چرا که متاسفانه استفاده از موم های مصنوعی در عسل ها زیاد شده است.

بنابراین عسل خام می تواند از هر نوع طبیعت و یا روش طبیعی دیگر تولید شود. اما عسل ارگانیک عسلی است که مطابق با برخی از استاندارد های کشاورزی و تنها از گیاهان و گل ها و یا مزارع ارگانیک که توسط وزارت بهداشت تعیین شده باشد تولید شود.

 بنابراین وقتی عسل از یک مزرعه و یا گل هایی طبیعی و ارگانیک تولید شود یعنی تغذیه عسل از این نوع گیاهان باشد عسل را ارگانیک می نامند.

به تعبیر دیگر وقتی زنبور از گیاهان و گل هایی تغذیه کند که در پرورش و رشد این گیاهان از هیچ نوع دارو، آفت کش، مواد شیمیایی و عوامل دیگری که بر خلاف اسانتدارد های وزارت بهداشت آمریکا یعنی  USDA استفاده نشده باشدف این عسل ارگانیک است.

در ضمن در تولید عسل ارگانیک از قوانین و یا بند هایی استفاده نشده که نشان دهد پاستوریزه کردن و یا فیلتر کردن این نوع عسل ها مجاز است و یا خیر و یا باعث خارج شدن این عسل از متد های ارگانیک شود. بنابراین ممکن است عسل های ارگانیم تصفیه شوند و یا پاستوریزه و پردازش شوند ولی عسل خام هر چند ممکن است از گیاهانی که با آفت کش و مواد شیمیایی سر و کار دارند تولید شود ولی پردازش نمی شود.

آیا خوردن عسل خام خطری دارد؟

عسل خام می تواند همان عسلی باشد که حتی در طبیعت پیدا می شود و یا عسلی که در کوه ها وتپه ها تولید میش ود و عوامل انسانی در آن دخیل نیستند. عسل وحشی نوعی عسل خام و به احتمال زیاد کاملا ارگانیک است.

اما عسل خام ممکن است باکتری هایی مانند باکتری Clostridium botulinum را داشته باشد. این باکتری بخصوص برای نوزادان، کودکان و زنان بار دار خطرناک است.  حتی می تواند در افراد سالم مسمومیت به همراه داشته باشد و یا باعث بیماری بوتولیسم شود.

هر چند این باکتری تاثیر کمی روی نوجوانان و بزرگ تر ها دارد  و روده های انسان به صورت طببعی در زمان رشد قادر به مهار این باکتری ها و از بین بردن آنها هستند و تنها در صورت زیاد بودن این نوع باکتری ها می تواند عوارضی مانند استفراغ، دل درد و یا اسهال به همراه داشته باشد.

انتخاب عسل اصل و یا عسل سالم

با توصیفاتی که آورده شد مسلما بسیاری به این اندیشه افتاده اید که انتخاب عسل خوب و یا عسل یالم چگونه ممکن است.

تردیدی نیست که انتخاب  یک عسل سالم و بهداشتی و حتی انتخاب یک عسل و تقسیم بندی آنها به عسل خام، عسل طبیعی یا عسل ارگانیک و یا شناخت عسل مصنوعی و عسل غیر طبیعی از عسل معمولی و عسل سالم کار دشواری است و نیاز به آزمایشگاه های مجهز دارد.

بصورت کلی اگر در زمان خرید عسل به دنبال عسل خام هستید هستید می توانید با رفتن به محل نگهداری زنبور و یا زنبورداری ها و با مشاهده روش تولید عسل ، عسل طبیعی یا عسل خام را خریداری کنید. در این روش حداقل از دو موضوع اطمینان حاصل خواهید کرد: اول اینکه در تولید عسل از آب و شکر برای تغذیه زنبور استفاده نمی شود و دوم اینکه فرآیند پردازش و تصفیه یا پالایش خاصی روی عسل انجام نمی شود.

حتی در انتخاب عسل با موم هم می توان به این نکته تکیه کرد و اطمینان داشت که موم تهیه شده و یا استفاده شده در عسل از موم های تزریقی و مصنوعی نباشد.

اما قطعا دسترسی به زنبور داری ها برای همه امکان پذیر نیست و بسیاری از مردم برای خرید عسل عسل فروشی ها و یا فروشگاه ها را انتخاب می کنند.

یکی از راه های تشخیص اصالت و اصل بودن عسل و یا خام و معمولی بودن عسل این است که عسل را از برند های شناخته شده و ثبت شده خریداری بکنید. برند هایی مانند برند خرما سیاه از عسل هایی هستند که زیر نظر اداره بهداشت، سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو تهیه می شوند. این سازمان ها برای تولید عسل با کیفیت نهایت دقت و بازرسی ها را انجام می دهند.

ضمن اینکه عسل خرما سیاه با توجه به استاندارد های شناخته شده جهانی و گواهینامه های معتبر جهانی نیز تایید شده است.

چرا خرید عسل از این برند ها اطمینان دهنده است؟

این موضوع حداقل به شما این اطمینان را می دهد که عسل تهیه شده با استفاده از روش های غیر اصولی و غیر بهداشتی تهیه نشده است، اصل است و در تولید عسل از مواد قندی و مواد غیر بهداشتی دیگر استفاده نشده است. ضمن اینکه اگر بر روی عسل عنوان خام و یا عنوان طبیعی درج شده باشد کاملا این موضوع به اثبات رسیده و باید واقعا بر اصول تولید عسل خام انجام شده باشد.

 عسل با موم بهتر است و یا عسل بدون موم؟

موم ماده ای ژلاتینی است، زرد رنگ و نرم است که خود زنبور عسل تولید می کند. این ماده غیر قابل هضم و بسیار مقاوم در برابر رطوبت است و مقدار زیادی استرها، اسید ها و الکل های چرب را شامل می شود. این ماده هر چند در برابر آب و رطوبت کاملا مقاوم است اما ددر برای آتش و حرارت اصلا دوامی ندارد. موم در طول تاریخ استفاده های زیادی داشته است و همواره به عنوان یک ماده جانبی که توسط زنبور عسل تولید می شود کاربردهای زیادی در صنعت و حاشیه آن داشته است.

موم ارزش زیادی دارد و دلیل آن هم این است که برای تولید هر کیلو موم زنبور عسل باید حدود هشت کیلوگرم عسل مصرف کند به همین دلیل معمولا عسل را با موم به فروش نمی رسانند و اگر به فروش برسانند قیمت بالایی دارد.

مواد زائد زیادی توسط زنبور عسل مانند انواع داروهایی که مصرف می کند در لایه های موم ذخیره شده است و به صورت کلی هم توصیه این است که نباید عسل را با موم استفاده کرد، ضمن اینکه اصلا هضم هم نمی شود.

بنابراین موم نه تنها گران است ارزش غذایی هم ندارد و در واقع این میزان هزینه زیاد دور ریز می شود. موم بصورت معمولی خریدار خوبی دارد و قیمت موم بسیار بالا است به همین دلیل عمده زنبور داران موم عسل را جدا می کنند و آن را به صورت مجزا می فروشند.

اخیرا در سال های اخیر به منظور داشتن سود دو طرفه برخی از شرکت ها با استفاده از پارافین ها و مواد دیگر اقدام به تولید موم های مصنوعی می کنند و آن را وارد عسل می کنند تا عسل را با قیمت بالاتر بفروشند.

 متاسفانه این موضوع هر روز در حال افزایش است و همین باعث شده تا برخی از انواع عسل های موم دار در بازار تقلبی باشند.

موم در سن 12 تا 18 روزگی زنبور عسل توسط غدد خاصی در این حشره تولید می شود و رنگی سفید دارد که به مرور زمان و با مخلوط شدن با برخی از نا خالصی ها و گرده ها رنگی تیره پیدا می کند.

موم اگر طبیعی و توسط زنبور عسل تولید شود می تواند برخی از خواص درمانی مانند درمان برخی از ناراحتی های لثه و دهان را به همراه داشته باشد و یا جویدن آن با ترشح بزاق باعث بهبود گوارش بدن شود. اما این موم باید کاملا بهداشتی و طبیعی تولید شود.

این در حالی است که بسیاری از عسل های موم دار بازار از موم طبیعی استفاده نمی کنند هر چند شباهت زیادی به موم دارد.

در نظر داشته باشید که عسل  بدون موم خواص، و ویژگی های زیاد خود  را دارد و در ضمن احتمال وجود پارافین و مواد مصنوعی دیگر به اسم موم در این عسل ها وجود ندارد.

شرکت خرما سیاه با برند خرما سیاه با هدف تامین بهترین و سالم ترین انواع عسل در ایران با استفاده از بهترین تجهیزات و دستگاه های بسته بندی و بهره گرفتن از تخصص و دانش کارشناسان و متخصصین داخلی اقدام به تهیه و بسته بندی بهترین نوع عسل های موجود در ایران بدون انجام هر گونه عملیات مصنوعی و تقلبی نموده است.

 در این راه با دریافت نشان سلامت و تمامی استاندارد های داخلی و بین المللی اصالت و سلامت محصول عسل خود را نه تنها به مشتریان داخلی بلکه به مشتریان خارجی نیز به اثبات رسانده و نوع آزمایشات تخصصی انجام شده روی محصول نیز بر روی بسته بندی آنها درج شده است.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: