دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

عسل آویشن

عسل آویشن

عسل آویشن
عسل آویشن یکی از بهترین انواع عسل های تولیدی در جهان است که به دلیل خواص فوق العاده زیادی که دارد از هزاران سال پیش تا کنون در کانون توجهات بوده و به عنوان یک داروی بسیار موثر در از بین بردن میکروب ها و باکتری ها شناخته شده است.
عسل از هر نوعی که باشد با توجه به خواص و ویژگی های بسیاری زیادی که دارد می تواند به عنوان بهترین غذا و میان وعده به شمار رود و بخصوص در هر دوران سنی مصرف عسل می تواند باعث تنظیم شدن سوخت وساز بدن، عملکرد دستگاه گوارش و کاهش التهابات بدن شود.
بصورت کلی عسل تک گل یا عسل دارویی عسلی است که با ترکیبات و شهد غالب یک نوع گل یا گیاه توسط زنبور عسل تولید شده باشد، بر این اساس خواص اصلی این گل و گیاه را دارا می باشد و با اضافه شدن خواص عسل به این خواص به عنوان یک داروی بسیار موثر برای درمان برخی از بیماری ها به شمار می رود.
حال یکی از بهترین انواع عسل تک گل یا عسل دارویی را می توان عسل آویشن نامید که در خواص و مزایای این عسل تحقیقات زیادی انجام و به اثبات رسیده است.

آویشن چیست؟
قبل از اینکه بخواهیم در خصوص عسل آویشن توضیحات بیشتری بیاوریم بهتر است کمی در خصوص خود آویشن بدانیم. آویشن که به نام علمی Thymes شناخته می شود نوعی گیاه سرده ای و از خانواده نعنا ها است.
این گیاه انواع مختلفی دارد و نزدیک به 350 نوع آن در جهان شناخته شده است و در ایران نیز به عنوان یکی از سرزمین های این گیاه حداقل 14 گونه از بهترین گونه های آویشن رشد می کند . این گیاه هم برگ ها و هم گل های خوشبویی دارد و تا حدود زیادی مانند گیاه مرزنگوش است.
تحقیقات زیادی در طول قرن ها بر روی گیاه آویشن انجام شده است و در تمامی این تحقیقات مشخص شده که خواص این گیاه برای کنترل و از بین بردن باکتری ها بسیار زیاد است. این گیاه در طب سنتی تا طب نوین به عنوان یکی از کلیدی ترین روش ها برای درمان بیماری های عفونی و میکروبی تجویز شده است. ضمن اینکه کاربرد های دارویی این گیاه در صنایع دارو سازی به شدت مورد استفاده می باشد و در کنار آن آویشن را در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز به خوبی استفاده می کنند.
بصورت کلی همانگونه که توضیح داده شد آویشن بیش از 350 گونه دارد که مهم ترین آنها که خواص بیشتری دارند عبارتند از: آویشن اوراسیایی، آویشن پشمی، آویشن خزنده، آویشن زیره ای، آویشن لیمویی، آویشن معمولی، آویشن مورودر، آویشن سوسنبر، آویشن ثومون و بسیاری دیگر از انواع آویشن که در ایران بالغ بر 14 گونه کشت می شوند.

آویشن ایرانی
آویشن از گیاهان بسیار قدیمی در ایران است. این گیاه عمدتا در کوهستان ها رشد می کند و در ایران با نام های مختلفی نامیده شده و می شود. این گیاه در تهران،؛ کردستان، شیراز، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، همدان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری و بسیاری دیگر از مناطق ایران رشد می کند و به همین دلیل در این مناطق تولید عسل آویشن انجام می شود.

عسل آویشن چگونه تولید می شود؟
برای تولید عسل آویشن زنبور عسل باید در مجاورت گیاه آویشن قرار گیرد. برای یان کار معمولا دو روش عمده وجود دارد:
1- روش سنتی:
که در این روش کندو زنبور عسل در کوهستان ها و دشت هایی قرار داده می شود که محل رویش آویشن است. معمولا در فوصلی که آویشن گل دهی می کند کندوها را در این مکان ها قرار می دهند.
زنبور عسل به دلیل اینکه عمده گیاه و یا پوشش منطقه آویشن است عمدتا از همین گیاه برای نوشیدن شهد استفاده می کند و به همین دلیل عسل تولیدی زنبور عسل عموما از گیاه آویشن است و به همین دلیل خواص این گیاه را به خود می گیرد. با توجه به اینکه ممکن است در بین انواع آویشن این منطقه گیاهان دارویی دیگری هم وجود داشته باشند ، به همین دلیل عسل آویشن تولید شده در این روش تنها خواص آویشن را ندارد و ممکن است انواع خواص دیگر گیاهان دارویی را نیز داشته باشد.
2- روش نوین یا مزرعه ای:
در این روش بسیاری از افرادی که کار تولید گیاه دارویی از نوع آویشن را انجام می دهند به دو منظور از زنبور عسل در کنار گیاه آویشن استفاده می کنند. دلیل اول اینکه خود گیاه آویشن با استفاده از فعالیت های زنبور عسل گرده افشانی بهتری می کند و محصول با برکت تری تولید می کند و دلیل دوم اینکه زنبور عسل کاملا کار تولید عسل 100 درصد آویشن را انجام دهد.
البته در این مورد هم تقریبا هیچ کدام از مزارع تولید آویشن سربسته نیستند و زنبور عسل آزاد است که به هر منطقه پرواز کند و شهد نوشی کند،اما با توجه به اینکه مزارع بزرگ آویشن را در دسترس دارد عموما و بصورت غالب آویشن را برای تغذیه استفاده می کند و به همین دلیل عمدتا عسل آویشن در این روش تک گل تر و یا بیشتر خواص آویشن را دارد.
نکته: ممکن است برخی از افراد سود جو با تولید عسل مصنوعی و اضافه کردن اسانس آویشن به آن نام عسل آویشن بر محصول غیر طبیعی و مضر خود به عنوان عسل بگذارند. بنابراین انتخاب عسل طبیعی آویشن بسیار اهمیت دارد.

خواص عسل آویشن
بنابر تحقیقات انجام شده ،آویشن از بهترین درمان ها برای جلوگیری از رشد باکتری ها در بدن و برای از بین بردن انواع میکروب است. آویشن را معمولا بصورت دم کرده و یا پودر شده مصرف می کنند ولی وقتی این گیاه توسط زنبور عسل شهد نوشی شود و با دستگاه بدن زنبور عسل تبدیل به عسل شود خواص بسیار بیشتری به خود می گیرد.
بنابراین عمدتا عسل آویشن حاوی ترکیباتی است که تاثیر آن برای کنترل برخی از بیماری ها و درمان بسیاری از بیماری ها شناخته شده است. ههسل آویشن میزان زیادی آهن و سایر مواد معدنی و ویتامین های Aف B و E را دارد و یک معجون پر از انتی اکسیدان است.

بر این اساس برخی از مهم ترین خواص عسل آویشن طبیعی را می توان موارد زیر دانست:
- عسل آویسن به دلیل داشتن انواع چربی های ارگانیک و مجاز برای بدن بسیاری از میکروب ها و قارچ ها را از بین می برد. این عسل مقدار زیادی هیدروژن پروکسید دارد که برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از رشد آنها بسیار موثر است. عسل آویشن طبعی رطوبت کمی دارد و این میزان رطوبت با PH بسیار مناسب همراه است که می تواند برای تنظیم قلیایی بدن مفید باشد و در نتیجه شرایط رشد باکتری را از بین می برد.
- عسل آویشن برای درمان بیماری هایی مانند سینوزیت، سرماخوردگی، برونشیت و بیماری های گلو مانند سرفه و سوزی گلو بسیار موثر است و می توان این علائم را به شدت کاهش دهد. دلیل آن این است که عسل آویشن نرمی زیادی دارد که می توان با ایجاد لایه ای بر روی التهابات سینه وگلو می شود و به بهبود آنها منجر می شود. وقتی عسل آویشن با چایی و لیمو ترش ترکیب شود یک ترکیب فوق العاده از اکسپکتورانت ایجاد می کند که برای از بین بردن علائم بیماری های گفته شده بسیار مفید است و بی حالی را نیز از بین می برد.
- عسل آویشن دارای ویسکوزیته ای نرم و چسبناک است که باعث می شود با ایجاد یک لایه محافظ بر روی گلو باعث بهبود علائم خارش و سوزش گلو و سینه شود. این کار باعث می شود تا باکتری ها و عفونت ها اجازه تکثیر پیدا نکنند. در نظر داشته باشید که عسل را نباید برای درمان گلو گرمایش داد.
- با خوردن یک قاشق عسل آویش صبح ناشتا می توانید بسیاری از مشکلات معده را بر طرف کنید. این کار باعث می شود تا حالت ضد قارچ و باکتری آویشن باکتری های معده را از بین ببرد و د ضمن ایجاد حالت نرمی در معده توسط این عسل از ترشح زیاد اسید معده جلوگیری می کند و سوزش معده را کاهش می دهد.
- دردهای شکمی روزهای قاعدگی را نیز می توان با مصرف روزانه عسل آویشن در روزهای قاعدگی تا حدود زیادی کنترل کرد.
- اگر عسل آویشن بصورت طبیعی تولید شده باشد و هیچ نوع شیرین کننده غیر مجاز در زمان فراوری به عسل آویشن اضافه نشود ، افراد دیابتی بدون نگرانی می توانند این عسل را مصرف کنند.
- عسل آویشن میزان زیادی انواع ویتامین های B ،ویتامین C ، ویتامین A و انواع دیگر ویتامین ها را دارد. ضمن اینکه این عسل ترکیبات بسیار زیادی از انواع مواد معدنی مفید برای بدن مانند آهن، کلسیم، منیزیم، مس، روی ، پتاسیم و سدیم و غیره را دارد که وجود این مواد به همراه ترکیبات آنتی اکسیدان قوی عسل آویشن باعث شده تا این عسل به عنوان یکی از تقویت کننده های عمومی بدن و ایمن کننده های شناخت شده و عالی برای بدن معرفی شود.
- عسل میزان زیادی قند طبیعی دارد و عسل آویشن با از بین بردن التهابات تنفسی و افزایش سطح انرژی بدن باعث از بین رفتن بی حالی و خستگی در بدن می شود. ضمن اینکه میزان اهن کافی در این عسل برای خون سازی بسیار موثر است و می تواند قند کافی را برای بدن تامین کند که این موضوع در افزایش سطح انرژی بسیار مفید است.
- گرده گل آویشن یکی از بهترین داروها برای افزایش ایمنی بدن است. بصورت کلی گرده گل ها می تواند باعث بالا رفتن ایمنی بدن شود و در این بین گرده گل اویشن از بهترین گرده ها است. گرده گل آویشن باعث افزایش گلبول های سفید بدن می شود که در صورت نداشتن حساسیت و آلژی به این نوع عسل می توان به راحتی با مصرف روزانه این عسل سیستم ایمنی بدن را فوق العاده تقویت کرد.
- عسل آویشن ترکیبات زیادی از انواع آنتی اکسیدان پلی فنول یعنی فلانوئید و کارتنوئید را دارد و از عسل های تیره رنگ است. هر چه عسل تیره تر باشد میزان آنتی اکسیدان آن بیشتر است. این انتی اکسیدان ها بهترین مواد برای از بین بردن رادیکال های آزاد بدن و از بین برنده انواع میکروب ها هستند و خطرات اکسایش سلول ها را از بین می برند. این موضوع باعث می شود تا بدن برای مبارزه با بیمارهایی مانند دیابت، سرطان، انواع عفونت ها و بیماری هایی که مربوط به گرفتگی عروق و قلب است آمادگی بسیار بالاتری داشته باشد و انواع التهابات بدن را نیز از بین می برد.
- یکی از بهترین خواص عسل آویشن خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بودن است که آن را تبدیل به یکی از بهترین درمان ها برای زخم می کند. در زمان زخمی شدن بدن و یا حتی سوختگی می توان سطح زخم یا سوختگی را با عسل آویشن پوشاند تا با جذب رطوبت و ترشحات زخم و از بین بردن باکتری ها و عفونت ها باعث بهبود فوری زخم شود.
- میزان بالای آنتی اکسیدان در داخل عسل آویشن به همراه انواع مواد معدنی مفید برای بدن باعث شده است که عسل آویشن به عنوان درمان و تسکین دهنده ای فوق العاده خوب برای درد های روماتیسمی و همچنین مفصلی و استخوانی شناخته شود.
- خود آویشن و همچنین عسل آویشن یک تسکین دهنده عالی برای اعصاب و مغز هستند و مصرف منظم آنها می توان به آرامش و عملکرد بهتر مغز و اعصاب کمک کند.
- عسل آویشن همراه با خواص زیادی که از گیاه آویشن دریافت کرده است به راحتی می توان برای درمان بیماری صرع و تشنج بسیار مفید باشد.
- همچنین عسل آویشن برای درمان بیماری های سر درد و میگرن نیز بسیار مفید است.

مصرف عسل آویشن
عسل آویشن رنگی تیره رو به قرمز دارد. این عسل را می توان به عنوان وعده صبحانه و بصورت خام مصرف کرد و یا با ترکیب آن با آب ولرم و لیمو ترش تازه استفاده کرد.
عسل آویشن طبیعی دارای بو و مزه ای شبیه به آویشن و دارای شیرینی ملایمی است که گلو زا اذیت نمی کند. عطر اویشن به خوبی از این عسل استشمام می شود و مزه ای غلیظ و شدید دارد و به نوعی خاص است.
با تمام خواصی که در عسل و بخصوص عسل آویشن وجود دارد اما نباید در مصرف ان زیاده روی کرد. عسل طبع گرمی دارد حتی اگر این عسل از آویشن که از گیاهان سرد است تهیه شده باشد.
بنابراین مصرف زیاد آن می توان تعادل بدن را به هم بزند. ضمن اینکه هر نوع عسلس دارای آنزیم هایی است که ممکن است حساسیت زا باشد و در ضمن کودکان زیر دو سال نیز نباید عسل مصرف کنند.
بصورت کلی توصیه می شود که بزرگسالان در هر روز بین 50 تا 70 گرم عسل مرص کنند و کودکان بالای دو سال 20 تا نهایتا 30 گرم عسل در روز مصرف کنند.
عسل آویشن را بهتر است از نوع خام انتخاب کنید. عسل آویشن در دو نوع خام و فرآوری شده فروخته می شود که در باید در نظر داشت عسل آویشن فرآوری شده معمولا درصدی از میزان خواص خود را از دست داده است. هر چند عسل اویشن خام نیز باید با احتیاط استفاده شود. البته این نوع عسل برای افراد بزرگسال خطر زیادی ندارد و همانند هر نوع عسل دیگر تنها این آنزیم های عسل آویشن است که ممکن است باعث مسمومیت شود و خطر دیگری ندارد.

انتخاب عسل آویشن اصل
یکی از بهترین راه ها برای خرید عسل آویشن اصل این است که خرید خود را برند هایی انجام دهید که مانند برند خرما سیاه تمامی مجوزها و استاندارد های لازم را داشته باشند. نظارت اداره بهداشت، اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو خود مبین این موضوع است که عسل آویشن بدون ناخالصی و بدون استفاده از روش های غیر طبیعی تولید شده است و هیچ نوع فرآیند مصنوعی در تولید آنها وجود ندارد.
ضمن اینکه برند هایی مانند برند خرما سیاه برای صادرات محصول عسل خود حتی اقدام به دریافت برخی دیگر از استاندارد های بین المللی نیز نموده اند که این موضوع به بالاتر رفتن هر چه بیشتر اعتبار و اصالت عسل کمک می کند.
اما اگر دسترسی به این برند ها را ندارید برای خرید عسل آویشن می توانید به مزارع پرورش آویشن و یا مناطقی که آویشن در آنها پرورش داده می شود بروید و از این مناطق عسل خود را خرید کنید.
در این حالت بهتر است به خوبی دقت کنید که زنبور عسل از آب شکر و یا مصنوعات دیگر شیرین کننده تغذیه نکند و بعدا خرید خود را انجام دهید. معمولا اگر دشت و یا کوهستان مربوطه پر از گیاه آویشن باشد حتی رد صورت تغذیه مصنوعی زنبور عسل باز هم زنبور به سراغ این گیاهان خواهد رفت و کیفیت عسل آویشن مناسب است.
شرکت خرما سیاه افتخار دارد که با در اختیار داشتن بهترین مزارع تولید آویشن و عسل آویشن و همچنین بهره مندی از یک تیم کارشناسی بسیار مسلط و صاحب دانش بهترین نوع عسل آویشن در ایران را جمع اوری و بعد از انجام دقیق ترین آزمایشات بصورت بسته بندی شده در بهترین بسته بندی ها به مشتریان خود به فروش می رساند.
عسل آویشن خرما سیاه از معتبرترین برند های ایرانی عسل آویشن است که در بازارهای روز دنیا به فروش می رسد. برای خرید عسل آویشن اصل همین امروز با کارشناسان ما تماس گرفته و بصورت تضمینی خرید خود را انجام دهید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: