دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

عسل انگبین

عسل انگبین


انگبین دو معنای عام و خاص دارد. معنای عام آن همان معنی عربی عسل است و معنای خاص آن مربوط به شهر یا عصاره گیاه می باشد. این عصاره یا صمغ با سایر عصاره های گیاهان دیگر متفاوت است زیرا ماده ای قندی شکل و سفید رنگ با طعم و مزه شیرین و بسیار مطلوب است.
گز انکبین ، ترنجبین، انگبین گون، گز علفی و یا شهر پارسی از نام های دیگر انگبین است که شناخته شده ترین نام برای انگبین که آن را از نام عربی عسل متمایز کرده است گز انگبین یا گز علفی است.
بصورت کلی گز انگبین بر روی برخی از گونه های گون رشد می کند و یا بهتر است بگوییم تولید می شود و به همین دلیل انگبین گون هم نامیده می شود. این ماده خوشمزه و دوست داشتنی از مواد بسیار مغذی و مقوی طبی اسلامی است و از قدیم به عنوان یکی از بهترین داروهای گیاهی نام برده می شده است.
در کتاب های قدیم مانند کتاب مفردات راغب و تفسیر پرتوی از قرآن به انگبین اشاره شده است و آن را شبنم شیرین و یا ماده شکرکی نامیده اند که بر روی درختچه ها رویش می کند.

شکل گیری انگبین بر روی گون
بصورت کلی انگبین یا گز انگبین ترکیبی از ترشحات طبیعی گیاه گون و ترشحات نوزاد حشره ای به نام پسیل گز است که باید با استفاده از روش های دستی و سنتی از درختچه های گون جمع آوری شوند.
نوزاد حشره پسیل گز بعد از تولد بر روی شاخه های گون به منظور تغذیه از شیره برگچه های گیاه و سر شاخه های گون تغذیه می کنند و در این بین از خود ماده ای مازاد تولید می کنند که همانند شکرک و یا گز اصفهان سفید رنگ است و حالت رشته ای دارد. این مواد بعد از کمی جمع شدن با چشم به راحتی دیده می شوند و بر روی سر شاخه های گون به حالت چسبیده به شاخه کاملا مشخص هستند.
بصورت کلی این مواد که حالت قندی و سفید رنگ دارد توسط مردم محلی به گزانگبین یا گز شهرت دارد. این گز انگبین ها در برخی از مناطق ایران و بخصوص مناطق غربی اصفهان وجود دارند و در سایر مناطق و کشورها بسیار به ندرت دیده می شوند.
گز انگبین ها را هر چند برخی بصورت طبیعی هم مصرف می کنند اما باید جمع اوری شده، تمیز شود و بعدا با تبدیل شدن به محصولات دیگر مصرف شود.
شایان ذکر است که گز انگبین ها و یا انگبین ها تنها توسط انسان شناخته و استفاده نمی شود بلکه برخی از حیوانات دیگر از جمله زنبورهای عسل نیز به این مواد علاقه زیادی دارند و از ان تغذیه زیادی می کنند.
از این رو هر گاه زنبور عسل در مجاورت گون و انگبین قرار بگیرد و از شهد گون و انگبین سر شاخه های نوش کند، عسل تولیدی زنبور عسل خواس انگبین را به خود می گیرد.

خواص انگبین
انگبین ها بهترین نوع مواد مغذی و ویتامین ها و مواد معدنی را در دل خود دارند. از این رو در طب سنتی از انگبین برای درمان بسیاری از بیماری های مختلف استفاده می شده و به عنوان اکسیر جوانی از آن نام برده می شده است.
انگبین با ترکیب شدن با صمغ گیاه گون و همچنین تبدیل شدن به عسل خواص بیشتری به خود می گیرد و احیانا اگر بعضا مشکلاتی هم در آن باشد با تبدیل شدن انگبین به عسل در فرایند عسل سازی بدن زنوبر عسل از بین می رود.
عسل انگبین از مقوی ترین و بهترین نوع عسل های موجود در بازار است که البته شناخت آن اهمیت زیادی دارد. خود گیاه گون و انگبین های تولید شده توسط پسیل گز فوق العاده مقوی و نیرو بخش هستند.

بصورت کلی از فواید و خواص انگبین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- یکی از بهترین درمان ها برای ناراحتی های تنفسی و درد های سینه و ریه
- تقویت کننده و بهبود دهندده مشکلات گوارشی و دفع غذا و مشکلات مرتبط با زخ مهای معده و تنبلی روده
- یک مسهل قوی و بسیار نیروزا برای افرادی که با مشکلاتی مانند یبوست، بواسیر و یا روده تحریک پذیر سر و کار دارند.
- کاهش دهنده حرارت بدن و بهبود عطش
- یک آنتی بیوتیک و داروی ضد قارچ و عفونت عالی برای بدن به دلیل خواص آنتی بیوتیکی خود
- تصفیه کننده کبد و از بین برنده بیمارهایی مانند کبد چرب و یا کلسترول بالای خون
- بهبود علائم مسمومیت در بدن
- یک ماده بسیار مقوی برای از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن و سر شار از انزیم های مبارز برای پیشگیری از سرطان و درمان فوری آن
- انرژی زا و جبران کننده کمبود انرژی و مواد غذایی بدن و تقویت کننده بزاق و غد داخلی
- به سلامت قلب با از بین بردن کلسترول منفی خون و باز کردن مویرگ های بدن کمک می کند.
- و بسیاری از خواص دیگر

حال زمانی که تمامی این خواص گز انگبین با خواص شیره گون همراه شود و زنبور عسل از آن تغذیه کند خود تصور کنید که میزان ارزش غذایی عسل انگبین چقدر زیاد خواهد بود.

روش تولید عسل انگبین
بصورت کلی در مناطق مختلف ایران انواع گون رویش می کند. بیش از 200 گونه از گون در ایران شناخته شده است که تقریبا بیش از هر کشور دیگر در ایران این گیاه رویش می کند. اما انگبین یا صمغ انگبین تنها بر روی یکی دو نوع از گونه های گون رشد می کند که بسیار محدود بوده و در مناطق غربی اصفهان بیشتر دیده می شود.
با توجه به علاقه شدید زنبور عسل به نوشیدن شهد این انگبین ها در این مناطق به منظور تولید عسل انگبین کندو ها را در مناطقی که بیشتر این انگبین ها یا حشرات پسیل گز تخم ریزی می کنند قرار می دهند. حتی در برخی از مناطق گلخانه ها و یا مزارع مرتبط با گون هایی که محل تهیه انگبین است نیز فراهم شده است.
در نظر داشته باشید که هر گاه پوشش گیاهی غالب یک منطقه و یا مزرعه یک نوع گیاه خاص باشد و زنبور عسل از این گیاه عمدتا تغذیه کند، عسل را با خواص آن گیاه و حتی طعم و عطر آن گیاه بیشتر تولید می کند. بنابراین دلیلی ندارد که زنبور عسل در این بین از سایر گیاهان تغذیه نکرده باشد و ممکن است خواص سایر گیاهان نیز در مثلا عسل انگبین وجود داشته باشد.
در مزارع و یا محیط هایی که انگبین بر روی شاخه های شکل می گیرد تولید عسل با قرار دادن کندوها در این مناطق انجام می شود. زنبور عسل به دلیل علاقه ای که به شیرینی این انگبین ها دارد عمده تغذیه خود را معطوف به انگبین می کند و بعدا شهدی که توسط زنبور عسل تولید می شود به عسل انگبین یا گز انکبین با خواص یان گیاه تبدیل می شود.
بزرگترین مزیت عسل انگبین این است که خاصیت گیاه گون را نیز در خود دارد و به همین دلیل عسل انگبین از بهترین نوع عسل های ایران و حتی جهان است و به دلیل اینکه عمدتا در اصفهان این گیاهان و انگبین ها رشد می کنند بسیاری از جهانیان و اروپایی ها حتی عسل انگبین را عسل اصفهان نیز می نامند.

فواید عسل انگبین
در قسمت قبل مزایای استفاده از انگبین را در درمان بسیاری از بیمارها توضیح دادیم. تردید نداشته باشید که عسل انگبین که توسط زنبور عسل و بصورت طبیعی و سالم تولید شده باشد تمامی این خواص را بصورت تصفیه شده به همراه سایر خواص خود عسل دارد و می تواند به عنوان یک شهد واقعی به نام اکسیر جوانی شناخته شود.
عسل انگبین تمام خواص درمانی گفته شده برای انگبین را دارد. ضمن اینکه عسل انگبین میزان زیادی ویتامین D و کلسیم به هماهر مقدار فراوانی ملاح معدنی و قند طبیعی دارد و انواع مختلف ویتامین ها را نیز در دل خو جای داده است.
از عسل انگبین به عنوان یک ماده نیرو زا برای جوانان و سالخورده ها نام برده می شود زیرا قند خون را تنظیم، کلسترول خون ار کاهش و ضربان قلب را آرام می کند.
برای درمان سرفه و از بین بردن بیماری های عفوین و سرما خوردگی و شادابی پوست بسیار ارزشمند است و به عنوان یک ماده سر شار از انتی بیوتیک شناخته می شود. عسل انگبین یک میکروب کش بسیار قوی در بدن است و ترکیب آن با شیر و یا سایر خوراکی ها می تواند بسیار مغذی و تقویت کننده باشد.

تشخیص عسل انگبین اصل
عسل انگبین اصل دارای رنگی شفاف است و شیرینی ملایمی دارد به شکلی که باعث آزار گلو نمی شود. این عسل عمدتا در مناطق غربی اصفهان، کوهرنگ، زرد کوه و یا بازفت تولید می شود زیرا منطقه اصلی رویش گیاهان گون که صمغ گز انگبین تولید می کنند می باشد.
در نظر داشته باشید بر خلاف برخی از تصورات عسل انگبین یا عسل گز انگبین را نباید بصورت سنتی خریداری کرد. بسیاری از عسل های انگبینی که بصورت سنتی و دستی خرید و فروش می شود از روش های نا مرغوب تهیه می شود که عمدتا با ترکیب کردن شیره های شکری با مقدار کمی از عسل که ماهیت مشخصی ندارد تولید می شود.
اما عسل انگبین عسل معمولا توسط شرکت هایی تولید می شود که زیر نظر ادامه بهداشت و سازمان غذا و دارو فعالیت می کنند و مهر اداره بهداشت را دارند.
این شرکت ها با رعایت کلیه استاندارد های تعریف شده و تحت سخت ترین آزمایشات کنترل کیفی و زیر نظر بازرسی های متناوب کار تولید عسل انگبین خود را انجام می دهند و موظف به درج تاریخ تولید و برند خود بر روی آن هستند.
از این رو اگر به دنبال عسل انگبین اصل هستید حتما برای خرید برند های شناخته شده عسل گز انگبین مانند برند خرما سیاه را تهیه فرمایید.
شرکت خرما سیاه یکی از شرکت های بسیار شناخته شده و معتبر در حوزه تولید انواع عسل در ایران از جمله عسل انگبین یا عسل گز انگبین در ایران است که با رعایت تمامی استاندارد های داخلی و بین المللی کار تولید عسل ، بسته بندی و حمل و نقل عسل را انجام می دهد و همواره به عنوان تولید کننده برتد وصادر کننده برتر محصولات کشاورزی ایران از جمله انواع عسل در سطح ایران و جهان شناخته شده است.
شما هم می توانید برای خرید بهترین عسل انگبین ایران همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید ومحصولی تضمینی و اصل را تحویل بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: