دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

عسل چهل گیاه

عسل چهل گیاه


عسل حاصل شهد گیاهان است و نام گذاری عسل ها نیز بر اساس همین شهر گیاهان انجام می شود. مثلا عسل گون، محصول شهر گیاه گون است، به این مفهوم که عمدتا زنبور عسل از گیاه گون برای تولید این عسل تغذیه کرده است. یا عسل بابونه به دلیل تغذیه عمده زنبور عسل از این گیاه عمل می آید. به همین دلیل عسلی که از شهر انواع گل ها و گیاهان حاصل می شود را عسل چهل گیاه می خوانند.
در بسیاری از مراکز پرورش زنبور عسل، مزارعی نیز برای زنبورها در نظر گرفته می شود. شاید دو منظوره بودن ایجاد این مزارع را هم بتوان مد نظر قرار داد ، تا هم زنبور عسل تغذیه کند و عسل تولید کند و هم از گیاه برای مصارف دارویی و غذایی دیگر استفاده شود.
این مزارع عمدتا یک یا دو گیاه هستند. مثلا مزرعه آویشن و یا مزرعه کتیرا، یا گون و غیره. به همین دلیل وقتی زنبور از این مزارع تغذیه می کند، خاصیت این گیاهان به عسل داده می شود. وقتی زنبور عمدتا از گیاه اسطوخودوس تغذیه می کند ، عسل را عسل اسوخودوس می نامند زیرا عمده تغذیه عسل و خاصیت عسل از اسوخودوس گرفته شده است.
البته این بدین مفهوم نیست که زنبور تنها از این گیاهان استفاده می کند و ممکن است از گیاهان دیگر نیز تغذیه کند، اما اثر غالب مثلا اسوخودوس بیشتر است.

عسل چهل گیاه چگونه درست می شود؟
بر خلاف تصور برخی از افراد که فکر می کنند عسل چهل گیاه با ترکیب انواع مختلف عسل مانند عسل گون، عسل گل بنفشه، عسل کاسنی، عسل یونجه و غیره تولید می شود اما عسل چهل گیاه معمولا به عسلی گفته می شود که از نوشیدن شهر گل های مختلف تولید شده باشد.
البته ممکن است برخی با ترکیب این عسل ها نیز سعی در درست کردن عسل چهل گیاه داشته باشند اما این نوع عسل بهتر است عسل ترکیبی نامیده شود زیرا این نوع عسل حاصل شهر و ترکیب تغذیه ای زنبور عسل قطعا نیست.
بصورت کلی عسل چهل گیاه، توسط زنبورهای کارگری تولید می شود که شهد گیاهان متنوعی را نوشیده باشند. به همین دلیل کندو این زنبورها یا در مزارعی قرار داد که انواع مختلفی از گیاهان در آنها تولید می شود، مانند مزارع بسیار بزرگ گیاهان دارویی که انواع گیاهان دارویی در آن تولید می شود و معمولا در هکتارهای بزرگ است و یا در کوهستان ها و مناطقی تعبیه می شود که اطراف آن پر است از گیاهان وحشی و مزارع مختلف گیاهان دارویی و وحشی.
معمولا عسل چهل گیاه ترکیبی از گیاهان زیر را در سبد تغذیه ای زنبور عسل در نظر گرفته است و عموما این نوع گیاهان در دسترس زنبور عسل برای نوشیدن شهر قرار گرفته است:
آویشن، شبدر، گون، کاکوتی، اسپرس، کولزا، اسوخودوس، اسفرزه، گل بنفشه، گل گاو زبان، یونجه، مریم گلی، کتیرا، کاسنی، افسنتین، ختمی، گل محمدی، گل رز، بابونه، جعفری، سیاه دانه، مرکبات، اقاقیا، گیشنیز، قنقال، اکالیپتوس، ریحان، بهارنارنج، انگبین، شوید، زرشک، زولنگ، عناب، کنار یا سدر، گلنگار، بلوط، زیرفون، گندم سیاه، تمشک و آفتاب گردان.
معمولا این چهل گیاه در ترکیب عسل 40 گیاه وجود دارند. البته بعضا ممکن است در برخی از انواع عسل چهل گیاه تمامی انواع گیاهان فوق وجود نداشته باشند ولی غالب این گیاهان در ساختار این عسل و یا در دسترس زنبور عسل برای تولید عسل چهل گیاه قرار دارند.
حتی بعضا در ترکیب این نوع عسل ها بسیاری دیگر از انواع گیاهان نیز وجود دارند بخصوص اگر زنبور در محیط های آزاد و در دره ها و یا کوهستان های پر از گیاهان متنوع تغذیه کرده باشد.

بهترین نوع عسل چهل گیاه
بهترین فصل برای تولید عسل چهل گیاه، فصل بهار و اوایل تابستان است. در این فصل گیاهان مختلفی رویش می کنند و عموما گل دار هستند. معمولا افراد یکه ذائقه خوبی دارند حتی تفاوت طعم را گاها در عسل 40 گیاه به خوبی درک می کنند زیرا بعضا گیاه و منطقه ای که زنبور در آن شهر می نوشد ممکن است بر طعم اصلی عسل تفاوت هایی را ایجاد کند.
در کشورهای مانند ایران عسل چهل گیاه به معنای واقعی کلمه خلوص بالایی دارد و از کیفیت به مراتب بهتری از بسیاری از کشورهای دیگر برخوردار است. زیرا ایران کشوری است که در اغلب مناطق آن بهترین انواع گیاهان دارویی رشد می کنند و شرایط رشد و نمو انواع گیاهان و گل ها به خوبی فراهم است.
عسل چهل گیاه ایران در دو نوع پاییزه و بهاره تولید می شود که عسل بهاره چهل گیاه نسبت به عسل پاییزه چهل گیاه کیفیت بهتری و ارزش غذایی بالاتری دارد زیرا در فصل بهار تنوع گیاهان و تازگی آنها بیشتر است.
بصورت کلی عسل چهل گیاه به دلیل داشتن ترکیبی از انواع خواص گیاهان ذکر شده به عنوان یک داروی طبیعی برای بسیاری از انواع بیماری ها شناخته می شود و برای سلامت انسان بسیار ارزشمند است.

خواص عسل چهل گیاه
با توجه به اینکه عسل 40 گیاه بر خلاف عسل های تک گل یا چند گل از ترکیب متفاوتی از انواع شهر گیاهان دارویی تولید می شودخواصی بی نظیر دارویی و غذایی آن به هیچ عنوان قابل کتمان نیست.
این عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها و یا جلوگیری از بروز بسیاری دیگر از بیماری ها توصیه می شود. از قدیم و در بین علما و دانشمندان عسل های ترکیبی و یا عسل های چهل گیاه به عنوان یک مکمل غذایی و دارویی ارزشمند به بیماران مختلف توصیه می شده و امروزه نیز بر علم و آگاهی نسبت به خواص این عسل 40 گیاه افزوده شده است.
بصورت کلی استفادهاز عسل چهل شهد یا چهل گیاه بهترین روش پیشگیری برای مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها است و به عنوان بهترین درمان برای بسیاری دیگر از بیمارها شناخته می شود.
از این رو از عسل چهل گیاه برای درمان بیماری هایی مانند بیماری های گوارشی و زخم های داخلی بدن، برای درمان انواع عفونت، برای درمان مشکلات اعصاب و روان و یا عارضه های پوستی و غیره نام برده می شود.
بر این اساس عسل چهل گیاه ایرانی را که بهترین نوع عسل 40 گیاه در دنیا شناخته می شود برای درمان برخی از بیماری ها مانند بیماری های زیر توصیه می کنند:
- درمان مشکلات گوارشی مانند زخم معده، ترش کردن معده، کنترل اسید معده و غیره
- درمان عفونت های روده و یا التهابات روده
- درمان یبوست های خت و مزمن و حتی درمان اسهال و بصورت کلی تنظیم کردن نحوه عملکرد روده
- برای درمان تب و حرارت بالای بدن
- برای تقویت اعصاب و درمان مشکلات عصبی و میگرنی
- برای تقویت و درمان مشکلات کلیوی و دستگاه مجاری ادراری و مثانه
- به عنوان تقویت کننده بدن
- برای درمان کم خونی و فقر آهن و یا هر نوع کمبود املاح معدنی دیگر در بدن که باعث بی حالی و سستی می شود
- برای درمان کم خوابی و یا بی خوابی
- به منظور درمان استرس و عرق سرد
- برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی بدن مانند سرفه، آسم و یا تنگی نفس
- برای درمان پوکی استخوان و یا بهبود درد های استخوانی و التهاب های استخوانی
- به عنوان درمانی برای کبد چرب و تصفیه کننده کبد و بصورت کلی تصفیه خون
- برای از بین بردن عفونت های خون و عمومی بدن و کمک به اب رسانی و تقویت شادابی پوست
- درمان کاهش قند و فشار خون
- از بین برنده سلول های سرطانی
- و بسیاری از بیماری های دیگر

خصوصیات عسل چهل گیاه
عسل چهل گیاه که به عسل چند گیاه هم شهرت دارد عموما به دلیل اینکه در مناطقی تولید می شود که اثر از آلودگی های محیط زیستی نیست و در ضمن معمولا حتی یان نوع گیاهان سم پاشی هم نمی شوند مرغوبیت و کیفیت بسیار بی نظیری دارد.
این عسل ها را نمی توان با ترکیب انواع دیگر عسل تولید کرد و بصورت کلی اگر در کوهستان ها و یا دره های خوش آب و هوا تولید شده باشد کاملا ارگانیک و فوق العاده طبیعی است.
حتی بسیاری از مزارع و کشتزارهایی که برای تولید عسل چهل گیاه و یا چند گیاه پرورش داده می شود و آماده می شوند باید زیر نظر مراجع ذی صلاح آماده و هر سال چندین بار بازرسی و می شوند و حتی بسیاری از انواع عسل های چهل گیاه دارای مهر استاندارد و تایید شده وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مرتبا توسط این نهاد ها آزمایش می شوند تا ارگانیک بودن و اصالت و کیفیت عسل تایید شود.
یکی از بزرگترین مزایای عسل چهل گیاه این است که می توان این عسل را حتی برای افراد دیابتی نیز توصیه کرد و استفاده از این عسل برای این افراد مشکلی به وجود نمی آورد، هر چند باز هم نباید رد مصرف آن زیاده روی شود.
این نوع عسل بسیاری از انواع مواد معدنی و ویتامین ها را در درل خود دارد و به همین دلیل است که بسیاری از بیماری ها را درمان می کند و برای کم خونی و یا بیماری های عفونی و یاتقویت بدن بسیار مفید است.

چه نوع عسل چهل گیاهی بخریم؟
متاسفانه تشخیص عسل چهل گیاه کار ساده ای نیست. نه از رنگ و نه از ظاهر عسل نمی توان به راحتی تشیص داد که این عسل چهل گیاه است و یا آیا واقعا واقعی است و یا خیر.
استفاده از روش های نا مرغوب و بعضا روش های غیر انسانی باعث شده تا عسل خوب و با کیفیت چهل گیاه به راحتی برای مردم شناخته شده نباشد.
بصورت کلی عسل چهل گیاه طعم و مزه یکسانی ندارد و با توجه به شرایط منطقه ای و غالب شدن برخی از انواع مزه شهد ها ممکن است کمی مزه متفاوت و یا رنگ متفاوتی داشته باشد و به همین دلیل است که معمولا نمی توان با استناد به رنگ و ظاهر این عسل را تشخیص داد و با بعضا با دو رنگ متفاوت یک چهل چهل گیاه را مشاهده می کنید.
به منظور تهیه عسل با کیفیت 40 گیاه توصیه می شود از برند ها و مارک های معروف و شناخته شده خرید خود را انجام دهید. همانگونه که در بالا توضیح داده شد انتخاب و خرید عسل چهل گیاه با کیفیت زمانی قطعیت پیدا می کند که زیر نظر ارگان ها و سازمان های ملی و استاندارد تایید شده باشد.
معمولا با توجه به اهمیت این محصول استراتژیک همانند بسیاری دیگر از انواع ترکیبات غذایی سازمان غذا و دارو و یا سازمان استاندارد بازرسی هایی را از مزارع و روند تولید عسل چهل گیاه دارند که اگر این دو سازمان عسلی را تایید کنند می توان به کیفیت این عسل واقف شد.
بنابراین بهترین روش برای شناسایی عسل با کیفیت و ارگانیک 40 گیاه این است که سازمان های استاندارد و غذا و دارو آن را تایید کرده باشند و مهر سازمان بهداشت را داشته باشد.
برخی از برند های عسل چهل گیاه نیز با توجه به اینکه در مناطق بهتر و با کیفیت و پوشش گیاه بهتری تولید می شوند بصورت کلی غنی تر و بهتر از سایر انواع عسل چهل گیاه هستند که این موضوع با توجه به منطقه گیاهی و یا محل تولید عسل چهل گیاه باید تشخیص داده شود.

چرا عسل چهل گیاه خرما سیاه
شرکت خرما سیاه یکی از شرکت های بین المللی و بسیار شناخته شده در تولید و توزیع انواع محصولات گیاهی و کشاورزی در ایران می باشد. این شرکت با تکیه بر کادر متخصص و حرفه ای خود و با در نظر گرفتن بالاترین استاندارد ها و در اختیار داشتن بهترین تجهیزات و ماشین آلات کار تولید، بسته بندی، سورت بندی و توزیع محصولات گیاهی و کشاورزی را در ایران و بسیاری از نقاط جهان انجام می دهد.
شرکت خرما سیاه با توجه به اهمیت محصولات عسل خود بهترین مزارع و مناطق تولید عسل در ایران را انتخاب و با در نظر گرفتن اصل علمی و پژوهشی لازم بهترین و ارگانیک ترین انواع عسل گیاهان را برای تولید عسل در مزارع و مناطق تولید عسل چهل گیاه خود در نظر گرفته است تا بهترین نوع عسل 40 گیاه را تولید کند.
بر این اساس و مطابق با آخرین تکنولوژی های آزمایشگاهی، شرکت خرما سیاه با تولیدعسل 40 گیاه آزمایش شده و با دریافت تمامی انواع استاندارد ها و تاییدیه های داخلی و بین المللی، عسل چهل گیاه را تولید و با بالاترین شرایط بهداشتی و ایمنی کار حمل و بسته بندی انها را در بهترین بسته بندی ها انجام داده و به دست مشتری می رساند.
از این رو شرکت خرما سیاه تمامی تولیدات و محصولات عسل چهل گیاه خود را تضمین می کند و به مشتریان خود وعده می دهد که در صورت وجود هر گونه نا خالصی و یا تست و آزمایش عسل و مغایرت با اصالت محصول می توانند تمامی هزینه های خود را به همراه خسارت های تعیین شده از شرکت خرما سیاه دریافت نمایند.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای: