دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

گردو یکی از ارزشمند ترین دانه های روغنی در دنیا است و با نام علمی Juglans شناخته می شود. گردو از راش سانان است و در بسیاری از نقاط دنیا رشد می کند و تکثیر می شود ولی بصورت کلی گردو ایران در جهان از شهرت زیادی برخوردار است و ایران بهترین نمونه از گردو دنیا را تولید می کند.
به غیر از ایران کشورهای چین، آمریکا، فرانسه و ژاپن هم میزان زیادی از گردو دنیا را تولید و توزیع می کنند. به گفته دانشمندان علم گیااه شناسی گردو ایرانی ابتدا به خاورمیانه و از آنجا به کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و انگلستان برده شده و بعدا وارد آمریکا شده است.
طعم و مزه گردو ایرانی بصورت کلی از انواع مدل های گردو دیگر برتر است و از نظر خوراکی تنها گردویی که مصرف اقتصادی دارد گردو ایرانی است.
درخت گردو یکی از قدیمی ترین درخت های دنیا است که از محصول آن استفاده می شده است. نشانه هایی از کشت این درخت در دروه نو سنگی یعنی 8 تا 10 هزار سال قبل هم دیده شده است. به عقیده برخی ابتدا گردو در روم کشت شده و بعدا در ایران نمونه نوین این درخت کشت شده و از ایران به بسیاری از کشورهای دیگر گسترش یافته است.

دوران بلوغ درخت گردو
درخت گردو عمر بسیار طولانی دارد و بعضا تا 300 سال و یا بیشتر عمر می کنند. البته امروزه با استفاده از تکنیک هایی میزان باردهی درخت گردو افزایش یافته چرا که قبلا یک درخت گردو برای اینکه باردهی داشته باشد باید شاید تا 50 سال منتظر می ماند.
بصورت کلی باردهی دسخت گردو ارتباط مستقیمی با نوع نژاد گردو و اب و هوایی دارد که در آن رشد می کند . بعضی از درختان گردو در برخی از مکان ها در حدود سه سال بعد به بار می نشینند و برخی همانگونه که اشاره شد بالای 20 سال برای باردهی زمان نیاز دارند و برای باردهی در بهترین وضعیت نیاز به 50 سال زمان دارند که صرفه اقتصادی در این مکان ها از درخت گردو نباید انتظار داشت. هر چند در هر صورت درخت گردو در دهه 50 و 60 زندگی خود به اوج باردهی می رسد.

درخت گردو در ایران
همانگونه که قبلا هم توضیح دادیم گردو ایران از نظر اقتصادی و طعم و مزه بهترین نمونه گردو در جهان به شمار می رود. اما به صورت کلی گردو درختی است که بصورت خودرو و یا بصورت مصنوعی در بسیاری از کشور ها کاشته می شود.
گردو از درختان ارزشمندی تلقی می شود که نه تنها از میوه ان بلکه از چوب و برگ آن نیز استفاده های زیادی می شود. این درخت در شرق اروپا، چین، قفقاز، دامنه های هیمالیا و کشورهای ژاپن ، آمریکا وبسیاری دیگر از کشورهای جهان نیز کشت می شود اما امروزه تنها یک جنگل گردو در جهان وجود دارد که ان هم در کشور قرقیزستان است.
ایران کشوری مهد گردو است، چرا که گردو در ایران در اغلب مناطق رویش دارد. از شمال کشور و شهرهای درگز و مغان گرفته تا مرکز کشور و شهرستان های اقلید فارس، باغبادران شهرکرد، تیران و سمیرم و خوانسار اصفهان، تا شهرهای مختلف ارومیه و کوه تفتات و غیره همه و همه محصول گردوی خوبی را برداشت می کنند.
اما بهترین محصول گردو در ایران در استان کرمان و بخصوص شهرستان بافت، دامنه های البرز، خراسان، آذربیجان و دامنه های زاگرس کست می شود. گردو شهرستان های خوانسار، تفرش، وانشان، تویسرکان و وفس بهترین نمونه های گردو در ایران هستند. ابلته در سایر مناطق ایران هم گردو های مرغوبی برداشت می شود . مثلا گردو شهرهای اطراف کوه های لاله زار و جبال بارز و یا شهرستان راور در دهستان نیز گردوی بسیار خوبی دارند.
از دیگر شهرستان های ایران که گردوی معروف و معطر و خوبی دارند می توان به روستای خوشکار کرمان و یا بهراسمان اشاره کرد که گردو بسیار خوبی دارند و گفته می شود که بهترین نوع واریته گردو در این منطقه وجود دارد. شهرستان تسوج، خوانسار، تویسرکان، آذر شهر ، وانشاناز، اسکو، سمیرم، تیران، باغبادران، و بسیاری دیگر از گردوهای ایران در مناطق مختلف ارزش اقتصادی و صادراتی بالایی دارند.
مرغوب ترین، درشت ترین و بهترین گردو در ایران گردو تویسرکان است که در استان همدان قرار دارد. این گردو به دلیل اندازه بزرگ و کیفیت مغز گردو و چربی بهترین نوع گردو است و از نظر کشت و تولید در جایگاه دوم در ایران قرار دارد.
ایران بعد از کشور چین که با ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ تولید گردو در مقام اول قرار دارد با تولید ۴۵۰٬۰۰۰ گردو در سال در جایگاه دوم قرار دارد. بعد از ایران نیز کشورهای آمریکا با ۴۲۵٬۸۲۰ تن، ترکیه با ۱۹۴٬۲۹۸ تن و مکزیک با ۱۱۰٬۶۰۵ تن تولید گردو در سال در رده های بعدی قرار دارند.

ارقام مختلف گردو
شاید بیشترین سهم در کشت گردو در ایران متعلق به گردو Juglans یا همان گردو معمولی باشد که در اغلب نقاط ایران بصورت خودرو و یا با کاشت مصنوعی پرورش داده می شوند هر چند در هر منطقه نامی محلی بر این گردو گذاشته اند.
اما بصورت کلی انواع گردو که در ایران وجود دارد عبارتند از گردو کاغذی یا پوست کاغذی، گردو سنگی، گردوی اردهای سراب، گردو ماکویی، گردو سوزنی، گردو نوک کلاغی، گردو ضیا آبادی، گردو داران، گردو قزوین و طالقان، گردو خوانسار، گردوی وفس، گردو تویسرکان، گردو بافت کرمان، گردو خوشه ای، گردو سبزوار، گردو تیران، گردو باغبادران، گردو تسوج، گردو آمیخته خراسان، گردو وانشان، گردو مازندران، گردو شهمیرزاد و بسیاری از مناطق دیگر که اغلب با نام منطقه اجین شده است و اغلب از نوع گردو معمولی به شمار می روند البته به غیر زا برخی از این گردو ها که تفاوت های فاحشی از نظر طعم و مزه و یا سختی پوسته و غیره دارند.

اما بصورت کلی گردو به چند دسته کلی تقسیم می شود که عبارتند از:
• گردو پارسی یا فارسی:
که انواع مختلف گردو ایرانی مانند گردو کاغذی، سوزنی و ... را می گویند و گفته می شود که بهترین طعم و عطر را در بین سایر گردو ها دارد.

• گردو پدرو:
برترین نمونه تجاری گردو در دنیا است که بصورت نیمه راست رشد می کند و از تلاقی پدرو و از گونه های آمریکایی محسوب می شود.

• گردو چندلر :
یکی از مشهورترین گردو هایی است که در دنیا کشت می شود . این گردو اصالتی آمریکایی دارد و از خانواده درختان گردو پدرو شناخته می شود و در بسیاری از مناطق آمریکا و حتی جهان کشت می شود

• گردو لارا:
این نوع گردو نیز آمریکایی است و از گونه های غیر پیوندی محسوب می شود. قدرت رشد این نوع گردو بسیار زیاد است و مقاومت خوبی به گرما دارد

• گردو هارتلی:
این گردو نیز از گونه های گردو امریکایی تلقی می شود و مانند پدرو و چندلر در بهار شروع به رشد می کند. این نوع درخت هم رشد زیادی دارد و کمی زودتر از گونه های دیگر گردو ان می رسد.

• گردو وینا:
این نوع گردو منشا آسیای غربی و نواحی هیمالیا را دارد و از گردوهای زود رس است. مقاومت خوبی دارد و رشد نسبتا مناسبی هم دارد . در ایران نیز در جنگل های آستارا و شمال ایران رشد می کند و در شهرهای سنندج و مریوان هم به خوبی رشد می کند. هر چند این نوع گونه درختان گردو از نوع وحشی و خودرو هستند ولی وجود انها در ایران کمی مشکوک است و به نظر می رسد زمانی به ایران وارد شده باشند.

• گردو روند د مونتیگناک:
گردو روند د مونتیگناک از نوع گردوهایی است که در ایتالیا رشد می کند. بصورت کلی گردو این درخت کیفیت خیلی خوبی ندارد. این درخت نسبت به بیماری مقاومت کمتری دارد و آفت های زیادی می گیرد و از گونه های ما مرعوب گردو در دنیا شناخته می شود.

• فرانکت:
گردو فرانکت از گردوهایی است که در فرانسه رشد می کند و زادگاه آن کشور فرانسه شناخته می شود. میوه نسبتا خوبی دارد ولی به دلیل اینکه گرده افشانی آن با رقم مناسبی از درختان گردو انجام نمی شود معمولا مشکل گرده افشانی دارد و همه گل های این درخت بارور نمی شود و میزان بار دهی کمتری دارد.
البته ناگفته نماند که این نوع گردو کیفیت مغز خوبی دارد و از جمله ارقان با کیفیت دنیا شناخته می شود. این نوع گردو شباهت زیادی به گردو پوست کاغذی ایران دارد و مغز نسبتا درشتی دارد ولی به جرات نمی توان آن را با گردو پوست کاغذی که در ایران کاشته می شود در یک ردیف و خانواده قرار داد.

آب و هوای مناسب گردو
گردو درختی است که نسبت به گرما و سرمای زیاد حساس است و بهترین دما برای رشد این درخت دمای معتدل است. بصورت کلی درخت گردو دمای بین 11- تا 38 درجه ار می تواند تحمل کند. وجود رطوبت نسبی و یا گرمای بیش از اندازه محصول گردو را دچار خسارت می کند. گردو کمی به هوای سرد نیاز دارد تا خواب زمستانی داشته باشد و بتواند در بهار با شکوفه دادن محصول پر باری بدهد.

محصول گردو
محصول درخت گردو، میوه گردو است که از بهترین نواع دانه های روغنی شناخته شده در جهان است. محصول گردو دارای دو نوع پوسته است. پوسته اولیه که سبز رنگ است و بسیار تلخ است و به عنوان عاملی برای جلوگیری از ورود حشرات به میوه شناخته می شود. این پوسته بعد از چیدن محصول به مرور زمان خشک می شود از از بین می رود و یا بصورت دستی از روی گردو کنده می شود.
پوست دوم یا پوسته خشک و سخت گردو پوسته ای است که بر روی مغز گردو قرار گرفته است و به خوبی از مغز محافظت می کند و با شکستن این پوسته دسترسی به مغز گردو میسر می شود.
مغز گردو که قسمت خوراکی گردو است بسیار مغذی و دارای ارزش غذایی بالا است. از گردو به عنوان غذای مغز نام برده می شود و حتی برخی شکل ظاهری مغز گردو که به مغز انسان شباهت دارد را هم دلیل بر این ادعا می دانند اما بصورت کلی داشتن امگا 3 فراوان و انواع مواد معدنی دیگر در مغز گردو برای عملکرد بهینه مغز بسیار موثر است.
مغز گردو سرشار از پروتیئن، انواع ویتامین ها، انواع آنتی اکسیدان ها، انواع مواد معدنی ، فیبر و غیره می باشد. مغر گردو به همراه دانه کتان بیشترین میزان امگا 3 را در بین سایر مواد غذایی به خود اختصاص داده اند.
ایران بیشترین گردو را در جهان تولید می کند و بهترین نوع گردو را دارد ولی از نظر صادراتی و بسیاری از ارقام دیگر گردو این آمریکا است که در رتبه اول جهان قرار دارد و بیشترین گردو را در جهان صادر می کند.

موارد مصرف مغز گردو
مغز گردو بصورت مغز و یا با پوسته نگهداری می شود. در صورتیکه مغز گردو نیاز را برای نگهداری و یا انبارش انتخاب می کنید باید شرایط محیطی خنک و خشکی را برای نگهداری آن در نظر داشته باشید. البته در خانه می توانید آن را داخل ظروف در بسته و داخل یخچال نگهداری کنید.
مغز گردو بصورت تنهایی، با وعده های غذایی و یا به همراه سایر دانه ههای روغنی و یا مغزیجات مانند پسته، بادام، فندق و غیره مصرف می شود. مغز گردو از خانواده خشکبار محسوب می شود ولی از این مغز برای پخت بسیاری از انواع غذاها و یا برای گرفتن روغن و یا آماده کردن بسیاری از خوارکی های دیگر مانند انواع بیسکوییت، کیکی و کلوچه و غیره هم استفاده می شود.
از روغن گردو هم همانند روغن زیتون برای بسیاری از موارد خوراکی استفاده می شود و ارزش غذایی بالایی دارد. البته در طب سنتی استفاده از روغن گردو را بر روی اندام های مختلف بدن برای مقاصد مختلف را هم توصیه می کنند.

ارزش غذایی گردو
گردو یکی از مفید ترین مغزهای روغنی دنیا است و ارزش غذایی ان به شدت بالا است. خوردن روزانه نیم فنجان از این مغز باعث می شود که عملکرد مغز و قلب به خوبی تنظیم شود. مغز گردو میزان زیادی آب ، پروئین، انواع ویتامین های، انواع مواد معدنی و غیره را دارد و منبع اصلی امگا3 در کنار بذر کتان شناخته می شود.
مغز گردو میزان زیادی منگنز و مس ، فسفر، آهن، کلسیم و سلنیوم دارد. انرژی زیادی در بدن تولید می کند و به عنوان یکی از منابع اسید الی شناخته می شود.

از خواص و مزایای گردو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• وجود ویتامین های گروه B بخصوص B6 باعث افزایش ایمنی بدن و سیستم عصبی بدن می شود و کمبود این ویتامین می تواند باعث کم خونی شود.
• مس موجود در گردو برای سلامت قلب و استخوان های بدن و اعصاب بسیار مفید است.
• گردو میزان زیادی اسید فولیم دارد که برای دوران بارداری بسیار مناسب است
• آنتی اکسیدان و ویتامین E وجود در گردو برای مبارزه با سلول های سرطانی بسیار موثر می باشند.
• با فسفر موجود در گردو می توان استخوان ها را استحکام بخشید
• وجود امگا3 زیاد در گردو برای فعالیت و تقویت مغز و قلب بسیار موثر است.
• اسید های چرب غیر اشباع گردو برای التهاب های بدن بهترین داروی طبیعی است
• ملاتونین گردو یک تسکین دهنده عالی و بهبود بخش مناسب برای خواب و استرس است.
• گردو فیبر زیادی دارد که برای سلامت دستگاه گوارش و بهبود یبوست موثر است.
به غیر از موارد فوق استفاده از گردو در سبد غذایی مانع بروز پیری زود رس پوست و رطوبت رسانی عالی به پوست و مو می شود و برای رشد سلول های سالم پوست و مو موثر است،

بسته بندی گردو
گردو در مناطق زیادی از ایران تولید می شود و شرکت خرما سیاه با جمع اوری بهترین نمونه از خرما ها با کیفیت فوق العاده بالا این گردو ها را در انبارهای مناسب خنک و خشک نگهداری ابتدا جمع آوری و بعد از شستشو و سورت بندی گردو ها بر اساس نوع و اندازه گردو به دو صورت با پوست سخت و مغز گردو برای عرضه در بازار آماد ه می کند.
مغز گردو توسط دستگاه های تمام مکانیزه جدا سازی می شود و بعد از جدا شدن مغز از پوسته توسط دستگاه های مکانیزه مغز گردو برای اینکه بتوان آن را برای طولانی مدت نگهداری کرد رطوبت خود را از دست می دهد. رطوبت گردو باید به 8 درصد برسد که این کار در شرکت خرما سیاه بصورت تمام مکانیزه و با دستگاه های پیشرفته انجام می شود.
روش سنتی خشک کردن مغز گردو به دلایل زیادی باعث تلف شدن میزان زیادی از مغز گردو می شود که از جمله ان می توان به آفت ها، تغییر رنگ در مغز به قهوه ای و در نتیجه کاهش عمر مغز گردو و ماندگاری ان می شود.
گردو خشک شده با دستگاه های مکانیزه را می توان در مدت طولانی نگهداری کردبه شرط اینکه در دمای مناسب نگهداری شود. توصیه می شود مغز گردو در دمای زیر 10 درجه نگهداری شود. اکسیژن یکی از اصلی ترین عوامل در اکسیداسیون چربی گردو است که موجب بوی بد در گردو می شود و به همین دلیل باید در زمان بسته بندی و نگهداری گردو میزان اکسیژن کنترل شده باشد.
بهترین راه بسته بندی مغز گردو در ظروف درب بسته و با کمترین میزان انرژی است و باید بعد از باز شدن درب بسته بندی دوباره آن را بتوان به خوبی بست تا جلوی بروز هوای زیاد گرفته شود.
گروه صنعتی خرما سیاه با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های بسته بندی گردو را در پوشش های چلی اتیلنی و با دانسیته کم بسته بندی می کند تا شرایط حفظ و نگهداری گردو را در مدت زمان طولانی به خوبی فراهم کندو استفاده از این نوع بسته بندی در طرح های بسیار زیبا و شکیل در حجم های مختلف از 250 گرم تا 10 کیلویی و انتخاب مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع گردو در ایران و سورت بندی دقیق و بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده باعث شده تا برند خرما سیاه به عنوان یکی از برترین برند های گردو در دنیا شناخته شود و نه تنها در ایران که در تمامی کشورهای طرف قرار داد با شرکت خرما سیاه به عنوان گردو درجه یک ایرانی شناخته شود و مشتریان زیادی داشته باشد.
شما هم می توانید به منظور پیش سفارش و خرید انواع گردو در بسته بندی های مختلف و با کیفیت فوق العاده بالا همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / 5. تعداد رای:

نظر دهید