دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

حاج بادام

حاج بادام
حاج بادام یا حاجی بادامی به نوعی شیرینی خشک و محلی در ایران اطلاق می شود که هر چند اصالت یزدی دارد و به عنوان یک شیرینی یزدی شناخته می شود اما در بسیاری از محل ها و مناطق دیگر ایران نیز این شیرینی پخته می شود و به عنوان یک میان وعده خوشمزه میل می شود.
شیرینی حاجی بادام خواص بسیار زیادی دارد . هم بسیار انرژی زا است و هم اینکه به دلیل استفاده از نخودچی و جوز در این شیرینی ارزش غذایی بالایی دارد. خود جوز سرشار از آلکالوئید ها است که به عنوان یک مسکن برای دردهای روماتیسمی و مفصلی شناخته می شود.
به دلیل استفاده از بادام در پخت این شیرینی نام بادام به این دلیل بر روی این شیرینی گذاشته شده است اما این که چرا شیرینی حاجی بادام را به نام حاجی بادام می شناسند و کلمه حاجی را با بادام همراه می کنند دو روایت متفاوت وجود دارد.
در روایتی یکی از نوادگان حاج خلیفه علی رهبر که از بزرگان شیرینی پزی یزد بوده در مصاحبه ای عنوان می کند که وقتی ایشان برای سفر حج مشرف شده بودند به همراه خود مقداری شیرینی بادامی به همراه داشته اند که به عنوان توشه و میان وعده همراه برده بودند. حاج خلیفه علی رهبر شیرینی بادامی را با خود به حج می برد و بعد از برگشت متوجه می شود که مقداری از شیرینی بادامی را مصرف نرکده و باقی مانده است و به همین دلیل می گوید این شیرینی ها نیز حاجی شده اند و آن را حاجی بادامی یا حاجی بادام می نامد و از آن روز به این شیرینی حاجی بادام می گویند.
روایت دیگری نیز در این باب وجود دارد و آن توسط علی شرقی یکی از پژوهشگران یزدی عنوان شده است . ایشان اعتقاد دارند که کلمه حاجی به احتمال زیاد از کلمه ترکی آجی گرفته شده است که به معنی تلخ می باشد. نزدیک بودن گویش یزدی در تلفظ حاجی و آجی باعث شده است تا به مرور زمان این دو جای خود را عوض کنند و مردم آجی بادام را با حاجی آباد اشتباه گرفتند و به اشتباه این لفظ به کار برده شده است.
طرز تهیه حاجی بادام
برای تهیه کردن حاجی بادامی دو روش وجود دارد که روش سنتی و یا خانگی است و روش صنعتی. اما در هر دو رشو بصورت کلی از یک متد و مواد استفاده می شود.
برای تهیه حاجی بادام به مواد زیر نیاز خواهید داشت که بسته به میزان حاجی بادامی که دوست دارید تهیه کنید باید مواد را انتخاب کنید:
قند خرد شده یا آسیاب شده، بادام پوست گرفته شده، تخم مرغ، هل، جوز، جوش شیرین، گلاب، آرد بادام
برای پخت حاجی بادام باید از فر استفاده شود که می تواند صنعتی و یا خانگی باشد. دمای 160 تا 170 درجه سانتیگراد برای گرم شدن فر مناسب است. سپس بادام پوست گرفته شده را با زرده تخم مرغ و پودر قند را با هم ترکیب می کنند و با مخلوط کن آنقدر مخلوط می کنند تا خمیری شکل شده و سپس گلاب را به آن اضافه می کنند.
در ادامه مخلوط با گلاب ترکیب می شود و سپس هل، جوز و بعضا جوش شیرین به آن اضافه می شود. در نهایت باید آرد بادام به آن اضافه شود که بسته میزان مخلوط آرد بادام انتخاب می شود تا خمیر سفت یا شل نشود.
در روش سنتی برای انتقال خمیر ، با دست تکه تکه از خمیر می کنند و آن را بصورت گرد و در اندازه های کوچک در داخل سینی فر می گذارند که از قبل چرب شده است اما در روش صنعتی این کار با دستگاه انجام می شود و خمیر در قالب هایی مشخص در اندازه های یکسان بصورت گرد بر روی فر های صنعتی یا تونل های حرارتی انتقال داده می شود.
در گذر از تونل حرارتی و یا فر خانگی نیاز است که در دمای 160 تا 170 نهایتا 5 تا 10 دقیقا زمان نیاز است تا حاجی بادامی ها پخته شود. اگر ترکیب خوبی ایجاد شده باشد بعد از پخت شیرینی حاجی بادامی پف می کند و داخل آن کمی حالت پوکی به خود می گیرد.
در روش خانگی بعد از سرد شدن معمولا شیرینی حاجی بادامی استفاده می شود اما در روش های صنعتی از موادی مانند پودر نارگیل و یا زعفران و غیره برای تزئین حاجی بادامی استفاده می شود.
حاجی بادامی بسیار خوش طعم و لذیذ است و به راحتی در دهان آب می شود. این شیرینی نقلی دوست داشتنی به دلیل اینکه از بادام، جوز، هل و تخم مرغ و غیره تولید می شود فوق العاده مفید است. در نظر داشته باشید که اضافه کردن شکر و یا شیرین کننده های طبیعی بر عهده تولید کننده است و می تواند از مواد مختلف برای شیرینی این شیرنی استفاده شود.
بهترین و مرغوب ترین شیرینی حاجی بادامی در استان یزد و شهرستان های اطراف آن تولید می شود. امروزه با همت شرکت خرما سیاه ، شیرینی سنتی حاجی بادامی به عنوان یکی از تولیدات ایرانی نه تنها در سایر استان ها و شهرهای ایران بلکه به بسیاری از کشورهای دیگر جههان نیز صادر می شود.
شرکت خرما سیاه به عنوان یک شرکت معتبر و با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های تولید و توزیع انواع خشکبار اقدام به بسته بندی استاندارد حاجی بادامی در اندازه های مشخص نموده و این شیرینی را در بالاترین کیفیت به بسیاری از شهرهای داخلی و کشورهای خارجی با ضمانت و بصورت کاملا بهداشتی و سالم ارسال می کند.
شما هم می توانید برای خرید عمده حاجی بادامی همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید و بهترین نوع حاجی بادامی ایران را با کیفیت بالا درخواست دهید.