دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما آلویی

خرما آلویی

خرما آلویی به دلیل قد و قواره کوچک خود و شباهت زیادی که به آلوچه دارد به این نام خوانده می شود و مزه ای فوق العاده دارد. این خرما هر چند شاید در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته ولی از خرماهایی است که زیاد در ایران کشت می شود و خوشبختانه در بازارهای خارجی هم در سال های اخیر به خوبی معرفی و فروش خوبی را تجربه می کند.
یکی از محاسن خرما آلویی که برخی آن را همان خرما خاصویی با اندام ریزتر می دانند شرایط نگهداری ساده تر این خرما نسبت به بسیاری از خرما های تر دیگر است.
از نظر طعم و مزه این خرما تا حدودی مزه ای شبیه به خرما پیارم دارد هر چند قیمت این خرما نسبت به پیارم پایین تر و اقتصادی تر استو این خرما در زمانی که کاملا رسیده باشد رنگ قهوه ای تیره دارد.
شکل ظاهری میوه آن گرد است و همانگونه که گفته شد شبیه به آلوچه می ماند. گوشت به نسبت زیادی در مقایسه با هسته دارد .
خرما آلویی حتی در ایران هم خیلی شناخته شده نبود اما به همت بسیاری از شرکت های تولید و پخش خرما از جمله شرکت خرما سیاه این خرما به خوبی امروزه و در طول سال های اخیر هم در ایران و هم در خارج از ایران توانسته شناخته شود و اتفاقا طرفداران زیادی هم پیدا کرده تا جایی که قبل از زمان برداشت سفارشات این خرما تماما آماده شده است.
خرما آلویی که از خرماهای تر و یا مرطوب شناخته می شود ریزترین خرما در بین خرما های دیگر است. این خرما به خوبی در بسیاری از مناطق ایران کشت می شود و عموما گفته می شود که خرما آلویی استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان کیفیت مرغوب تری دارند. هر چند به گفته بسیاری از کارشناسان داخلی خرما آلویی منطقه بهبهان از همه مناطق دیگر کیفیت بالاتری دارد.
خرما آلویی به رنگ قهوه ای تیره و یا بعضا به رنگ قرمز می نماید. این خرما در برخی از استان ها مانند استان فارس و یا شهرستان بهبهان به نام خرما خاصی هم شهرت دارد.
خرما آلویی به دلیل اندام ریزتری که دارد عمدتا برای افرادی که تمایل به مصرف کم خرما دارند هم گزینه مناسبی است. این خرما هم همانند سایر هم خانواده های خود دارای ارزش غذایی فوق العاده بالایی است و به عنوان یکی از منابع اصلی مواد معدنی و ویتامین ها شناخته می شود.

خصوصیات خرما آلویی
خرما آلویی قدی حدودا 1.5 تا 2 سانتی متری دارد، رنگ آن قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و یا قرمز رنگ دیده می شود و هسته ای ریز دارد. پوست خرما آلویی بسیار نازک است و میزان چسبندگی بالایی به میوه دارد. هر عدد خرما الویی حدود 3 تا 5 گرم وزن دارد . این خرما هر چند در دسته خرماهای درجه دو بعضا دسته بندی می شود اما از خرماهای نرم و با طعم بسیار خوب شناخته می شود.
رطوبت نسبی دارد که بسته به منطقه ای که در آن کشت می شود بین حدود 15 تا 35 درصد میزان رطوبت ان متفاوت است . شیره زیادی دارد و از شبره و میوه آن برای تولید انواع خوراکی های با قند طبیعی و سالم و یا نوشیدنی های مقوی استفاده می شود.
آب و هوای مناسب برای کشت نخل خرما آلویی ، اب و هوای گرم و خشک است که به همین دلیل در عمده شهرهای خرما خیز ایران شرایط رشد این نخل فراهم است. زمان برداشت خرما آلویی در مهر ماه است که تا ابان ماه نیز ادامه خواهد داشت.
هر چند خرما آلویی شهرستان بهبهان و یا فسا شیراز شهرت فراوانی دارد اما بصورت کلی شهرستان جم و یا عسلویه و کنگان را به عنوان قطب تولید این خرما می دانند.

خصوصیات خرما آلوییقند خرما آلویی از نوع فروکتوز است که به راحتی در بدن مصرف می شود و مقدار ساراکوز بالایی در این خرما وجود دارد. شیرینی این خرما به اندازه نرمال است تا جایی که گلو را نمی زند و به راحتی در دهان اب می شود.
میزان آنتی اکسیدان میوه خرما الویی بسیار بالا است و از این رو ان را دشمن سرطان می دانند . وجود انواع مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، پتاسیم و کلسیم در این خرما باعث شده تا بسیاری از کارشناسان به عنوان میان وعده ای تمام و کمال ان را بخصوص برای کودکان معرفی نمایند.
افرادی که دچار کم خونی و یا بی حالی هستند می توانند مقداری از این خرما را در سبد غذایی خود بصورت روزانه داشته باشند زیرا آهن فراوان این خرما برای کم خونی بسیار مناسب است و مواد معدنی و ویتامین های آن انرژی بدن را تا حدود زیادی افزایش می دهد تا جایی که برای ورزشکاران زیاد توصیه می شود.
خرما آلویی هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است و برای فروش این محصول به کشورهای بخصوص اروپایی، آمریکایی و افریقایی باید تلاش های زیادی صورت بگیرید چراکه در مناطق خلیج فارس به خوبی شناخته شده و مورد اقبال قرار گرفته است.
هر چند خوشبختانه در سال های اخیر شرکت خرما سیاه توانسته حجم زیادی از این خرما را با پیشرفته ترین دستگاه های مکانیزه و با بالاتری شرایط بهداشتی بسته بندی و به فروش برساند و در این راه اقدامات جدی دیگری نیز در حال انجام است.
خرما آلویی میزان شیره زیادی دارد و از دسته خرماهای تر است. از این رو باید در شرایط آب و هوایی خنکی نگهداری شود که توصیه می شود زیر 10 درجه سانتی گراد باشد. ضمنا محیط نگهداری این خرما نباید مرطوب باشد.
خرما آلویی به دلیل طعم فوق العاده و شکل زیبا و جالبی که دارد در بین خرما دوستان به خرما کریستال هم شهرت یافته است.

شرکت خرما سیاه در طول سال های اخیر و با توجه به تجارب ارزشمند کارشناسان خود اقدام به برداشت، بسته بندی و فروش با کیفیت ترین خرما آلویی در بازارهای داخلی و خارجی نموده است.
هر چند در سال های گذشته تنوع بسته بندی خیلی مد نظر نبود اما با تلاش های بی نظیر کارشناسان گروه صنعتی خرما سیاه این خرما در بسته بندی های مدرن و صادراتی بسیار شکیل و بهداشتی در بازارهای منطقه و برخی از بازارهای خارجی دیگر در حال حاضر در حال فروش و توزیع می باشد.
شرکت خرما سیاه به دلیل تهیه خرما الویی از برترین مناطق کشت این خرما، نگهداری این خرماها در بهترین و عالی ترین شرایط انبارش، شستشو و بسته بندی با دستگاه های تمام مکانیزه و البته روش مدرن و پیشرفته در بسته بندی این محصولات توانسته به خوبی اعتماد بسیاری از مشتریان داخلی و خارجی را به خود جلب کند.
شرکت خرما سیاه دارنده انواع مجوزهای داخلی و بین المللی و به عنوان صادر کننده نمونه کشور آماده عقد قرار داد و فروش محصولات خود اعم از انواع خرما از جمله خرما الویی و بسیاری از محصولات خشکبار دیگر با مشتریان واقعی در سراسر ایران می باشد.