دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما برهی

خرما برهی یا برحی

خرما برهی یا برحی به گفته بسیار از مردم بخصوص مردم خوزستان خوشمزه ترین خرما در بین سایر خرما ها است. این خرما در اصل زاده شده و اصیل کشور عراق است که البته در خوزستان خودمان نیز به شکل فراوانی کشت و برداشت می شود.
خرما برحی به دلیل اینکه دیر رس است و نسبت به رطوبت مقاومت خوبی دارد شهرت زیادی را هم توانسته کسب کند. این خرما از خرماهای بسیار مهم و از نظر اقتصادی و تجاری ارزشمند در استان خوزستان و البته برای کشور ایران است. هر چند خرما مورد نظر عمدتاً در عراق کشت می شده اما امروزه در خوزستان سطح وسیعی از نخلستان های این استان دارای طیف وسیعی از این خرما می باشند.
به غیر از خود خوزستان در شهرهای قصر شیرین، سومار، بندر لنگه و دهلران و تا حدود زیادی هم در برازجان ، خرما برهی هر ساله برداشت می شود.
خرما برهی زرد رنگ و متمایل به قهوه ای است، این خرما در زمان خارک بیشتر به زرد می گراید و در زمان رطب شدن به سمت کهربایی و نهایتاً در زمان رسیدن کامل به قهوه ای روشن می خورد. شکلی بیضی دارد و بافت آن نرم و از خانواده خرماهای تر و مرطوب محسوب می شود. حُسن خرما برهی این است که این خرما را هم در مرحله خارک، هم رطب و هم در زمان رسیدن می توان به خوبی استفاده کرد و از این خرما حتی بسیاری دیگر از محصولات هم گرفته می شود.
به دلیل تر بودن آن توصیه می شود خرما را در مدت زمان طولانی انبارش نکنند و بهتر است محل انبارش خرما در سردخانه ها و محیط های بسیار خنک باشد. هر چند در زمان رسیدن آن شرایط نگهداری راحت تر می شود و می توان در مدت زمان نسبتاً بیشتر در دمای محیط خرما را نگهداری کرد. خرما برهی در مرداد ماه و اوایل شهریور برداشت می شود و عمدتاً بعد از برداشت در جعبه های کارتنی متنوع از 1 کیلویی تا 10 کیلویی بسته بندی و به فروش می رسد که اخیرا البته در ظروف پلاستیکی استاندارد نیز توسط برخی از شرکت ها بسته بندی این محصول انجام می شود.
بصورت کلی شرایط بسته بندی و فروش این خرما که در سال های قبل بصورت سنتی انجام می شد امروزه با سرمایه گذاری های مناسب به سمت بسته بندی مکانیزه تر و استاندارد پیش رفته و شرکت خرما سیاه یکی از پیشروترین این شرکت ها در صنعت تولید، برداشت و بسته بندی انواع خرما از جمله خرما برهی و توزیع مرغوب ترین و با کیفیت ترین خرما برهی در ایران و سایر کشورهای جهان نموده است.
خارک خرما برهی قند مناسبی دارد و از این خارک استفاده های زیادی در صنعت خوراک و نوشیدنی می شود. خارک آن هر چند کمی گس است ولی به دلیل شیرین بودن کافی قابل مصرف است.
خرما برهی مزه شیرینی مناسبی دارد و از مرغوب ترین و بهترین نوع خرما در جهان است و طعمی فوق العاده خوشمزه دارد. وزن هر عدد خرما برحی حدودا 8 گرم است که البته این خرما دارای بافت های پر گوشت تر و یا بزرگتر هم هست که همین موضوع و سلامت میوه تشخیص درجه یک و دو این محصول را سبب می شود.
پوست خرما برحی ضخیم است و نسبت گوشت خرما نسبت به هسته خرما حدود 7.77 است. هسته تقریبا به گوشت چسبیده است هر چند به راحتی جدا می شود و کلاهک میوه نیز به میوه زیاد نمی چسبد.

خواص خرما برحی

خرما برحی طرفداران زیادی هم در ایران و هم در کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی دارد و از ارزشمند ترین خرماهای صادراتی ایران تلقی می شود. این خرما به دلیل اینکه به شرایط آب و هوایی خاص نیاز دارد در همه جا قابل کشت نیست. منظور اینکه خرما برهی برای پختن و یا رسیدن به هوای بسیار گرم و باد گرم شدید نیاز دارد وبه همین دلیل به آن برحی گفته می شود زیرا واژه برحی به معنی باد گرم شدید است. این خرما در اوج گرما می پزد و از بهترین خرماهای مناطق جنوبی است.
از خرما برحی برای تولید بسیاری از مواد خوراکی طبیعی هم استفاده می شود و بصورت کلی از مقوی ترین خرما ها است زیرا هم تامین انرژی زیادی دارد و هم میزان مواد معدنی و آهن این نوع خرما بسیار بالا است.
به عنوان مثال از خرما برحی برای تولید حلوا خرما، خرما ارده، لواشک خرما، قند خرما، الکل صنعتی، انواع کیک و شیرینی محلی، انواع کلوچه و یا نوشیدنی استفاده می شود.
خرما برحی طبع گرم و خشک دارد و برای افرادی که دارای طبع سودایی و سرد هستند بسیار توصیه می شود. روزانه بین 3 تا 5 عدد از این خرما می تواند طبع بدن شما را تنظیم کند. توصیه می شود برای نرم شدن سینه افرادی که سرفه می کنند مقدار 50 گرم از این خرما در 1000 گرم آب پخته شود و روز دو تا سه استکان از جوشانده این خرما میل شود تا اثر آن را روی نرم شدن و بر طرف شدن خشکی سینه ببینید.
این شربت البته برای افرادی که دارای مشکلات کلیوی هم هستند بسیار مناسب است و حتی به افرادی که دارای کمر درد و یا درد مفاصل هم هستند توصیه می شود که از این شربت میل کنند.
خرما برحی با ترکیب شنبلیله برای سنگ مثانه بسیار مناسب است. حتی افرادی که دارای مشکلات جنسی هستند توصیه می شود که خرما برحی را با مقداری دارچین در شیر تازه خیس کرده و یا بجوشانید و هر روز ناشتا میل کنند تا مشکلات آنها بر طرف شود.
بصورت کلی به دلیل طبع گرم این خرما افرادی که دارای مزاج گرم هستند باید در مصرف آن مراقبت کنند. این خرما منبع فوق العاده ای از آهن است که برای مشکل افراد دارای کم خونی بسیار مناسب است.
ضمنا خرما برحی دارای فیبر بسیار زیادی است که برای رفع یبوست و مشکلات گوارشی بسیار کاربردی و مفید است. این خرما دارای ویتامین های گروه B بوده و برای اعصاب و استرس مفید است.
گروه صنعتی خرما سیاه با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات برداشت تا بسته بندی انواع خرما از جمله خرما برحی و توزیع این خرما در سطح تمامی استان ها و شهرهای ایران و البته صادرات آن به بالغ بر 10 کشور دنیا یکی از معتبرترین شرکت های تولید و توزیع خرما در ایران است که با افتخار آماده همکاری با مشتریان و خریداران محترم می باشد.