دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما فشرده دشتستان

خرما فشرده دشتستان
دشتستان، بزرگ ترین شهرستان استان بوشهر با مرکزیت شهر برازجان و از مهم ترین شهرستان های این استان و ایران است. این شهرستان هم از نظر اقتصادی و تجاری و هم از دیدگاه حمل و نقل، کشاورزی، سیاسی ، نظامی و غیره از شهرهای مهم ایران تلقی می شود.
شهرستان دشتستان و بصورت کلی استان بوشهر از استان های پر نعمت و دارای منابع طبیعی بسیار زیادی هستند. این شهرستان همچنین از شهرهای تاریخی ایران و با تاریخی بسیار کهن و معتبر است.
با وجود اینکه خرما در بسیاری از مناطق ایران کشت می شود ولی شهرستان دشتستان از مهم ترین شهرهای ایران در تولید خرما و از قطب های تولید خرما است که با داشتن حدود 4 میلیون اصله درخت نخل و سطح وسیعی نخلستان های بارور و بالغ بر 12 هزار خانوار که در این شهرستان در حوزه نخل داری فعال هستند نقش مهمی در صنعت خرمای ایران دارد.
بیش از 70 درصد از حرمای استان بوشهر که از بزرگ ترین استان های تولید کننده خرما در ایران و جههان است در این شهر تولید می شود. خرما کبکاب که به خرما کبکاب دشتستان و خرما دشتستان هم شهرت دارد و بعضا حتی با نام خرما فشرده دشتستان آن را می شناسند مهم ترین محصول خرما این شهر است.
خرما دشتستان هم بصورت رطب و هم خارک برداشت می شود و عمدتا روش برداشت و سورت بندی و بسته بندی در بین مردم محلی بصورت دستی و با روش های سنتی انجام می شود. معمولا زمان برداشت خرما دشتستان در اوایل شهریور تا اواخر شهریور ماه است و در این زمان بهترین و تازه ترین نوع خرما شهرستان دشتستان را می توان خریداری کرد.
جالب است بدانید که خرما دشتستان اخیرا به عنوان برند خرما دشتستان به همراه خرما تنگستان به ثبت جهانی رسیده و در سازمان جهانی مالکیت فکری و یا برند این محصول به ثبت رسیده است.
بصورت کلی سالیانه بیش از 160 هزار تن خرما کبکاب در استان بوشهر تولید می شود که همانگونه که گفته شد بیش از 70 درصد از این خرما در استان دشتستان تولید می شود.
مهم تر اینکه خرما کبکاب دشتستان از خرماهای با کیفیت و بسیار مطلوب ایران تلقی می شود و عمدتا بصورت فشرده و در بسته بندی های مختلف در بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.

خرما کبکاب دشتستان
خرما کبکاب دشتستان از خرماهای نیمه خشک طبقه بندی می شود. این خرما از معروف ترین خرماهای ایران و بخصوص استان بوشهر است و به غیر از دشتستان در سایر شهرهای دیگر مانند خورموجف بهبهان، کازرون، جهرم، طبس و غیره نیز تولید می شود و حتی در استان های دیگر مانند کرمان، خوزستان و هرمزگان نیز این خرما برداشت می شود.
خرما کبکاب دشتستان یا همان خرما دشتستان نمونه بزرگ و بسیار خوش طعم کبکاب است و کم شیره تر و کمی خشک تر است به گونه ای که برخی از مردم محلی این خرما را در جیب خود می ریزند و به عنوان میان وعده در روز مصرف می کنند. اما همین خرما در شهرستان بهبهان یا برخی دیگر از شهرستان ها کمی ریزتر و پر شیره تر برداشت می شود.
اندازه خرما دشتستان که بعضا در برخی از شهرها به نام خرما خشتی هم شناخته می شود درشت بسیار درشت است و خارک آن را نمی توان استفاده کرد به همین دلیل از قبل از خرما را در حالت خارک می پزند و بعدا مصرف می کنند.

مشخصات خرما دشتستان
امروزه در بازار خرما های زیادی به نام خرما دشتستان به فروش می رسد ولی متاسفانه بسیاری از این خرما ها متعلق به این منطقه نبوده و یا حتی شباهتی هم به این نوع خرما ندارند.
در نظر داشته که خرما دشتستان در زمان خارک کمی زرد رنگ است و در زمان کامل شدن و یا رسیدن کامل به رنگ قهوه ای رو به سیاه یا تیره گرایش پیدا می کند. در زمان برداشت کبکاب دشتستان بصورت نیمه خشک در می آید و معمولا شیره بسیار کمی دارد. خرما دشتستان یا همان خرما کبکاب بعد زا خرما استعمران، شاهانی و مضافتی ، چهارمین گونه خرما صادراتی و ارزشمند و شناخته شده ایران است.
هر عدد خرما کبکاب دشتستان حدود 15 گرم وزن دارد و ساختار و شکل ظاهری میوه آن بیضی شکل است. بافت نیمه خشک دارد و ضخامت پوسته آنها ضخیم و به گوشت میوه به سفتی چسبیده است. هسته بزرگی تقریبا دارد و میزان گوشت به هسته معدل 9.25 می باشد.
هسته خرما دشتستان بیضی شکل ، کشیده و باریک است و رنگی خاکستری دارد و به سختی به میوه چسبیده تا جایی که باید آن را با دست جدا کرد و کلاهک میوه نیز به سختی به گوشت و هسته اتصال دارد.
خارک خرما دشتستان را اواخر مرداد ماه برداشت می کنند ولی خرما رسیده را از اواسط شهریور تا اواخر شهریور عمدتا برداشت می کنند هر چند در برخی از مناطق در اوایل شهریور برداشت این میوه آغاز می شود.

بسته بندی خرما فشرده دشتستان
همانگونه که از نام این خرما می توان حدس زد از قدیم روش بسته بندی این خرما بصورت فشرده و در بسته بندی های سنتی بصورت جعبه های کارتنی حدود 10 کیلویی انجام می شده است. اخیرا این خرما را با همان روش فشرده کردن و در بسته بندی های کمتر یعنی 3 یا حتی 2 کیلوگرمی هم به فروش می رسانند.
حتی بسیاری از کشاروزان و نخل داری ها خرما را بعد از برداشت بصورت فله و بدون جداسازی و یا هیچ نوع دست کاری به فروش می رسانند.
بصورت کلی صنعت بسته بندی در روش سنتی در این خرما خیلی دیده نمی شود. حتی در برخی از روستا ها و مناطق دورتر نیز روش فشرده سازی این نوع خرما واقعا با استفاده از روش های بسیار غیر بهداشتی انجام می شد که این موضوع باعث شد برخی نیز از این خرما نا امید شوند.
اخیرا اما شرکت هایی مانند شرکت خرما سیاه با خرید فله خرما دشتستان و با حمل این خرما با بهترین تجهیزات حمل و نقل به محیط های بهداشتی، بعد از سورت بندی ، شستشو با دستگاه های پیشرفته و سپس استرلیزه کردن آنها، با استفاده از دستگاه های بسیار توسعه یافته و مدرن کار بسته بندی خرما دشتستان را ر جعبه های مختلف با وزن های مختلف بصورت فشرده انجام می دهند.
معمولا خرما کبکاب دشتستان شیره زیادی ندارد، از این رو برای حفظ و نگهداری تازه خرما دشتستان بعد از سورت بندی، شستشو و آماده سازی برای بسته بندی با شیره طبیعی خرما این خرما ترکیب می شود تا ماندگاری و تازگی خرما بیشتر شود.
خرما دشتستان بافت نرمی دارد و بسته بندی آن در بست های کارتنی و یا جعبه های خاص با مشکلاتی همراه است و اغلب وزن زیادی نیز ندارد. بصورت کلی در فشرده سازی خرما دشتستان هدف قرار دادن مقدار بیشتری خرما در یک بسته بندی و از بین بردن فضاهای خالی در بین خرما ها، و متعاقبا از بین بردن هوای بین خرما ها به منظور جلوگیری از فساد زود هنگام خرما می باشد. در ضمن پرس کردن خرما باعث می شود تعداد و مقدار بیشتری خرما در یک بسته بندی قرار بگیرید.

خواص خرما فشرده دشتستان
خرما کبکاب دشتستان از خرما های بسیار غنی از نظر مواد غذایی و مفید برای بدن و ارزش تغذیه ای می باشد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران و کودکان از این خرما به عنوان میان وعده استفاده می کنند.
این خرما سرشار از مواد معدنی مانند منیزیم و آهن، مس، روی، کلسیم، پتاسیم و غیره است و همچنین مقدار زیادی انواع ویتامین های C، B و A را دارد که برای مشکلاتی مانند کمر درد، بینایی، مبارزه با سلول های سرطانی، درمان سینه درد و سرما خوردگی ، التهابات بدن ، شنوایی و غیره مفید است.

بصورت کلی از خواص و ویژگی های خرما دشتستان می توان بعضا به موارد زیر اشاره کرد:
• خرما دشتستان پروتئین زیادی دارد که این موضوع می تواند برای بافت عضلانی و قدرت بدنی افراد بسیار موثر باشد. همچنین پروتئین لازمه اصلی برای سلامتی استخوان ها و از بین بردن اشتهای کاذب است که می تواند باعث کاهش وزن مناسب شود.
• خرما دشتستان میزان زیادی کربوهیدرات دارد که برای تامین انرژی افراد و تامین انرژی مورد نیاز در سیستم عصبی است. مصرف به اندازه کربوهیدرات ها می تواند برای جذب کلسیم و فسفر به افراد کمک زیادی بکند.
• از مزایای دیگر خرما کبکاب دشتستان میزان کالری مفید یان میوه است. کالری هر چند نیاز به مراقبت در مصرف دارد اما دریافت میزان مشخصی از کالری در روز می توان از پیری زود رس جلوگیری کند و از نفوذ رادیکال های آزاد به داخل بافت های مختلف بدن جلوگیری کند.
• یکی از مهم ترین خواص خرما دشتستان میزان بالای فیبر این خرم است که به راحتی با مصرف روزانه 3 تا 5 عدد این خرما می توان میزان فیبر مورد نیاز بدن را تامین کرد. فیبر محلول خرما دشتستان برای تخلیه روده ها و جلوگیری از یبوست و برای بهبود سندروم روده تحریک پذیر و بهبود تنتبلی روده ها بسیار مفید است و در ضمن می توان باعث کنترل وزن و سلامت قلب شود.
• آهن و فولات از مشخصه های اصلی هر نوع خرما است ولی نوع شرایط آب و هوایی و کیفیت بالای خرما دشتستان باعث شده این میوه از نظر آهن و فولات غنی باشد. آهن و فولات دو عنصر اصلی برای جذب آهن در بدن و خون سازی در بدن هستند. به همین دلیل برای افراد دارای کم خونی و یا افرادی که مشلات پوست و مو دارند بسیار مفید است.
• خرما دشتستان از خرماهایی است که منیزیم زیادی دارد و مصرف روزانه این خرما باعث دریافت مناسب منیزیم در بدن می شود که برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی و تنظیم فشار خون بسیار مفید است.
• ویتان B6 زیاد موجود در خرما کبکاب دشتستان عنصر مهمی در آرامش در بدن و تقویت اعصاب بدن بوده و حتی با آزاد سازی قندهای ذخیره شده در بدن برای جلوگیری از دیابت مفید است.
• استخوان ها برای داشتن استحکام لازم و عدم مبتلا شدن به پوکی باید روزانه مقدار مناسبی کلسیم دریافت کنند. این میزان کلسیم را می توان به مصرف منظم خرما فشرده دشتستان به راحتی برای بدن تامین کرد.. ضمن اینکه کلسیم در انعقاد مراحل خون و تنظیم ضربان قلب نیزز موثر است.
• بسیاری از مردم بوشهر و خود دشتستان ابراز می کنند که مصرف خرما فشرده دشتستان باعث شادابی آنها می شود و این مهم به راحتی با وجود پتاسیم زیاد موجود در این خرما اثبات می شود. پتاسیم عنصری کلیدی در شادابی و تحرک است و با تنظیم فشار خون از سکته مغزی و قلبی نیز جلوگیری می کند.

چرا خرما فشرده خرما سیاه
صنعت بسته بندی و فروش خرما ایران با ورود شرکت هایی مانند شرکت خرما سیاه در ایران با تحول بزرگی همراه بوده است. شرکت خرما سیاه با به کار گیری نیروی متخصص و صاحب دانش و با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین ماشین آلات و تجهیزات شستشو و بسته بندی خرما موفق شده تا مشکلات رایج در بسته بندی و فروش خرما را از بین برده و با استفاده از بهترین روش ها خرما با کیفیتی به دست مشتریان برساند.
خرید و تامین خرما از بهترین نخلستان های شهرستان دشتستان ، حمل و نقل این خرما با استفاده از مدرن ترین و بهترین خودرو های یخچال دار تا محل انبارش شرکت، انبارش خرما در بهترین شرایط محیطی و بهداشتی، سورت بندی و گرید بندی خرما فشرده دشتستان، شستشو و ضد عفونی کردن خرما، بسته بندی با بهترین نوع دستگاه ها و فشرده کردن آنها با جدیدترین تجهیزات و وسایل و ماشین الات از مهم ترین فاکتورهای موفقیت شرکت خرما سیاه در فروش خرما فشرده دشتستان بوده است.
ضمن اینکه برند خرما سیاه با دریافت نشان استاندارد ملی ایران، دریافت پروانه سازمان بهداشت و غذا و دارو و دریافت انواع استاندارد های بین المللی کیفیت و سلامت محصولات خود را به راحتی به مشتریان مختلف داخلی و خارجی به اثبات رسانده است.
در نظر داشته باشید که هدف شرکت خرما سیاه تامین بهترین نوع خرما از بهترین نخلستان ها و فروش آن بصورت پیش فروش و عمده به جای جای ایران اسلامی عزیز و همچنین صادر کردن خرمای ایران به بسیاری از بازار های آسیایی، اروپایی و آمریکایی می باشد و همین امر و کیفیت بالای خرمای تولیدی شرکت خرما سیاه باعث شده تا برند خرما سیاه در جهان نیز بسیار شناخته شده باشد.
شما هم می توانید برای خرید خرما فشرده دشتستان همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس گرفته و سفارش خود را به هر میزان ثبت کنید.