دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما مجول

خرما مجول
معروف ترین و گران قیمت ترین خرما جهان ، خرما مجول است. این خرما به دلیل طعم بسیار خوبی و اندازه درشتی که دارد شهرت زیادی در جهان دارد . رنگ این خرما به قهوه ای تیره و یا قهوه ای مشکی می رسد.
این خرما از جمله خرما های نیکه خشک و خشک محسوب می شود و میزان زیادی مواد معدنی، ویتامین ها و انواع آنتی اکسیدان ها را دارد و بصورت کلی از مغذی ترین انواع میوه های جهان است و به دلیل کم بودن و یا نادر بودن این خرما به نسبت سایر خرماها، ارزش اقتصادی بسیار زیادی دارد.
خرما مجول در حدود 20 برابر انواع خرما دیگر قیمت دارد بر این اساس در حالی که سایر خرما در ایران با قیمت حدود 1 دلار در بازارهای جهانی فروخته می شود اما همین خرما یعنی خرما مجول در دنیا با قیمت هر گیلو 20 دلار تقریبا فروخته می شود.

خرما مجول در ایران
حدود 10 سالی می شود که خرما مجول توسط پژوهشگران جوان جهرم وارد این شهر شده و ایران نیز به کشورهای محدودی که این خرما را در جهان تولید می کنند پیوسته است. بذر خرما مجول از افریق به ایران آورده شده است. خوشبختانه به خوبی این خرما در استان فارس توانسته رشت کند و به بار بنشیند و محصول خوبی بدهد.
حدود یکی دو سال است که خرما مجول به بسیاری از کشاورزان و نخل داران ایران نیز معرفی شده و کم کم به سطح زیر کشت این خرما افزوده شده و در حال افزوده شدن است.
خرما مجول ایران با توجه به کیفیت سطح زیر کشت و در نظر گرفتن این موضوع که زیر نظر دانشمندان و پژوهشگران ایرانی با اصلاحات زیادی همراه بوده است توانسته به عنوان یک خرما درجه یک از نوع مجول شناخته شود .
خرما مجول ایران همانند سایر کشور های تولید کنند دارای خواص بسیار زیادی بوده و نخل خرما مجول ایران محصول دهی بسیار بالایی دارد، پوست نازک، نسبت گوشت بالا و قیمت به نسبت مناسبی تولید می شود و به راحتی می تواند سهم زیادی از بازار را در سطح بین المللی به خود اختصاص بدهد.

مشخصات خرما مجول
خرما مجول هم درست مانند انواع دیگری از خرما ها تنوع زیادی دارد و بسته به شرایط آب و هوایی و منطقه ای که کشت می شود ممکن است متفاوت باشد. اما بصورت کلی خرما مجول از هر نوعی که باشد ارزش تجاری بسیار بالایی دارد و به عنوان یکی از دو خرما بسیار مشهور و پر طرفدار و البته ارزشمند در دنیا شناخته می شود.
عمده خرما مجول در دنیا در کشور مراکش و منشا نخل مجول این کشور است . هرچند کشور اسرائیل با 30.000 تن تولید خرما مجول در سال و آمریکا با تولید 5000 تن خرما مجول در سال بیشترین تولید و صادرات این خرما را در جهان دارا هستند.
هر چند می توان خرما مجول را بصورت تازه و یا تر هم استفاده کرد اما عدمتا مصرف این نوع خرما با خشک کردن و یا نیمه خشک کردن این خرما انجام می شود. این موضوع برای این است که بتوان خرما مجول را برای مدت زمان بیشتری و در شرایط آب و هوای متنوعی نگهداری کرد و از خراب شدن یا فاسد شدن زود هنگام آن جلوگیری کرد.
خرما مجوا قوه ای تیره و رو به مکشی است و عطر و طعم بسیار متفاوتی دارد که بعضا کمی متمایل به مزه کارامل است. خرما مجول زمانی که خشک شود روی سطح آن سفت و چروکیده است و بافتی سخت تر در روی خرما مشاهده می کنید اما بافت زیرین این پوسته خشکیده نرم و بسیار خوش خوراک است. گوشت به نسبت زیادی نسبت به هسته دارد و به راحتی در دهان حل می شود.
با توجه به اینکه خرما مجول بخصوص از نظر اندازه و گوشت تنوع زیادی دارد هنوز در بعد استانداردهای جهاانی برای آن استاندارد مشخصی در نظر گرفته نشده است. حتی نمی توان به جرات گفت که بزرگتر بودن بافت و بیشتر بودن گوشت خرما مجول دلیلی بر بهتر بودن این خرما از نظر طعم و مزه و یا کیفیت است.
در زندگی بسیاری از افراد در آمریکا خرما مجول به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شده است. ارزش غذایی این خرما به نسبت سایر خرما ها زیاد تر است و میزان زیادی از انرژی و ایمنی بدن را تامین می کند و ضرر و یا چربی و قند مضر ندارد.

خرما مجول کدام استان ایران بهتر است؟
گفتیم که خرما مجول یک خرما تازه وارد در بین خرماهای ایرانی است و برای اولین بار در جهرم به پس از سال ها پژوهش به بار نشسته است. این خرما در ایران هنوز در همه مناطق بصورت رسمی و علمی کاشته و برداشت نشده و شواهد دقیقی بر اینکه در کدام استان می توان بهترین نوع خرما مجول را بخصوص بعد از تحقیق و توسعه فراوان به دست آورد وجود ندارد.
با این حال خرما مجول در استان فارس به خوبی جواب داده و هر روز بر تعداد زمین هایی که زیر کشت این خرما ارزشمند در این استان می رود افزوده می شود.
بسیاری از استان های خرما خیز ایران از شرایط اقلیمی مناسبی برای پرورش خرما مجول برخوردار هستند و به نظر می رسد با توجه به ساختار زمین ها و شرایط آب و هوایی و البته ذایر ژنتیکی قابل ملاحظه در استان های مختلف ایران امکان کشت خرما مجول در اغلب استان ها باشد.
با این حال به نظر می رسد استان فارس در پرورش، توسعه، انجام فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی و در نهایت کاشت و برداشت خرما مجول هم اکنون پیشتاز است و به نظر می رسد در سال های آتی بتوان با توجه به کیفیت خوب خرما مجول برداشت شده از نخلستان های زیر کشت خرما مجول در استان فارس این محصول را به راحتتی به سایر استان ها و حتی بسیاری از نقاط جهان صادر کرد و حتی این استان را به عنوان یکی از قطب های خوب خرما مجول در دنیا معرفی کرد.
ضمن اینکه در دو دهه گذشته تحقیقات زیاد نتایجی ارزشمند بر روی انواع خرما به دست ما می رساند و از آن می توان به راحتی به نتایجی مهمی برای پرورش خرما مجول در ایران دست یافت.
با توجه به آمار به دست آماده از این تحقیقات می توان به این نتیجه ارزشمند رسید که خرما مجول هر چند از خرماهای وارداتی در ایران شناخته می شود و هم اکنون در تنها چند استان بصورت کشت تجاری کاشته شده است اما این رقم یعنی خرما مجول با شرایط و مناطق مختلف استان های ایران به خوبی سازگاری نشان داده است.
خرما مجول در ایران نزدیک به 80 کیلوگرم عملکرد را در هر درخت از خود نشان داده است که این نشان دهنده پتانسیل بالای نخل مجول برای تغییر در زیر ساخت های تولیدی خرما در ایران و تغییر برخی از نخلستان های با خرما با کیفیت پایین حتی با این نوع خرما می باشد.

کشت خرما مجول در دنیا
ارزش غذایی بالا و داشتن ارزش اقتصادی بسیار خود و کمبود این نوع خرما در جهان به نسبت تقاضا باعق شده است که در طول حدود دو دهه گذشته اغلب کشورهای جهان که بخصوص خرما خیز هستند در برنامه های کشت خرمای خود کشت خرما مجول را به شدت لحاظ نمایند.
در بسیاری از کشورهای جهان سازگاری این درخت یا نخل تعیین شده است و به همین دلیل در این دو دهه تولید خرما مجول رشد چشم گیری در سراسر جهان داشته است و هر روز هم رو به افزایش است.
خود سازمان فائو نیز برنامه ای را برای گسترش و توسعه سطح زیر کشت خرما مجول با کیفیت بالا در کشورهای افریقایی مانند نامیبیا و حتی بسیاری از کشورهای آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی به مرحله اجرا در آورده است.
با توجه به اینکه خرما مجمول در هر اصله درخت حدود 80 کیلوگرم و در هر هکتار حدود 10 تن عمکرد دارد، ارزش غذایی و ذخیره غذایی بالایی دارد، اندازه درشت و وزن بیش از 20 گرم در هر عدد خرما دارد و هسته کوچکی نسبت به گوشت یعنی حدود 1 گرم نسبت به 20 گرم دارد و با در نظر گرفتن نازکی پوست، گوشت خوشمزه و لطیف و ترد، امکان مصرف هم بصورت تازه و رطب و هم بصورت نیمه خشک را دارد و در بازار های جهانی نیز با قیمت بالایی به فروش می رسد که حدود 20 دلار برای هر کیلوگرم است و بسیاری از فواید و ویژگی های دیگر ، کاشت نخل خرما مجول به شدت در دنیا در حال توسعه است.

مقایسه خرما مجول ایران با خرما مجول سایر نقاط جهان
با در نظر گرفتن اینکه خرما مجول در هر کشور بصورت متفاوت کشت می شود و در ایران نیز این خرما از خرماهای تازه وارد محسوب می شود اما با این وجود خرما مجول در ایران و اختصاصا در استان فارس به خوبی جواب داده است.
برای نمونه در ابتدا این خرما در تعداد 260 اصله نهال خرما مجول در مناطق مختلف استان فارس از جمله جهرم، فسا، فراشبند، داراب، لامرد، لار و غیره کاشته شد.
خوشبختانه مشاهدات و تحقیقاتی که انجام شد نشان داد که این خرما با آب و هوای همه این مناطق سازگار است. به همین دلیل در برنامه توسعه زیر ساخت های کشت خرما استان فارس کاشت خرما مجول به شدت در نظر گرفته شد.
نتایج برداشت خرما مجول در ایران هر چند به موضوعات مختلفی مانند نخل داری و یا نوع آبیاری و سال درخت بستگی داشت اما با این حال بسیار امیدوار کننده بود. خرما مجول در ایران درست متناسب با درصد برداشت جهانی حدود 80 کیلو گرم از هر درخت را نشان می داد. کیفیت و بافت و گوشت میوه آن نیز بسیار ترد و لطیف و خوش طعم بود.
خرما مجول ایران با تعداد متوسط خار 23، تعداد پپاجوش 9، تعداد برگچه 123، طول 23 ، تعداد برگ 132، قطر تنه 8.1 و ارتفاع 8 نتری را نشان می داد. این خرما در منطقه فراشبند با میانگین 20 درخت 7 ساله دارای 12 خوشه در هر درخت بصورت میانگین، با 46 سانتی متر طول و 5 تا 11 خرما در هر رشته بود که هر خرما تقریبا 45 میلی متر طول و 5.25 میلی متر قطر ، 14 گرم وزن با 5.28 میلی متر طول هسته و نسبت گوشت به هسته 92 درصد بود که تقریبا از در کلاس متوسط جهانی قرار دارد.
بصورت کلی در حالت تجاری هر درخت باید بین 60 تا 72 کیلوگرم عملکرد سالیانه داشته باشد. با این توصیف خرما درجه یک مجول حدود 20 گرم وزن ، 93 درصد نسبت گوشت به میوه، طول 5 سانتی متر و طروبت 20 تا 26 درصد دارد.

برداشت خرما مجول در ایران
خرما مجول را باید بصورت دستی برداشت کرد و ممکن است برداشت این خرما تا چندین مرحله به طول بینجامد. پس از برداشت خرما مجول باید رطوبت آن تا حدود زیادی گرفته شود و خرما نهایتا باید بین 20 تا 26 درصد رطوبت داشته باشد.
برای این منظور خرما را باید بصورت یک لایه بر روی سینی های عموما چوبی یا پلاستیکی قرار داد و آنها را به روش آفتاب دهی و یا عبور دادن از تونل های هوای گرم که حدود 52 درجه گرما دارد به میزان رطوبت لازم رساند تا قابلیت بسته بندی و فروش داخلی و خارجی را داشته باشد.

نگهداری خرما مجول
خرما از هر نوعی که باشد نباید مدت زمان زیادی در محیط های مرطوب و نمنک نگهداری شود. خرمای مجول از خرما های نیمه خشک است که به همین دلیل باید آنها را بخصوص در زمان بسته بندی و به منظور سورت بندی و جداسازی در محیط های خنک با حدود 4 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. البته خرما مجول اگر در مرحله رطب برداشت شود را می توان در محیط های گرم تر و زیر 18 درجه نگهداری کرد.
محیط انبارهایی که برای این نوع خرما در نظر گرفته می شود با ایزوله باشد و به هیچ عنوان اجازه رشد باکتری و یا انواع موجودات و آفت ها در این محیط داده نشده باشد. در ضمن باید از نظر بهداشتی نیز در بالاترین استاندارد های غذایی باشد.
محیط انبارش محصول برداشت شده با محیط نگهداری خرما مجول بسته بندی شده باید ترجیحا جدا باشد و بهتر است مدت زمان ماندگاری محصول در انبار تا حد ممکن کاهش یابد.

سورت بندی و جداسازی خرما مجول
خرما مجول بصورت کلی و مطابق با استاندارد های بین المللی تعریف شده در سه دسته یا گروه تقسیم می شود که عبارتند از:
- خرما جامبو: این خرما مجول با احتساب میزان رطوبت بین 20 تا 26 درصد بیش از 23 گرم وزن هر حبه اش می باشد.
- خرما بزرگ: این خرما مجول نیز با اتحتساب میزان رطوبت 20 تا 26 درصد در هر حبه بین 18 تا 23 گرم وزن دارد.
- خرما متوسط: که با احتساب میزان 20 تا 26 درصد رطوبت در هر حبه حدود 15 تا 18 گرم وزن دیده می شود.
با توجه به ارزش اقتصادی بیش از 20 برابر خرما مجول و سود آور تر بودن این نوع خرما و البته به دلیل ارزش غذایی و تغذیه ای بالاتر و مشتری بیشتری که این خرما در جهان دارد باید صنعت کشت و تولید خرما کشور بیش از این به سمت تغییر گونه نخل ها برود.
حسن خرما مجول در این است که می تواند با هزینه کمتر، مصرف آب کمتر و نگهداری یکسان محصول بسیار بیشتر و با کیفیت تری تولید کند.
بصورت کلی نگهداری خرمای از نوع خرما نیمه خشک و خشک ساده تر و میزان دور ریز و خرابی آنها کمتر است و می توان برای مدت طولانی تر نیز محصول را نگهداری کرد. بنابراین ضرورت تغییر درگونه نخل های با کیفیت بخصوص پایین تر در بسیاری از نقاط ایران محسوس می باشد.

خواص خرما مجول
اما از خواص و ارزش غذایی بالای خرما مجول در طول این مقاله زیاد گفته شد. اجازه دهید در ادامه به توضیح بسیاری از خواص و ویژگی های شناخته شده و مهم تر خرما مجول بپردازیم.
خرما مجول دارای خصوصیات و ویژگی های زیر می باشد:
• میزان فیبر خرما مجول بسیار بالا است . طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی مصرف روزانه عدد خرما می تواند میزان زیادی از فیبر مورد نیاز بدن را تامین کند.
با توجه به اینکه خرما مجول از نظر اندازه و گوشت بسیار ارزشمند تر از خرماهای دیگر است با مصرف روزانه دو عدد از این خرما در وعده های مختلف می تواند حداقل 30 گرم فیبر مورد نیاز بدن یعنی 50 درصد از فیبری که بدن نیاز دارد را تامین و دستگاه گوارش را تنظیم و یبوست را از بین ببرد.
• میزان آنتی اکسیدان موجود در خرما مجول به نسبت سایر انواع خرما ها بسیار بیشتر است. این خرما انواع مختلفی از آنتی اکسیدان، آنتوسیانین، کاروتنوئید و فنول را دارد. این انتی اکسیدان ها ایمنی بدن در برابر رادیکال های آزاد را افزایش می دهند و از ضروری ترین مواد برای مبارزه با سلول های سرطانی هستند.
• پتاسیم برای تولید پروتئین در بدن و از بین بردن ویا سوختن کربو هیدرات ها بسیار ضروری است و تامین ان برای بدن از اهمیت زیادی بر خوردار است. هر 5 عدد خرما معمولی تنها 835 میلی گرم پتاسیم دارد که نزدیک به 18 درصد از نیاز روزانه بدن را تامین می کند.
این در حالی است که هر 1 تا 2 عدد خرما مجول این میزان پتاسیم را برای بدن حداقل تامین می کند. پتاسیم همچنین بریا سلامت قلب و عروق هم اهمیت زیادی دارد.
• نیاسین که همان ویتامین B3 است از ضروری ترین نیاز های بدن برای سلامت مو، پوست، چشم و سیستم عصبی و همچنین بخصوص برای مردان از مهم ترین نیازها برای از بین بردن نا توانی جنسی است. مصرف روزانه خرما مجول می تواند بخش بسیار زیادی از نیاز روزانه بدن را به نیاسین را تامین کند و بدن شاداب تری برای ما به وجود بیاورد.

میزان آهن و انواع مواد معدنی و ویتامین های دیگر در خرما مجول بصورت قابل توجهی بیش از سایر انواع خرما ها است به همین دلیل از خرما مجول به عنوان یکی از بهترین میوه ها و روش های طبیعی برای درمان کم خونی و فقر آهن، برای درمان و جلوگیری از پوکی استخوان، بریا تقویت قلب و سیستم عصبی ، به منظور جبران نا توانی جنسی و حتی برای رشد بهتر کودکان و نوجوانان و غیره نام برده می شود.
گروه صنعتی خرما سیاه افتخار دارد که به عنوان یکی از اولین شرکت های جمع اوری و بسته بندی و فروش بهترین نوع خرما مجول در ایران فعالیت کند.
این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص نیروی انسانی ماهر خود و با استافده از مدرن ترین و پیشرفته ترین انواع دستگاه ها و تجهیزات بسته بندی و حمل و نقل توانسته گام بسیار بزرگی در ارتقا صنعت بسته بندی و فروش خرما ایران از جمله خرما مجول بردارد.
شما هم می توانید برای خرید و یا پیش خرید بهترین نوع خرما مجول ایران همین امروز اقدام به ثبت سفارش از طرق راه های ارتباطی تعیین شده کرده و به هر میزان و در هر سه سطح کیفی توضیح داده شده اقدام به خرید خرما مجول از شرکت خرما سیاه با برند معتبر خرما سیاه بکنید.