دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

خرما کلیته

خرما کلیته

خرما کلیته یا خرما کلوته به عنوان یکی از متداول ترین و مرسوم ترین خرماهای ایران می باشد که در کشورهای همسایه خلیج فارس و البته در بسیاری از کشورهای اروپایی هم طرفدار زیاد دارد و از ارقام خرما صادراتی ایران شناخته می شود.
خرما کلیته در بسیاری از مناطق خرما خیز ایران کشت می شود ولی عمدتاً این خرما را خاصه منطقه جیرفت استان کرمان می دانند. در اصل باید اینگونه گفت که کلیته جیرفت کرمان بهترین نمونه خرما کلیته در ایران است. این خرما در مرحله خارک به شکل قرمز رنگ دیده می شود و در زمان رسیدن به قهوه ای سوخته و یا بسیار تیره می گراید.
خرما کلیته ظاهری حدودا شبیه به خرما مضافتی دارد با این تفاوت که کمی بافت سفت تری دارد. به غیر از جیرفت خرما منطقه عنبر آباد نیز کیفیت مناسبی دارد و از خرماهای کلیته درجه یک محسوب می شود.
در شهرهای نوبی ایران نیز خرما کلیته به خوبی برداشت می شود و تعداد زیادی از زمین های زیر کشت این شهرها نیز از خرما کلوته هستند. البته اگر در شهرهای جنوبی این خرما را با نام های دیگر مانند خرما کلوته و یا کریته نام بردند اصلا تعجب نکنید.
نخل خرما کلیته از گونه نخل های بلند است و در استان کرمان و بخصوص منطقه جیرفت نخلستان های آن زیاد هستند و خوشبختانه خرما کلیته این مناطق به قدری با کیفیت است که توانسته به خوبی در بین مردم داخلی و خارجی خود را معرفی و از پر فروش ترین گونه های خرما ایران به حساب بیاید.
خرما کلیته گوشتی نرم دارد و به راحتی در دهان جویده می شود. این خرما از گونه های خرمای نیمه مرطوب حساب می شود و شیره نسبتا متوسطی دارد.
قد این خرما حدود 2.5 تا 3.5 سانتی متر متفاوت است که بسته به محل برداشت قد خرما متفاوت است. بصورت کلی رطوبت خرما کلیته را بین 22 تا 14 درصد متغیر می دانند که باز هم این موضوع به شرایط آب و هوایی محل کشت و زمان برداشت و کیفیت خرما کلیته وابسته است.
طعم خرما کلیته بسیار عالی است و به همین دلیل در بین مردم شهرت خوبی دارد. این خرما به همراه خرما به همراه خرما مضافتی در ماه مبارک رمضان بیشترین فروش را تجربه می کند. به همین دلیل قیمت آن در ماه مبارک رمضان کمی بالاتر از دیگر فصول سال می باشد.
بافت نرم و ترد گوشت این خرما باعث شده است که به راحتی بتوان از این خرما به عنوان یک میان وعده مغذی نام برد. چرا که نه تنها گوشت مناسبی دارد بلکه به اندازه ای مواد معدنی و ویتامین دارد که به عنوان یکی از غنی ترین خرما ها شناخته شده است.
خرما کلیته از خرما های میان رس است. از اوایل شهریور تا اواخر شهریور را زمان برداشت و یا رسیدن این خرما می دانند. خرما کلیته که از درشت ترین خرما های ایران هم هست دارای هسته ای سخت است که میزان چسبندگی آن به گوشت خیلی زیاد نیست. کلاهک میوه البته معمولا از هسته و جدا می شود.
امروزه خرما کلیته در بسیاری از شهرهای ایران در بسته بندی های متفاوت فروخته می شود و در کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی نیز از مشتریان این خرما حساب می شود. بر اساس آمارها کشور تاجیکستان بیشترین خرید خرما کلیته را در کشورهای خارجی از ایران به خود اختصاص داده است.
خرما کلیته با فروش در بازارهای منطقه ای و داخلی در بسته بندی های 2 و 3 کیلویی آماده می شود و بعدا در کارتن های بزرگتر قرار می گیرد اما برای صادرات خرما کلیته این خرما را باید در بسته بندی های 5 یا 10 کیلویی آماده کرد. هر چند در بازارهای داخلی این خرما بصورت فله هم فروخته می شود.
خرما کلیته دارای طبعی بسیار گرم است و به همین دلیل برای افرادی که دارای طبع سرد هستند بسیار مناسب است. این خرما از ارزشمند ترین خرماهای ایران از نظر اقتصادی و تجاری است و به عنوان یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی ایران هم شناخته می شود.
تنوع خرما کلیته زیاد است بصورتی که در اغلب مناطق خرما خیز ایران نخلستان های خرما کلیته دیده می شود و در هر منطقه تقریبا گونه های این خرما کمی متفاوت هستند که این تفاوت به دلیل شکل و اندازه این خرما می باشد.
نخل خرما کلیته از زمان کاشت تا زمان بار دهی چیزی حدود 7 تا 10 سال نیاز به زمان دارد.
خرما کلیته را بصورت های مختلفی مصرف می کنند که بعد از شستشو این خرما از آن برای مصرف به عنوان میان وعده، پیش غذا و یا با جدا کردن هسته آن و آماده کردن خرما به شکل های مختلف مانند خرما بریده بریده شده و یا قطعه قطعه شده و یا خرما خمیر شده در بسیاری از کیک ها و خوراکی ها از آن استفاده می شود. از شیره این خرما نیز برای تولید انواع نوشیدنی و الکل صنعتی استفاده می شود و کاملا خرما مفیدی است.
به دلیل نیمه مرطوب بودن خرما کلیته توصیه می شود این خرما در دماهای خنک بعد از برداشت انبارش شود. بهترین دما برای نگهداری آن دمای پایین تر از 5 درجه سانتی گراد می باشد و بهتر است این خرما در محیط های استرلیزه و کاملا بهداشتی نگهداری و بعد از شستشو و خشک شدن بسته بندی شود و این محیط نباید محیطی مرطوب باشد.
خرما کلیته بصورت رطب و نیمه خشک به فروش می رسد. این خرما بعد از اینکه سورت و شستشو شد در بسته بندی های متفاوت بسته بندی می شود و به فروش می رسد.
شرکت خرما سیاه به عنوان یکی از پیشروترین شرکت های آماده سازی و توزیع انواع خرما در ایران برای اولین بار با ایجاد شرایطی کاملا استرلیزه و بهداشتی بعد از سورت بندی، شستشو و بسته بندی خرما کلیته در بسته بندی های کاملا استاندارد و نوین آنها را آماده توزیع در بازارهای داخلی و بازارهای خارجی می کند. شرکت خرما سیاه با ایجاد شرایط نگهداری کاملاً استاندارد در محیطی کاملا بهداشتی و با تجهیزات کاملا مکانیزه اقدام به آماده سازی و نگهداری خرما کلیته می کند که این موضوع در طول عمر مفید و سلامت خرما نقش بسیار مهم داشته است.
ضمن اینکه تلاش های شرکت خرما سیاه در راستای بازاریابی و فروش محصولات خرما ایران از جمله خرما کلیته باعث شده تا بسیاری از بازارهای خارجی نسبت به قبل توجه ویژه تری نسبت به محصولات خرما ایران داشته باشند و به همین دلیل شرکت خرما سیاه توانسته میزان زیادی از خرما کلیته را سالیانه در بازارهای خارجی به فروش برساند.
شرکت خرما سیاه بسته بندی خرما کلیته برای توزیع در بازارهای داخلی را در بسته بندی های شکیل 500 گرمی تا 2.5 کیلویی برای مصرف داخلی و بسته بندی های 5 و 10 کیلویی برای بازارهای خارجی آماده نموده است.
خرما کلیته دارای مواد معدنی و آهن فراوان و ویتامین های گروه B ، C و A می باشد که نه تنها برای سلامت پوست و مو مناسب است بلکه برای افرادی که دارای ضعف جسمانی هستند و یا دچار بیماری هایی مانند کم خونی، زخم های داخلی و یا مشکلات گوارشی هستند نیز بسیار مفید است. مصرف روزانه حداقل 3 تا 5 عدد از خرما کلیته می تواند انرزی زیادی برای شما به همراه داشته باشد.
در صورت نیاز به خرید خرما کلیته با بالاترین کیفیت و ضمانت و البته در بسته بندی های شکلی، استاندارد و به روز همین امروز با کارشناسان ما در شرکت خرما سیاه تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.