دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

شیره انگور

شیره انگور
یکی از محبوب ترین شیره های مورد استفاده در بین مردم ایران که از قدیم مورد توجه فراوان بوده است شیره انگور است. شیره انگور نوعی شیره و یا محلول شربت مانندی است که از انواع انگور گرفته می شود و این نوع انگور است که نوع و کیفیت شیره انگور را تعیین می کند.
امروزه بالغ بر 100 نوع انگور تنها در ایران شناخته شده و کشت می شوند که هر چند از همه آنها شیره گرفته نمی شود ولی عمدتا از بسیاری از این نوع انگورها می توان شیره گرفت اما قطعا کیفیت بسیاری از انها خیلی مناسب نیست و حتی ارزش اقتصادی برای تولید انبوه نیز اغلب این انگورها ندارند از این رو تنها از چند نمونه این انگورها برای تولید شیره انگور استفاده می شود که انگور سیاه درشت که به یاقوتی نیز شناخته می شود و انگور شاهانی معروف ترین این نوع انگورها برای تولید شیره انگور هستند.
هر چه درخت انگور یا مو انگورهای درشتی داشته باشد و هر چه این درخت کمتر آبیاری شده باشد و یا در شرایط و زمین های خشک تر رشد کرده باشد بریا تولید شیره انگور مناسب تر است.
بصورت کلی در ایران بهترین نوع انگورها برای گرفتن شیره انگور انگور گاش گیلان، انگور دیوانگور مازندران، انگور فرنگی استان مرکزی، انگور عسکری که در اطراف تبریز ویا اردبیل رشد کرده باشد، انگور گزنه ای یا فخری محصول همدان و یا انگورهای خوانسار اصفهان و غیره از این دست هستند.
شیره انگور یک محصول فراوری شده است که ارزش غذایی فوق العاده بالایی دارد و به عنوان یکی از مکمل های غذایی بسیار مفید شناخته می شود.
این شهر خوشمزه را هم بصورت خام و به عنوان صبحانه و یا میان وعده با کره و یا خامه میل می کنند و یا به عنوان مکمل غذایی به بسیاری از نان های محلی، شیر برنج، فرنی ، حلوا، کیکی، شیرینی و غیره اضافه می شود.
زمان دقیق تولید شیره انگور مشخص نیست ولی از قدیم مردم ایران زمین شیره انگور را استفاده می کرده اند. در واقع بسیاری از افرادی که تاکستان داشته اند بعد از اینکه محصولات خود را می فروختند و یا می فروشند و قسمتی از این محصول که باقی می مانده را برای اینکه بتوانند برای مدتی طولانی تر نگهداری کنند به شیره تبدیل می کردند.
امروزه نیز اغلب مردم محلی به روش سنتی اقدام به تولید شیره انگور می کنند که البته به عنوان تولید انبوه شناخته نمی شود و اغلب مصرف محلی و یا خانگی دارد و بسیاری از روش های صنعتی نیز برای تولید شیره با متد های مختلف ایجاد شده است.
شیره انگور تمامی مواد مغذی موجود در انگور از جمله تمامی ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات دیگر را دارد مشروط به اینکه در زمان پخت و یا آماده سازی شیره انگر موارد بهداشتی، نوع حرارت دهی، شیره ایجاد تغلیظ و غیره رعایت شود و در ضمن از هیچ نوع ماده غیر استاندارد و یا غیر اصولی و بهداشتی و یا شیمیایی برای تولید شیره انگور استفاده نشود.
وجود املاح معدنی فراوان مانند آهن، منیزیم، فسفر و کلسیم و غیره و همچنین انواع ویتامین های B، C و A در این شهر شیرین باعث شده تا بسیاری از کارشناسان تغذیه و اغلب پزشکان افراد را برای قرار دادن آن در سبد غذایی خود ترغیب نمایند.
شیره انگور قوای بدنی را تقویت می کند و بصورت کلی برای بنیه بدن مفید است اما در نظر داشته باشید که کالری بالایی دارد و از جمله مواد غذایی رژیمی محسوب نمی شود. بصورت کلی شیره انگور برای همه افراد و در همه سنین مناسب است اما کودکان و نوجوانان در حال رشد و بسیاری از افرادی که به دلیل جراحی و بیماری طولانی مدت نیروی بدنی خود را از دست داده اند می توانند با مقدار مشخصی مصرف روزانه شیره انگور به بازسازی قوای بدنی خود کمک کنند.

روش تولید شیره انگور
همانگونه که توضیح داده شد تولید شیره انگور امروزه به روش های مختلفی انجام می شود. اما بصورت کلی باید تولید شیره انگور را به دو دسته خانگی و یا سنتی و صنعتی یا مکانیزه تقسیم کرد.

روش تولید شیره انگور به صورت سنتی و یا خانگی
روش تولید شیره انگور بصورت سنتی و یا خانگی قدیمی ترین و اصیل ترین روش در تولید شیره انگور است و امروزه نیز در اغلب محلات و روستا های ایران و حتی برخی از شهرهای ایران هنوز هم از این روش برای تولید شیره انگور استفاده می شود.
در این روش معمولا آخرین برداشت های انگور از تاکستان و یا برخی از انگورهای خاص تولید شیره انگور مانند انگور های نام برده شده ( شاهانی، انگور سیاه درشت) بعد از اینکه از درخت چیده شدند در ظروف و یا سبد و صندوق هایی به انبارها انتقال داده می شوند. سپس انگورها را در استخرهایی می ریزند و یا به روش های دیگر شستشو می دهند .
این انگور را بلافاصله با استفاده از روش های مختلف له می کنند تا آبش گرفته شود. معمولا این فرآیند سخت و زمان بر است زیرا عمدتا دستی انجام می شود. بعدا آب انگور را در ظروفی جمع آوری و تفاله انگور را برای خوراک دام استفاده می کنند.
به این آب انگور مقداری خاک به عنوان خاک سفید اضافه می شود. این خاک نوعی خاک مخصوص و بهداشتی است که ترکیبی از املاح معدنی می باشد و معمولا می توان از عطاری ها تهیه کرد. منبع اصلی خاک سفید شهرستان ملایر استان همدان است که در اغلب روستاهای این شهرستان خاک سفید به وفور وجود دارد.
البته لازم به توضیح است که این خاک تمیز نیست و باید ابتدا تمیز شود. از این رو معمولا با استفاده از حرارت و یا نور آفتاب خاک را تمیز یا ضد عفونی می کنند. ضمن اینکه عدم حرارت دادن خاک موجب گل آلود شدن آب انگور شود. سپس مقداری خاک را به ظرف آب انگور اضافه می کنند و اجازه می دهند مدتی بماند، مثلا یک شب.
در این زمان آب انگور کف می کند که باید این کف از روی آب انگور مرتبا جمع اوری شود. سپس بعد از این مدت با استفاده از پارچه هایی اقدام به تصفیه کردن آب انگور می کنند تا خاک به میزان زیادی از آب انگور گرفته شود. در واقع دلیل اصلی اینکه به آب انگور خاک سفید اضافه می شود این است که عدم اضافه کردن این خاک باعث می شود آب انگور ترش شود و قابل استفاده نباشد و این خاک ترشی آب انگور را از بین می برد.
آب انگور تصفیه شده را حدودا دو ساعت می جوشانند و در این مدت هم تمامی کف حاصل از جوشیده شدن آب انگور را باید جمع کرد و دور ریخت. اغلب آب انگور در زمان پخت شیره انگور در دیگ های لبه دار بلند جوشانده می شود اما در برخی از روش ها که افرادی حرفه ای تر اقدام به تولید شیره انگور می کنند ابتدا آب انگور را بعد از تصفیه خاک سفید درون ظرف هایی بزرگ رویی می ریزند و می جوشانند.
این کار باعث می شود که انگور زودتر و بهتر قوام بیاید و رنگ روشن تر و شفاف تری داشته باشد. ظرف های مسی مدت زمان طولانی تر نیاز دارند و در شمن گفته می شود محصول تولید شده در ظروف رویی روشن تر و با کیفیت تر از محصول دیگ های مسی است زیرا این محصول تیره تر و سفت تر می شود.
در نظر داشته باشید که نوع انگور نیز در محصول شیره انگور تاثیر زیادی دارد . مثلا رنگ و غلظت شیره انگور با نوع انگور تغییر می کند مثلا گفته می شود که شیره انگور ملایر رنگ قهوه ای بسیار روشن تری دارد اما خود شیره سفت تر است، یا اینکه شیره انگور همدان پر رنگ تر است ولی در عوض شل تر است، شیره اردبیل نیز از شیره همدان شل تر و تیره تر است.
هر چند روش های پخت شیره انگور ممکن است در برخی از روستاها و شهرها متفاوت باشد اما فرآیند تولید شیره انگور همین بود که عنوان شد. به یاد داشته باشید که شیره انگور و شیره کشمش در واقع یکی هستند و این نام به این دلیل به شیره انگور اطلاق می شود که در زبان محلی آذری زبان ها به انگور عسکری کشمش گفته می شود.

روش تولید شیره انگور بصورت صنعتی و یا مکانیزه
روش تولید مکانیزه و یا صنعتی شیره انگور نیز تفاوت هایی با هم دارد که عمدتا بر اساس نوع دستگاه و تجهیزات آماده سازی شیره انگور این تفاوت ها تعریف می شود و باید به صورت ساده تر عنوان کرد که خط تولید متفاوتی دارند. خوشبختانه در ایران تمامی دستگاه ها و تجهیزات کاربردی برای تولید شیره انگور ساخته می شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد و هر روز بر تنوع و گستردگی و سهولت کار آن افزوده می شود.
اما ساختار اتوماسیونی تولید شیره انگور در کیفیت نهایی شیره انگور اهمیت بسیار زیادی دارد. تولید شیره انگور به روش صنعتی و با چند دستگاه بصورت مجزا هر چند تولید انبوه تلقی می شود ولی در نهایت نیازمند استفاده از برخی از فعالیت های دستی و بدنی است اما در فرایند های کاملا اتوماسیون شده نیازی به استفاده از دست نیست و سیکل تولید شیره انگور به صورت یک سیکل بسته می باشد که کیفیتی به مراتب بالاتر را نوید می دهد.
روش تولید شیره انگور در شرکت خرما سیاه بصورت کاملا مکانیزه و با دستگاه های کاملا اتوماسیون شده انجام می شود. این باعث می شود که نه تنها سرعت عمل و میزان پخت بیشتری در شیره انگور را شاهد باشیم بلکه شیره انگوری بسیار با کیفیت ،با کمترین دور ریز و هدر رفت و البته بدون هیچ گونه آلودگی را شاهد باشیم.
در این روش ابتدا کارشناسان گروه صنعتی خرما سیاه با شناسایی و انتخاب بهترین نوع انگورهای خاص شیره انگور در سطح شهرهای ایران اقدام به خرید و جمع آوری آنها نموده و سپس این انگورها به انبارهایی مجهیز با نور و دمای تعیین شده انتقال داده می شود. سپس در این انبارهای انگورهای خراب، نا مطبوع، اضافات انگورها و غیره جدا سازی می شود.
سپس انگورها با استفاده از نوار نقاله به دستگاه شستشو انتقال داده می شوند و با استفاده از فشار آبب و بدون هیچ نوع اضافاتی شستشو شده و از آنجا به دستگاه دانه کن انتقال داده می شود.
در این دستگاه دانه های انگور از ساقه جدا می شود و خود دانه های انگور با استفاده از نوار نقاله به قسمتی به نام خرد کن انتقال داده می شوند.
با استفاده از این دستگاه انگورها خرد شده و آب آنها کاملا گرفته می شود و تفاله انگور به بیرون و کیسه های مخصوص انتقال داده می شود تا برای خوراک دام استفاده شود.
آب انگور با استفاده از پمپ هایی مخصوص به دیگ هایی که به دیگ خلا شهرت دارند انتقال داده می شود و در این مرحله بصورت غیر مستقیم تحت حرارت مشخصی که بین 65 تا 80 درجه سانتی گراد است قرار می گیرد. این حرارت غیر مستقیم باعث می شود که رطوبت شیره انگور از بین برود و شیره غلیط شود.
حسن حرارت غیر مستقیم به آب انگور و فرآیند تغلیط این است که باعث می شود مواد مغذی داخل شیره یا آب انگور از بین نرود و تماما سالم باقی بماند، شیره رنگ روشن تری داشته باشد و به اصطلاح نسوزد و نهایتا اینکه شیره با رنگ روشن تر و غلظت بهتر و خواص مغذی بسیار بیشتری تولید شود.
سپس این شیره به دستگاه پر کن انتقال داده می شود و از آنجا بر اساس وزن مشخص داخل ظروف بسته بندی که کاملا مکانیزه و کامپیوتری تعریف می شود ریخته می شود، درب شیره پلمپ می شود و بر روی آن برچسب گذاری می شود.
لیبل برچسب گذاری شیره تولید شرکت خرما سیاه دقیقا با نام تجاری خرما سیاه مشخص شده است و بر روی این لیبل تاریخ تولید، ساعت تولید، تاریخ انقضا، شرایط نگهداری، مواد مغذی شیره و آرم استاندارد و وزارت بهداشت به همراه شماره پروانه ساخت درج می شود تا مشتریان شرکت خرما سیاه با خیال راحت محصول شیره این شرکت را خریداری و مصرف کنند.

تفاوت شیره انگور سنتی با شیره انگور صنعتی
بصورت کلی از هر دو روش تولید شیره در ایران امروزه زیاد استفاده می شود اما نمی توان این دو را از نظر کیفیت و سلامت محصول با هم برابر دانست.
بصورت کلی برای تشخیص تفاوت بین شیره های صنعتی با شیره انگور سنتی می توان با توجه به رنگ محصول آنها را به راحتی تشخیص داد زیرا رنگ شیره انگور سنتی اغلب سیاه تر و کدر تر است و به نظر دارای ناخالصی هایی هم می آید.
شیره انگور محلی و سنتی با استفاده از خاک سفید اسیدیته خود را از دست می دهد ولی در روش سنتی این کار با استفاده از بنتونیت انجام می شود. مشکلی که استفاده از خاک سفید دارد این است که اولا احتمال تصفیه کامل آن در روش سنتی خود نوعی سوال است و دوم اینکه بر اساس آزمایشات انجام شده هر چه میزان خاک استفاده شده برای گرفتن اسیدیته بیشتر باشد هر چند مقدار اسیدی بودن شیره انگور کمتر می شود ولی در عوض میزان PH آن افزایش می یابد در حالی که بنتونیت و یا حتی ژلاتین تاثیری بر روی PH شیره انگور ندارد.
ضمن اینکه در روش سنتی معمولا بسیاری از فرآیند ها دستی و بصورت روی باز انجام می شود که امکان آلوده شدن شیره را افزایش می دهد در حالی که در روش صنعتی و یا مکانیزه اغلب بخصوص در روش های تمام اتوماسیونی که در شرکت خرما سیاه استفاده می شود هیچ فرآیندی دستی انجام نمی شود و تمام سیکل تولید بسته است که کاملا باعث جلوگیری از نفوذ آلودگی می شود.
در مرحله ای بعد از گرفتن آب انگور این آب توسط دستگاه هموژنیزه ، کاملا هموژنیزه و بهداشتی می شود ولی در روش سنتی این کار انجام نمی شود.
مشکل دیگر حرارت مستقیم در روش سنتی است که این کار باعث از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین های موجود در شیره می شود در حالی که در روش صنعتی حرارت ملایک بر روی دیگ های خلا باعث می شود بدون تغییر در شکل و رنگ محصول این شیره تولید شود که باعث می شود تمامی مواد موجود مغذی در شیره سالم باقی بماند.
در نظر داشته باشید که مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی شیره در حرارت بالای 80 درجه سانتی گراد از بین می روند که در روش سنتی شیره با حرارت بالغ بر 120 درجه می جوشد و در روش صنعتی حرارت دستگاه عمدتا حدود 65 درجه تعیین می شود.
فرآیند بسته بندی، حمل و نقل، تاریخ مشخص تولید و انقاضا، شرایط نگهداری تعریف شده، عدم افزوده شدن هیچ نوع ماده شیمیایی و یا ماده نگهدارنده و همچنین نظارت دقیق اداره بهداشت بر محصولات شیره انگور صنعتی و مکانیزه تماما نشان می دهد که استفاده از شیره صنعتی کاملا مناسب تر و توصیه شده تر است.
در همین راستا شرکت خرما سیاه با انتخاب بهترین نمونه از انگورها و با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های تولید شیره انگور در ایران موفق شده تا نه تنها این شیره را در سطح انبوه و برای مصرف داخلی به مشتریان واقعی شیره انگور معرفی نماید بلکه تمامی آزمایشات تخصصی که در کشورهای دیگر بر روی محصولات شیره انگور انجام می شود نیز سلامت محصول شیره انگور خرما سیاه را تایید نموده و شرکت خرما سیاه در موفق شده تا حجم زیادی از شیره تولیدی کارخانه خود را به کشورهای زیادی در دنیا صادر کند.

خواص و فواید شیره انگور
شیره انگور جزئی از شهد های بسیار مقوی شناخته شده است .شیره انگور را می توان بصورت معمول برای صرف صبحانه و یا به عنوان یک چاشنی و افزودنی با میزان قند طبیعی بسیار بالاتر برای تولید انواع شیرینی، کیک ، نبات ، دسر، سرکه شیره و یا تولید الکل صنعتی و یا حتی برای تولید برخی از داروهای سنتی استفاده می شود.
شیره انگور اگر بصورت صنعتی تولید شود تمامی عناصر و ترکیبات انگور را در دل خود جای داده است. میزان زیادی از ویتامین های گروه B، C، A و D و مقدار فراوانی از انواع ماده معدنی مانند آهن، منگنز، آرسنیک، فسفر، سیلیس، منیزیم، ید و غیره و مقدار زیادی قند باعث شده که این شیره به عنوان ماده ای سالم و مغذی برای افزایش انرژی و قوای جسمی و جنسی شناخته شود.
خوردن شیره انگور باعث می شود تا معده تقویت شود، میزان ادرار افزایش یافته و دستگاه گوارش تمیز شود و بصورت کلی به هضم غذا و از بین بردن مشکلات هاضمه کمک می کند.
شیره انگور از قدیم به عنوان درمانی در طب سنتی به کار رفته و از آن به نام های دبس و دوشاب هم نام برده شده است. طبع گرم شیره خرما باعث شده تا افرادی که دارای طبع سرد و سودایی هستند به آن زیاد رجوع کنند.
در طب سنتی از شیره انگور به عنوان مولد خون نام برده می شد. در آن زمان افرادی که دچار کم خونی بودند و یا بر اثر حادثه ای میزان زیادی خون از دست داده بودند به مقدار زیادی شیره انگور مصرف می کردند. شیره انگور به تولید گلبول خون کمک شایانی می کند و بصورت مشخص از قرص آهن به دلیل جذب بالاتر بهتر است.
البته شیره انگور کالری و قند زیادی دارد و از این رو افرادی که به دنبال اضافه وزن هستند بهتر است بیشتر ان را مصرف کنند و افرادی که چاقی و یا مرض قند دارند در مصرف آن احتیاط کنند.
بسیاری از مربیان ورزشی حرفه ای به ورزشکاران خود مصرف روزانه شیره انگور را با خامه و یا ارده کنجد زیاد توصیه می کنند زیرا این علم را دارند که این ترکیب برای رشد عضلات، افزایش انرژی و رفع خستگی و التهاب بدن چقدر موثر است و می تواند قوای از دست رفته بدن را تامین کند.
از دیگر خواص شیره انگور می توان به مواردی چون رفع گرفتگی عروق و کمک به بهبود عملکرد قلب، ضد التهاب بودن، درمان صرع و کهیر، رفع افسردگی و بیماری طحال، افزایش غلظت شیر مادران شیر ده، درمان یرقان، باز کننده مجاری کبد،
همچنین به یاد داشته باشید که طبع بسیار گرمی ، شیره انگور دارد و افراد دارای طبع گرم و یا خشک نباید زیاد شیره انگور مصرف کنند و اگر قصد استفاده از آن را دارند بهتر است شیره انگور را با تخم ریحان استفاده کننده که مصلح آن است.
ضمن اینکه شیره انگور را برای تولید سرکه شیره هم استفاده می کنند که برای این کار باید شیره را با سرکه انگور خانگی ترکیب کرد و کمی جوشاند.

نگهداری از شیره انگور
نوع شیره انگور حتی در شرایط نگهداری شیره انگور نیز تاثیر گذار است. بصورت کلی نیازی به نگهداری شیره انگور در یخچال و یا سردخانه نیست هر چند محیط خنک برای نگهداری طولانی مدت تر شیره انگور توصیه می شود اما اگر شیره انگور بصورت آبکی و یا با استفاده از ترکیبات غیر مجاز تولید شده باشد ممکن است در هوای بیرو نیخچال کپک بزند.

گروه صنعتی خرما سیاه با استفاده از دانش و تخصص به روز و استفاده از جدیدترین ماشین آلات تولید و بسته بندی انواع شیره از جمله شیره خرما و شیره انگور آماده عقد قرار داد و پیش فروش محصولات شیره انگور خود با تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی داخل و خارج از کشور می باشد.
برند خرما سیاه با توجه به قدمت و تجربه فراوان و نظر به تائیده های حاصله از بهترین و معتبرترین برند های شیره انگور در ایران و جهان شناخته شده است و محصولات این شرکت بصورت تضمینی تولید می شوند.