دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

شیره خرما

شیره خرما
در مطلب شیره به انواع شیره و خواص کلی شیره و راه های تهیه و نگهداری آن اشاره کردیم . اما بدون تردید شناخته شده ترین و یکی از قدیمی ترین شیره های مورد استفاده نسل بشر شیره خرما بوده است و شاید در ابتدا وجود خود شیره طبیعی خرما بود که انسان را بر این وا داشت که از این شیره استفاده کند و راه هایی را برای تولید بیشتر آن استفاده کند.
بصورت کلی شیره خرما یکی از مغذی ترین و مناسب ترین مواد غذایی است که دارای ارزش غذایی بالا، انرژی بسیار زیاد و تقویت کننده سیستم و بنیه بدن و توان ایمنی بدن می باشد.
این شیره هم بصورت ساده و به همراه صبحانه و یا با اضافه کردن به برخی از مواد غذایی مصرف می شود و هم به عنوان یک شیرینی طبیعی تصفیه شده در برخی از انواع غذاها، کیک ها و شیرینی ها استفاده دارد.
شیره خرما عمدتا در بین مردم به داشتن آهن زیاد شناخته شده است و همه آن را به عنوان یک خون ساز طبیعی برای درمان افرادی که دارای کم خونی هستند می شناسند. البته این ایده از طب قدیمی و سنتی ایران در مردم شکل گرفته و نظریه کاملا درستی زیرا داشتن آهن فراوان در شیره خرما با عث ساخت گلبول قرمز و بهبود کم خونی است.
البته شیره خرما به دلیل داشتن قند زیاد و مواد معدنی فوق العاده ای همچون پتاسیم، منگنز و یا داشتن فیبر فراوان و بسیاری از انواع ویتامین ها بصورت کلی یکی از بهترین مواد طبیعی غذایی است و نباید تنها خواص آن را داشتن آهن و کم خونی توصیف کرد.
در هر صورت در ادامه این مطلب حتما در خصوص خواص و مضرات احتمالی شیره خرما توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد که دعوت می کنیم در ادامه ما را همراهی فرمایید.
در طب سنتی ایران توصیه شده بود که شیره خرما را با کمی سرکه انگور بجوشانند و محصولی به نام سرکه شیره را تولید کنند که این محصول بکب از موثر ترین و مفید ترین مواد غذایی است که نه تنها طعم و مزه دلچسبی داشت به عنوان یک میان وعده عالی بخصوص با کاهو و شبدر مصرف می شد.
در واقع طب سنتی این ترکیب سرکه و شیره انگور را به عنوان یک معجون به بیماران خود توصیه می کردند که امروزه ثابت شده استفاده از این روش باعث حفظ خواص شیره انگور و از بین بردن مضرات ان می شود و در ضمن خواص سرکه نیز تا حدودی به ان اضافه می شود و در واقع سرکه مسهل شیره انگور برای افرادی بود که به آن احتمالا برخی حساسیت ها را داشتند.
شیره خرما امروزه در اغلب نقاط ایران و بخصوص نقاط خرما خیز ایران تولید می شود. استان های خوزستان، بوشهر، کرمان، فارس و بسیاری از شهرستان های دیگر ایران از انواع خرما شیره تولید می کنند.
ضمن اینکه نوع شیره خرما عمدتا به نوع خرما بستگی دارد. هر چند عمدتا ما شیره خرما را تنها در دسته شیره خرما قرار می دهیم ولی گرفتن شیره خرما از انواع خرما باعث شده تا بتوان حتی نامی مجزا برای شیره خرما در نظر گرفت.
بصورت کلی هر چند از همه نوع خرمایی می توان شیره گرفت و حتی خرما های جزء خرماهای خشک نیز بریا تولید شیره خرما استفاده می شوند ولی خرما های مرطوب مانند خرما عسلی و یا نیمه مرطوب مانند کبکاب و مضافتی بیشترین کاربرد را برای تولید شیره خرما دارند.
استفاده از شیره خرما اما در ایران خاص یک منطقه نبوده و در تمامی شهرهای بزرگ و کوچک ایران مردم فرهنگ استفاده از شیره خرما را از روزگاران قدیم داشته اند. احتمالا شما هم شیر برنج و شیره، شیر با شیره، برف با شیره و یا فرنی با شیره را تجربه کرده باشید. هر چند شیره خرما تنها یکی از انواع شیره است که با این غذاها میل می شود و انواع شیره دیگر مانند شیره توئت، شیره انگور و یا شیره انجیر نیز در بین ایرانی ها استفاده فراوان دارد.

تولید شیره خرما
شیره خرما اغلب و حتی تا چند سال قبل به صورت سنتی در ایران گرفته می شد اما امروزه به دو روش سنتی و مکانیزه و یا صنعتی تولید می شود.
برای تولید شیره خرما به روش مکانیزه و یا صنعتی خرما بعد از شسته شدن طی فرآیندی با آب پخته می شود و شیره آن گرفته می شود. اما در روش سنتی به سه طریق برای گرفتن شیره خرما اقدام می شود.

روش تهیه خرما بصورت سنتی
برای تهیه شیره خرما به سه روش در حاالت سنتی اقدام می شود:
1- روش پختن و یا جوشاندن
این روش که یکی از مرسوم ترین روش ها در بین خانواده ها است و به روش خانگی پخت شیره خرما نیز شناخته می شود به این صورت است که خرما را از هر نوعی که باشد در دیگ های لبه دار بلند می ریزند و به اندازه وزن میوه به آن آب اضافه می کنند و دیگ را روی شعله ای ملایم قرار می دهند.
خرما کم کم با این حرارت ملایم پخته می شود و بافت خود را رها کرده در آب مخلوط و تمامی خواص خود را به آب موجود پس می دهد. فرآیند جوشیدن خرما در این روش تا زمانی ادامه می یابد که شیره غلظت مناسب را پیدا کرده باشد سپس اقدام به صاف کردن خرما از صافی های مختلف نموده و شیره ای که از صافی رد می شود را به عنوان شیره خرما استفاده می کنند و تفاله باقی مانده را برای مصارف دیگر مانند خوراک دام و یا چخت برخی از غذاها استفاده می کنند.
در این حالت هم دو روش وجود دارد . روش اول این است که خرما را آنقدر حرارت می دهند تا خوب شیره غلظت پیدا کند و بعدا صاف می کنند و در روش دوم همین که خرما پخته شد و بافت خود را از دست داد خرما را صاف و شیره را دوباره حرارت می دهند تا سفت شده و غلظت مناسب را به دست بیاورد.

2- تهیه شیره خرما بوسیله حوضچه های سیمانی
تهیه شیره طبیعی خرما بواسطه مدبسه یا حوضچه های سیمانی انجام می شود. در واقع در این روش به دلیل اینکه ترکیبات خاصی به خرما اضافه نمی شود شیره حاصل از این روش شیره طبیعی نامیده می شود. برای گرفتن شیره خرما در این روش حوضچه هایی در برخی مناطق ساخته شده است که در ته این حوضچه ها یک یا چند سوراخ کوچک تعبیه شده است و شیب حوضچه به سمت این سوراخ ها هدایت شده است.
خرما ها را با حجم زیاد داخل این حوضچه می ریزند. عمق حوضچه تا 1.5 متر می باشد. وقتی خرماها روی هم ریخته می شوند فشرده شده و بر اثر این فشار شیره آنها گرفته می شود.
برخی از افراد حتی برای فشار بیشتر بر روی این خرما ها از تخته هایی سنگین استفاده می کنند تا فشار حاصله بیشتر و شیره بهتر گرفته شود اما برخی برای سالم تر ماندن خرما این کار را انجام نمی دهند.

3- تولید شیره خرما با استفاده از حصیر مخصوص
روش دیگری که در برخی از شهرستان ها مانند شهر میناب استفاده می شود استفاده از حصیرهای مخصوص است. این حصیرها از خود برگ نخل تهیه و بافته می شود. برای تولید شیره خرما در این روش خرماها در این حصیرها ریخته می شود و همانند حوضچه سیمانی با فشاری که بر خرماها می آید شیره آنها گرفته می شود و این نوع شیره خرما نیز شیره طبیعی نامیده می شود.
شیره خرما بصورت طبیعی و یا سنتی هر چند ارزش غذایی بالای خود را حفظ می کند و به صورت کلی استفاده از آن بسیار مرسوم است اما هم از نظر اقتصادی و هم از بسیار جنبه های دیگر معایبی دارد که عمدتا می توان این معایب را به شرح زیر دانست:

معایب تولید شیره خرما به روش سنتی:
• انجام عملیات با سرعت و سهولت بسیار کمتر
• تولید بسیار کمتر شیره خرما
• عدم رعایت اصول بهداشتی در بسیاری از کارگاه های تولید شیره خرما
• تیره شدن و نا مناسب بودن رنگ شیره خرما
• از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی و ویتامین ها و مواد معدنی شیره خرما به دلیل وجود حرارت مستقیم
• کم بودن غلظت و کشش شیره خرما
• طعم و مزه نا مناسب شیره خرما به دلیل از بین رفتن بسیاری از طعم دهنده های طبیعی آن
• از بین رفتن بسیاری از مواد قندی شیره خرما به دلیل مجاورت با حرارت مستقیم

تولید شیره خرما بصورت مکانیزه و یا صنعتی
تولید شیره خرما بصورت صنعتی نیز به دو روش عمده انجام می شود.
در روش اول با استفاده از دستگاه های صمعتی این کار انجام می شود اما به دلیل مکانیزه نبودن دستگاه ها عمده فعالیت های دیگر بایدب ا دست انجام شود به این صورت که باید خرما شسته شود و بعدا در داخل دستگاه برای پخت و شیره گیری وارد شود و نهایتا دوباره شیره با دست برای بسته بندی به خطوط بسته بندی و یا حتی با دست به داخل بطری ها اضافه می شود. این روش نیز هر چند فرآیند تهیه و پخت شیره خرما سریع تر است و مواد مغذی شیره خرما بهتر حفظ می شود ولی تفاوتی از نظر بهداشتی و تولید با روش های سنتی زیاد ندارد.
اما در روش مکانیزه که اصولی ترین و بهترین روش برای تولید شیره خرما است شیره نه تنها هیچ یک از معایب فوق را ندارد بلکه رنگی شفاف و طعم فوق العاده ای هم دارد.
هر چند روش مکانیزه تولید خرما هم ممکن است بعضا بسته به خط تولید کمی با هم متفاوت باشد اما ما در شرکت خرما سیاه به عنوان بزرگ ترین و یکی از معتبرترین شرکت های تولید شیره از روش مکانیزه بسیار اصولی و دقیقی استفاده می کنیم که در ادامه توضیح خواهیم داد:
در نظر داشته باشید که گرفتن شیره خرما به صورت طبیعی هم خیلی مناسب نیست و بر خلاف ادعاهایی که انجام می شود معایبی دارد که اصلی ترین آن این نکته است که مواد جامد محلول در خمرا بسیار زیاد هستند و با عمل فشردن نمی توان این مواد را از خرما گرفت و به شیره انتقال داد.
به همین دلیل بهترین روش تولید شیره خرما روش مکانیزه ای است که در شرکت خرما سیاه هم با استفاده از مدرن ترین و پیشرفته ترین دستگاه ها که هیچ آسیبی به بافت خرما نمی زند استفاده می شود.

در این روش مراحل زیر انجام می شود:
• انتخاب خرما:
یکی از مهم ترین موارد در تهیه شیره خرما با کیفیت انتخاب خرما مناسب و با کیفیت است که در شرکت خرما سیاه بواسطه حضور کارشناسان تحصیل کرده و متخصص این امر از بهترین مزارع تولید خرما در ایران انجام می شود.

• انبارش خرما:
خرما بعد از جمع اوری در انبارهای مخصوص که از نظر بهداشتی و شرایط نگهداری در دما و شرایط استاندارد طراحی و ساخته شده اند نگهداری می شود.

• سورت بندی و یا تفکیک:
در این مرحله خرما نا مناسب، خراب و انواع اضافات خرما جداسازی می شود.

• شستشو :
خرما دستچین شده و مناسب با استفاده از نوارهای نقاله مخصوص به دستگاه شستشو انتقال داده می شود و در این دستگاه با استفاده از سیستم شستشوی چند حالته تمامی سنگ، شن و گل و لای احتمالی و نا خالصی ها و آلودگی های خرما به خوبی شسته می شود. در نظر داشته باشید که هیچ نوع ماده شیمیایی برای شستشو در این مرحله به خرما اضافه نمی شود.

• ضد عفونی کردن:
در شرکت خرما سیاه به منظور اطمینان از سلامت محصول با استفاده از گاز SO2 و نمک های سولفیت استاندارد و مورد تایید اداره بهداشت خرما بعد از شستشو ضد عفونی می شود. این کار باعث می شود هر نوع میکروب احتمالی از بین برود و در ضمن از قهوه ای شدن آنزیمی و غیر انزیمی خرما ها نیز جلوگیری شود.

• مرحله خلال کردن خرما:
در ادامه فرآیند کاری خرما به دستگاه خرد کن انتقال داده می شود. این مرحله نقش مهمی در تولید شیره خرما دارد به این صورت که نه تنها هسته خرما جدا سازی می شود بلکه با خرد شدن و تکه تکه شدن خرما ها سطح تماس خرما با آب بیشتر می شود که این باعث می شود مواد جامد محلول و مغذی موجود در خرما با آب بیشتر در تماس بوده و راحت جدا شوند.

• گرفتن شیره خرما:
بعد از این مرحله کار دیفوزیون یا استخراج شیره خرما انجام می شود. برای این کار خرما های قطعه شده در آب گرم با حرارت حدود 55 تا 75 درجه سانتی گراد ترکیب می شوند. در این مرحله به اندازه دو برابر وزن خرما آب گرم به آن اضافه می شود و عمل دیفوزیون و یا استخراج شیره انجام می شود.
حرارت ملایم آب در این مرحله برای عصاره گیری بسیار مناسب است و در ضمن هیچ تغییری در کیفیت و مواد مغذی خرما نیز حاصل نمی شود. این حرارت نه تنها مواد قندی خرما را استخراج می کند بلکه تمامی انواع میکروب ها و قارچ ها و باکتری ها را نیز از بین می برد.
در این مرحله برای اینکه شیره با کیفیت بهتری گرفته شود مرتبا مخلوط با دستگاه مخلوط و یا هم زده می شود. فرآیند شیره گرفتن ممکن است در یک یا دو مرحله انجام شود. شیره ای که در مرحله اول گرفته می شود با نام شیره درجه یک و شیره ای که در مرحله دوم گرفته می شود را با نام درجه دو نامگذاری می کنند.
مازاد خرما ها که تفاله بر جای مانده است در نهایت پرس شده و آب خروجی آن در دستگاهی مجددا استریل شده و حرارت داده می شود تا آب اضافی آن گرفته شود و در دیگ های تحت خلا حرارت ملایم داده می شود تا شیره غلیط شود.
این مرحله شیره نیز به عنوان شیره درجه سه طبقه بندی می شود. تفاله باقی مانده با استفاده از یک سیستم مکش به صورت بسته بندی شده و بدون انتقال به محیط برای خوراک دام استفاده می شود.

بهترین نوع شیره خرما
همانگونه که توضیح داده شد بهترین نوع شیره خرما شیره ای است که توسط دستگاه های مکانیزه گرفته شده باشد. زیرا تمامی مواد مغذی و قندی خود را حفظ کرده است و در ضمن دارای رنگی شفاف و غلظتی مناسب است. در نظر داشته باشید که این نوع شیره خرما اگر با سرکه حوشانده شود و سرکه شیره آن استفاده شود به عنوان محصولی معجره گر برای سلامتی کاربرد دارد.
شیره خرما که توسط دستگاه های تمام مکانیزه تولید شود دارای اسیدیته حدود 1.3 تا 0.5 که مناسب ترین میزان اسیدیته برای شیره خرما است. این شیره به دلیل شستشوی مناسب و ضد عفونی شدن به راحتی خراب نمی شود و بسیار سالم تر و طبیعی تر از شیره خرما به اصطلاح طبیعی است. رنگ این نوع شیره خرما بسیار شفاف تر است و میزان PH به میزان 3.5 تا 4.3 می باشد که کاملا مجاز و مناسب است.
در فرآیند تولید خرما بصورت مکانیزه مواد جامد محلول در این شیره که به اصطلاح تخصصی بریکس خوانده می شود بین 67 تا 73 درصد است که بسیار مناسب است و اصلا با روش سنتی قابل قیاس نیست. میزان خاکستر موجود در این نوع شیره تقریبا صفر است و مقدار قند خرما حدود 58 درصد خواهد بود.
یکی از بزرگترین محاسن شیره خرما صنعتی مکانیزه داشتن مزه و طعم واقعی خرما است و هیچ نوع بو و مزه خاص و یا سوختگی در آن حس نمی شود. این در حالی است که در روش سنتی اغلب بو و مزه سوختگی ، تخمیر، ترشیدگی و یا بعضا کپک هم حس می شود.
شیره خرما مکانیزه تصفیه شده است و اثری از بقایایی مانند برگ، پوست میوه و آفت و میکروب و باکتری در آن نیست که این به معنی شرایط نگهداری بسیار طولانی مدت تر شیره خرما مکانیزه است.
ضمن اینکه شیره خرما مکانیزه در آزمایشگاه های تخصصی همواره مورد ازمایش قرار می گیرد تا ضمن بررسی سلامت تولید آن از نظر مواردی چون داشتن درصد قند و مواد جامدات مناسب و همچنین مراقبت از محصول در خصوص رعایت شرایط استاندارد آلاینده های فلزی و غیره بررسی می شود. در شرایط تولید شیره خرما مکانیزه در شرکت خرما سیاه از هیچ نوع ماده افزودنی استفاده نمی شود و در واقع نیزا به استفاده نیست.

بسته بندی شیره خرما
شرکت خرما سیاه به عنوان یکی از برترین برند های خرما و شیره خرما و البته خشکبار در ایران با تکیه بر سال ها تخصص و تجربه خود در کنار استفاده از روش های مدرن تولید انواع شیره از جمله شیره خرما با استفاده از جدیدترین طرح های استاندارد بسته بندی اقدام به بسته بندی شیره خرما می نماید.
در این شرکت شیره خرما در ظروف شیشه ای ، قوطی های لاکی و انواع ظروف شکیل در حجم های مختلف بسته بندی می شود.
بر روی این شیره خرما با استفاده از برچسب هایی نه تنها آرم یا برند خرما سیاه به وضوح حک شده است بلکه به منظور اطمینان مشتریان آدرس دقیق شرکت، ذکر جزئیات محصول، شماره پروانه ساخت، سری ساخت، تاریخ تولید و تاریخ انقضا،وزن محصول، شرایط نگهداری و میزان بریکس به خوبی درج شده است.

خواص و فواید شیره خرما
شیره خرما به دلیل داشتن میزان بالایی از آهن و پتاسیم و منیزیم به عنوان یک ماده غذایی شگفت انگیز رد درمان کم خونی و بی حوصلگی شناخته می شود. مصرف مقدار کمی شیره خرما به همراه وعده صبحانه باعث می شود که سلول های عصبی فعال شده و اعصاب راحت تر و خلق و خوی بهتری را تجربه کنید.
ضمن اینکه برای درمان دردهای روماتیسمی خوردن شیره خرما توصیه می شود. این شیره فیبر موجود در خرما را ندارد ولی بصورت کلی خوش هضم است و به هضم غذا هم کمک می کند و به همین دلیل برای مشکلات گوارشی مناسب است و به تشکیل کلنی باکتری های مفید در روده برای بهبود عملکرد روده ها کمک می کند.
شیره خرما به عنوان یک ماده مقوی به عملکرد بهتر قلب کمک می کند و به دلیل داشتن میزان زیادی کلسیم به عنوان عالمی برای تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان شناخته می شود. شیره خرما به بهبود بینایی هم کمک می کند و در ضمن برای درمان گلو در و سرماخوردگی مفید است.
شیره خرما در واقع تمامی خواص موجود در خرما را دارد . ترکیب شیره خرما با شیره انگور و شیره توت تشکیل سه شیر می دهد و با اضافه شدن شیره انجیر تشکیل چهار شیر داده و در کل شیره میکس یکی از بهترین مواد غذایی روی کره زمین از نظر میزان سلامتی و تقویت کنندگی است.

ضررها و مضرات شیره انگور
همیشه باید افرادی که دیابت دارند و یا پتانسیل دیابت را دارند از مصرف زیاد ماد قندی پرهیز کنند و یکی از این مواد پر قند شیره خرما است. نکته قابل تامل و احتیاز انگیز دیگر شیره خرما وجود میزان زیاد کالری است که می توان افزایش وزن را به همراه داشته باشد.
ضمن اینکه شیره خرما بسیار گرم است و خوردن آن با ارده که هر دو گرم هستند باعث بروز حساسیت های پوستی و یا جوش های پوستی می تواند بشود و در کل باید در مصرف شیره انگور حد اعتدال همیشه نگه داشته شود.

شرکت خرما سیاه به عنوان یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین شرکت های تولید شیره خرما در ایران و جهان آماده عقد قرار داد با شرکت ها و ارگان های مختلف و فروش شیره خرما بصورت پیش فروش به مشتریان عزیز می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.