دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

مویز

مویز نوعی کشمش است که از انگور شاهانی و یا انگور سیاه به دست می آید. در واقع تفاوت اصلی کشمش با مویز در این است که کشمش را عمدتا از انگورهای کوچک تر و مویز را از انگور بزرگ سیاه می گیرند.
از قدیم بسیاری از دانشمندان و متخصصین علم تغذیه تاکید فراوانی بر مصرف مویز داشته اند و مصرف این نوع کشمش را برای سلامت مغز و حافظه بی نظیر توصیف کرده اند. مویز که خوشبختانه در ایران همیشه مورد توجه مردم بوده است در این سال های اخیر بیشتر نیز مورد تاکید و استفاده قرار گرفته است و اغلب خانواده ها آن را در سبد غذایی خود جای داده اند.
مویز از خانواده خشکبار ها طبقه بندی می شود و انواع مختلفی دارد . این نوع کشمش معمولا بسته به نوع انگوری که از آن تهیه می شود طبقه بندی می شود و کیفیت مویز به دست امده بر اساس نوع انگور و انجام فرآیند برداشت، حمل و نقل، خشک کردن و نهایتا بسته بندی و نگهداری درست شناخته می شود. در واقع یکی از اصلی ترین عوامل در بیشتر شدن کیفیت و خواص مویز و یا ماندگاری این خواص و فواید مویز نوع خشک کردن و نگهداری ان می باشد.
مویز برای تقویت بنیه جسمی و جنسی، برای افزایش انرژی بدن، برای بهبود مغز و ذهن و بسیاری دیگر از عملکردهای بدن انسان موثر است که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.
مویز در واقع نوعی کشمش است و نمی توان آن را در دسته انواع دیگر خشکبار و یا محصولات دیگر طبقه بندی کرد. این نوع کشمش از حبه های درشت انگور سیاه تولید می شود و از نظر ظاهری نیز تفاوت زیادی با انواع کشمش ها دارد .
مویز سیاهف بزرگتر و گوشتی تر است و دارای دانه ها و یا هسته های درشت می باشد. به گفته بسیاری از متخصصین مویز گرفته شده از انگور شاهانی و یا انگور سیاه مجلسی بهترین نوع مویز است.
درخت انگور شاهانی و یا انگور سیاه مجلسی در اغلب شهرهای ایران رشد می کند و وجود دارد که در هر منطقه ای می توان نمونه خوب آن را نیز پیدا کرد. بسیاری از دانه های انگور به کار گرفته شده برای تولید مویز از نوع انگورهای هسته دار هستند اما نوع بی هسته ان نیز وجود دارد. برخی بر این باورند که انگور سیاه کردستان بهترین نوع انگور برای تولید مویز است.
در هر صورت انگور شاهانی که بهترین نوع انگور برای تهیه مویز است در اغلب نقاط ایران به خوبی یافت می شود . البته انگور شاهانی به دو نوع سبز و قرمز تقسیم می شود که برای تهیه مویز از نوع قرمز آن استفاده می شود. این نوع انگور دارای پوست ضخیمی است و به همین دلیل هم خود انگور و هم مویز ان را تا مدتی طولانی می توان نگهداری کرد.
مویز را باید در محیطی خشک و خنک نگهداری کرد و بطور معمول دمای زیر 8 درجه برای نگهداری مویز مناسب است هر چند برخی از کارشناسان نیز توصیه می کنند مویز را در ظروف در بسته و در یخچال نگهداری کنید.

تولید مویز
مویز همانگونه که توضیح دادیم از انگور شاهانی و یا انگور سیاه مجلسی درست می شود. نوع انگور شاهانی موجود در ایران از نوع هسته دار است و نوع بی هسته آن در ایران وجود ندارد.
برای تهیه و تولید مویز راه های زیادی وجود دارد اما دو نوع مهم ان روش سنتی و روش مکانیزه هستند. در روش سنتی انگور بعد چیده شده از شاخه و شستشوی احتمالی بر روی بند ها و یا سیم هایی در سایه و آفتاب کم رمق پهن و بصورت سایه خشک می شوند.
انگور در این حالت باید با ساقه باشد. متاسفانه در این نوع روش میزان زیادی از انگور از دست می رود و معمولا بصورت عمده و تجاری هم تولید نمی شود و صرفه اقتصادی ندارد.
اما در روش مکانیزه که در شرکت خرما سیاه هم از این روش برای تهیه مویز استفاده می شود ، بهترین نوع انگور شاهانی در سطح کشور جمع آوری و بعد از تفکیک و سورت بندیو یا دسته بندی انگورها آنها را به سردخانه انتقال و در مدت زمان بسیار کوتاهی نسبت به شستشوی اولیه آنها اقدام می شود.
بعد از این مرحله انگور با استفاده از دستگاه های مکانیهز در دمای مشخص رطوبت خود را تا حدود زیادی از دست می دهد و سپس با استفاده از نوعی دستگاه پیشرفته ساقه و حبه انگور و یا مویز از هم جدا می شوند. در این مرحله دوباره کار شستشو انجام و مویز در دستگاه خشک کن و در مدت زمان مشخص رطوبت خود را تا رسیدن به 8 درصد رطوبت از دست می دهد تا مویز آماده شود.
سپس مویز ها در جعبه های مشخص برای بسته بندی ارسال و در بهترین نوع جعبه های تهیه شده به روش مدرن و بدون دخالت دست در بسته بندی های مشخص برای عرض در بازار داخلی و خارجی آماده و با نام تجاری خرما سیاه به این مناطق توزیع می شود.
انتخاب نوع انگور اهمیت زیادی دارد و نوع انگور انتخاب شده در شرکت خرما سیاه عمدتا از نوع انگورهای درجه یک کردستان که جایگاه ویژه ای از نظر طعم و مزه دارد انتخاب می شوند.

خواص مویز
مویز منبعی غنی ای از انواع مواد معدنی . ویتامین ها است. مواد معدنی چون آهن، کلسیم، فسفر، پتاسیم و منیزیم و ویتامین هایی مانند ویتامین های گروه B، A، و E و همچنین میزان قابل توجهی از اسید های چرب امگا 3 و امگا 6 باعث شده است که مویز به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی محسوب شود و مورد توصیه فراوانی از طرف متخصصین تغذیه باشد.
مویز از ترکیبات قرمز رنگ و یا سیاه رنگی به نام آنتوسیانین و پلی فنولیک تشکیل شده است که به عنوان نوعی ماده ضد سرطان و ضد آلزایمر شناخته می شود. همچنین وجود میزان زیادی از آنتوسیانین باعث شده تا مویز در جایگاه ارزشمندتری نسبت به انواع کشمش دیگر قرار داشته باشد.
بصورت کلی مصرف چند عدد مویز در روز خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و فراموشی را کاهش می دهد. انتی اکسیدان های فعال در این خشکبار باعث می شود تا بسیاری از رادیکال های آزاد تشکیل دهنده سلول های سرطانی در بدن از بین بروند.
همچنین مویز برای نرم شدن رگ ها و جلوگیری از تصلب شرایین بسیار مفید است چرا که از چسبندگی پلاکت های خون جلوگیری می کند.
مویز باعث رقیق شدن خون، و افزایش انرژی مورد نیاز بدن می شود. مویز دارای طبع گرم است و برای افرادی که معده سرد و یا طبع سرد دارد بسیار مناسب است .
برای بهبود عملکرد قلب و مغز و ذهن استفاده روزانه از مویز توصیه می شود. مویز به عنوان عاملی ضد باکتری، آلرژی، محافظ کبد و سیستم ایمنی بدن هم شناخته می شود.
مویز را می توان بصورت ساده استفاده کرد و یا برای درست کردن بسیاری از مواد غذایی از آنها استفاده می کنند. قند زیادی دارد و به همین دلیل افراد دیابتی باید در مصرف آن ملاحظه کنند.
بسیاری از متخصصین تغذیه و پزشکان به خانم ها توصیه می کنند که روزانه حدود 20 عدد مویز را در برنامه غذایی خودشان داشته باشند. مویز ضد چروک پوست بوده و از پیری زود رس هم جلوگیری می کند.
شرکت خرما سیاه به عنوانی یکی از پیشرفته ترین شرکت های تهیه و توزیع انواع خشکبار ، خرما و شیره خرما و با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های تولید و بسته بندی انواع خشکبار در ایران با نام تجاری خرما سیاه بهترین نوع مویز را در ایران تهیه و تولید می کند.
برند خرما سیاه با تکیه بر دانش و تخصص داخلی و انتخاب بهترین نمونه های انگور در ایران و با استفاده از جدیدترین روش ها و تکنولوژی های تهیه مویز ، توانسته مرغوب ترین نوع مویز را در ایران تهیه و به بسیاری از بازارهای داخلی و خارجی با همین برند خرما سیاه ارسال و توزیع کند و در مععرفی انواع خشکبار و خرما ایران به جهانیان قدم های بزرگی را بردارد.
شما هم می توانید به منظور تهیه مرغوب ترین نوع خشکبار در ایران از جمله انواع مویز درجه یک تنها با یک تماس با کارشناسان ما اقدام به ثبت سفارش نموده و با ضمانت بالا بهترین نوع مویز را بصورت عمده خریداری نمایید.