دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

پسته

پسته
کمتر کسی در ایران وجود دارد که با پسته آشنایی نداشته باشد. ایران یکی از اصلی ترین کشورهای جهان در تولید و کاشت پسته است و به همین دلیل این محصول خوشمزه در ایران به خوبی شناخته شده است. پسته که از خانواده آجیل ها است آنقدر ارزش غذایی بالایی دارد که تقریبا تمامی پزشکان و دانشمندان دنیا استفاده از این آجیل را همواره توصیه می کنند.
استان های کرمان و بخصوص شهرتسان رفسنجان اصلی ترین مرکزی تولید پسته در ایران و حتی یکی از اصلی ترین مناطق کشت پسته در دنیا شناخته می شوند و پسته رفسنجان شهرت جهانی دارد.
اما به غیر از ایران درخت پسته در کشورهای دیگر از جمله افغانستان، سوریه، ترکیه و ترکمنستان هم به بار می نشیند و البته در بخش هایی از اروپا و یا امریکا هم تا حدودی کشت می شود.
پسته واژه ای کاملا ایرانی است که از طریف فرهنگ و زبان ایرانی در تمامی جهان هم با همین نام تقریبا شناخته می شود. میزان تولید دقیق پسته در سال متناسب با شرایط آب و هوایی موجود تغییر می کند. مثلا در همین دو سال قبل به دلیل سرمای ناگهانی بسیاری از باغ های پسته دچار خسارت شدند و میزان قابل توجهی از باردهی آنها کاسته شد. اما حدودا در ایران سالیانه 200 هزار تن پسته برداشت می شود.
ایران از نظر کاشت و صادرات پسته مقام اول را در جهان دارد و نه تنها از نظر میزان کشت بلکه از نظر کیفی نیز پسته ایران به عنوان پسته درجه یک شناخته می شود. هر سال بالغ بر 95 درصد از میزان پسته برداشت شده از باغات ایران به اروپا و سایر مناطق دیگر دنیا صادر می شود و کمتر از 5 درصد آن سهم بازار داخلی است.
ایالات متحده آمریکا با تولید حدود 140000 تن پسته و ترکیه با تولید حدود 60000 تن پسته بعد از ایران به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.
خوشبختانه طی تحقیقات و تلاش های صورت گررفته پسته امروزه در بسیاری از شهرستان های ایران که پتانسیل کاشت پسته را دارند رو به افزایش است. اما عمدتا شهرستان هایی که بصورت سنتی و از دیر باز به کار کشت پسته مشغول بوده اند می توان به شهرستان های رفسنجان، دامغان، زرند، کشکوییه، محلات، فردوس، رباط جز، کاشان، سیرجان، بویین زهرا، شهر بابک، راور، انار، قزوین، سیرجان، نائین و برخی دیگر از شهرستان ها اشاره کرد. هر چند هنوز هم بسیاری از شهرستان های ایران پتانسیل کاشت این درخت را دارند که نیاز به تحقیقات و تلاش های بیشتر مشهود است.

خواص و فواید پسته
شاید ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه مناسب کاربرد دقیق برای پسته باشد. پسته با وجود اینکه قد و قواره ای کوچک دارد اما از نظر منابع معدنی و ویتامین ها بسیار غنی است.
پسته از آجیل های مفیدی است که به دلیل داشتن میزان قابل توجهی از مس، منیزیم و انواع ویتامین ها از جمله ویتامین های مختلف گروه B برای سیستم قوای بدنی و ایمنی بدن بسیار مقوی است.
پسته به عنوان آجیل خون ساز از قدیم الایام و در طب سنتی ایران هم شناخته شده و این به دلیل داشتن خاصیت ساخت گلبول قرمز توسط این محصول دوست داشتنی است. ضمن اینکه پتاسیم پسته با چتاسیم پرتغال برابری می کند.
پسته میزان زیادی انتی اکسیدان دارد که باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد سلول های سرطانی می شود. اسید آمینه موجود در این آجیل باعث می شود تا از تشدید عروق و لخته شدن خون در بدن جلوگیری شود. مصرف روزانه این محصول باعث می شود کلسترول بد کاهش پیدا کند.
میزان کالری پسته بسیار کم است اما در عوض پروتئین بالای دارد و چربی آن از نوع اسباع نشدنی که این موارد برای حفظ تناسب اندام فوق العاده است.
از دیگر فواید پسته که بصورت خلاصه به آن اشاره می کنیم عبارتند از میزان فیبر بالا، میزان مس زیاد که برای جذب آهن ضروری است، محرک و تقویت کننده قوای جنسی، ضد التهاب، کنترل کننده قند خون و دیابت، خاصیت تقویت کنندگی اعصاب و نورون ها، افزایش ایمنی بدن، محرک و تقویت کننده مو، ضد پیری پوست ، کمک به حفظ سلامت بینایی، میزان زیاد پروئتیک برای شکل گیری عضله وبافت نوزاد در زمان بارداری، ضد عفونت، کمک بهسلامت مغز به دلیل میزان امگا 3 فراوان و غیره می باشد.
در ضمن به غیر از خود مغز پسته از پوست پسته ، روغن پسته، پودر پسته و دیگر فراورده های حاصل از پسته نیز استفاده های فراوانی در طب و به عنوان یک منبع طبیعی همه کاره می شود.

مضرات پسته
با وجود اینکه خداوند همه آنچه که لازم بوده را در پسته قرار داده اما با این وجود نباید در مصرف این محصول نیز زیاده روی کرد. خوردن زیاد پسته باعث می شود به دلیل طبع گرم آن علائم حساسیت مانند کهیر در بدن نمایان شود.
ضمن اینکه به دلیل پروتئین زیاد ممکن است استفاده زیاد از پسته باعث افزایش وزن شود. فشار خون و بیماری های روده و معده نیز از دیگر عوارض مصرف زیاد پسته می باشند. پسته چربی زیادی دارد و ممکن است برای برخی از افراد که مشکلات معده دارند هضم ان ساده نباشد.

آورده های اقتصادی پسته
پسته به عنوان یکی از ارزشمند ترین محصولات تجاری ایران است که همانگونه که اشاره شد بالغ بر 95 درصد از این محصول صادر می شود. البته به غیر از خود پسته محصولات گرفته شده از پسته مانند سوهان، ارده پسته و یا انواع شیرینی و روغن پسته و غیره نیز از ارقام صادراتی و پر فروش محصول پسته هستند.
رقیب اصلی ایران در زمینه صادرات پسته در جهان کشور امریکا است و این کشور به همراه ایران بیش از 80 درصد از نیاز پسته دنیا را تامین می کنند.
البته پسته ای که در آمریکا کشت می شود نیز بذر خود را عمدتا از ایران گرفته است. در امریکا نیز ایالت کالیفرنیا بیشترین تولید پسته را دارد به طوری که بیش از 90 درصد از پسته آمریکا در این ایالت کاشته می شود.
بصورت کلی نمی توان پسته ایران را با پسته آمریکا قیاس کرد. ایران هزاران سال است که پسته را می کارد و برداشت می کند ولی در آمریکا از سال 1930 و با بردن بذرهایی از ایران کار کشت پسته آغاز شده و سرمایه گذاری های زیادی در این زمینه شده است. متاسفانه وجود تحریم ها باعث از دست دادن بازار های بین المللی ایران شد و این آمریکا بود که به این واسطه سهم ایران در بازار های جهانی را گرفت.
اما خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته توسط برخی از شرکت ها از جمله شرکت خرما سیاه و معرفی مجدد پسته ایران به جهانیان در بسته بندی های جدید و البته به دلیل وجود موج هوای خشک و گرمی که باعث شد نیمی از درختان پسته سواحل غربی آمریکا از بین بروند دوباره ایران توانست به عنوان قطب اول صادرات پسته در جهان شناخته شود.
هر چند به نظر می رسد لزوم تجاری سازی و بسته بندی های انجام شده برای صادرات پسته همانند شرکت خرما سیاه در سایر شرکت ها نیز مورد توجه جدی تری قرار بگیرد و حتی دانشمندان کشاورزی ایران نیز برای نیل به اهداف تجاری و اقتصادی بیشتر زمینه های کشت و پرورش پسته در زمین هایی که پتانسیل این کار را دارند همت جدی تری بکنند.
تردیدی نیست که اگر دست روی دست بگذاریم شرکت هایی که در آمریکا در تلاش برای توسعه صادرات خود هستند می توانند در آینده نزدیک سهم ایران را دوباره در بازارهای جهانی گرفته و پسته ایران را در وضعیت بدی قرار دهند.
در سال 2014 ایران رقم 191 هزار تن صادرات پسته را به نام خود رقم زد که این میزان بیشترین میزان صادرات پسته تا کنون بوده است. کشور امریکا بصورت آشکارا با وضع تعرفه 241 درصدی برای صادرات پسته ایران به این کشور و برخی از کشورهای دیگر مانند ترکیه و چین بصورت مخفیانه در حال تلاش برای جلوگیری از صادرات پسته ایران و جایگزین کردن پپسته خود به جای آن هستند.
این در حالی است که بنا بر تجارب ارزشمند شرکت خرما سیاه نوع پسته ایران ، شرایط حمل و نقل ساده، شرایط انبارش ساده و البته نگاهی ویژه به بسته بندی مدرن از امتیازهای ارزشمند محصول پسته است که برای صادرات کار را ساده تر می کند.
ضمن اینکه موقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که به راحتی می تواند بازارهای بزرگی در دنیا مانند روسیه، چین و هندوستان را از آن خود کند.
پسته دارای نژاد های مختلفی است که در ایران نیز این نژاد ها به خوبی دیده می شوند. به دلیل اینکه آمریکا بذر ایران را کشت کرده پسته آمریکا با ایران دارای نژاد یکسان است اما به عقیده بسیاری از کارشناسان جهانی وجود آب و هوای بهتر در ایران باعث شده طعم و مزه پسته ایران همچنان بر پسته آمریکا ارجحیت و برتری داشته باشد. نژادهایی دیگر از پسته هم در کشورهای ترکیه و چسن و غیره وجود دارد که با نژاد ایرانی متفاوت است.

مشکلات صنعت پسته
متاسفانه وجود خشکسالی های متعدد در سال های اخیر باعث شد تا بسیاری از نهال های پسته از بین بروند و در حالی که ایران در دهه 80 شمسی بیش از 250 تن پسته برداشت می کرد اما این میزان در سال های اخیر به 150 تن کاهش یافته است.
نه تنها خشکسالی بلکه مدیریت درستی نیز برای جایگزین کردن پسته و یا ایجاد برنامه های ابیاری مناسب برای این درختان وجود ندارد و هنوز روش کشت پسته در ایران علی رغم توسعه دانش در این زمینه بصورت سنتی است.
در حالی که می توان با داشتن نگاه ویژه و با شرایط مدرن امروزی سطح زیر کشت پسته را ظرف مدت تنها چند سال به چندین برابر افرایش داد.
مشکل دیگر محصول پسته وجود تحریم ها و قوانین و مقررات سخت صادراتی این محصول عنوان می شود. هر چه کشور آمریکا در تلاش برای افزایش محصول پسته خود و صادرات این محصول به جهان است در عوض ما در راستای از دست دادن محصولات و درختان بارده خود قدم بر می داریم و شرایط قانونی کشور نیز مزید بر علت برای از دست دادن بسیاری از بازارها شده که اگر این اتفاق ادامه دار باشد ممکن است شرایط بازار های جهانی را از دست بدهیم.
خوشبختانه در طی سال های اخیر شرکت هایی مانند شرکت خرما سیاه سرمایه گذاری های خوبی در زمینه برداشت و بسته بندی مکانیزه و مدرن پسته کرده اند و توانسته اند که با همت کارشناسان حرفه ای خود پسته ایران را به دنیا همچنان معرفی و سهم قابل ملاحظه ای از صادرات پسته ایران را انجام دهند.
شرکت خرما سیاه با استفاده از جدیدترین دستگاه های بسته بندی و سورت بندی پسته و با ایجاد شرایط حفظ و نگهداری مکانیزه و مناسب برای پسته بهترین نوع پسته ایران را در بازارهای جهانی و داخلی توزیع و به فروش می رساند.
یکی دیگر از مشکلات موجود در باغ های پسته ایران وجود نوعی قارچ است به نام آسپرژیلوس است که از خانواده کپک ها شناخته می شود.
این قارچ از مواد غذایی تغذیه می کند و از خود زهرابه ای به جای می گذارید که به نام آفلاتوکسین زهرابه ای شهرت دارد. این زهرابه باعث سمی شدن پسته می شود و در واقع محصول را از بین می برد.
امروزه در آمریکا با استفاده از روش های مکانیزه تولید پسته نه تنها جلوی این آفات بصورت کلی بر روی پسته گرفته شده است بلکه استفاده از روش های نوین کشت پسته باعث شده تا این کشور بتواند در هر هکتار بیش از 3 تن برداشت پسته داشته باشد یعنی چیزی حدود بیش از 3 برابر محصول پسته در هر هکتار از زمین های ایران.
ضمن اینکه هر روز با استفاده از روش های تحقیقاتی بسیار مدرن دانشمندان این کشور در حال توسعه سطح زیر کشت این محصول در مناطق دیگر این کشور بوده و حتی روش های گلخانه ای بسیار موثری هم برای کشت پسته در این کشور بوجود آمده است و دیری نیست که این کشور جای ایران را در جهان بگیرد.
غمگین تر اینکه در همین مدت زمان ایران پست رفت داشته است و کشوری که بیش از 90 هزار تن در سال صادرات پسته داشت امروزه کمتر از 10 هزار تن پسته به دنیا صادر می کند و نیاز به سرمایه گذاری در این حوزه مشهود است.
اتفاق دیگری که نباید از آن غافل شد استفاده از سم برای کشت پسته در ایران است که این موضوع به دلیل اینکه مطابق با قوانین بسیاری از کشورها از جمله اتحادیه اروپا مغایر با سلامت انسان تشخیص داده شده است سهم پسته ایران در بازارهای جهانی را با تهدید تازه ای مواجه کرده است.

انواع پسته
پسته گونه های متفاوتی دارد و با نام های مختلفی نیز شناخته می شود مانند پسته اکبری، پسته قوچانی، پسته کله قوچی، پسته فندقی، و غیره ، اما بصورت کلی پسته را به دو دسته گرد و دراز طبقه بندی می کنند.
در ایران حدود 90 گونه پسته شناخته شده اند که بسیاری از آنها بصورت پراکنده کشت می شوند و تنها قسمتی از این پسته ها بصورت تجاری و گسترده در مناطقی از ایران مانند رفسنجان و قوچان و دامغان کشت می شوند.

روش نگهداری پسته
هر چند پسته از خانواده خشکبار است ولی بهتر است پسته در هوای خنک نگهداری شود. قارچ آفلاتوکسین تنها پسته را در زمانی که بر روی درخت است هدف قرار نمی دهد و در زمان هایی که این محصول در حال مصرف و نگهداری می باشد هم احتمال رخنه این قارچ وجود دارد.
در خانه بهتر است پسته را در ظروف دربسته به شکلی که رطوبت وارد ان نشود درون فریزر نگهداری کنید. اما افرادی که کار فروش و انبار داری پسته را می کنند باید این محصول را در سردخانه های مجهز و مکانیزه نگهداری کنند.

روش کشت و تکثیر پسته
پسته از رسته نهال ها است و برای کشت ان باید دانه ویا نهال پسته را کاشت. معمولا پسته ای که از طریق دانه کاشته می شود باردهی ندارد ، به قول معروف نر است و باید پیوند زده شود. از این روی بعد از چند سال باید از درخت بارده به این درخت پیوند زده بشود. البته برخی از کشاورزان با تجربه از طریق تکثیر بافت نیز این محصول را تکثیر می کنند که امروزه بسیار محدود است.
درخت پسته به تابستان های گرم و خشک و زمستان سرد نیاز دارد و به همین دلیل به نظر می رسد پتانسیل رشد این درخت در بسیاری از مناطق ایران وجود داشته باشد که نیاز به کارشناسی افراد خبره دارد.
معمولا در مناطقی که رطوبت زیاد است پسته رشد نمی کند و اگر رشد کند میوه خوبی ندارد زیرا به راحتی توسط قارج ها مسموم می شود.
در تابستان درخست پسته تا دمای 45 درجه بالا صفر را به راحتی تحمل می کند و در زمستان نیز دمای تا 20- را راحت تحمل می کند. هر چند یکی از مشکلات موجود وجود سرمای بی موقع یعنی در بهار است که باعث از بینرفتن گل درخت پسته و نهایتا محصول این درخت می شود.
شرکت خرما سیاه با استفاده از ظرفیت های بالای خود اقدام به تهیه و جمع اوری مرغوب ترین پسته های موجود در ایران نموده است و پس از اطمینان از شرایط مناسب محصول اقدام به سورت بندی و دسته بندی محصول پسته نموده و با شرایط استاندارد تعریف شده جهانی اقدام به بسته بندی تمام مکانیزه پسته در بسته بندی های مدرن و نهایتا ارسال این محصول به بسیاری از بازارهای داخلی و خارجی نموده است.
شرکت خرما سیاه در راستای توسعه محصول پسته ایران به بازارهای جهانی تلاش های زیادی نموده است و در این راستا موفقیت های خوبی نیز به دست اورده است.
شما هم می توانید به منظور ثبت سفارش و خرید مرغوب ترین پسته تولیدی ایران همین امروز با کارشناسان ما در گروه صنعتی خرما سیاه تماس گرفته و پسته خود را سفارش دهید.