دفتر فروش: تهران، خیابان شوش، خیابان تختی، رو به روی خیابان جعفری، پلاک 158- شماره تلفن: 02155811009 و 09127256271. پخش: اقای راد- 09121390417

کشمش سبز

کشمش سبز
کشمش محصول میوه انگور است و در واقع همان انگوری است که به وسیله روش های سنتی و یا بوسیله روش های مکانیزه امروزی خشک شده و با استفاده از مواد افزودنی احتمالی مجاز نگهداری و به فروش رسانده می شود. اینکه از چه زمان انگور را خشک کرده اند و به نام کشمش نامگذاری کرده اند و مصرف ان در بین مردم رواج پیدا کرده را نمی توان دقیقا مشخص کرد ولی کشمش در بسیاری از طب های سنتی همیشه به عنوان یکی از منابع سرشار از مواد معدنی مفید برای بدن مانند آهن؛ پتاسیم، کلسیم و انواع ویتامین ها مانند ویتامین های گروه B شناخته شده است.
آنچه که مشخص از از حدود 2000 سال قبل در ایران و مصر کشمش تولید می شده و مصرف می شده است. حتی بر اساس نوشته های تاریخی که در روم به دست آمده است مشخص شدهه که کشمش به عنوان پاداشی برای کسانی در نظر گرفته می شده که خدماتی را به امپراطوری و یا کلیساها انجام می دادند و یا به عنوان جایزه به برنده های ورزشی مقداری کشمش داده می شد.
کشمش انواع مختلفی دارد و در دسته خشکبارها طبقه بندی می شود. این خشکبار با توجه به نوع میوه انگور متنوع می باشد. در ایران نیز محصول انگور بصورت متنوعی تولید و کشت می شود و در هر منطقه از ایران نوع انگور متفاوتی با روش های کشت متفاوت وجود دارد.
از کشمش برای تولید انواع مواد غذایی دیگر نیز استفاده می شود و این خشکبار ارزشمند را می تواند حتی برای مقاصد آشپزی، آجیل و پذیرایی و یا برای تهیه برخی از نوشیدنی ها هم به کار برد.

کشمش سبز
کشمش سبز از انگور سبز گرفته می شود و مدل های مختلفی دارد اما بصورت کلی می توان مرغوب ترین و بهترین نوع کشمش را کشمش سبز دانست. این نوع کشمش اغلب در آجیل استفاده می شود و در بین سایر انواع کشمش ها محبوبیت و علاقمندان بیشتری دارد. کشمش سبز نه تنها منبع غنی ای از انواع مواد معدنی و ویتامین ها است بلکه از نظر ظاهری نیز از سایر انواع کشمش ها زیباتر و به عقیده بسیاری خوش طعم تر است و حتی شیرینی این کشمش خیلی آزار دهنده نیست.
رنگ سبز این کشمش در حالت تازه و مرغوب به سبز روشن و اندازه آن بصورت کشیده و حالتی نرم و گوشتی دارد. کشمش سبز اگر کمی مانده تر باشد رنگی تیره تر دارد و گوشت آن کمی خشک تر است.
کشمش سبز نیز همانگونه که توضیح داده شد بسته به نوع انگور تنوع زیادی دارد ، این کشمش در بازار عمدتا به افزوده شدن برخی از مواد افزودنی برای اینکه شرایط نگهداری راحت تری داشته باشد بصورت فله و یا بصورت بسته بندی شده به فروش می رسد .
در ایران شهرها و شهرستان های زیادی انگور و یا درخت مو را می کارند اما انگور کشمش سبز که مرغوب ترین کشمش را در بین سایر مو ها دارد را می توان در شهرستان کاشمر برداشت کرد. انگور کاشمر بسیار مرغوب است و کشمش ان نیز بهترین نوع کشمش سبز در بازار ایران و بسیاری از بازارهای جهانی است.
کشمش سبز مرغوب از انگور های به اصطلاح بی دانه از خانواده انگورهای ویتاسئا (vitaceae ) تولید می شود . انگور این مو پس از برداشت با توجه به نوع محصول، اندازه و سلامت میوه در شرایط مشخص و استاندارد خشک می شود و از آنها محصول کشمش سبز تولید می شود.
در انگور مواد مختلفی وجود دارد که باعث می شود کشمش سبز حاصل از این انگور به عنوان یکی از بهترین مواد طبیعی مغذی شناخته شود. در واقع هر حبه انگور دارای موادی چون آب ، قند، ویتامین های مختلف، نمک های معدنی، اسید های آلی، مواد ازته، مواد معطر، اسید تارتاریک، اسید مالیک، ساکارز، گلوکز، فروکتوز، رنگدانه ، پکتین، تانن و غیره می باشد.

انگور کشمش سبز
نکته بسیار مهمی که برای تهیه کشمش سبز باید در نظر داشت این است که از هر نوع انگوری نمی توان کشمش سبز تهیه کرد. البته نمی شود شاید واژه مناسبی نباشد و بهتر است بگوییم نمی توان کشمش سبز مرغوب تولید کرد زیرا هر نوع انگوری را می توان خشک کرد و از کشمش آن استفاده کرد اما عموما تنها از یک نوع انگور می توان کشمش مرغوب سبز گرفت.
انگور بدون دانه بهترین نوع انگور برای گرفتن کشمش است و انواع انگورهای دانه دار را معمولا برای گرفتن شیره انگور و یا آب انگور استفاده می کنند. در بین تمامی انگورها انگور سفید کشمشی که محصول یا کشمش ان به رنگ سبز در می آید بهترین نوع انگور برای تهیه کشمش سبز هیتند و انواع انگور قرمز، مایه مو و جین یا مروارید به منظور تهیه شیره انگور و یا کشمش پلویی کاربرد دارند.

کشمش سبز ایران
شرایط آب و هوایی متنوع در ایران باعث شده تا از دیر باز مردم ایران انگور را در جای جای مناطق ایران کشت کنند و از محصول انگور و کشمش آن استفاده های فراوانی ببرند.
در جهان باغ بر 600 گونه مختلف از انگور وجود دارد و در ایران نیز انواع مختلفی از این درخت مانند انواع انگور کندری، شاهرودی، یاقوتی، عسگری، بی دانه، ریش بابا، سلطانی، یزدانی، دم خروسی و ده ها نوع دیگر از این انگورها کشت می شود.
ضمن اینکه انگور در ایران به غیر از کاشمر در شهر های اصفهان، سیستان و بلوچستان ، فارس، تهران، خراسان، آذربایجان غربی و شرقی، استان مرکزی، قزوین، تاکستان، همدان و بسیاری از مناطق دیگر کشت می شود.
از آنجا که اغلب مناطق ایران دارای شرایط مناسبی برای رشد انگور هستند و انگور برای اینکه کشمش با کیفیتی داشته باشد نیاز به شرایط اب و هوایی مناسب دارد ، انگور و کشمش ایران از درجه کیفی بالایی برخوردار است.
به غیر از شرایط آب و هوایی نوع عملیات زراعی، نحوه کاشت و برداشت به موقعو غیره نیز در کیفیت نهایی کشمش تاثیر گذار است. از دیگر عوامل مرغوبیت کشمش سبز می توان به شرایط خشک کردن، حمل و نقلريال تازگی محصول، انجام عملیات به موقع، استفاده از مواد مجاز نگهدارنده و غیره می باشد.
انگور مناسب کشمش سبز بصورت دستی و یا مکانیزه چیده می شود و سپس به کارخانه ها و یا مناطق تولید کشمش ارسال و به دو روش سنتی و مکانیزه و ماشینی کار خشک کردن و بسته بندی محصول انجام می شود.
شرکت خرما سیاه با استفاده از تجارب فوق العاده ارزشمند کارشناسان خود مرغوب ترین نوع انگور را از بازارهای تولید انگور بی دانه جمع آوری و به صورت تمام مکانیزه بعد از چیدمان با خودروهای حمل بار مناسب به کارخانه حمل و در آنجا بعد از عملیات شستشو و سورت بندی انگورها با توجه به نوع انگور و ظاهر و بافت آن اقدام به تفکیک محصول به درجه یک، دو و سه نموده و سپس بعد از استرلیزه و شستشو کردن محصول آنها را در دستگاه های مدرن و پیشرفته ای که برای خشک کردن محصول با شرایط طبیعی آماده شده به کشمش با کیفیت تبدیل و بعد از بازنگری و سورت بندی مجدد در بسته بندی های بزرگ و کوچک برای توزیع در بازارهای داخلی و خارجی اماده و با برند خرما سیاه توزیع می کند.
با توجه به استفاده از برترین کارشناسان و دستگاه های تمام مکانیزه و پیشرفته و حذف عملیات های دستی و غیر اصولی از هدر رفت انگورهای کشمشی در این کارخانه نه تنها جلوگیری می شود بلکه انگور در بهترین شرایط و با مواد نگهدارنده کاملا استاندارد و زیر نظر اداره بهداشت آماده و به تازه ترین شکل ممکن در بازار به فروش می رسد.

جایگاه ایران در تولید کشمش در دنیا
هر چند ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده انگور با کیفیت در دنیا است و محصول انگور ایران تنوع بسیار زیادی دارد اما ایران در جایگاه هفتم دنیا مطابق با اخرین آمار منتظر شده در تولید و عرضه کشمش در دنیا می باشد.
با وجود این کشمش ایران به عنوان یکی از خوش طعم ترین و خوشمزه ترین نوع کشمش سبز در دنیا همواره طرفداران خود را دارد ولی میزان صادرات محصول کشمش سبز ایران به نسبت شش کشور دیگر نشان می دهد که ایران برای فروش بیشتر این محصول در بازارهای جهانی نیاز به اقدام های جدی تری دارد.
امروه کشور ایتالیا با تولید ۸٬۵۱۹٬۴۱۸ تن کشمش در دنیا در جایگاه نخست تولید و توزیع کشمش در دنیا قرار دارد و بعد از آن کشور چین با تولید ۶٬۷۸۷٬۰۸۱ تن کشمش، آمریکا با تولید ۶٬۳۸۴٬۰۹۰ تن کشمش، فرانسه با تولید ۶٬۰۴۴٬۹۰۰ تن کشمش، اسپانیا با تولید ۵٬۹۹۵٬۳۰۰ تن کشمش، ترکیه با تولید ۳٬۶۱۲٬۷۸۱ تن کشمش قبل از ایران که تولید و توزیع ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ تن کشمش را در سال داشته قرار دارند. بعد از ایران هم به ترتیب کشورهای آرژانتین، شیلی و هند قرار دارند. به صورت کلی امروزه و در سال 2018 به میزان ۶۷٬۲۲۱٬۰۰۰ تن کشمش در دنیا تولید و توزیع شده است.

نحوه تولید کشمش سبز
تولید و بسته بندی کشمش سبز در شرکت خرما سیاه بصورت تمام مکانیزه و کاملا استاندارد و بدون دخالت مستقیم دست انجام می شود. فرآیند تولید کشمش در شرکت خرما سیاه در ادامه توضیح داده خواهد شد:
مهم ترین مرحله تولید کشمش سبز مرحله برداشت محصول و تحویل آن و انبارش آن است. این مرحله که به عنوان فرآیند اولیه تولید کشمش سبز در نظر گرفته می شود اهمیت فوق العاده زیادی در سلامت و کیفیت کشمش خواهد داشت.
در این مرحله باید انگور بصورت کامل و با خوشه از درخت چیده شود و سپس در کیسه های مخصوص به آرامی قرار بگیرد و بعد از آن با وسایل حمل و نقل استاندارد و ایمن به انباری به نام انبار مواد اولیه که مخصوص انگور خام است انتقال می دهند.
انگور در این انبار ها باید بر اساس الگوی FAFO نگهداری شود ، یعنی اولین ورودی ، اولین خروجی. بدین مفهوم که انگوری که اول وارد انبار می شود باید اول از آن خارج شود تا زمان ماندگاری انگور در انبار کنترل شود. سپس بر اساس کیفیت محصول و بافت و درشتی و کوچکی انگور آنها را سورت بندی و یا طبقه بندی و سریال دهی می کنند.
پس از سریال بندی انگور به مرحله شستشو انتقال داده می شود. این مرحله نیز از اهمیت زیادی در کیفیت نهایی کشمش برخور دار است به دو دلیل: اول اینکه محصول احتمالا سم زمان سم زدن در باغ را هنوز دارد و باید به خوبی تمیز شود و دوم اینکه آفات احتمالی و کثیفی های انگور باید به خوبی تمیز شود.
ابتدا انگور در مرحله شستشو خیسانده می شود تا به خوبی انگورهای به هم چسبیده و شکرک زده از هم جدا شوند. سپس انگور با روش مکانیزهبر روی دستگاه بوجاری قرار داده می شود و چوب درشت، انواع سنگ و سنگ ریزه و غیره از انگور جدا می شود. بعدا مرحله الک انگور انجام می شود. الک در مرحله اول باعث جداسازی انواع ناخالصی های انگور می شود و بعد از این مرحله انگور برای شستشوس ی نهایی وارد دستگاهی دیگر می شود که همانند آسیابی چرخان کار شستشو را تمام مکانیزه انجام می دهد و به خوبی انگور ها شستشو داده می شوند. تمامی نقل و انتقال انگورها در این فرآیند ها بواسطه نوارهای نقاله انجام می شود و هیچ گونه عملیاتی دستی انجام نمی شود.
در مرحله بعدی انگور وارد مرحله آبشار می شود که بصورت پله ای کار تفکیکی نهایی انگور از ناخالصی های احتمالی باقی مانده را انجام می دهد.
نهایتا انگور وارد قسمت سانتریفیوژ یا اتاق گرمخانه انتقال داده می شود. این اتاق دمایی بین 70 تا 80 درجه دارد و بر حسب نوع انگور مدت زمان مشخصی باید انگور در این اتاق باقی بماند تا آب آن تا مقدار مشخصی گرفته و تبدیل به انگور شود و نهایتا بعد از این مرحله انگور وارد سینی تخلیه می شود تا مرحله سورت بندی نهایی و بسته بندی انجام شود. البته قبل از انتقال برای بسته بندی مواد نگهدارنده مجاز نیز به انها افزوده می شود.
در این مرحله کشمش آماده شده است و برای بسته بندی باید در جعبه های مخصوص به سالن بسته بندی انتقال داده شود. در این مرحله کشمش سبز در حجم ها و بسته بندی های مختلف از چند گرمی تا چند کیلویی بسته بندی و بر اساس سفارش مشتریان به آنها تحویل داده می شود و یا در انبار محصول که شرایط محیطی خنک و خشک را رعایت کرده است تا زمان ثبت سفارش نگهداری می شود.
برند خرما سیاه امروزه در بازار به عنوان یکی از مرغوب ترین برند های کشمش سبز شناخته شده است و حسن اساسی شرکت خرما سیاه در این است که با استفاده حداقلی از مواد نگهدارنده مجاز خوراکی و با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های مکانیزه و بدون دخالت دست و زیر نظر اداره بهداشت کار تولید و نهایتا بسته بندی کشمش سبز انجام می شود.
کشمش سبز مرغوب ترین و خوش طعم ترین نوع کشمش در بین سایر کشمش ها است و از میزان فروش و محبوبیت زیادی هم برخوردار است. تولید این نوع کشمش با شرایط اصولی و تعریف شده جهانی باعث خواهد شد که کیفیت نهایی محصول به مراتب بالاتر و طول عمر و سلامت محصول نیز بیشتر باشد.
روش دیگری که برای تولید کشمش سبز استفاده می شود روش امولسیون سرد است که مخلوطی از کربنات پتاسیم و روغن کشمش برای تولید کشمش سبز استفاده می شود.
در واقع ابتدا محلول کربنتال پتاسیم و روغن کشمش در درصد های مشخصی آماده می شود و بعد از شستشوی انگور آن را در این محلول قرار می دهند . بعد از حدود 30 ثانیه باید انگور را که به همراه ساقه معمولا می باشد از محلول خارج و آویزان کرد تا خشک شود.
روش سوم استفاده از پودر گوگرد است که اغلب بصورت سنتی این کار انجام می شود و نهایتا روش آخر روش سایه خواب است که کشمش را بر روی حصیر و یا پارچه هایی در سایه خشک می کنند .
بهترین و بهداشتی ترین راه برای تولید کشمش سبز روش مکانیزه است که در آن هم کشمش به خوبی شستشو می شود و هم از هیچ نوع ترکیب شیمیایی و یا غیر اصولی در آن استفاده نمی شود.

خواص کشمش سبز
کشمش سبز منبع بسیار ارزشمندی از انواع مواد مغذی است که به همین دلیل از زمان های قدیم در طب سنتی و امروزه در طب نوین هم بر روی آن تاکید فراوان می شود.
کشمش سبز دارای مقدار زیادی انرژی به دلیل مواد قندی، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، ویتامین های مختلف از جمله ویتامین گروه B ،C، K، انواع فیبر و چربی، کلسیم، پتاسیم، آهن ، منیزیم، فسفر، منگنز، روی ، فلورید و برخی دیگر از مواد معدنی می باشد. به همین دلیل کشمش همواره در سبد غذایی ایرانی ها بوده و همیشه بر جایگزینی این آجیل با انواع تنقلات بی ارزش شده است.
تقریبا هیچ محدودیتی برای مصرف کشمش سبز عنوان نشده است مگر برای افرادی که احتمالا به کشمش سبز حساسیت داشته باشند و یا افرادی که دیابت دارند که باید در مصرف کشمش سبز احتیاط کنند.
آنتی اکسیدان فراوان کشمش سبز یکی از بهترین مواد شناخته شده در دنیا برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و همچنین برای مبارزه با پیری زود رس پوست و بسیاری از بیماری های دیگر است. کلسیم کشمش برای جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت استخوان ها بسیار مناسب است و از کشمش سبز به عنوان دارویی برای قبل از قائدگی زنان نام برده می شود.
فیبر و چربی غیر اشباع موجود در کشمش برای تنظیم دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست و همچنین تنظیم کلسترول خون توصیه می شود. آهن ، پتاسیم و انواع ویتامین های گروه B در کشمش سبز هم بریا تقویت قوای جنسی و کم خونی بسیار ارزشمند است.
کشکش ارزش غذایی بالایی دارد که باعث از بین رفتن رخوت و سستی و بی حالی می شود و به دلیل داشتن مقدار زیادی مواد معدنی برای از بین رفتن گرفتگی و خستگی عضلات ورزشکاران بسیار مفید است.
قند کشمش سبز خیلی زیاد نیست ، اعصاب را بهبود می بخشد، غلظت خون را کاهش می دهد، از گرفتگی و انسداد رگ ها جلوگیری می کند ،موجب تشکیل پلاکت خون می شود، لخته خون را از بین می برد، برای بیماریهای قلبی مناسب است و انواع باکتری و آلودگی را از بدن دفع می کند.
یکی از مهم ترین خواص کشمش سبز کمک به بهبوبد حافظه است، کارشناسان اعتقاد دارند کخه مصرف روزانه چند عدد کشمش سبز باعث خواهد شد تا علائم بیماری آلزایمر کنترل شود و حتی افرادی مکه به این بیماری مبتلا هستند را بهبود می دهد.

بسته بندی کشمش سبز
کشمش سبز در بازار ایران بصورت فله و بسته بندی های متنوعی فروخته می شود که ممکن است بسته به نوع شرکت تولید کننده متفاوت باشد. برند خرما سیاه به عنوان یکی از معتبرترین برند های تولید کشمش در ایران و جهان کشمش سبز خود را در بسته بندی های 250 گرمی ، نیم کیلویی، 1 کیلو گرمی و یا در کارتن های 10 کیلوگرمی برای ارسال به خارج از کشور بسته بندی می کند.
نام و برند تجاری خرما سیاه به همراه تاریخ تولید و تاریخ انقاضا محصول و شرایط نگهداری آن بر روی بسته بندی محصول درج می شود تا مشتریان ما با خیال راحت تر بتوانند محصول اصل تولیدی شرکت خرما سیاه را تشخیص دهند.
خرید و سفارش محصول از شرکت خرما سیاه بسیار ساده است ، شما می توانید به راحتی و تنها با یک تماس با کارشناسان ما و یا مراجعه به سایت و نمایندگی های مجاز اقدام به ثبت سفارش مرغوب ترین و تازه ترین و با کیفیت ترین محصول کشمش سبز در ایران نموده و خرید خود را از یکی از معتبرترین برند های تولید کشمش سبز در دنیا یعنی شرکت خرما سیاه انجام دهید.
خوشبختانه شرکت خرما سیاه با همین نام تجاری خرما سیاه ( blackdates) توانسته در بازارهای بین المللی نیز محصول کشمش سبز ایران را به عنوان محصولی درجه یک و با طعم و مزه واقعی معرفی کند و سهم بزرگی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص بدهد.